Baterie słoneczne. Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Marcinbb
Czemu piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia.
Zwykły grzejnik działa na zasadzie konwekcji natomiast podczerwień na zasadzie promieniowania.
Tak jak już pisałem najpierw przeczytaj a potem krytykuj.
Ja ogrzewałem podczerwienią jeden pokój bo nie chciałem robić remontu domu aby przekuć się z instalacją grzejną do niego. Więc piszę z praktyki a nie tylko w oparciu o teorie.

Wytłumacz mi proszę jak to możliwe żeby klimatyzacja wytworzyła 4 razy więcej ciepła niż pobrała energii. To się kupy nie trzyma. Nie jestem znawcą ale z tego co mnie w szkole uczyli to energia przechodzi w ciepło 1:1 pod warunkiem że nie ma strat.

Nawet pompy ciepła nie mają sprawności 4:1 a przecież działają na innej zasadzie niż klimatyzacja i tą dodatkową energię pozyskują z otoczenia.

Skoro twierdzisz że ogrzewanie działa tylko na zasadzie konwekcki to powiedz mi na jakiej zasadzie słońce ogrzewa ziemię :wink:
Pozdrawiam Paweł
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Więc może zaczniemy od pompy ciepła przykładem niech będzie Panasonic T-cap 9kW o SCOP=4,83 - tyle w temacie pomp ciepła które rzekomo muszą brać 1:1 prąd do ilości ciepła a tu mamy stosunek 1:4,83 źródło: https://www.ogrzewnictwo.pl/aktualnosci ... -w-testach
Jeśli wolisz tańszą to niech będzie LG Therma V o SCOP=4,65

Możesz pokazać nam przykład folii która grzeje podczerwienią?
Ponieważ każda którą sprawdzam ma napisane "max temperatura ~50 °C" a tu mamy konwekcję a nie podczerwień. A w przypadków grzejników podłogowych opisanych jako ogrzewanie podczerwienia "Powierzchnia panelu grzewczego nagrzewa się maksymalnie do temperatury 100°C. " Tu też jak byk konwekcja.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Marcinbb zastanawiam się czy ty potrafisz czytać bo mam w tej kwestii wątpliwości.

Nie pisałem o pompie ciepła że działa 1:1 tylko że urządzenie które przekształca energię w ciepło nie może wyprodukować więcej ciepła niż pobierze energii.

Pompa ciepła też nie mnoży ciepła. Jeśli pompie dasz zasilanie tylko energią elektryczną bez podłączenia do dolnego lub górnego źródła to wytworzy tyle samo ciepła co pobierze energii. Jednak pompa jest tak skonstruowana żeby ciepło brać z otoczenia.

Skoro podajesz sprawność pompy powyżej 4:1 to napisz w jakich warunkach to osiąga. Bo myśląc o ogrzewaniu nowobudowanego domu pompą ciepła nigdzie mi nie proponowano pomy ciepła która miałaby taką sprawnoś (nie chciano mi dać takiej gwarancji na piśmie) a wrecz uprzedzano że w mroźną zimę sprawność będzie poniżej 3:1.

Piszesz że folia na podczerwień może mieć max ~50°C i to się zgadza więc w czym problem (chba ze zrozumieniem jak działa podczerwień).
Folia na podczerwień pod panele podłogowe pracuje z temperaturą poniżej 30°C.
To że są oszuści kturzy chcą wykożystać ogrzewanie pod przykrywką podczerwieni też się spotkałem. Druga sprawa że nie rozumiesz jak działa podczerwień.

Dla uzmysłowienia problemu dam przykład z dziś.
Rano jak promienie słoneczne padały na termometr na oknie było na nim 10°C a jak za 2h pojawił się cień to temperatura była 0°C. Przecież powietrze jest to samo, budynek też a taka różnica temperatury. I
Właśnie tak działa ogrzewanie na podczerwień.

