Baterie słoneczne. Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Niestety propozycja ta od razu została okrzyknięta mianem "Wywłaszczenia". Pomimo względnego zadowolenia prosumentów.
Jednak chodzą słuchy że z 0.7kWh odebranego za darmo, można ugrać coś więcej bo kalkulacje w stosunku do taryfy G12W zaczynają być korzystne dopiero po przekroczeniu progu ( nie chcę oszukać ) ale jeśli pamięć mnie nie myli 1 : 0,85 lub kilka setnych więcej i to też w zależności od zakładanej własnej konsumpcji w danej taryfie.

Tak czy siak nie ma co się martwić w najbliższej przyszłości wkładać pompę głębinową do studni i lać ile wlezie.
Awatar użytkownika
Zeszyt
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 mar 2016, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

A ja zrobiłem sobie w domu (w bloku dokładnie) mini elektrownię słoneczną :)
Trzy panele słoneczne po 10W każdy sprzężone z regulatorem ładowania i akumulatorem żelowym o pojemności 7 Ah.
Na wyjściu daje mi to 12V lub 5V (gniazda USB) prądu stałego co w dzisiejszych czasach daje sporo możliwości zastosowania, bo czego to nie ma na 12V lub USB? :wink:
Wystarcza żeby grało dość spore radio (z USB/SD/MP3) ale również na ładowanie telefonów,tabletu i e-papierosa.Chodzi także na tej instalacji latem wentylatorek o całkiem sporej wydajności.
Podejrzewam, że na działce też by to się sprawdziło, bo dlaczego by nie?
Oczywiście o jakimkolwiek zarobku, czy też "megaoszczednościach" nie ma mowy ale pozostaje satysfakcja z darmowego prądu i uniezależnienie od elektrowni w razie jego braku :wink: Bo na przykład, chyba w zeszłym roku to było, jak wyłączano prąd z powodu upałów to u mnie wentylatorek chodził aż huczało :heja i przewiewał duży pokój.
Dla zainteresowanych tematem mogę podać więcej szczegółów i fotosy.
PS. Oczywiście niczego nie sprzedaję , opisuje tylko dla ciekawych bo sam kiedyś szukałem podobnych tematów.
W razie potrzeby służę pomocą w dobraniu podzespołów.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Przyszło rozliczenie za okres 1.01.2016 - 31.06.2016.

Do zapłacenia za prąd 11,50 PLN akcyza za około 480kWh pobranych
Elektrownia za wyprodukowany prąd zapłaciła mi 137 PLN.

Czy dużo czy mało sami ocencie.
W samych rachunkach których nie musiałem zapłacić to 3 x 350 pln = 1000 PLN do przodu.

Jeszcze może na tę chwilę proporcje energii wyprodukowanej do sprzedanej.
Zużycie
Obrazek
Energia sprzedana do sieci

Obrazek
A inwerter od połowy lutego wyprodukował 2,98MWh energii elektrycznej.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Polacy buduja już łodzie z napędem elektrycznym, który może byc niezależny od zasilania zewnętrznego:

Tesla-21

Obrazek

Takich konstrukcji jest już dużo więcej. Albo z napędem hybrydowym. Baterie słoneczne obniżają znacząco koszty paliwa. Dla łodzi dalekiego zasięgu znacząco obniża koszty utrzymania jednostki.

Wydajność paneli rośnie. Niedawno to było 250Wp a dziś już jest dostępne 280 Wp. Wraz z rozwojem tej technologii wydajność ogniw będzie rosła - przy niemal tej samej cenie. To jak z komputerami, które nowe kosztują niby tyle samo, ale z roku na rok coraz lepsze procesory posiadają.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Hosta pisze:Dla łodzi dalekiego zasięgu znacząco obniża koszty utrzymania jednostki.
Nie zgodzę się z tym na łódce który prezentujesz mamy około 4paneli - do dalekiego zasięgu jej daleko. Kontenerowiec z napędem z ogniw PV a co z załadunkiem ;)
Podobnie z większymi jednostkami wycieczkowymi - ludzie chcą słońca a nie sztucznego dachu nad błękitnym niebem.

Poza tym prąd na łódce do niczego nam się w ogrodzie nie przyda ;)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Naprawdę? A jaki ma zasięg taka łódka? Zwykle zasięg określa dostępne paliwo - tego w tej łódce nie zabraknie. Większe jednostki podobnie.

