Wilgoć w drewnianej altanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
bejrut
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 6 lip 2013, o 11:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Hosta pisze:Co do ścianek i fundamentu - jak masz cofnięte ściany, to musisz to traktować jak budowę na gruncie, niezależnie jak mocno wystawiony jest fundament ponad poziom gruntu.
Dzięki bardzo za pomoc, mam zamiar wykorzystać te informacje w praktyce. Zasmuciło mnie tylko to zdanie. Co teraz uczynić w tej sytuacji?
Nie jestem złotą rączką i nie wiem czy moje pomysły się do czegoś w ogóle nadają. W tych okolicznościach przyrody mam takie wizje dokręcić pas płyty pod kątem w formie okapu (od ściany do końca fundamentu) lub nadlewkę betonu w formie spadku. Ewentualnie pas blachy ochraniający altankę od fundamentu.
Nie wiem co by się mogło sprawdzić. Niestety podejrzewam ze obcięcie fundamentu może być trudne.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Po prostu traktuj to jak domek

Dobrze zaizoluj to wsio, nic więcej nie zrobisz. Jak chcesz, możesz położyć izolację w formie L na tym fundamencie od podłogi do wysokości min 60 cm i przykryć ja jakąś elewacją. np. murkiem ozdobnym, lub po prostu boazerią drewnianą (warto tylko by miała dylatację przerywającą ciąg wody w drewnie. Np. przez lakierowanie. . Zabezpieczysz się przed opadami i podsiąkaniem ze śniegu. Izolacji od ziemi, fundamentu jak nie masz, to reszta i tak będzie podsiąkać.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Dobra sprawa to również nawiercenie otworów w podmurówce domku (jeśli jest takowy).
leoms
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 paź 2017, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie w miesiącach jesiennych i zimowych

Post »

Witam wszystkich,
pozwolę sobie odgrzebać i podpiąć pod temat odnośnie wilgoci. Niedawno zakupiłem ogródek wraz z domkiem murowanym, dach płaski pokryty papą brak wymurowanego komina. W domku wyraźnie czuć wilgoć, zapach jak w starej piwnicy, który pogłębił się wraz z nadejściem chłodnych i wilgotnych dni. Pomyślałem aby wykonać jakąkolwiek wentylację i wpadłem na pomysł aby w dachu wyciąć otwór i zamontować wywietrznik grawitacyjny następnie pod połacią rozprowadzić rurami pcv wentylację do każdego pomieszczenia i zakończyć wszystko anemostatami zamontowanymi w suficie. Byłbym wdzięczny za podpowiedź czy taki tok rozumowania jest słuszny i czy spełni on swoje zadanie. W chwili obecnej w domku zamontowane są już okna pcv.
Pozdrawiam
jertel99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 lis 2017, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie

Post »

tu trzeba wprowadzić dwa działania - izolacja i wentylacja. Czyli zaizolowanie najlepiej od zew. i min jedna kratka wentylacyjna z możliwością regulacji.
RadekPLSE
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 sty 2021, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wilgoc w nowym domku.

Post »

Witam

W zeszlym roku otrzymalem dzialke.
Postanowilem postawic maly domek 2x2, aby trzymac w nim narzedzia itp.
Stolarzem nie jestem i robilem wszystko po swojemu. Uzylem zwykluch desek nieimpregnowanych.
Domek stoi jest porzadnie pomalowany, ale niestety do srodka dostaje sie wilgoc w kilku miejscach przez co miejsca te ciemnieja i widac, ze raczej nie schna (nie licze do wyschnie podczas zimy)
Planowalem od srodka pomalowac wszystko olejem do drewna, ale wstrzymalem sie jak zobaczylem wilgoc.
Na dzialce nie ma pradu.

Mozna to jakos powstrzymac?
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1394
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Wilgoc w nowym domku.

Post »

Jeśli jest tak, że surowe deski dotykają gruntu bez żadnej izolacji to poważny błąd. Da się to zabezpieczyć, jakieś zdjęcia masz może?
Pozdrawiam,
Tomek
RadekPLSE
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 sty 2021, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wilgoc w nowym domku.

Post »

Nie dotykaja ziemi.
Wilgoc pojawia sie np. na srodkowej wysokosci, naroznikach. Raczej losowo.
Wydaje mi sie, ze to przez mikro szczelimy miedzy deskami. Widzialem ze sa, ale zakladalem ze po 2 malowaniach sie wypelnia.

Zdjec nie mam. Moge pojechac na dzialke w wekend i porobic.
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Wilgoc w nowym domku.

Post »

Czy deski których użyłeś były sezonowane? Jeżeli były świeże to może się tak dziać. Przewietrzyć, wysuszyć i będzie ok.

Ogólnie jeżeli na drewno nie leje i nie leży bezpośrednio na gruncie to nic złego się nie stanie. Domek nie może być zbyt szczelny, musi być przynajmniej minimalna cyrkulacja powietrza.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1064
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Wilgoc w nowym domku.

Post »

Deski, nawet suszone , zawierają sporo wilgoci, i wysychając kurczą się w poprzek włókien. Szczeliny się poszerzają. Zacinający deszcz wnika przez szczeliny do środka. Jeśli chcesz uniknąć wilgoci w środku to na szczeliny między deskami nabij listwy (oczywiście z zewnątrz), tak, aby zamknąć te szczeliny. Na wietrzenie wystarczy "serduszko" w drzwiach.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Wilgoć w drewnianej altanie

Post »

RadekPLSE - proszę stosować się do regulaminu naszego forum i pisać poprawną polszczyzną m.in. używając znaków diakrytycznych.
w przeciwnym razie posty pisane niechlujnie będą usuwane.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
LilAlia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 sie 2021, o 15:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Wilgoć w drewnianej altanie

Post »

Ja mam pytanie w trochę podobnym, ale nie identycznym temacie :)
Mamy drewniany domek narzędziowy. Postawiony na płytach chodnikowych (położonych przez fachowca na odpowiednio przygotowanym gruncie, przynajmniej z założenia). Niestety, mamy tu gliniaste tereny i ziemia bardzo wolno schnie po opadach, a płyty niestety "piją" wodę i są ciągle mokre...
Podnieśliśmy trochę domek (położyliśmy drugą warstwę płyt), ale to nie jest chyba najlepsze rozwiązanie? Tym bardziej, że z tyłu domku jeden rząd płyt nadal jest mokry.
Podpowiecie, co zrobić, żeby podłoga nie była ciągle mokra? Jak to zabezpieczyć - jakąś folią pomiędzy warstwami płyt, czy też niekoniecznie?
Dodatkowo - zaklejać wszystkie male dziurki w drewnianych ścianach, czy zostawić jako dodatkową wentylację?
dariadarla
50p
50p
Posty: 53
Od: 9 mar 2021, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Wilgoć w drewnianej altanie

Post »

Miałam podobny problem, kolega męża polecił nam jakąś zaprawę, rozrabiało się to z wodą i nanosiło na powierzchnię, w miarę szybko się ta zaprawa związała i po tym czasie problem się rozwiązał, nie pamiętam dokładnie nazwy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”