W konwekcji ogrzewany powietrze więc ciepłe idzie do góry a tam po ochłodzeniu opada w dół i następuje cyrkulacja. W podczerwieni ogrzewamy przedmioty które następnie wypromieniowują ciepło.

Nie wyjaśniłeś mi jakim cudem klimatyzacja może wytworzyć 4 razy więcej ciepła niż pobierze energii
Jeśli tak by było to od razu biorę i ogrzewam dom w taki sposób.

I na koniec może porównaj koszty instalacji pompy ciepła oraz instalacji na podczerwień.
Pozdrawiam Paweł
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Pompa ciepła LG Therma V 9kW koszt około 20k PLN, Panasonic T-cap jakieś 35000 PLN
Jednak mam pytanie który system weźmie więcej prądu?
Pompa ciepła Panasonic Aquarella 9kW ogrzewa chałupę 200m2 zużyty prąd 3500kWh tylko grzejniki (wraz z ogrzewaniem cwu.)
3500kWh * 0,6 = 2100 PLN za cały sezon grzewczy + cwu
Ile prądu może wziąć taka podczerwień?
maty mają 220W/m2 ta sama chałupa 200m2 200 * 220W = 44kW ( gdy włączą się wszystkie maty przyłącze musi wytrzymać 44kW około 50kW w piku. Ile to może kosztować zakładam że wszystkie maty chodzą TYLKO 10h dobowo * 180 dni sezon grzewczy
10 * 180 = 1800h * 44kW = niecałe 80000 kwh przy średniej cenie 0,6 PLN/kWh = 45000 PLN tu jeszcze nie podgrzaliśmy nawet 1l wody do mycia
które rozwiązanie jest tańsze? Bo jak na moje pompa ciepła zwróciła się już w pierwszym roku ;)

SCOP który podawałem to całoroczna średnia.
Przy 7/35*C większość pomp ma jeszcze powyżej 3,8 przy -7 zbliżają się do 3,3 a średnia dobowa -25 nigdy się nie zdarzy ;) Nie wiem jakiej ty pompy szukałeś która schodzi poniżej 3.

Tą folię w tunelu powiesisz na suficie zasłaniając słońce czy zakopiesz pod ziemią? Aha i najważniejsze pytanie robiłeś OZC dla tunelu foliowego?

btw. u mnie instalacja dziś zrobiła ponad 40kWh z ubiegłego roku do wzięcia jest jeszcze jakieś 500kWh.

Nie wiesz jak działa klimatyzacja pobiera ciepło z powietrza kiedy czynnik chłodniczy ma -65*C wiatrak za zewnątrz ten czynnik ogrzeje do powiedzmy -20*C później tylko sprężyć na wymiennik płytowy wsio ryba. Pompą ciepła jest też lodówka ;)
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

I znowu wychodzi twoja ignorancja.

Folia na podczerwień nigdy nie chodzi na maksymalnej mocy i nie ma potrzeby grzać 24h/dobę. Uzupełniamy tylko straty ciepła.

Czemu wyskakujesz z tunelem foliowym skoro ja odpisałem osobie która chce ogrzewać domek letniskowy.

Widzę że nie potrafisz odnosić się do danej konkretnej sytuaci tylko chcesz pokazać że tylko Ty masz rację.

Gdyby patrzeć tylko na koszt eksploatacji to rzeczywiście pompa ciepła wygrywa. Natomiast jeśli uwzględnimy koszty pompy + koszty instalacji (głownie podłogówka plus źródło ciepła dla pompy) + prąd do eksploatacji (jak sam zresztą wyliczyłeś) oraz uwzględnimy okres gwarancji (dla pomp ok 5lat) to już tak różowo nie wygląda.

Zresztą można wybudować dom pasywny i wtedy wcale nie jest potrzebna instalacja grzejna a do ogrzewania wystarczy "lodówka".

