System nawadniania w tunelu foliowym

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
johnywawa
200p
200p
Posty: 215
Od: 23 sty 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

System nawadniania w tunelu foliowym

Post »

Moi drodzy, planuję postawić na działce tunel foliowy, lecz z powodu braku czasu i odległości mogę być na działce tylko w weekendy. Czy istnieje jakiś sposób na podlewanie roślin w tunelu deszczówką? Mam na myśli jakiś system typu zbiornik na deszczówkę i rozprowadzanie wody wężem pod rośliny.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Tunel foliowy - podlewanie

Post »

Myślę, że nie da rady takiego samowolnego systemu zrobić, aby na samej deszczówce dał radę cały foliak podlać. Zwłaszcza iż rozumiem że mówisz o działce. Aby taki system działał to pojemnik z deszczówką musiałby być na wysokości dachu foli. To jest najmniejszy kłopot. Większy jest z gromadzeniem wody. Nie wiem jakiej wielkości musiałby być lej nad zbiornikiem aby dostatecznie napełnić zbiornik. Dopełnianie musiałbyś robić zależnie od ilości opadów choć pewnie cały czas musiałbyś dolewać wodę :) Gdybyś ten problem załatwił, To wystarczyły by węże przeprowadzone od zbiornika, do węży skraplających w glebie, którym grawitacja załatwiła by dozowanie w glebie :)
Awatar użytkownika
Miatka
50p
50p
Posty: 55
Od: 23 lut 2013, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nowa Wieś k.Pruszkowa

Re: Tunel foliowy - podlewanie

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 9&start=14

zobacz tutaj, jest kilka pomysłów

pozdrawiam
Magda
johnywawa
200p
200p
Posty: 215
Od: 23 sty 2011, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Tunel foliowy - podlewanie

Post »

Dzięki za odpowiedzi. Tak, chodzi o tunel foliowy na działce, taki powiedzmy 3-4m długości, w którym miałyby być uprawiane głównie arbuzy i melony. Na działce mogę być tylko w weekendy i wtedy mogę obficie podlać rośliny, a resztę tygodnia to po prostu chciałem, żeby podlewał deszcz tak jak inne uprawy co są pod gołym niebem. Dlatego też myślę nad jakimś rozwiązaniem, żeby padający deszcz trafiał za pomocą węża pod rośliny.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Tunel foliowy - podlewanie

Post »

Najlepszy sposób bez używania energii elektrycznej oraz programatorów - w dodatku bardzo prosty prosty grawitacyjny ;:304

- Wykonaj stożek (kształt leja) - najlepiej z kwasówki
- kup zbiornik 1000l (od 100 do 150zl), umieść go minimum 3m nad ziemią. Powaluj na czarno, woda będzie ciepła - szczególnie dobre dla dyniowatych a kapilary nie będą zapychane glonami.
- kup taśmę/linie kroplującą niskociśnieniową do 1bar-a

i licz na deszcz ;:304
Awatar użytkownika
apw81
200p
200p
Posty: 360
Od: 11 lis 2011, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: System nawadniania w tunelu foliowym

Post »

Odświeżam wątek, ponieważ potrzebuję porady dot. sposobu nawadniania tunelu foliowego. Zamówiłam właśnie tunel foliowy 3 x6 m i chciałabym zamontować jakieś nawadnianie do niego. Szukając spotkałam się z ofertami linii kroplujących z kompensacją lub bez kompensacji, są jakieś taśmy kroplujące? Czy macie jakieś doświadczenia z tym związane, jakiś niedrogi ale niezawodny sposób?tunel będzie oddalony od domu czyli źródła wody o ok 70 metrów, ale to chyba nie ma znaczenia przy odpowiednio długim wężu..?Co to te kompensacje, czy potrzebne na taką wielkość tunelu..?
pozdrawiam Asia

"Willst du ein Tag glücklich sein, betrinke dich. Willst du ein Jahr glücklich sein, heirate. Willst du ein Leben lang glücklich sein, werde Gärtner." Życie- to życie- nie miód, a jednak cud a jednak cud
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: System nawadniania w tunelu foliowym

Post »

Co to te kompensacje, czy potrzebne na taką wielkość tunelu.

Wyobraź dobie 100 metrów rury z nawierconymi dziurkami - w pierwszych otworów woda leci szybko a w ostatnich wcale i tu wkracza kompensacja czyli ustawia pewien poziom ciśnienia. Efekt z wszystkich otworów woda się wydostaje tak samo. Czy potrzebna na taki tunel ? Jeżeli ktoś zaplanuje złączki trójniki i uzyska równe odcinki np każdy odcinek 10 dziurek to kompensacja jest zbyteczna.
Kto leniwy kupuje tylko wąż z kompensacją i nic nie musi rozdzielać, układa jeden kawałek i nie jest ważne które dziurki są pierwsze a które ostatnie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”