Baterie słoneczne. Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

jasne że wszystko nie na raz , TV można też kupić na 12 v ale na to mam czas ,
masz tu rację grzałka 700 W załatwi m aku w godzinę, szczególnie nie napinam się na tę przetwornice , posiadam agregat prądotwórczy a docelowo ma być prąd .
na chwilkę obecna potrzebuje tylko oświetlenia 12V którego na raz nie będę u użytkował , i podładować telefony .
mogę zastosować do tych celów panel fotowoltaiczny jakieś 130 W by ogarnął mi tylko te źródła ?
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Powiem Ci tak za panel 130W/12V zapłacisz około 550 zł. I jak widzimy panel ten da max 130W w idealny słoneczny dzień kiedy niebo będzie w 100% zachmurzone ten sam panel da tylko 13W. OK w lato może nie ma aż tak dużo takich dni ale...
Ja proponował bym Ci panel około 300-360W jednak ten panel będzie miał napięcie 30V i należy kupić kontroler ładowania np. Victroona za około 600 zł, ale ma MPPT i przerobi 30V na 14V które będzie ładować aku. Taki panel w zachmurzony dzień da przynajmniej 30W i coś tam podładuje aku w słoneczny dzień będziesz miał sporą nadwyżkę prądu ale z prądem zawsze coś zrobisz elektronarzędzia, jakaś pompa wody, czajnik 12V na zrobienie herbaty/kawy.

Panel 130W i zwykły kontroler ładowania to 550 + około 100 zł (kontroler) ale to zwykłe PWM i nie będzie tak skutecznie szukał punktu mocy maksymalnej.
Przemyśl temat przy większym panelu możesz dołożyć np 2 akumulatory.

Zakładam że masz panel 130W i Aku 100Ah/12V w tym aku zmieścisz 1,2kWh panel 130W będzie w słoneczny dzień pracował z mocą około 80W czyli będzie dawał 6A i tym samym 100Ah aku będzie ładował 100 / 6 = 16h tyle czasu będziesz potrzebował aby panel 130W naładował do pełna akumulator.
Mając 360W panel będzie w porównywalnych warunkach dawał 280W czyli 23A a 100Ah akumulator w niewiele ponad 4h.
Myślę że oświetlenie i telefony to by ogarnął Ci i panel 50W oczywiście jeśli docelowo będzie zwykły prąd.
Dario28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 cze 2021, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

marcinbb pisze:Przyszło rozliczenie za okres 1.01.2016 - 31.06.2016.

Do zapłacenia za prąd 11,50 PLN akcyza za około 480kWh pobranych
Elektrownia za wyprodukowany prąd zapłaciła mi 137 PLN.

Czy dużo czy mało sami ocencie.
W samych rachunkach których nie musiałem zapłacić to 3 x 350 pln = 1000 PLN do przodu.

Jeszcze może na tę chwilę proporcje energii wyprodukowanej do sprzedanej.
Zużycie
Obrazek
Energia sprzedana do sieci

Obrazek
A inwerter od połowy lutego wyprodukował 2,98MWh energii elektrycznej.
a możesz napisać jak Ci to wyszło rocznie?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Baterie słoneczne.Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Drogi Marcinku, właśnie wasz ulubiony PIS szykuje się żeby ci dokopać, kapitalisto jeden. Własną elektrownię ma, imperialista paskudny.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne. Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Średnio mnie interesuje co ci niepełnosprawni umysłowo z tego okrągłego cyrku przy ul. Wiejskiej robią. Nie wiem jak oni ale ja mam podpisaną umowę na 15 lat do 2035r a skoro prawo nie działa wstecz to mogą mnie w panele fotowoltaiczne cmoknąć. To raz... dwa:
Prawo będzie działało dopiero od 2022r każdy kto miał założyć PV już dawno to zrobił, Ci którzy do tej pory nie zdążyli to już nie zdążą a jeśli nawet zdążą to umowę kompleksową podpiszą no właśnie w tej chwili czas oczekiwania to minimum 2 miesiące (dlaczego... aby poddpisać ją już na nowych zasadach).
trzy:
Jeśli panowie z zakładu elektrycznego będą chcieli przyjść i sprawdzić napęcia jakie generuje mój falownik to podchodzę do furtki mówię art. 193 kodeksu karnego i wypad. Mierzcie sobie na słupie a ja w tym czasie spokojnym krokiem idę odłączyć inwertery od sieci.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1054
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Baterie słoneczne. Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Tu nie chodzi o to do kiedy masz umowę i kiedy wprowadzą nowe prawo. Chodzi o to,że energetyka może cię odłączyć w każdej chwili od sieci państwowej. I ma do tego prawo. Więc nie chojrakuj.
Na fali ekoentuzjazmu wprowadzono w Polsce fotowoltaikę, ale nikt z filozofów i historyków siedzących na Wiejskiej, nie zastanowił się, jakie będą tego skutki. Traktowanie energetyki państwowej jako akumulatora dla prądu wytwarzanego z fotowoltaiki właśnie zaczyna odbijać się czkawką. Uważacie że awantura o Turoszów to pomysł Czechów? To w Niemczech jest już tyle wiatraków i farm fotowoltaicznych, że ich energetyka pada na pysk. I wpadli na pomysł, że ulokują te nadwyżki których nie są w stanie strawić, właśnie w polskiej energetyce. Ale w tym celu trzeba stworzyć w Polsce deficyt energii. I kółko się zamyka.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne. Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Rozumiem że nie będzie dla Ciebie problemem znalezienie podstawy prawnej na odłączenie od sieci "w każdej chwili?".
Reszty nie będę komentował bo szkoda klawiatury.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Baterie słoneczne. Darmowy prąd dla domu i ogrodu?

Post »

Dario28 pisze:a możesz napisać jak Ci to wyszło rocznie?
Jak to rocznie wyszło? Od 6 lat nie zapłaciłem wyższego rachunku za prąd niż 13 zł/miesięcznie. W tym roku na zimę w magazynie mam 1628kWh starczy do kwietnia, a już teraz grzeje klimą. Światło w salonie świeci mocą ponad 200W, rekuperacja też chodzi, do tego 5 komputerów, 2 drukarki, 2 monitoringi i alarm. No i cały dzisiejszy dzień wędziłem sery, ryby i wędliny w wędzarni elektrycznej... no i chleb pszenno-żytni na maślance z piekarnika te był:

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”