Budowa szklarni

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Budowa szklarni

Post »

Z uwagi na wytrzymałość wybieram metal.
Szklarnia nie wymiarowa.
Mam dużo swojego materiału.
Myślę że taniej mnie wyjdzie zrobić samemu.
Tylko ciągle z tyłu głowy siedzi mi pytanie czy szybki się nadają.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Budowa szklarni

Post »

Co to są te szyby lodówkowe i dlaczego miałyby się nie nadawać?
jjdj

Re: Budowa szklarni

Post »

No właśnie. Czy to są szyby z lodówek gablot, czy o co chodzi?
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Budowa szklarni

Post »

Są to szybki z półek lodówek. Hartowane szkło jak pęka to w małe kawałeczki. Są lekko zielonkawe ale to jak się złoży kilka razem.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Budowa szklarni

Post »

Ciekawi mnie to, ile te szyby przepuszczają promieni korzystnych dla rozwoju roślin, bo może być, że rośliny nie będą chciały prawidłowo rosnąć. Na szklarnie jest produkowane specjalne szkło, które nie zatrzymuje promieni światła o korzystnej długości dla roślin.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Budowa szklarni

Post »

Jak się nie uda zrobić szklarni z tych szyb to można pomyśleć o szybowcu ;:306
Hartowane szkło w kolorze zielonkawym jest zdecydowanie złym pomysłem aby użyć je na szklarnię. Z tego co pamiętam tak barwione szkło zatrzymuje około 80 % energii słonecznej i to napisał Ekopom zatrzymuje część widma najbardziej korzystnego dla roślin. Jaki sens się napracować gdy efekty będą mizerne. Jadnak niektórzy tylko sprawdzając na własnej skórze to co inni dawno opisali potrafią zdobywać wiedzę.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Budowa szklarni

Post »

Nigdzie nie znalazłem info więc pytam na forum.
Muszę chyba naprawdę temat przemyśleć. Bo faktycznie szkoda pracy.
A folie tunelowe też są barwione zielone niebieskie różowe i co one nie blokują promieni.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Budowa szklarni

Post »

Biorąc pod uwagę że rezygnuję z tych szybek loduwkowych mam do was pytanie. Co wybrać poliwęglan czy szyby z okien z demontażu.
jjdj

Re: Budowa szklarni

Post »

Jeśli masz dzieci, albo często pada grad to poliwęglan.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Budowa szklarni

Post »

No fakt dzieci to argument :D
Ale aż tak bym się tego nie bał że potłuką.
A może boki szkło dach poliwęglan żeby nie bać się gadu.
jjdj

Re: Budowa szklarni

Post »

Do mnie przychodzą dzieci sąsiadki i powiem szczerze żelazną kulę by dały radę zepsuć.
Poczytaj w necie za i przeciw. jeśli będziesz używał np. podkaszarki to mogą kamyki, czy cokolwiek twardego polecieć w kierunku szklarni.
Szkło drogie, poliwęglan tanio znajdziesz, ale do tego trzeba taśmy uszczelniające itd, za to szkło wieczne, a plastik skruszeje i łatwo się rysuje....
otaka76
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 8 cze 2018, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Budowa szklarni

Post »

Mój dziadek wykonywał szklarnie z tego typu szkła - okiennego + takiego z lodówek. Największym problemem było odpowiednie dopasowanie łączonych elementów. Niestety, ale było to potwornie pracochłonne i nie wyobrażam sobie wykonywać tego osobiście - dziadek na początku zlecił docięcie szklarzowi, ale potem sam kupił urządzonko do cięcia szkła - takie proste, metalowe. W gruncie rzeczy postawił dwie takie szklarnie - babcia hodowała w nich pomidory. Stoją do dziś.
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Budowa szklarni

Post »

Witam,

Sam przymierzam się do budowy mojej pierwszej szklarni, będzie nieduża i w niestandardowych wymiarach(około 2mx1.5 - będzie trochę narożna z wejściem z boku) ponieważ tylko tak mi się zmieści.
Mam zamiar wykonać ja z drewna i poliwęglany jako szyby.

Szklarnia będzie stała na betonie więc myślałem żeby zrobić ocieplona podłogę na stelarzu drewnianym - mam trochę steropianu i starych izolowanych płyt gipsowych z których mogę pozyskać materiał izolacyjny, który mam zamiar zamontować pod drewnianą podloga na która chce założyć później linoleum żeby łatwiej było sprzątać i w razie czego wodą jak się wyleje to nie będzie szła odrazu w drewno.
Drewno oczywiście impregnowane i będzie też pomalowane lakierem bezbarwnym do jachtów :)

W sumie to mam całkiem dobry plan myślę, jedyna rzecz która mnie trochę marwi to wentylacja, myślałem żeby zrobić uchylny panel na dachu w obu końcach szklarni ale nie wiem czy to się sprawdzi bo myślę że wodą będzie przenikać do środka a tego bym nie chciał.

Czy ktoś może ma jakieś odswiadczenie w tej dziedzinie? jaką jest najlepsza wentylacja ? bo może po prostu zamotowac parę kratek wentylacyjnych gdzieś na dole w rogu i potem parę pod dachem ?

Z góry dziękuję za poradę.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”