Może więc warto odnosić się do meritum sprawy a nie dyskutować nie na temat.
Pozdrawiam Paweł
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Ale moje założenie wskazywało że folia chodzi tylko 10h/doba dodatkowo wiemy że to urządzenie on/off tam nie ma "ściemniacza" który zamiast 220W/m2 zmniejszy tę moc do 80W/m2. A twierdzisz że nigdy nie chodzą na mocy maksymalnej więc co mają jakiś inwerter czy termostat pokojowy który każe się włączyć urządzeniu i te urządzenie będzie chodzić na mocy maksymalnej.

Dobrze czy domek letniskowy został dobrze zaizolowany czy zgodnie z jego nazwą jest "letniskowy"? Aha domek letniskowy domkiem pasywnym - a ile to będzie kosztowało?

Ale OK domek letniskowy zrywamy podłogi instalujemy, panele na "podczerwień" po czym zasłaniamy je panelami/deskami... czyli już umarło Twoje twierdzenie że to promieniowanie podczerwone bo są zasłonięte (jak Twój termometr) więc co ogrzewa TAK KONWEKCJA! ;)
Policz proszę ile kosztuje zerwanie podłogi, wsadzenie paneli na "podczerwień" i ponowna instalacja podłóg zakładając że poprzednia się do niczego nie nadaje. A klima ile będzie kosztowała zestaw do samodzielnego montażu max 2000 PLN, ile z założeniem max 3000 PLN.
Racja jest po stronie fizyki - schowane panele nie mogą podczerwienią ogrzewać użytkownika bo człowieka tym panelom zasłania PODŁOGA ;)
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

A ty znowu swoje.

A czy pompa lub wentylacja sama działa?
Nie działa, ma sterowniki kture sterują. Tak samo mata/folia na podczerwień czy nawet zwykłe kaloryfery mają sterowniki.
W domku letniskowym nie trzeba zrywać podłogi, można naprzykład przymocować do sufitu i położyć płytę karton-gips, są też specjalne grzejniki i sam pisałeś że one wypromieniowują ciepło. Różne są rozwiązania, przeczytaj to sam zobaczysz.

Ja w przeciwieństwie do Ciebie mieszkałem w domu z ogrzewaniem kablowym-elektrycznym podłogowym i miałem też pokój grzany podczerwienią to wiem z własnej praktyki o czym piszę.

Pompy ciepła nie miałem okazji testować więc tylko mogę opierać się o teorię. Pompy mają swoje zalety ale na dzień dzisiejszy ich koszt plus krutka gwarancja mnie nie przekonuje.
Do mnie przemawia ekonomia. Skoro mój dom będzie potrzebował do ogrzania na cały sezon 3500kWh enereneagii a różnica w kosztach utrzymaniainstalacji c.o. pompą i na podczerwień miała wynieść 25000zł to ja za tą sumę będe grzał przez kolejne 7 lat prądem albo założe panele i będe miał 0 kosztów. Folie mają gwarancje nawed 50 lat a sterownik kosztuje grosze. Zresztą nie ma co się tam popsuć.
Prosta efektywna technologia. Może nie taka prosta skoro niekturzy nie potrafią jej pojąć.
Pozdrawiam Paweł
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Po raz ktÓry pisze się przez ó ignorowałem ale kuźwa nie mogę... wtóry krÓtki też. Więc piszę z osobą która nawet ma podkreślony błąd w przeglądarce i ignoruje go. Jak chcesz mnie przekonać do swoich racji jeśli nawet po Polsku nie potrafisz pisać, kiedy program wskazuje Twój błąd? Z niechlujstwa, braku wiedzy?

