Nawadnianie ogrodu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nawadnianie ogrodu

Post »

Chciałbym zainstalować nawadnianie dla całego ogrodu.Od czego zacząć?Proszę o pomoc!Wszystkie wskazówki mile widziane. :D
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Witaj,
Myślę że na początek powinieneś zorientować się w internecie, w systemach nawadniających. Jakiej są firmy, i ile kosztują poszczególne elementy systemu.
Będą potrzebne Ci przede wszystkim sterowniki (elektro zawory), transformator 230V na 24V, do zasilania elektrozaworów, kroplowniki do punktowego podlewania drzew i krzewów, zraszacze, i rurki łączące wszystko w system. Dojdą to tego jeszcze drobniejsze elementy takie jak złączki, trójniki, czwórniki, rozdzielacze, szpilki do mocowania linii kropelkujących itp. drobnica. Jeśli nawadnianie zasilasz ze studni, to potrzebna Ci będzie jeszcze pompa, o wydajności minimum ok 100l/h, i wysokości podnoszenia zależnej od głębokości studni. Taka pompa w zupełności wystarczy do zasilenia systemu podlewającego 800m2 powierzchni ogrodu.

Jak już będziesz wiedział mniej więcej co i ile kosztuje to robisz projekt systemu.
Na papierze milimetrowym rysujesz plan ogrodu w skali i nanosisz wszystkie rośliny które wymagają podlewania.
Teraz w domu rysujesz na planie projekt instalacji nawadniającej, z uwzględnieniem miejsc gdzie będą wykorzystywanie linie kropel kujące (drzewa i większe krzewy i byliny). linie do zraszaczy wraz ze zraszaczami z zaznaczonymi kierunkami i kątami zraszania. Zraszacze mają ograniczony zasięg w związku z czym musisz to uwzględnić w projekcie (znając oczywiście już z internetu poszczególne typy zraszaczy (np, na powierzchniowe, niskie i wysokie mocowane na sztycach lub, wynurzane automatycznie z trawnika).
Na projekcie musisz uwzględnić miejsce na "centralę" sterującą całym sytemem, z reguły blisko ujęcia wody. Od niej będziesz prowadził poszczególne linie nawadniające, jak już to zrobisz to będziesz już wiedział jakie i ile potrzebujesz sterowników i rozdzielaczy do poszczególnych linii.
Jak to zrobisz, to będziesz miał już pojęcie, ile i jakich materiałów (elementów systemu) potrzebujesz do zbudowania całosci systemu. Po zrobieniu kosztorysu, masz dwie opcje. Jedna to łapiesz kasę i lecisz do najbliższej hurtowni oferującej te wszystkie elementy, nabywasz je i bierzesz się za montowanie w ogrodzie systemu.
Druga,.... to pozostajesz przy starych wypróbowanych metodach podlewania ogrodu, bo koszty Cię przerastają. Poza tym dochodzisz do wniosku, że tracisz wiele frajdy z tego, że podlewałeś do tej pory ręcznie.:wink:

Myślę że przedstawiłem Ci w skrócie, co Cię czeka wykonując samodzielnie takie systemy. :D
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Bardzo dziękuje Panie Pawle za cenne uwagi i porady co do nawadniania ogrodu.
borysj5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 30 lip 2007, o 11:22
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Ja pozwolę sobie nieco odświeżyć temat.
Otóż mam już wykonane całe nawadnianie ogrodu , działające i niby jest ok ale sekcjami steruję za pomocą recznych zaworów i szczerze już mi się nie chce :).
Teraz zamarzyło mi się podlewanie na PILOTA!! .
Tak więc może ktoś zna rozwiązanie inne niż sterownik i elektrozawór ??
Po prostu sterownik służy do programowalnego otwierania elektrozaworów a ja szukam jakiegoś zestawu bez programatora ale za to z "memory Five" . Konkretnie ma być tak : naciskam guzik otwiera się elektrozawór i leci woda, naciskam drugi guzik leci z drugiej sekcji ????
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Polecę katalog Castoramy, w który również bardzo dokładnie opisano co i jak, oparto to zdjęciami i zaproponowano sprzęt (oczywiście gardeny). Jest w nim świetnie opisane jaki zraszacz dobrać do danej powierzchni czy jak zamontować cały układ.
borysj5
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 30 lip 2007, o 11:22
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Szukalem przed chwila na stronach castoramy i nic nie znalazlem.
Poza tym gardena to raczej ostatnia firma jakiej produkty chcialbym u siebie zamontowac.
Przesiedzialem juz dosc sporo czasu przed monitorem i w zasadzie znalazlem tylko "pelne"sterowniki firmy "ORBIT" natomiast o sterowaniu za pomocą pilota przeczytalem pare wzmianek ale żadnych wiecej informacji sie nie doszukalem , dlatego piszę tu.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

