Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Leesior
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2015, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Poprzednia część wątku jest --->tutaj



Na wstępie witam Wszystkich, gdyż to mój debiut na tym forum.

Gdyby kogoś interesował proces legislacyjny dotyczący zmian, między innymi w ustawie o ochronie przyrody, to szczegóły są tu:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/Przebi ... 2C004F81D0

Od dawna nurtuje i przeraża mnie sytuacja karania właściciela horrendalnymi kwotami, w sytuacji, gdy ktoś ukradnie mu drzewo z jego działki, czyli "kowal zawinił, a Cygana powiesili". Wśród nowych, nieuchwalonych jeszcze zapisów, znalazłem taki artykuł:

Art. 88. 1. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za:
1) usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia;
2) usunięcie drzewa lub krzewu bez zgody posiadacza nieruchomości;
3) zniszczenie drzewa lub krzewu;
4) uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w ob-rębie korony drzewa.
2. Kara, o której mowa w ust. 1, jest nakładana na posiadacza nieruchomości, albo właściciela urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, albo na inny podmiot, jeżeli działał bez zgody posiadacza nieruchomości.


Jak to interpretujecie ?
Co w przypadku kradzieży i niewykrycia sprawcy ?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Przecież kasa się liczy. Pan urzędnik nie będzie szukał winnych, tylko Ty zapłacisz i poradzą Ci byś wystąpił na drogę cywilną jak już znajdziesz winnego ;:14

zmod, pomid.
Leesior
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2015, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew

Post »

Sam nie wiem...

W projekcie wskazuje się szerszy wachlarz zarówno podstaw do wymierzenia kary (dodając między innymi przesłankę wycięcia drzewa bez zgody posiadacza nieruchomości), jak i szerszy krąg osób które mogą zostać ukarane (inny podmiot, jeżeli działał bez zgody posiadacza nieruchomości). Wcześniej ww. rzeczy nie było.
Z drugiej strony brakuje mi jakiegoś uszczegółowienia, kto za co może być ukarany... Punkt 2 jest taki jakby zbiorczy, bez rozróżnienia, kto za co może odpowiadać. Ale może źle to rozumiem.

Gdyby jednak nadal miano karać właściciela za to, że mu drzewo ukradli ( ;:oj ) to ;:223 . Przecież w wyroku TK z 1 lipca 2014 r. (będącego podstawą do uchwalanych właśnie zmian) czytamy między innymi:
Należy podkreślić, że posiadacz nieruchomości, z której usunięto bez zezwolenia drzewo lub krzew, podlega odpowiedzialności na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 u.o.p. tylko wtedy, gdy to on osobiście dokonał bezprawnego usunięcia drzewa (krzewu) lub gdy zlecił wykonanie tej czynności innej osobie, bądź taką czynność innej osoby akceptował. Odpowiedzialność jest wyłączona wówczas, gdy usunięcie drzewa lub krzewu nastąpiło bez jego wiedzy i zgody (por. wyrok NSA z 30 marca 2011 r., sygn. akt II OSK 568/10, Lex nr 1080362).

Ponieważ mieszkam w Krakowie, wiec przy okazji jeszcze coś takiego:
https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=29189

Jeżeli natomiast drzewa usunęła osoba trzecia bez jego wiedzy i w sposób, któremu nie mógł zapobiec, wtedy posiadacz nieruchomości nie ponosi odpowiedzialności z art.88 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Kary za wycięcie drzew.

Post »

Dzisiaj przeczytane :
"Wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów ma być uzależnione od:

określonych przez organ nasadzeń zastępczych, czyli od posadzenia drzew lub krzewów, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub o powierzchni nie mniejszej niż powierzchnia usuwanych krzewów, stanowiących kompensację za usuwane drzewa i krzewy
przesadzenia tych drzew lub krzewów.
Organ gminy, wydając zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów - uzależnione od wykonania nasadzeń zastępczych - weźmie pod uwagę przede wszystkim dostępność miejsc do nasadzeń zastępczych oraz następujące cechy usuwanych drzew lub krzewów:

wartość przyrodniczą, w tym rozmiar drzewa lub powierzchnię krzewów oraz funkcje, jakie pełnią w ekosystemie;
wartość kulturową;
walory krajobrazowe;
lokalizację.
Jeżeli organ gminy uzależni wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów od wykonania nasadzeń zastępczych, zezwolenie to będzie określało dodatkowo między innymi: miejsce nasadzeń, liczbę drzew lub wielkość powierzchni krzewów, minimalny obwód pni drzew na wysokości 100 cm lub minimalny wiek krzewów, gatunek lub odmianę drzew lub krzewów, termin wykonania nasadzeń, termin złożenia informacji o wykonaniu nasadzeń.

Jeżeli przyczyną usunięcia drzew lub krzewów jest realizacja inwestycji wymagającej uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub pozwolenia na budowę, zezwolenie na ich usunięcie będzie można zrealizować pod warunkiem uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub budowę, która koliduje z drzewami lub krzewami, będącymi przedmiotem zezwolenia.

