Woda do podlewania roślin:skład,jakość ,zmiękczanie ,pH itd.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
perla
500p
500p
Posty: 560
Od: 18 lis 2007, o 10:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Marcinkowo

Woda do podlewania roślin:skład,jakość ,zmiękczanie ,pH itd.

Post »

Witam wszystkich, nie wiem czy jest to dobre miejsce na ten temat ale zaryzykuje.
Chodzi o to że u siebie w domu mam strasznie twardą wodę. Mam bardzo duzo roslin więc nie sposób gotowac tyle litrów wody do podlewania.
Chciałam się dowiedziec czy istnieja jakies srodki do zmiękczania wody i gdzie je mozna kupic ???
Pozdrawiam Agnieszka
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Post »

Znam takie sposoby poprawienia jakości wody:
1. Zamontowanie pod kranem filtra uzdatniającego (np. filtr RO) [rozwiązanie prawdopodobnie najdroższe],
2. Przepuszczanie wody przez filtry typu Britta,
3. Kupowanie wody destylowanej (i np. mieszanie jej z kranówą),
4. Kupno węgla aktywowanego i zrobienie filtra na własną rękę (np. w obciętej butelce po wodzie mineralnej),
5. Łapanie deszczówki, łapanie śniegu :D [rozwiązanie prawdopodobnie najtańsze].
Osobiście stosuję łapanie i destylowaną dla moich storczyków i innych wrażliwców typu gardenia. :lol:
Pozdrawiam,
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Czy woda destylowana to na pewno dobry pomysł, przecież ona jest zupełnie pozbawiona wszelkich składników mineralnych?
Reposit-09
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1955
Od: 26 cze 2007, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Hmmm... Gotowanie wody nie pozbawia jej kamienia... Ona nadal będzie twarda. Wiem, bo wlewam psu do miski przegotowaną wodę, ale i tak co tydzień muszę mu tę miseczkę oczyszczać z kamienia, który zbiera się wzdłuż krawędzi.

A woda destylowana - jeśli będzie zmieszana z nawozem, to... wszystko jest OK :D Ale - UWAGA - nie wszystkie roślinki to akceptują. Storczyki ponoć tak, co potwierdza Myszka.

Doradzałabym "łapanie" deszczówki :)
Paweł Garski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 lis 2007, o 23:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Gotowanie wody przez kilka(naście) minut likwiduje praktycznie do zera twardość węglanową. Dowodem na to jest kamień który zostaje w czajniku. Za to gotowanie nie ma wpływu na twardość niewęglanową. Czyli ogólna twardość wody zmniejsza się podczas gotowania ale trzeba pamiętać o dokładnym przykryciu i nie gotowaniu za długo. Jak za dużo wody wyparuje to twardość może wzrosnąć zamiast zmaleć ;-)
Zamiast gotowania polecam filtr RO który całkowicie likwiduje twardość wody. Przy stosowaniu deszczówki/ wody destylowanej/ z filtra RO trzeba uzupełniać minerały dla roślin które tego potrzebują (odpowiednie nawożenie).
doznanie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 sty 2008, o 21:45
Lokalizacja: Śląskie

Post »

kari pisze: Doradzałabym "łapanie" deszczówki :)
to tez sredni pomysl woda moze miec dosc male pH i zawierac metale ciezkie jak np chmura przeszla nad miastem potem opadla na twoja dzialke
ja bym przez filtry przepuszczal lub staral sie tez kamien zniszczyc lagodnym kwasem ( kwasek cytrynowy ) + po calym zabiegu neutralizacji wody sprawdzenie pH. Twardosc glownie pochodzi od weglanow np CaCO3 MgCO3 jak każdy wie latwo sie rozpada tworzac inne produkty przy dzialaniu kwasem

opisywalem tu sytuacje kwiatkow domowych bo te w ogrodku to musza byc poddawane dzialaniu deszczowki - nie ma wyjsca a domowe to filtracje polecam

Proszę pisać poprawną polszczyzną. Dziękuję !
KaRo
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6530
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

doznanie pisze:Twardosc glownie pochodzi od weglanow np CaCO3 MgCO3 jak każdy wie latwo się rozpada tworzac inne produkty przy dzialaniu kwasem
Oj nie każdy, nie każdy :wink: Ja nie wiem, ale od czego są forumowicze, którzy nam to podpowiedzą :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Paweł Garski
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 7 lis 2007, o 23:14
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Twardość węglanowa pochodzi od wodorowęglanów (magnezowy i wapniowy). Podczas kilkuminutowego gotowania praktycznie wszystkie rozpuszczalne wodorowęglany przechodzą w nierozpuszczalne węglany. Jest to tzw. kamień który osadza się na ściankach. Sole występujące w wodzie w innej postaci tworzą twardość niewęglanową, na która gotowanie nie ma żadnego wpływu.
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Woda twarda ,zmiękczanie

Post »

Jak można zmienić pH wody
zmniejszyć jej pH z 6.85 na 5.5
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Jakiej wody?
W studni, z wodociągu czy w konewce?
Obniżyć pH możesz poprzez dodanie jakiegoś kwasu. Cytrynowego, octowego, fosforowego czy siarkowego. Co chcesz uzyskać?
Bo np. w oczku możesz obniżyć pH zatapiając worek z kwaśnym torfem.
Sprecyzuj trochę pytanie :wink:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Wodę w pojemniku 1000 l do podlewania warzyw
Swagman
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 11 sty 2009, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ponidzie

Post »

A dlaczego to niby woda o pH 6,8 jest niedobra dla warzyw :idea: :?: A 5,5 ma być dobra- co to są za warzywa :idea: :shock: Rododendrony jadalne czy co :idea: :?
Awatar użytkownika
demeter
100p
100p
Posty: 164
Od: 19 cze 2009, o 20:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Mogą być i rododendrony aby pH było 5.5
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”