Ogrzewanie szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Z tym prądem to tak wyszło, że przy instalacji pv gdzieś tam z tyłu głowy miałem nadwyżkę na zachcianki na prąd, jak już jest to trzeba korzystać.
Ilość instalacji w kraju szybko przyrasta więc pewnie i rynek patentów na ogrzewanie szklarni się rozwinie :wink:
Pozdrawiam,
Tomek
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

massur pisze:Z tym prądem to tak wyszło, że przy instalacji pv gdzieś tam z tyłu głowy miałem nadwyżkę na zachcianki na prąd, jak już jest to trzeba korzystać.
Ilość instalacji w kraju szybko przyrasta więc pewnie i rynek patentów na ogrzewanie szklarni się rozwinie :wink:
Z perspektywy czasu bo PV mam 6 lat na dachu. Ludzie nie wiedzą że można ogrzewać dom prądem a o szklarni nawet mowy nie będzie, niezależnie jakiej wielkości byś miał instalację prądu braknie. Wystarczy zrobić proste OZC aby stwierdzić że izolacja robi robotę
Awatar użytkownika
Adrian139
200p
200p
Posty: 218
Od: 30 paź 2018, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Na yt jest taki jeden co ogrzewa szklarnie prądem i nie brakuje mu prądu z fotowoltaiki a utrzymuje zimą tak wysoką temperaturę żeby papaje rosły a papaja minimum 15 w nocy a w dzień cieplej
Pozdrawiam
Zapraszam do mojego wątku - Owocowy śródziemnomorski i egzotyczny ogród
zapraszam do zakupu moich roślin tanio i dobra jakość https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 34&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Oczywiście poliwęglan, dodatkowa izolacja, szklarnia wielkości ok 6m2 i termowentylator widziałem filmik, który omawia koszty 450-500 zł od października do kwietnia około 7 pełnych miesięcy tylko wiesz co:
Policzmy 500 zł ile za to prądu możemy kupić w taniej taryfie 0,36zł/kWh
500 / 0,38 = 1315kWh dużo ale podzielmy to na 7 miesięcy
1315 / 7 = 187kWh miesiąc tylko dopiero zaczyna nam się robić ciekawie
187 podzielmy sobie na 30 dni = 6kWh to starczy na ogrzewanie każdego dnia termowentylatorem 2kW starcza tylko na 3h


To kalkulacja w przypadku taniej taryfy, w drogiej wszystko będzie o połowę mniej ponieważ cena prądu to 0,69zł/kWh.
I teraz do punktu wyjśca jeśli statystyczny Kowalski zjada rocznie około 3000kWh to ogrzewanie szklarni pochłania mniej niż połowę tego ekwiwalentu.
Jak ktoś ma prąd za darmo to mu to lata koło tyłka, jeśli ktoś płaci za prąd normalną stawkę to temat ogrzewania przemyśli 3 razy zanim to zrobi ponieważ płaci się krocie za ogrzanie 6m2.
Pomyślcie stawiać wielką szklarnie, ogrzewać ją, dawać oświetlenie HPS`ami to już wiemy dlaczego pomidor malinowy w zimę kosztuje 20zł/kg. W lato można kupić za 3 zł czyli jest to 7 krotny wzrost kosztów w stosunku zima/lato.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Kupiłem nagrzewnicę wodną do szklarni, szukam jakiegoś sterownika który by regulował również prędkość obrotową wentylatora w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Aktualnie mam zwykły termostat który tylko włącza i wyłącza wentylator a obroty są stałe, 3 prędkości do wyboru. Moc wentylatora 130watt.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Po co sobie komplikować jeszcze zmianami prędkością wentylatora. Nastawiamy na taki stopień, aby w miarę było mieszanie powietrza, a zmiennie możemy sterować czasem pracą wentylatora i temperaturą na piecu zwiększając, gdy spodziewamy się spadku temperatury na dworze. Ja u siebie reguluję pracą pompy obiegowej zależnie od temperatury powrotnej do pieca. Ważne jest, aby mieć sygnalizację awarii, jeśli np. zbyt spadnie temperatura w pomieszczeniu, bądź na piecu.
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Zależy mi na stałej pracy systemu a nie na skokowej typu włącz /wyłącz. W pierwszym okresie będę dogrzewał mały tunel na rozsadę i jak ruszy taki wentylator to mi je wywieje ;:306 . W zeszłym sezonie dogrzewałem farelkami 2x1000W a teraz tam wsadzę nagrzewnicę 20kw bo to najmniejsza jaką znalazłem. Dogrzewanie tunelu zrobione przy okazji bo montowałem CO w garażu i tylko wypuszczę rury przez ścianę i gotowe. Kocioł tylko 7kw rozpalany od góry tak że regulacja znikoma i jak będą duże skoki poboru ciepła to kiepsko to widzę.
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Witam, moje dwa zamówienia (nagrzewnice) późną jesienią 2020 - w jednym sklepie okazało się, że jednak towaru nie mają a drugie zamówienie - paczkę przy transporcie uszkodził kurier. Tak więc zaraz po tym wszystko ze szklarni przeniosłem "do snu" do garażu piętrowo do plastikowych skrzynek bo zaczynały się regularne nocne przymrozki. Teraz właśnie zamówiłem MY11726 i chyba rozejrzę się za folią bąbelkową. Ktoś coś może polecić? Macie jakieś szczególne doświadczenia z tymi foliami? Ile mogą wytrzymać? Rośliny planuję wynieść najwcześniej z początkiem marca. :)
Pozdrawiam
mkwapisz
100p
100p
Posty: 191
Od: 9 cze 2012, o 08:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Jeżeli kogoś by interesowało, to zobaczcie ten kanał na YT https://www.youtube.com/channel/UCgs_cm ... f6_RQpqmYg
Marcin
lukrecia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 mar 2020, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ogrzewanie szklarni poliwęglanowej.

