Podlewanie,nawadnianie roślin doniczkowych i rola keramzytu

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Skrzynki balkonowe z nawadnianiem

Post »

oooo dzięki za info.Nawet nie wiedziałam ,że można kupić taki system osobno.Gdzie mam się z anim rozgladać ..na All..?
Jestem obecnie w Niemczech,ale tam mają skrzynki zupełnie inaczej wykonane niż u nas.Są bardziej masywne z dość sporym dnem wodnym,dodatkowo jest na bocznej ściance zaworek,który reguluje ilość wody w razie deszczu;nadmiar wycieka.Nasze skrzynki ogladane w sklepach nijak się mają,,wygladem,,do tych Niemieckich,stąd moje pytanie,czy one w ogóle zdają egzamin.
MEGAmati777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keramzyt+podlewanie

Post »

Ok. Miałem ten sam problem dlatego podpinam się pod pytanie. Wiem już że można dać tu i tu, ale czy doniczka w której znajduje się moja palma Areca ma być przedziurawiona?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Keramzyt+podlewanie

Post »

MEGAmati777 pisze: ... czy doniczka w której znajduje się moja palma Areca ma być przedziurawiona?
Bezwzględnie TAK!
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
MEGAmati777
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 sie 2016, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Keramzyt+podlewanie

Post »

Dobrze dziękuję bardzo za odpowiedź ;)
Mam jednak jeszcze jedną wątpliwość. Wyczytałem gdzieś że na podstawce ciągle powinna być woda. Jeśli będę miał keramzyt w doniczce i na podstawce to nic sie nie stanie z rośliną w związku z tą ciągle stojąca wodą?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Podlewanie roślin i rola keramzytu

Post »

Ja mimo,że uprawiam rośliny już wiele lat - nie zdecydowałabym się na dodawanie keramzytu do ziemi w doniczce.
Może dodałabym kilka kulek na samo dno donicy by stanowił on warstwę drenażową.


Mieszanie ziemi z keramzytem czy też zasypanie powierzchni ziemi w donicy keramzytem - aczkolwiek ładnie to wygląda :wink: - to wg mnie
jest to metoda uprawy dla znawców ,ludzi z doświadczeniem, mających nawyk sprawdzania stopnia nawilżenia,
mających dużo czasu dla roślin itp...
Uważam też,że to znacznie osłabia czujność hodowcy i musi wcześniej lub później
doprowadzić do zalania bryły korzeniowej.
Bezproblemowe i wystarczające jest ustawienie doniczki na podstawce z wysypanym keramzytem
i zadbanie by stale był on wilgotny.
Stwarza to optymalne warunki nawilżenia i ziemi i powietrza wokół bez żadnego niebezpieczeństwa dla rośliny.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Keramzyt+podlewanie

Post »

MEGAmati777 pisze:Jeśli będę miał keramzyt w doniczce i na podstawce to nic sie nie stanie z rośliną w związku z tą ciągle stojąca wodą?
Keramzyt w doniczce (warstwa tzw. drenażowa - 1-2cm na dnie) powoduje, że na dnie doniczki nie zalega woda, lepiej się ona odsącza z podłoża i zabezpiecza to korzenie przed zagniwaniem. Każda doniczka, w której rośnie roślina musi mieć otwory w dnie, pomimo tego, że jest tam drenaż. Sam drenaż może być zrobiony nie tylko z keramzytu, ale np. z drobnych kamyków, też będzie nieźle działał.
Taką doniczkę można dodatkowo włożyć do osłonki, a w osłonce już otworki nie są potrzebne, bo nadmiar wody po podlaniu można w razie czego wylać. Trzeba zwrócić uwagę na to, żeby w osłonce nie zalegała woda, jeżeli doniczka miałaby bezpośrednio w tej wodzie stać.

Keramzyt, który wysypuje się na podstawkę/tackę i na tym ustawia się doniczkę powoduje wzrost wilgotności powietrza wokół rośliny, co jest szczególnie korzystne przy suchym powietrzu i dla roślin lubiących taką wilgoć. Tu z kolei woda powinna być stale, ale doniczka (nie osłonka) powinna być ustawiona tak, żeby stała na tym wilgotnym keramzycie, a nie bezpośrednio w wodzie (żeby tej wody nie wchłaniać bez opamiętania).

Do sporządzania substratu dla niektórych roślin użyłam drobnego keramzytu, przeznaczonego do hydroponiki. Stosunkowo nie jest go dużo i został użyty równocześnie z agroperlitem. Rośliny rosną dobrze (niektóre od wiosny 2015, część od tego roku), aczkolwiek podłoże przesycha trochę inaczej, niż z samym agroperlitem.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
minioli
50p
50p
Posty: 55
Od: 24 lut 2012, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Myślibórz

Re: Podlewanie roślin, kroplowniki,keramzyt

Post »

Bardzo ciekawa porada odnośnie keramzytu jako nawilżacza powietrza, ;:333 do tej pory myślałam że spełniać ma on wyłącznie funkcje drenażowe. ;:131 Mam taką roślinkę, która potrzebuje wilgotnego klimatu i dziś właśnie go jej stworzę!!! ;:108
Maniek77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 27 kwie 2022, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Skrzynki balkonowe z nawadnianiem

Post »

dzięki za inspiracje panowie i panie - to moj pierwszy post i juz sie chwale ze samemu wykonalem skrzynke z nawadnaniem! sama skrzynke na kwiaty zrobilem z plyty mpb - swietnie wyglada i jest bardzo wytrzymala, a w dodatku latwo mozna ja wyczyscic z ew. ziemi czy zaciekow. system nawadniania dokupilem osobno - to tez byla dla mnie nowosc. powodzenia w ogrodniczych pracach!!! :)



Prosimy o poprawną pisownię!/ K.
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ceramiczne stożkowe nawadniacze / kroplowniki czy działają?

Post »

Jak w tytule, czy te kroplowniki nawadniające z ceramicznym stożkiem faktycznie działają? Że wsadzasz ten stożek do ziemi a do pojemnika nalewasz wode. Szukam jakiegoś wspomagania podczas nieobecności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”