Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Jesteś pewien z tym orzechem włoskim? Bo gdzieś czytałem, że jest traktowany jako drzewo owocowe.

Edit:

Znalazłem właśnie bardzo ciekawy wyrok w sprawie nałożenia kary za wycinkę rajskiej jabłoni, gdzie początkowo uznano, że to gatunek ozdobny, a nie owocowy, ale decyzję podważono. Tam nawet brano pod uwagę publikację w jakiejś książce kucharskiej, według której owoce rajskiej jabłoni można spożywać, jako kandyzowane itp. Widać, że prawo jest/było (sprawa z 2006) nieprecyzyjne. Więc co do buka i buczyny (i innych drzew!) można by iść w zaparte, no bo na bank znajdzie się przepisy na prażone orzeszki bukowe, kiedyś z nich w Polsce tłoczono olej (w Niemczech ponoć dalej to robią). Znalazłem też informację, że jest jakiś poradnik/książka MON, która opisuje pozyskiwanie oleju, a resztę radzi zemleć na mąkę i upiec chleb. Liście buka można przyrządzić jak szpinak (dawna potrawa głodowa), lub młode jeść na surowo. Gdyby iść w zaparte i gdyby mieć czas, zdrowie i siłę na latanie po sądach, to być może dałoby się obejść ewentualne kłopoty po wycince niektórych drzew.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Wszystko można, tylko z wolna i ostrożna. Jak mówi starożytne przysłowie antycznych kosmitów ;-)
Odnoszę wrażenie że nie dotarła do Ciebie informacja że "trochę" się zmieniło, niestety nie jest już tak liberalnie jak po pierwszej noweli, ale jest dużo lepiej. Jak drzewo duże to zgłoś że będziesz wycinać i poczekaj na ewentualny sprzeciw.
Jak dostaniesz sprzeciw to myśl co dalej. Oczywiście można wyciąć i liczyć że sąsiad nie doniesie, a jeśli doniesie to uda się przekonać do tego że buk jest drzewem owocowym. Tylko czy warto?
PS z tym orzechem to była akcja kilka lat temu, właścicieli obciążono jakąś gigantyczną karą za wycinkę.
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Wiem, że przepisy są bardziej liberalne, sam mam do wycięcia jesienią szpaler świerków i niezmiernie się cieszę, że na tych 5cm nie przekraczają 50cm i po prostu złapię za piłę i zrobię swoje.

Z tymi bukami, sosnami itp. to rozważania czysto teoretyczne i interesują mnie tylko pośrednio na zasadzie "co by było gdyby" :wink: , a myślę o tym, jak patrzę na działkę sąsiada, który postanowił mieć mały domek w lesie, ale z czasem dotarło do niego co tak na prawdę zrobił i zaczął przycinać te drzewa. Dla sąsiadów pozytywna sprawa z tym opamiętaniem się, bo raz, że cień, liście do grabienia (akurat ja na szczęście graniczę od wschodu), komary itp, a dwa, że coraz częstsze wichury. Jednak niestety sąsiad zmarł i od kilku lat nikt już na działkę nie przyjeżdża...a drzewa rosną. Ja wycinam tylko to, co mi włazi na działkę i na drogę, bo drzewa sadzone były praktycznie w samym płocie.

Co do orzecha, to temat interesuje mnie ciut bardziej, bo mam jednego gagatka, któremu muszę co roku redukować koronę i męczy mnie już latanie po drabinie, a z orzecha pożytek mają tylko wiewiórki, albo nikt, tak jak w tym roku, gdzie wymarzły wszystkie kwiaty. Jednak rodzina marudzi, żeby zostawić, pewnie dlatego, że to nie oni tyrają przy tym cięciu, choć jak moczą tyłki w ogrodowym basenie to chcą mieć jak najdłużej słoneczko...

I co do orzecha włoskiego, to trafiłem na postanowienie sądowe w sprawie nałożenia kary za wycinkę drzewa tego gatunku, gdzie jasno i wyraźnie napisano, że jest drzewem owocowym, a karę utrzymano tylko dlatego, że drzewo rosło na terenie zieleni publicznej (cmentarz) Postanowienie i opis sprawy są z 2017 roku.
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje,zywotniki - cięcie,podcinanie

Post »

Czy ktoś z Państwa orientuję się w temacie wycinki drzew, mam tuje która nie przekracza 50cm obwodu pnia na wysokości 5cm. Spotkałem się z opiniami działkowców iż drzew starszych jak 10 lat nie wolno wycinać bez zezwolenia. Jak to się ma do aktualnych przepisów? Pozdrawiam
Piotr1214
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 kwie 2021, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Witam. Najlepiej porozmawiaj z osobą odpowiedzialną w swojej gminie. Co gmina to inaczej, zależy od interpretacji urzędnika i jego wiedzy. Jeden powie wycinać drzewo, a w innej gminie będzie stawiał warunki.
jagusia111

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Pod warunkiem, ze thuję zaliczymy do drzew, a nie do krzewów, ale w dzisiejszych czasach lepiej dwa razy sprawdzić i zapytać niż narobić sobie kłopotów o byle co.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1196
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Żywotnik (thuja) chyba jest drzewem.
Żywotnik zachodni dorasta w warunkach polskich do 15-20m, a Ż. olbrzymi do 30-35m. Reszta to kwestia obwodu i celu sadzenia oraz systematycznego cięcia. Żywopłot (bez względu z czego posadzony) nie powinien być uznany za zespół drzew i powinien być regularnie cięty.
G2000
100p
100p
Posty: 136
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Ktoś się orientuje czy pozwolenie na wycięcie drzewa ma jakiś termin ważności? Z 7 lat temu przy domu były robione prace ziemne. Potrzebne było wycięcie 3 świerków i jednej sosny. Pozwolenie zostało wydane. W trakcie prac okazało się że wyciąć trzeba tylko 2 świerki. Trzeci został przycięty z wysokości a sosna nietknięta (bo miała wartość sentymentalną). I to był błąd. Przez te lata mocno urosła. Można by ją przyciąć ale ona nie odrośnie, zagęści się tak jak świerk. I teraz pytanie czy tamto pozwolenie na wycinkę tej sosny nadal jest ważne czy trzeba ganiać po urzędach z papierkami i prośbą o nowe?
jagusia111

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Trzeba od nowa. Pozwolenie jest chyba na pół roku od wydania pozwolenia.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Aktualne przepisy sprawiają, że mam ochotę mieć w ogrodzie tylko drzewa i krzewy owocowe, bo są zwolnione od obowiązku zgłaszania wycinki.
Przy okazji czy się ktoś orientuje, czy do takiego zgłoszenia może być dołączony prosty rysunek, czy jednak trzeba zatrudnić specjalistę od map?
G2000
100p
100p
Posty: 136
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Kilka lat temu wydrukowałem screenshota z map Google z zaznaczonymi drzewami. Troszku słabo było widać to wydrukowałem jeszcze scrennshota "zwykłej" mapy i tam też zaznaczyłem gdzie rośnie jakie drzewo. Zgłoszenie zostało przyjęte ale pani urzędniczka i tak przyjechała zobaczyć i pomarudzić. Pewnie dlatego by poczuć się ważniejszą.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

A skąd ta zwykła mapa?
G2000
100p
100p
Posty: 136
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Już nie pamiętam czy dałem mapkę z Geoportalu z granicami
https://polska.geoportal2.pl/map/www/ma ... apa=polska
Czy z Google Maps ale zwykłą (Teren) a nie satelitarną. Satelitarna jest mało czytelna na czarno-białym wydruku więc dołączyłem tę drugą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”