Nawadnianie ogrodu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
danielwu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 sie 2021, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Super, dziękuję za odpowiedź. Racja, tam na tym pasku też mi się wydaje, że 2 zraszacze na tym płaskim odcinku to za mało, ale bałem się, że sieć może nie dać rady. Ale to są faktycznie małe zraszacze, mała wydajność, więc myślę podoła ten system.
Pisałeś o linii kroplującej - ja takowej nie mam, jedynie chcę założyć zraszacze. Według Ciebie nie ma konieczności przedmuchania tego systemu na zime?
Jeszcze mam pytanie odnośnie tego sterownika podwójnego od Fiskarsa, czy zda to egzamin?
Co do zraszaczy Rain Bird, widziałem dobre opinie - myślę na mój użytek wystarczy?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Sterownik to tylko urządzenie podające prąd do zaworów. Nawet najtańsze dadzą radę. Zasilanie linii zaopatrz w zawór trójdrożny - odetniesz wodę jednocześnie spuścisz wodę z układu. Dlaczego pisałem o liniach kroplujących ? bo doskonale spisują się we wąskich fragmentach ogrodu. Są bezobsługowe.
Zraszacze Rain Bird w niczym nie ustępują tym droższym. Kiedyś miałem zraszacze innej droższej firmy ale wymieniałem uszkodzone i już ich nie mam.
Podejrzewam że wszystkie są produkowane w Chinach i mają taką samą jakość ( regulacja sprawna do kontaktu ze śrubokrętem ).
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
epiepi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 6 maja 2019, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Na początku chciałem nawadnianie kropelkowe, ale to trwa długo bo z emitera 2L na godzinę, a czasami trzeba szybko podlać. Dlatego myślę o pociągnięciu zwykłych rur plastikowych średnicy 1-2cm i ponawiercaniu w nich 1mm wiertłem z góry na wylot otworków w miejscach gdzie są krzewy i inne nasadzenia. Chcę to zrobić kilka cm pod powierzchnią gleby.
ZALTETY plastikowej jakie widzę to:
- niezniszczalne czasowo i atmosferycznie w stosunku do cienkich linii kroplujących
- raczej się nie zatka od rdzy, kamienia i ewentualnych zanieczyszczeń z sieci
- nie załamuje się, jest raczej sztywne
- taniej jak nowe linie kroplujące, bo można używane odpady po czymś, a używana kroplująca to już śmietnik
- nie uszkodzi się takiej rury narzędziami ogrodniczymi
- gryzonie nie zjedzą
- wszystkie rodzaje ciśnień wytrzyma
WADY jakie widzę:
- trzeba poszukać używki, bo inaczej drogo
- leje a nie kropi, ale to mi akurat zaleta, bo chodzi o niebieganie z konewką
- i tu moja najważniejsze pytanie, czy korzenie nie będą w to wrastać i zatykać po jednym lub drugim sezonie
- trudno o ostre zakręty, chociaż zależy od rury
Czy to ma sens? Czego nie wziąłem pod uwagę?
I najważniejsze pytanie. Jak to jest z wrastającymi korzeniami chwastów traw roślin, bo nie chcę rury wykopywać i nowe nawierty co sezon. Ma ktoś jakieś porady jak to w praktyce?
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

W praktyce gdy zastosuje słaby reduktor to jeden litr leci mi z kroplownika w 5 minut ;)
Piotr
epiepi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 6 maja 2019, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

A wiesz jak to jest z wrastającymi korzeniami w takiej rurce z nawierconymi otworkami? Coś mnie te kroplujące trwałością nie przekonują, na ile to lat jest funkcjonalne? Jak znosi mrozy na powierzchni i patelnie od słońca?
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Linie kroplujące często można spotkać na terenach zielonych w nowoczesnych osiedlach, przy biurowcach itp., do nawadniania dużych powierzchni z nasadzeniami złożonymi z niskich krzewów np. róż, modnych ostatnio w zieleni miejskiej hortensji itp. Linie kroplujące znoszą wieloletnią eksploatację w ekstremalnych warunkach ale nic nie jest wieczne i nie ma gwarancji że np. po 10-15 latach nie trzeba będzie czegoś tam wymienić.
Kupując linię nie warto patrzeć tylko na atrakcyjną cenę bo właśnie wtedy można trafić na chiński badziew. Warto też przed zimą starannie opróżniać całą instalację z wody z dość oczywistych powodów.
Linię kroplującą powinno montować się w uchwytach zapewniający odpowiedni jej dystans od gleby aby nie zamulała się. Dlatego też wynalazki polegające na użyciu rury PE z nawierconymi otworami, co gorsza wkopanej w ziemię, uważam za pomysł chybiony. Woda będzie sikać z takiej rury ale tylko w pobliżu jej podłączenia do ujęcia. Dalej od ujęcia z sikania zrobi się najpierw siurkanie a potem już tylko kapanie. Kto nie spał na lekcjach fizyki ten wie o czym mówię. Linie kroplujące z kompensacją niwelują ten efekt nierównomiernego wypływu wody.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
wotik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 7 maja 2019, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Vloscovia

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Witam

Czy są tutaj użytkownicy sterownika RC2 do nawadniania firmy Rain Bird?
Mam problem z konfiguracją aplikacji na urządzeniu mobilnym.
pozdrawiam
Wojtek
anubis
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 sty 2012, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Dzień dobry
Oddałem rodzinie sterownik nawadniania JARDIBRIC do nawadnia kawałeczka ogrodu warzywnego ale szwagier twierdzi że nie zdaje on egzaminu bo tłumi za bazo przepływ wody i jest za małe ciśnienie dla węrza długośvi 100m.
Model może pracować nawet gdy ciśnienie wody jest zerowe.
Czy możecie polecić steownik który otwiera się mocniej i nie ogranicza ciśnienia wody ?
https://images92.fotosik.pl/687/cfde97fc9f49577dm.jpg
https://images90.fotosik.pl/685/942d4a618eb96c93m.jpg

Przytoczone zdjęcia raczej nie są Twoją własnością,zamieniłam na linki/Karo
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”