Ogrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Alan12345
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 29 maja 2014, o 10:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: K. Puszczykowa

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

malowanalala pisze:Fotowoltaika + kabel grzewczy do podłogówki. Tańsze w eksploatacji niż temowentylator bo nie ogrzewa się całej szklarni po sam sufit, a jedynie warstwę przy samym podłożu. Bo rośliny teraz są jeszcze małe.
Witam tyle, że ja mam sadzonki, jak i rośliny na półkach i nie sadzę w ziemi tylko w doniczkach i rozumiem, że do tego ten termowentylator był by najlepszy jak wywnioskowałem z rozmowy. Jeśli wliczać by taką możliwość, to jaki byłby najlepszy i możliwie najtańszy do takiej małej szklarenki jak moja na ogrzewanie w nocy?
Awatar użytkownika
nagrzewnik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 7 sty 2017, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kościelec / Małopolska
Kontakt:

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Nagrzewnica na paliwa stałe, regulowana poprzez termostat(w pomieszczeniu) Ciepło bezpośrednio z wymiennika, bez żadnego medium (np woda).
Dajemy roślinkom ciepło ;)
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 219
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Co myślicie o takim ogrzewaniu szklarni z poliwęglanu wymiary szklarni to długość 4m szerokość 2 m i wysokość 190 szklarnia jest z poliwęglanu 4 mm jak by to kupić i do tego akumulatora podłączyć taki telmowentylator czy wystarczyło by prądu w akumulatorze naładowanym przez ten panel żeby ten telmowentylator mógł chodzić całą dobę ustawiony na 20 stopni
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Adrian, tej mocy 20 Wp moduł, może posłużyć jedynie do podświetlenia numeru posesji, za mała moc. Lepiej podgrzewać energią słoneczną wodę w jakimś zbiorniku w szklarni, w nocy będzie oddawała ciepło. Można także zainwestować w kurtyny termoizolacyjne, zaoszczędzimy następne kilkadziesiąt procent na stracie ciepła ze szklarni.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 219
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

To aż takie słabe jest ?
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

To jest jeszcze słabsze niż słabe panel 20Wp nie nadaje się praktycznie do niczego. Ogrzewacz wtykany w gniazdko pobiera około 400W a chcesz go zasilić panelem o mocy 20W i napięciu 12V?
Mam 7,5kW w panelach fotowoltaicznych grzałem w ubiegłym roku tunel foliowy grzejnikiem elektrycznym bez termostatu na wiosnę, w październiku zaskoczył mnie mróz jednej nocy i wszystko zmarzło.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 885
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

marcinbb pisze:To jest jeszcze słabsze niż słabe panel 20Wp nie nadaje się praktycznie do niczego
Też tak myślę szukał bym innego rozwiązania.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Poza tym wszystkim, nie wiem co za moda aby proponować ogrzewanie panelami fotowoltaicznymi wraz z grzejnikiem?
Jak chcecie ogrzewać tunel nocą jak nie ma słońca? Aha Akumulator samochodowy... A czym zrobicie 230V? Aha przetwornicą, a ile to kosztuje?
1) 1 panel fotowoltaiczny 300W około 500 PLN
2)akumulator samochodowy ze szrotu 50 PLN
3) Kontroler ładowania 50 PLN
5) przetwornica 12 ->230V 2kW około 300 PLN
w sumie 900 PLN ile prądu za to kupię?

900 / 0.6PLN/kWp (tylko droga taryfa G11) = 1500kWh / grzejnik bez termostatu 2kW = 750 GODZIN ogrzewania non stop.
A ile pogrzeje tym akumulatorem z panleami? W akumulator samochodowy 100Ah 12V upchniemy 1,2kWh energii elektrycznej pomijam wszystkie straty na przetwornicach 1,2kWh starczy na ogrzewanie tym samym grzejnikiem elektrycznym o mocy 2kW przez niespełna 40 MINUT!!!
Mam nadzieje że tym akcentem skończycie proponować panele fotowoltaiczne do ogrzewania tunelu.

Jeśli ktoś ma do wydania 30000 PLN na instalację on grid o mocy 7kW bez problemu dzień i noc będzie grzał swoim prądem tunel/szklarnie czy co tam chcecie a rachunek za prąd nie przekroczy 11 PLN/2m-ce.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 219
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Czy ten zestaw z tą farelką by ogrzał szklarnie całą dobę
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Przecież Marcin już to wyliczył biorąc do obliczeń dokładnie taki sam akumulator, choć mocniejszy grzejnik. Moc 1,2 KWh z w pełni naładowanego akumulatora zużyjesz w niecałe 2 godziny. Akumulator w opisanym wyżej komplecie zostanie naładowany dopiero po 16 godzinach pracy zestawu z panelem w pełnym słońcu. Masz takie warunki? Nawet jeżeli zainstalujesz panel na konstrukcji, która automatycznie będzie podążać za słońcem i ustawiać panel zawsze w stronę słońca nie zdołasz z uzyskać takiej mocy, by w pełni doładować akumulator w ciągu dnia.
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 219
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Znalazłem jeszcze taki co zużywa 200W to by był czy też nie
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

To już staje się męczące. Zrób sobie bilans energetyczny. Z jednej strony masz źródło energii o pojemności 1,2KWh, a z drugiej konkretną kubaturę do ogrzania w niesprzyjających warunkach. Jeżeli Marcin wyliczył, że z akumulatora 100Ah grzejnik o mocy 2KW pracuje 40 minut, dziecko ze szkoły podstawowej wyliczy, że grzejnik o mocy 0,2KW może pracować 400 minut. Urządza Cię to? Kupuj i instaluj, choć dostałeś już odpowiedź, że idziesz w złym kierunku. Możesz zaniżać moc grzejników i szukać o najniższym poborze mocy, ale to spowoduje, że wydajność źródła ciepła będzie za mała dla szklarni i nie zdołasz jej ogrzać.
Fizyki i matematyki nie oszukasz. Do ogrzania powietrza o konkretną ilość stopni w pomieszczeniu o konkretnej kubaturze potrzeba konkretnej energii - to można wyliczyć, ale to będzie złe wyliczenie, bo w grę wchodzi oddziaływanie zimnego powietrza na zewnątrz, które dodatkowo obniża temperaturę powietrza w środku, powodując zwiększenie zapotrzebowania na energię.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Adrian, wyobraź sobie żarówkę 140 W ile ona da ciepła, może nagrzejesz sobie kołdrę w chłodnym pokoju. Panele fotowoltaiczne mają kilkanaście procent sprawności w przeliczeniu jakie daje słońce na daną powierzchnię, dlatego jest niecelowe, aby z nich energię elektryczną zamieniać na cieplną. Dlatego lepiej nawet zmontować solary ze starych blaszanych kaloryferów, gdzie z 1 m2 można uzyskać moc prawie 700 W. Jeśli do tego zastosuje się zaizolowany zbiornik o większej objętości, to już od połowy marca można ogrzać za darmo niezłej powierzchni szklarnię.
Ogrzewanie energią elektryczną może być opłacalne przy zastosowaniu pomp ciepła i do tego jako akumulator użyć sieć energetyczną, w ten sposób można potroić energię cieplną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”