Nawadnianie ogrodu

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Nawodnienie ogrodu - pompa ze zbiornikiem czy bez?

Post »

Pierwsza lepsza typu hydroforowego a jak cie wnerwia częste zał i wył pompy to możesz dołożyć resztę bebechów czyli ten zawór hydroforowy plus duży zbiornik membranowy albo jeszcze inaczej czyli najtańsza pompa hydroforowa to jakies 150zł oraz takie gniazdko-wtyczka z pilotem to koszt ok 20 zł i pilotem odpalasz pompke .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Ironmaiden
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 maja 2019, o 09:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Witam. Pytanko do specjalistów. Położe pod tuje agroTKANINE, gramatura: 70g/m2. Czy będzie wszystko w porządku gdy na taką tkaninę położę wąż kroplujący?tzn czy będzie to skuteczne nawadnianie drzewek? Dzięki wielkie
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Planuję założyć nawadnianie z wykorzystaniem taśmy kroplującej. Jej ciśnienie pracy to 0,7 bar. Są ograniczniki ciśnienia do 0,7 bar, ale nie do końca wiem jak je stosować. Jeden taki na całą instalację czy przed każdym osobnym odcinkiem taśmy musi być ogranicznik?

Inna kwestia, jeśli wąż jest podłączony do trójnika, a z niego odchodzą dwie taśmy, jak na rysunku, to dać ogranicznik 0,7 w punkcie B, czy dwa w puntach A, a może w punkcie B 1,4? Pojęcia nie mam jak działa taki ogranicznik, a sprzedawcy tego sprzętu niezbyt skorzy są do pomocy, bo mają teraz zapierdziel z zamówieniami.


Obrazek
Krzysiek
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Ja mam linię kroplującą założoną na rabatach
i nigdzie nie mam ograniczników.
Działa już 3 rok bez problemu.
No może po za tym, że muszę odkręcić 5 kranów. :D
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

A czemu 5, a nie 1? Mi sprzedawca tej taśmy powiedział, że nie wytrzyma. Taśma jest słabsza od węży kroplujących - dlatego tańsza :)
Krzysiek
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

kylo pisze:Inna kwestia, jeśli wąż jest podłączony do trójnika, a z niego odchodzą dwie taśmy, jak na rysunku, to dać ogranicznik 0,7 w punkcie B, czy dwa w puntach A, a może w punkcie B 1,4?
Wystarczy dać 1 reduktor w punkcie B czyli przed trójnikiem.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
andrzej26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 kwie 2020, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Witam wszystkich.
Czy zajmuje się tutaj ktoś projektowaniem nawadniania?
Poniżej przesyłam foto działki z wymiarami , czy mógłby się ktoś podjąć projektu lub doradzić co i jak ?
zasilanie z hydroforu 50 litrów omida.
proszę o kontakt
Pozdrawiam

Obrazek
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Czy ktoś z was używa takiego reduktora ciśnienia? Dzisiaj z tej dziurki w nim zaczęła cieknąć woda. Mam wrażenie, że od tego momentu zaczął podawać wyższe ciśnienie. Nie ma jak tego sprawdzić, ale jeden kroplownik zacząć sikać wodą na 5 metrów. Może to wada materiału, a może ciśnienia. Co myślicie?
Obrazek
Krzysiek
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

witam
chciałbym napisać jak na swej działce rozwiązałem problem z nawadnianiem ,
otóż moja działka leży spory kawałek za wsią a dokładniej brak jest obok niej sieci wodociągowej oraz prądu , w roku ubiegłym "wywierciłem" studnie 30 m , koszt to 3300, plus pompa jakieś 850 z różnymi drobiazgami , posiadane wcześniej 2 zbiorniki po 1000 l tzw "mauzery" z zaworami u spodu. ustawiłem je coś ok 1 metra nad ziemią na paletach, zakupiłem 100 m przewodu nawadniającego bez kompensacji z emiterami co 33 cm w przesyłce również były różne łączniki, trójniki oraz szpilki do mocowania linii koszt linii to ok. 100 zł , całość połączyłem .
z uwagi na brak prądu kupiłem agregat prądotwórczy 2,2 kw , pompa o mocy 0,75 kW więc agregat powinien mieć przynajmniej 1,5 kW aby "pociągnąć " pompę , koszt agregatu niecałe 700 zł .
o dziwo wszystko działa poprawnie , najpierw woduje zbiorniki potem otwieram kran i woda śmiga aż miło, do nawodnienia mam również kilka drzewek owocowych , zbędne w tym przypadku emitery zaślepiłem izolacja elektryczną myślę że problem z nawadnianie mam za sobą.
linia kropkująca bez kompensacji zupełnie wystarczy do nawodnienia odcinka do 100 m oraz zbiornik bezciśnieniowy posadowiony na paletach
na pewno wielu za was zastosowało podobne rozwiązania i nie jest to żadne odkrycie , nie mniej jednak moje obawy o wydajność studni i czy rozwiązanie "mauzera" z linia "da radę" okazały się bez pod stawne.
być może ktoś z koleżanek lub kolegów zaadoptuje jakąś cześć rozwiązania na swojej działce
pozdrawiam
Awatar użytkownika
DorotaH
50p
50p
Posty: 51
Od: 23 lut 2020, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: południe Wielkopolski

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

Witam, ja mam tak samo rozwiązane nawadnianie w ogrodzie, polecam. ;:215
Pozdrawiam, Dorota

Stare chińskie przysłowie mówi: Nie podchodź do byka od przodu, do konia od tylu, a do idioty... w ogóle.
przemek89k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 sie 2017, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

@trybik, skoro ta linia jest bez kompensacji ciśnienia to nie boisz się o to, że na początku rośliny są bardziej "mocniej" nawadnianie niż przy końcu? Czy w ogóle na koniec tej 100m linii dociera woda z mauzera? Też mam u siebie 2 takie zbiorniki i zastanawiam się czy to się sprawdzi, czy nie lepiej zainwestować w linię kroplującą z kompensacją ciśnienia...
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

szanowny Przemku 89k
znalazłem sklep internetowy zielona aleja , gdzie jest dokładnie opisane zastosowanie jednych i drugich linii ,
z uwagi że moja działka ma długość 80 m, zasadzenia nie są na całej długości więc wybrałem linię kropkującą bez kompensacji , tak obserwowałem pracującą linie i działa prawidłowo zasilając każde wybrane przeze mnie miejsce , trudno mi określić akurat w litrach czy jednakowo nawadnia każde np. drzewko z osobna , nie mniej jednak woda dociera do każdego drzewka i to mogę potwierdzić z cała pewnością. po za tym mam klika skrzyneczek wypełnionych na razie jedynie ziemia , wizualnie widać jak woda "moczy" poszczególne punkty
pozdrawiam
przemek89k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 20 sie 2017, o 17:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nawadnianie ogrodu

Post »

A ta taśma trzyma ci dobrze zaklejone otwory na linii kroplującej? Masz na całej długości 100m w jednym kawałku, czy podzieliłeś na mniejsze długości tą linię? Możesz wskazać dokładnie miejsce (link), gdzie był opis jednej i drugiej linii
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”