Pompa ciepła posiada inwerter który reguluje obroty sprężarki, Twoje panele są on/off albo działają pełną mocą albo w ogóle.
Mam pompę ciepła i działa zajebiście polecam, ekonomia do mnie przemawia mów prąd który zawsze będę miał 3500kWh to dla mnie tyle co nic.
Dla Ciebie to pewnie katorga rachunki za prąd ( u mnie też są 11PLn co 2 m-ce) podgrzewanie wody dodatkowym urządzeniem może bojlerem to dodatkowe koszty u mnie ciepła woda bierze się z przyrody ;)

U mnie klima na ogrzanie 40m2 salonu wysokiego na PONAD 7m, przedpokoju i sypialni bierze max 10kWh/doba a jak pisałem prąd mam za darmo. Spokojnie rekuperację (czyli wentylacje z odzyskiem ciepła też mam nawet z grzałką kanałową 1,5kW ) i kupuję pompę ciepła 7kW do domu ponad 200m2. Więc grzanie za frajer, chłodzenie za frajer a roczny rachunek nie przekroczy 100 PLN. A powiedz ile Ty płacisz i jak pasywny dom posiadasz bo mój dom wybudował mój ŚP. dziadek w 1953r.

np. dziś mój dom grzała podłogówka zasilana z solarów:
Obrazek

Przy 3*C woda ugrzała się do 66*C za frajer, podłoga nadal grzeje.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Widzę że standard. Brak wiedzy na temat poruszany (promieniowanie podczerwone) nie mówię o pompie ciepła i wycieczki w ortografię.

Nasza Polska pozwala mi pisać z błedami bo mam dyslekcję i dysortografię a skoro nie szanujesz decyzji polskich instytucji to już twój problem.
Pozdrawiam Paweł
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Oczywiście dysekcja i dysgrafia - standardowa odpowiedz nieuka. Standardowa wypowiedz osoby która nie chce się uczyć, w pracy jak piszesz maila do klienta też piszesz kturym gura, słońice? No wiem że dysk lekcja ale kuźwa WSTYD!! I że to niby ja mam brak wiedzy ;)
W mailu też masz stopkę "mam dysleksję i dysortografię" aby klienta nie bolały zęby jak go czyta?
Chłopie program podkreśla Ci błędy a ty to ignorujesz to nie dysekcja to LENISTWO!

I jak tu dyskutować na argumenty jeśli wprost piszesz że nie wiesz jak działa pompa ciepła a wystarczy zapytać YT: https://www.youtube.com/watch?v=Hr_qrZSGEpA dla Ciebie i innych czytaj ących
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Dobra chłopaki chyba każdy się okopał na swoim stanowisku i nie popuści.

Ja mam pompę ciepła i na razie jestem zadowolona. Przyjdzie rachunek za prąd to zobaczę jak bardzo ;)

Wcześniej mieliśmy gazowe ogrzewanie w innym domu. Zobaczymy po sezonie grzewczym co lepsze. Zimy były porównywalne.

A wracając do tematu. Planujemy w przyszłości panele na dachu. Widzę, że korzystając z "wolnego" wiele osób w okolicy ostatnio je montuje. Pewnie to wynik dopłat i programu szeroko reklamowanego.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Przyszedł jak do tej pory najgorszy z możliwych rachunek za prąd!
Grzałem klimatyzacją, zasobnik cwu. grzałką, w reszcie domu grzejnikiem olejowym. Od 1.01.20 do 10.02.20 (wymiana licznika) wyszło 12,80PLN wziąłem 0,5MWh warte jakieś 300 PLN!!! Do odbioru mam jeszcze jakieś 1,3MWh. Jak tego nie odbiorę do października to przepadnie. Tynele foliowe łykną wszystko jak leci

Wiecie co jest najciekawsze, że na OLX szukają ludzi do produkcji bimbru (znaczy płynu do dezynfekcji ) i dają wszystko destylator, zacier i sprzęt = masz tylko pędzić za 100 PLN dzień. Lepiej jak w Biedrze na kasie.
kero
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 4 lut 2017, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Mam pytanie o taryfy bo szukam informacji jaka będzie lepsza "weekendowa" czy ta druga bez tańszych godzin?
I dlaczego jest potrzebne wifi i jak je podłączyć ? W sieci jest pełno opinii ale opinia praktyków jest najlepsza.
Nadal się zastanawiamy nad założeniem i czekamy na ruch naszych lokalnych władz czy się załapią na jakikolwiek fundusz więc na razie pozostało zbieranie dobrych informacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”