Co do dachu. Na łodziach turystycznych często tworzy się dwa pokłady - tak by można się było również schować od slońca. A co to ma z ogrodem i domem wspólnego? Pokazać, że skuteczność, efektywność paneli jest coraz większa i pytanie, czy się opłaca winno byc zastąpione pytaniem, jakie parametry winna mieć instalacja dla mnie.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Parametry dla siebie i swoich potrzeb określiłem przed wydaniem własnych pieniędzy. Tobie niestety nie pomogę bo na łódkach i ich zapasach paliwa się nie znam.
Jednak chętnie odpowiem na pytania dotyczące mojej instalacji, i aspektów jej użytkowania.
A jeśli ktoś będzie planował zakup podobnej instalacji też chętnie doradzę - nie sprzedam bo nie zajmuje się tym.
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

W tej chwili dla przedsiębiorców w woj. pomorskim można się ubiegać o dotację do
85 % wartości projektu na fotowoltaikę, geotermię, biogazownie. Wnioski należy składać do Urzędu Marszałkowskiego do 31.01.2017.
Jest bardzo duże zainteresowanie w woj. pomorskim.
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Po niespełna roku od uruchomienia mojej instalacji fotowoltaicznej można już wyciągnąć pierwsze wnioski z którymi chciałbym się z Wami podzielić.
Instalacja uruchomiona 16.02.2016r i od tego czasu pracowała non stop wytwarzając do dnia dzisiejszego 3243.6kWh
Czyli zgodnie z deklaracją miało być 3300kWh a brakuje niespełna 60kWh i 3 tygodni więc wynik będzie porównywalny do deklaracji.

Co się zmieniło... przede wszystkim rachunki za prąd w ubiegłym roku wyniosły -134 PLN (tyle ZE przelał mi na konto za nadprodukcję) niestety drugie półrocze roku jeszcze nie zostało podliczone jednak ze swoich kalkulacji wiem że pobrałem 120kWh więcej niż powinienem a za które będę musiał zapłacić pewnie około 150 PLN (energia + koszty stałe ) czyli oddam im tyle co mi przelali za produkcję.

Jakie plany na ten rok, już zakupiłem dodatkowe 2 inwertery i rozbudowuję instalację do 7kW, dodatkowo pojawiły się 2 klimatyzację z pompą ciepła do ogrzewania i chodzenia domu. Jest i mała przenośna klimatyzacja z funkcją ogrzewania którą mam zamiar przetestować w tunelu foliowym.
Awarii w tym czasie brak, całkowity czas pracy urządzenia: 3939h

Ale dość gadania na koniec fakty i wykresy:
Produkcja z rozbiciem na miesiące

Obrazek

Energia pobrana i sprzedana do sieci (dane z licznika energii elektrycznej operatora)

Obrazek



Obrazek
polka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lut 2017, o 13:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Warto jest inwestować w odnawialne źródła energii, teraz można uzyskac dofinansowywania z różnych programów.
Awatar użytkownika
malowanalala
100p
100p
Posty: 197
Od: 5 lut 2016, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rumia

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Rolnicy mogą skorzystać z ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym 25%
Aby otrzymać prawo do odliczenia należy złożyć stosowny wniosek do
wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) wraz z dokumentacją
poniesionych kosztów.
kompletne 3kW można teraz zrobić już za 14 tys zł.

Zainteresowanym mogę przesłać więcej informacji na PW
-------------------------------------------------------------
brak podpisu
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Zanim zdecydujecie się skorzystać z usług firm, poszukacie w internecie co można kupić samemu. Ja za 1300 PLN kupiłem 2 inwertery SolaX X1 1500W z czego sama przesyłka kosztowała 42 funty. A w PL te same inwertery sprzedawane są po 1800PLN/szt.
A w UK rynek jest już nasycony i takich małych inwerterów nikt już nie kupuje.

A w firmie dostaniecie to co oni mają na stanie + ich marża. I zwracajcie uwagę na "kompletne 3kW można teraz zrobić już za XY tys zł." Bo takich ofert pełno a później może okazać się, że w cenę nie wliczono zabezpieczeń AC/DC wymaganych przez dystrybutorów energii elektrycznej, lub konstrukcji montażowej, ewentualnie instalację ma się na własnej głowie.

W razie pytań piszcie jedną instalację mam już od roku wpiętą do sieci, a druga zawiśnie na dachu w końcówce marca.
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Instalację fotowoltaiczną chcę zrobić w nowym domu razem z solarami. Dach będzie z dachówki i od strony południowej będzie cała instalacja. Czy można na dachówce zamontować taką instalację bez problemu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”