W przypadku naliczenia opłaty oraz uzależnienia wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów od ich przesadzenia albo wykonania nasadzeń zastępczych organ gminy odroczy termin uiszczenia opłaty za ich usunięcie na okres 3 lat od dnia upływu terminu ich przesadzenia lub wykonania nasadzeń zastępczych wskazanego w zezwoleniu. "
stiga36
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 24 maja 2014, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew.

Post »

Dorzucę coś i ja....
W takich sytuacjach mam lekką schizofrenię. Z jednej strony jestem legalistą i uważam, że prawo ma być bezdusyjnie przestrzegane , a z drugiej jestem zwykłym mieszkańcem "taka dziwna kraj".
Uważam, że jedynym sposobem na uniknięcie wycinek drzew, często zabytkowych, jest bezwzględna odpowiedzialność właściciela. Dlaczego ? To proste, jak konstrukcja cepa.
Właściciel "wyjeżdża" na 2 dni, a w tym czasie "nieznani" sprawcy wycinają drzewa.
Jednej takiej znanej mi sprawie pikanteriii dodał fakt, że ten "wyjechany" był wtedy radnym powiatowym.
Inny sposób to "usychanie" drzew. Właściciel pali głupa i wszyscy udają, że nie wiedzą, o co biega.
Pewnym hamulcem może byłby ustawowy zakaz spożytkowania wyciętego suszka przez właściciela. Może powinien przechodzić na własność gminy ? Również te , które "zagrażają bezpieczeństwu ludzi".
Gdyby tylko była możliwość weryfikacji moich przypuszczeń, chętnie bym się założył, że starych drzew by mniej padało.
Pozdrawiam!
Leesior
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 29 cze 2015, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kary za wycięcie drzew.

Post »

Po to są organy (przynajmniej w teorii) utrzymywane z publicznych pieniędzy, takie jak Policja, Prokuratura, Straż Miejska, czy coś tam jeszcze, żeby badały takie podejrzane "wycięcia" i jeśli okaże się, że właściciel działał w kimś zmowie, czy choćby dopuszczał wycięcie drzewa, to ma ponieść odpowiednie konsekwencje.
Nie można wszystkich wrzucać do jednego worka.
Mieszkam w Krakowie. Jak sobie kupię np. działkę w Szczecinie z jakimś tam drzewem, to co mam niby zrobić ? Ogrodzić ? To ogrodzenie ukradną. Wartę wystawić ? Teren zaminować ?

Poza tym w końcu obowiązuje domniemanie niewinności.
Copp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 kwie 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy taki krzak można wyciąć bez pozwolenia

Post »

Jak to jest z wycinką? Wiem, że owocowe drzewka wolno wycinać bez problemu. Ale co z krzakami. Mają około 2 metrów ale nie wiemy jaki wiek niestety. Jeden to jakiś iglak a drugi nie mam pojęcia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
xallax
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 27 cze 2015, o 23:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Południowe Mazowsze

Re: Czy taki krzak można wyciąć bez pozwolenia

Post »

A czy to taki problem to pozwolenie?
Zmierz powierzchnię krzewów, złóż wniosek, pozwolenie powinno być bez problemu.
Napisz we wniosku, że na miejsce tych iglaków nasadzisz inne na tej działce.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy taki krzak można wyciąć bez pozwolenia

Post »

Na drzewa do 15lat nie musisz mieć zezwolenia tylko własne oświadczenie o wieku drzew .
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czy taki krzak można wyciąć bez pozwolenia

Post »

Pierwszy raz słyszę,że można drzewa inne niż owocowe nie mające 15 lat wycinać.
Należy najpierw dowiedzieć się w swoim Urzędzie Miasta czy Gminy.
Wiem,że ludzie wycięli samosiejki na swojej działce a teraz mają kłopoty.
Zanim się coś zrobi trzeba się upewnić.
Po co narażać się na kary pieniężne.
Awatar użytkownika
MoWo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 861
Od: 13 wrz 2013, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zalew Sulejowski - Łódzkie

Re: Czy taki krzak można wyciąć bez pozwolenia

Post »

alfamixi pisze:Na drzewa do 15lat nie musisz mieć zezwolenia tylko własne oświadczenie o wieku drzew .

Do tej pory było 10 lat .
Jak się coś zmieniło to daj linka do przepisów.
Pozdrawiam Wojtek
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czy taki krzak można wyciąć bez pozwolenia

Post »

Nie wiem czy tak jest wszędzie ale w tamtym roku czysciłem obrzeża rowu oraz pas przydrożny poszedłem go gminy gdzie wydano mi zezwolenie na drzewa 40lat a resztę zakwalifikowano jako samosiejkę do 15 lat. Może jest to regulowane lokalnie, nie mam podjęcia.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Czy taki krzak można wyciąć bez pozwolenia

Post »

A co z uschniętymi świerkami? Ostatnio usychają masowo, powinny być szybko usuwane, bo szkodniki się przenoszą na zdrowe. Do urzędu chodzić, głowę zawracać, by móc jakiegoś umarlaka posprzątać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”