Woda do podlewania roślin:skład,jakość ,zmiękczanie ,pH itd.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

No to jak ma być pH5,5 to ja bym sie nie cackał tylko zainwestował W Insol pH :idea: :wink:
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

W sklepach z odczynnikami można kupić kwas fosforowy w litrowych butelkach. Koszt ponad 30 zł.
Najprościej będzie dolewać kwasu do wody i sprawdzać, czy pH jest już odpowienie. Kupując kwas od razu zaopatrz się w papierki wskaźnikowe.
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A wcześniej, zamiast napastować naszych ekspertów na pw (o poradę dla jednego forumowicza!!! a co z resztą forumowiczów też zainteresowanych tematem? forum wszak jest dla wszystkich!!!), poczytaj watek w sam raz dla ciebie:
- Czym zakwasić wodę do podlewania?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

bishop pisze:W sklepach z odczynnikami można kupić kwas fosforowy w litrowych butelkach. Koszt ponad 30 zł.
Najprościej będzie dolewać kwasu do wody i sprawdzać, czy pH jest już odpowienie. Kupując kwas od razu zaopatrz się w papierki wskaźnikowe.
Skoro nie ma zawartości węglanów w badaniu , nie ma innego wyjścia , tylko postępowanie według instrukcjii zawartej w powyższym poście .
Swoją drogą do czego było robione badanie , bo do podlewania zawartość HCO3 , to oprócz pH i zasolenia podstawowy wynik . Znając zawartość HCO3 w 1l wody , można obliczyć potrzebną ilość kwasu do neutralizacji na podstawie wzoru lub gotowych tabel .
Do zakwaszania wody do podlewania warzyw używa się kwasu ortofosforowego i azotowego , które kupuje się w sklepach i hurtowniach zaopatrujących ogrodnictwo towarowe . Niedawno kupowałam kwas azotowy w cenie 61 zł za 30 l ( plus zwrotny kanister ) . W małych opakowaniach kwasy są drogie . Jeśli uprawiane są pomidory , wtedy do zakwaszania używa się kwas fosforowy w ilości maksymalnie 1 ml /10 l wody , ponieważ przy wyższych dawkach wprowadzana jest zbyt duża ilość fosforu . Jeżeli ta ilość nie wystarcza , do dalszego zakwaszania używa się kwasu azotowego . Przy uprawie ogórków na słomie wystarczy sam kwas azotowy .
Orientacyjnie , żeby z grubsza było wiadomo o jakie ilości kwasu na tysiąc litrów wody chodzi , może to być np.100 - 500 ml , rzecz jasna w zależności od pH wody , ilości węglanów , procentowości użytego kwasu i docelowego odczynu . Do tego celu na pewno nie starczą małe opakowania kwasów .

Podrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Woda do podlewania - jak obniżyć pH?

Post »

Witam!
zrobiłem badanie na zawartość hco3-wynik to 5,98
pH wody to 6,85
zasolenie Nacl 0,32
czy ktoś mógłby mi obliczyć ile potrzeba kwasu azotowego aby było dobre pH dla ogórka?
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Woda twarda ,zmiękczanie

Post »

Moje doniczki po ok 10 dniach podlewania roślin są oblepione tym 'białym paskudztwem' Czy znacie jakiś sposób na zmiękczenie tej wody? Deszczówki nie ma bo u mnie wieczna susza a z odstaną wodą też problem bo nie posiadam takiego pojemnika :roll:
DarekRz

Re: Twarda woda

Post »

jeśli pH wody jest zbliżone do 7 to wystarczy filtr dzbankowy typu Britta, Anna czy podobny - wkłady najtaniej kupić w Makro C&C - pod znakiem ARO - 1 szt. wychodzi po 8 zł. Jeśli natomiast woda ma pH powyżej 7,5 to można poprawić jej odczyn lekkim zakwaszeniem - nawet kwaskiem cytrynowym.
izaziem
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4178
Od: 22 sty 2008, o 16:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kaszuby

Re: Twarda woda

Post »

No to trzeba będzie 'zbadać' wodę?! a więc inwestycja w pH-mierz . A tak żeby już coś zadziałać to ile tego kwasku na 10 litrów? Filtr to raczej nie wchodzi w grę chyba że do herbaty, bo te donice to podwórzowe 8-)
DarekRz

Re: Twarda woda

Post »

E tam... zaraz pH metr - wystarczy coś takiego jak tester pH-w-tabletkach albo takiego jak paski-wskaznikowe-pH.
A kwasku trzeba dodać tyle, zeby po dokładnym wymieszaniu i odczekaniu kilku minut woda miała pH 6,5-7. Wersja tańsza od kwasku cytrynowego (jednak wymagająca nieco ostrożności) to kwas fosforowy 30% kupiony w sklepie z farbami jako Odrdzewiacz do stali i żelaza np. "Fosol"
(pamiętaj chemiku młody - lej zasze kwas do wody :wink: ). Do zmiękczania wody można też użyć filtru z wkładem zmiękczającym

Zanim jednak zainwestujesz w coś droższego sprawdź czy to nie wina ziemi w donicach. Skąd ta ziemia pochodzi? "Ziemie ogrodnicze" kupowane w hipermarketach to często takie g... zasolone czym się da, że nawet trudno to ziemią nazwać.
Awatar użytkownika
MonikaCiech
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 20 cze 2011, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Zmiękczanie wody szyszkami olchy-pytanie

Post »

Przeczytałam ( m.in. na tym forum), że wodę do podlewania dobrze zmiękczają szyszki olchy. Tak się składa, że posiadam takowe, ale nie wiem jak ich użyć :wink: Tzn. jaką ilość na 5l wody. Może ktoś wie?-przynajmniej w przybliżeniu, czy ma to być np 5 szyszek, 15, czy 50? :roll:
Awatar użytkownika
ajania
1000p
1000p
Posty: 1184
Od: 10 lut 2011, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiękczanie wody szyszkami olchy-pytanie

Post »

Z tego co mi wiadomo - szyszki olchy zakwaszają wodę. To niezupełnie to samo co jej zmiękczanie.
Twardą wodę można nieznacznie zmiękczyć poprzez gotowanie jej i odstawienie na kilka godzin. Co do szyszek, to zależy jaki rezultat chce się uzyskać - w akwarystyce do lekkiego zakwaszenia stosuje sie ok. 4 szyszeczek na 100 l wody, gdyż większa ilość powoduje znaczne zabarwienie.
Ja zmiękczam wodę porzez zagotowanie i odstawienie na kilka godzin a w przypadku "kwasolubów', co któreś podlewanie dodaję do wody 2 krople cytryny na litr wody.
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Woda twarda,zmiękczanie

Post »

Witam, wykopałem studnię głębinową do podlewania borówki amerykańskiej, nie robiłem żadnych badań, wiem że na pewno trzeba będzie ją zakwasić ale czy coś więcej ?
robert16zgas
100p
100p
Posty: 198
Od: 20 sty 2016, o 09:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kock

Re: Woda twarda,zmiękczanie

Post »

Panowie co z tej tabeli wybrać do zrobienia analizy wody ze studni głębinowej, tylko do podlewania borówki, nawodnienie kropelkowe
na pewno pH, żelazo, i coś jeszcze ?

http://www.wodociagi.slupsk.pl/wp-conte ... e_wody.pdf
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”