A może firma RAIN BIRD, ma w swojej ofercie systemy sterowane komputerem, lub HUNTER. Informacje na temat tych systemów znajdziesz TUTAJ
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Nawadnianie drzew

Post »

nie wiedziałem gdzie umieścić ten temat-więc piszę tutaj.jeżeli trzeba przenieść to z góry przepraszam.
zakładam linię kroplującą i w jednym ciągu mam tuję 'spiralis' i cyprysika lawsona 'columnaris'. czy one mogą dostawać równe ilości wody na dobę? ile tak mniej więcej powinno się dostaczyć wody dla tych roślin - czy 3 litry na dobę to dobra dawka?
a dla dereni 'elegantisima' i 'pagodowego' - 4 litry na dobę to dobrze?
krzewuszki 'rumba' i 'nana purpurea' - również 4 litry na dobę?

Jednak przeniosłam do właściwego działu-aniawoj :D
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

To zależy od wieku i rozmiaru roślin, rodzaju ziemi / gleby w twoim ogrodzie, pory roku, pogody - temperatury powietrza, nasłonecznienia, wilgotności, i zapewne jeszcze wielu innych kryteriów.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

roślinki młode posadzone w tym roku wys. ok.50cm. gleba 'normalna', w pobliżu ok. 50mb przepływa rzeka, więc wszystkie wody gruntowe uciekają do jej koryta.
czy bez pomiaru wilgotności nie mogę ustalić wstępnie ilości wody?
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Wilgotność - miałam na myśli opady i przesiąkalność gleby :)

Nie mogę znaleźć niedawnego wątku o automatycznym nawadnianiu z podanymi szczegółami, domyślam się, że potrzebujesz ustawić automat na ilość wody wylewanej codziennie w konkretnych miejscach. Czy tak?

Młode rośliny podlewa się większą ilością wody, niż starsze, szczególnie przy suchej, upalnej i słonecznej pogodzie. Ale nikt nie poda ci dokładnych wyliczeń, bo to zależy od zbyt wielu nieznanych nam czynników. Musisz sprawdzić sam metodą prób i błędów. Podlewaj jednak nie co dzień, tylko co dwa-trzy dni. Jeśli po podlaniu będą dwa dni bez deszczu, wsadź palec w ziemię jakieś 10 cm od pnia czy łodygi i jeśli poczujesz, że jest sucho, to podlej, jeśli jest wilgotno, to nie podlewaj. Jeśli padało, to nie musisz podlewać, ale jeśli tylko krótko kropiło, to nadal będzie raczej sucho i podlać trzeba. Przy temperaturze umiarkowanej ziemia wysycha wolniej, przy wietrze szybciej, odkryta szybciej, ściółkowana wolniej, w cieniu wolniej, w słońcu szybciej. A iglaki należy podlewać nawet zimą, jeśli tylko nie ma mrozu. Sam widzisz, że trudno jest dać receptę "3 litry pod krzak", bo dziś te trzy litry mogą wystarczyć, ale jutro już nie, a za trzy dni może być za dużo. Za dużo zmiennych, żeby z daleka prognozować. Można tylko "organoleptycznie" :lol: :lol: :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
blabud
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 7 sie 2008, o 12:34
Lokalizacja: Opalenica

Post »

zastanawiam się do czedo służą wystające ponad ziemie rury drenarskie przy świeżo posadzonych drzewach na ulicach mojego miasta, jestem przekonany że chodzi tu o nawadnianie owych roślin ale w jaki sposób? prosiłbym w miare możliwości o wytłumaczenie, wzglednie jakis schemacik...?? dodaje że rury są wkopane przy samej bryle korzeniowej i wystają ponad ziemie jakies 10-15 cm o co tu chodzi jak to dziala??
Awatar użytkownika
Monique 77
50p
50p
Posty: 65
Od: 27 sty 2009, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Laszczki/ Warszawa

Nawadnianie balkonowych

Post »

Witam wszystkich ,poruszę trochę temat nawadniania , chciała bym nawodnic kwiatki w doniczkach balkonowych , widziałam że są sterowniki bateryjne mocowane na kran , ponieważ mam kran na balkonie pomyslałam że może takie cudo by mi pomołgło , tylko że nawet jak bedę mieć taki sterownik to nie mam pojęcia co dalej , czy wyjsc z niego jakimś wężem nawadniającym ,czy to będzie dobry pomysł , czy ktoś z was może zna się na tym dobrze, będę wdzięczna za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”