Post »

Witam,

Z każdym mijającym rokiem ogród mi się powiększa, a co za tym idzie ilość rozsad, które zalegają mi na parapetach, regałach budowlanych ustawionych przy drzwiach balkonowych i konstrukcjach, z lampami, które doświetlają roślinki, którym zabrakło miejsca przy oknach.

I mam dość. Chcę się tego pozbyć z domu, raz na zawsze.
Mam szklarnię z poliwęglanu 3x6m i chciałabym rozwiązanie ogrzewania, które pozwoliłoby mi na uprawę rozsad od wykiełkowania do wysadzenia do gruntu.
Koza i inne piece odpadają.

Myślałam o nagrzewniacach elektrycznych z termostatem lub panelach solarnych + maty.
Proszę o radę. Nie znam się na tym kompletnie.
Nie mam pojęcia co ma szansę się sprawdzić.

Ogrzewania będę używała tylko marzec, kwiecień, maj - na rozsady. Temperatura minimalna musi mieć 17-18 stopni.

Byłabym wdzięczna za linki do konkretnych produktów, jeśli jest to zgodne z regulaminem forum.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Na początku w marcu warto jeszcze zbudować coś rodzaju mini folii w środku szklarni. W marcu tym czasie są dość znaczne w nocy spadki temperatur i co za tym idzie potrzeba dużo energii, aby utrzymać te 16 stopni w nocy. Można zastosować jakiś termowentylator i ustawić tak, aby mieszał powietrze ku dołowi, bo ciepło będzie starało być pod sufitem szklarni. Moc 2 kW termowentylatora z termostatem będzie wystarczająca, ale to zależy od szczelności pomieszczenia i izolacji.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1406
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Ogrzewanie szklarni

Post »

Ja mam poliwęglan 6x3 i 2x 2kW podczerwieni podnosi temperaturę o ok. 10-12 stopni. Starając się utrzymać w nocy 15 stopni a w dzień 20 to w kwietniu poszlo mi juz jakieś 700kWh.
Pozdrawiam,
Tomek
Awatar użytkownika
Ketmia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1047
Od: 23 cze 2006, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogrzewanie szklarni (a raczej utrzymanie temperatury)

Post »

Przeglądając pewną niemiecką książkę o uprawie w szklarni przeznaczoną raczej dla amatorow (czyli dla mnie :D ) natknęłam się na wzmiankę o czarnych rurach z PCV napełnionych wodą, które miałyby się nagrzewać w słoneczne dni i oddawać ciepło glebie w nocy. Rury te leżały na powierzchni ziemi między warzywami co jakieś 20 cm.
Podejrzewam, że wiosną taki system mógłby się sprawdzić w przypadku uprawy amatorskiej. System nazywa się BETA SOLAR, ale jak szukałam tego przez google, to mi wyskakiwały jakieś tabletki suplementy diety :wink: Znalazłam to dopiero na stronie chyba producenta, ale jestem ciekawa, czy można to znaleźć w Polsce? Bo może to się jakoś inaczej u nas nazywa? Mnie się to przetłumaczyło jako zasobnik ciepła albo akumulator, ale wtedy wskakiwały urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie lub też zwykłe rury do nawadniania. Aż mi się nie chce wierzyć, żeby tego nie było, to to jest banalnie proste i niezbyt drogie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://www.beckmann-kg.de/W%C3%A4rmesp ... =ff-search
pozdrawiam, Ela
Mój zielony zakątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”