Nawadnianie ogrodu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie drzew

Post »

W miastach wiekszosc drzew rosnie na srodku kostki, czy betonu, wiec czy chcesz czy nie to nie dostaje tyle wody jakby rosla na otwartym terenie...
bubu11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 29 gru 2011, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

System nawadniający jak dla mnie ma same zalety - oprócz oprócz wyręczenia w codziennej pracy i pamiętania o systematycznym podlewaniu, to także nie możemy zapominać, że to duża oszczędność wody. Jeśli dobrze wybierzemy system nawadniający, to dzięki odpowiednim końcówką możemy zmniejszyć zużycie wody poprzez optymalne wykorzystywanie jej przez rośliny.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Zapomniałeś jeszcze o czterech innych plusach.
1. odpowiednio zaprojektowany system potrafi chłodzić powietrze w ogrodzie
2. integracja z automatycznym nawożeniem ogrodu
3. widowisko "taneczne" fontann przy specjalnym sterowniku i elektrozaworach
4. jedną sekcję wykorzystuje się jako zabawka dla dzieci na wysokim korpusie np pros12 z dysza mpr3000-360
Jest jeszcze piąty, ale dopiero w fazie testów ;:130, więc ciiiiiii
Jakub1441
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2012, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Witam, mam zaplanowany już system nawadniania ale nie wiem tylko ile mogę dać zraszaczy (1,7- 3,8 bar) w jednej sekcji, wiem ze jest to zależne od ciśnienia wody. Na całości mam zamiar rozstawić 8 zraszaczy.
Jeszcze jedna zagadką w temacie instalacji nawadniania jest to jak montuje się dysze na linii, czy używa się do tego po prostu trójnika czy czegoś takiego http://www.zraszacze.pl/sklep/product_i ... cts_id/439

Wracając do pierwszego pytania może jest jakiś ogólny schemat typu przy ciśnieniu 5 bar w kranie możesz zamontować 4 zraszacze na 20m linio i będą miały wtedy odpowiednie ciśnienie.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Każda dysza ma podane parametry pracy w dołączonej specyfikacji. Samo ciśnienie nie jest kryterium do wyliczenia czy zadziała. Kurs dający odpowiedz na to pytanie trwa około 8 godzin, zatem odpowiedź w jednym zdaniu jest niemożliwa.
goleb
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Jakub1441 pisze:Witam, mam zaplanowany już system nawadniania ale nie wiem tylko ile mogę dać zraszaczy (1,7- 3,8 bar) w jednej sekcji, wiem ze jest to zależne od ciśnienia wody. Na całości mam zamiar rozstawić 8 zraszaczy.
U mnie na sekcji jest 5 zraszaczy Pro spray, na innej trzy PGP, z tego co pytałem profesjonalistów tyle max można postawić ja jednej linii. Od biedy możesz dać i 8 zraszaczy ale straty ciśnienia będą bardzo duże.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Piszesz bzdury, nie masz pojęcia co to jest ciśnienie, wydatek źródła. Wiec jeśli to co napisałeś - usłyszałeś od "profesjonalistów", tak Ci przekazali to byli, to amatorzy.

To nie ciśnienie dynamiczne czy też statyczne decyduje o ilości zraszaczy w sekcji, a wydatek źródła.
I sposób łączenia - jest ich kilka. Ilość wody w poszczególnych węzłach będzie różna, długości linii, kątów nachylenia, przekrojów rur, to wszytko ma wpływ na ilość zraszaczy w sekcji i poprawną pracę.

Zakładając, że dysponujemy pompą np Omnigena MH1300 o wydatku 100L/m można podłączyć 20 zraszaczy o zapotrzebowaniu 4L. Idąc dalej tym tropem, pompa Omnigena 600 o wydatku 45L, a ciśnienie obie mają takie same "pociągnie" tylko 10 szt zraszaczy o wydatku 4L/m.
Jeśli mamy do dyspozycji odpowiednio wydają pompę to wystarczy podzielić sekcję ze względu na warunki absorpcyjne gruntu, zacienie, potrzeby trawy, aspekt wydajności pominąć.
Pomp jest wiele i można dobrać pod własne potrzeby odpowiednią, zakładając ze posiadamy własną studnię o odpowiedniej wydajności wody.

Przeciętnie wydatek wody z ujęcia miejskiego wynosi około 35-40L/m przy ciśnieniu statycznym 3-4 bary. Ograniczenie to związane jest z pewnymi technicznymi aspektami i przepisami z 1972 roku o technicznych warunkach dostaw wody pitnej. Kolejne ograniczenie to oszczędność inwestora nieruchomości lub hydraulika. Często widuje się założone wodomierze o wydajności Q=1.5 3/4 co w przeliczeniu na minutę da wydatek wody 1500/60=25L/min czyli w sekcji może być zaledwie max 5szt zraszaczy o zapotrzebowaniu 4L/min
Jakub1441
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2012, o 15:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Dziękuje za odpowiedz
kliks80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 sty 2013, o 21:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

A ja mam pytanie co do cen... wiele firm oferuje już ceny od 5zł/m2 Boje się, że jeszcze nie zrobią tak jak trzeba. Wiele pochlebnych opinii słyszałem o... moderacja - reklama -, u nich stawka zaczyna się od 7zł. Jak myślicie brać firmę za 5zł/m2 i pilnować ich, czy lepiej dopłacić te kilka groszy? A może mozecie mi polecić jakieś inne firmy - tanie i solidne? Chodzi o rejon Poznania...
_mackro_
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 27 sty 2013, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Możesz wziąć tańszą firmę, tylko czy będziesz wiedzieć, w którym punkcie system nawadniający jest źle zrobiony ?? Oczywiście ta sama sytuacja może mieć miejsce w drugą stronę :)
Poznam Regulamin Forum
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Czasem drożej znaczy taniej, bo robią raz. Zobacz co oferuje CEDRUS.
http://cedrus.poznan.pl/oferta/systemy- ... a-ogrodow/

Robili kiedyś dla mnie robotę, widziałem tez Park Dworski w ich wykonaniu. Można polecić jako firmę.
goleb
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

System nawadniania może zrobić każdy przyzwoity hydraulik.Nie musi to być jakaś wypasiona firma,która kasuje nieprzyzwoite pieniądze.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

kgolebiowski pisze:System nawadniania może zrobić każdy przyzwoity hydraulik.Nie musi to być jakaś wypasiona firma,która kasuje nieprzyzwoite pieniądze.
Z doświadczenia wiem, że każda firma brukarsko budowlana z przyzwoitym hydraulikiem perfekcyjnie potrafi połączyć wszystkie komponenty instalacji. Problem w tym, że nie mają pojęcia o tym co robią i efektywność podlewania jest na tak niskim poziomie, że w większości przypadków trzeba budować całość od nowa. A to klienta kosztuje x2, ponowne rolowanie trawnika i demontaż instalacji to koszta zbliżone do budowy od podstaw, a trzeba jeszcze nową położyć.

Klient zawsze ma wybór "tanio" albo dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”