Nawadnianie ogrodu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

A czemu 5, a nie 1? Mi sprzedawca tej taśmy powiedział, że nie wytrzyma. Taśma jest słabsza od węży kroplujących - dlatego tańsza :)
Krzysiek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

kylo pisze:Inna kwestia, jeśli wąż jest podłączony do trójnika, a z niego odchodzą dwie taśmy, jak na rysunku, to dać ogranicznik 0,7 w punkcie B, czy dwa w puntach A, a może w punkcie B 1,4?
Wystarczy dać 1 reduktor w punkcie B czyli przed trójnikiem.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
andrzej26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 kwie 2020, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Witam wszystkich.
Czy zajmuje się tutaj ktoś projektowaniem nawadniania?
Poniżej przesyłam foto działki z wymiarami , czy mógłby się ktoś podjąć projektu lub doradzić co i jak ?
zasilanie z hydroforu 50 litrów omida.
proszę o kontakt
Pozdrawiam

Obrazek
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Czy ktoś z was używa takiego reduktora ciśnienia? Dzisiaj z tej dziurki w nim zaczęła cieknąć woda. Mam wrażenie, że od tego momentu zaczął podawać wyższe ciśnienie. Nie ma jak tego sprawdzić, ale jeden kroplownik zacząć sikać wodą na 5 metrów. Może to wada materiału, a może ciśnienia. Co myślicie?
Obrazek
Krzysiek
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

witam
chciałbym napisać jak na swej działce rozwiązałem problem z nawadnianiem ,
otóż moja działka leży spory kawałek za wsią a dokładniej brak jest obok niej sieci wodociągowej oraz prądu , w roku ubiegłym "wywierciłem" studnie 30 m , koszt to 3300, plus pompa jakieś 850 z różnymi drobiazgami , posiadane wcześniej 2 zbiorniki po 1000 l tzw "mauzery" z zaworami u spodu. ustawiłem je coś ok 1 metra nad ziemią na paletach, zakupiłem 100 m przewodu nawadniającego bez kompensacji z emiterami co 33 cm w przesyłce również były różne łączniki, trójniki oraz szpilki do mocowania linii koszt linii to ok. 100 zł , całość połączyłem .
z uwagi na brak prądu kupiłem agregat prądotwórczy 2,2 kw , pompa o mocy 0,75 kW więc agregat powinien mieć przynajmniej 1,5 kW aby "pociągnąć " pompę , koszt agregatu niecałe 700 zł .
o dziwo wszystko działa poprawnie , najpierw woduje zbiorniki potem otwieram kran i woda śmiga aż miło, do nawodnienia mam również kilka drzewek owocowych , zbędne w tym przypadku emitery zaślepiłem izolacja elektryczną myślę że problem z nawadnianie mam za sobą.
linia kropkująca bez kompensacji zupełnie wystarczy do nawodnienia odcinka do 100 m oraz zbiornik bezciśnieniowy posadowiony na paletach
na pewno wielu za was zastosowało podobne rozwiązania i nie jest to żadne odkrycie , nie mniej jednak moje obawy o wydajność studni i czy rozwiązanie "mauzera" z linia "da radę" okazały się bez pod stawne.
być może ktoś z koleżanek lub kolegów zaadoptuje jakąś cześć rozwiązania na swojej działce
pozdrawiam
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Witam, ja mam tak samo rozwiązane nawadnianie w ogrodzie, polecam. ;:215
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
przemek89k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 sie 2017, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

@trybik, skoro ta linia jest bez kompensacji ciśnienia to nie boisz się o to, że na początku rośliny są bardziej "mocniej" nawadnianie niż przy końcu? Czy w ogóle na koniec tej 100m linii dociera woda z mauzera? Też mam u siebie 2 takie zbiorniki i zastanawiam się czy to się sprawdzi, czy nie lepiej zainwestować w linię kroplującą z kompensacją ciśnienia...
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

szanowny Przemku 89k
znalazłem sklep internetowy zielona aleja , gdzie jest dokładnie opisane zastosowanie jednych i drugich linii ,
z uwagi że moja działka ma długość 80 m, zasadzenia nie są na całej długości więc wybrałem linię kropkującą bez kompensacji , tak obserwowałem pracującą linie i działa prawidłowo zasilając każde wybrane przeze mnie miejsce , trudno mi określić akurat w litrach czy jednakowo nawadnia każde np. drzewko z osobna , nie mniej jednak woda dociera do każdego drzewka i to mogę potwierdzić z cała pewnością. po za tym mam klika skrzyneczek wypełnionych na razie jedynie ziemia , wizualnie widać jak woda "moczy" poszczególne punkty
pozdrawiam
przemek89k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 sie 2017, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

A ta taśma trzyma ci dobrze zaklejone otwory na linii kroplującej? Masz na całej długości 100m w jednym kawałku, czy podzieliłeś na mniejsze długości tą linię? Możesz wskazać dokładnie miejsce (link), gdzie był opis jednej i drugiej linii
przemek89k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 sie 2017, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Znalazłem ten opis, ale jest tam napisane:
Takie emitery, zatopione oczywiście w środku rury, powodują to, że ciśnienie w rurze z każdym kolejnym emiterem maleje. Maleje w znaczącym stopniu przy emiterach umiejscowionych co 33 cm już na odcinku 50 m. Różnica w wydajności pierwszego i ostatniego emitera jest widocznie odczuwalna.
A więc chyba zasadne byłoby, żeby na odcinku już 50m wybrać linię z kompensacją...
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

ale
Na odcinkach do 50 m stosujemy linię bez kompensacji jeśli odchył wydatku wody pomiędzy emiterami nie jest dla nas aż tak bardzo istotny. ja wybrałem te opcję
jak pisałem w moim przepadku nie ma znaczenia ilość i ciśnienie wody
Z tabeli wynika, że dla emiterów co 33 cm przy ciśnieniu 4 bary woda dotrze do 103 m a już przy ciśnieniu 1 bar zaledwie na 78 m.
ponad to mi na chwilę dzisiejsza wystarczy to co mam i tak jestem zadowolony
Ewa05
500p
500p
Posty: 899
Od: 13 lut 2011, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy okolice Włocławka

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Zamierzam kupić rozdzielacz 4 zaworowy do linii kroplującej, proszę mi jakiś polecić.
Pozdrawiam Halina
Moje wiejskie rabatki
Awatar użytkownika
Eklo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 21 sie 2011, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Cześć,
W zeszłym roku odziedziczyłem po poprzednim ogrodniku opiekę nad ogrodem. Ogród duży, z ładnym trawnikiem, więc i system nawadniania się tam znajdował. W zeszłym roku nie ja go uruchomiłem, ale mój poprzednik. W tym roku mi przypadł zaszczyt uruchomienia i sprawdzenia tego sytemu. Niestety, dwie z 4 sekcji nie działają poprawnie. Zraszacze delikatnie się wynurzają, wypływa z nich woda, ale jedynie co to tworzą ogromna kałużę wokół siebie.

Moje pytanie brzmi co może być powodem?
Czy może być to wina elektrozawórow?
Może trzeba wymienić dysze?

Dodam jeszcze, że:
1. Woda wodociągowa więc ciśnienie raczej nagle nie spadło.
2. Dysze rotacyjne Huntera, korpusy również, ale nie wiem ile mają lat.
3. Filtry w dyszach czyste.

Jutro jak tam będę to sprawdzę ciśnienie na jednym zraszaczu. Niestety nie mam mufki by się wkręcić w główna linie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”