Dach na domek ogrodowy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

Tego nie wiem, nie korzystałem z domku zimą, faktem jest że rusztowanie pod ondulinę przy prawie płaskim dachu było za rzadkie stąd pewnie rozszczelnienia i jej odkształcenia. Ostatecznie zdecydowałem się na blachę i raczej chciałem sobie zaoszczędzić pracy kładąc blachę na ondulinę, ale jakoś nie polecacie tego wiec nie pozostaje nic innego jak zrobić dach od nowa. Jego wielkości to 3x7m.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

Jaki dach od nowa ? Zdejmujesz ten papier zwany onduliną, kładziesz blachę. Pod blachę można dać folię i ocieplenie (w lecie będzie chłodniej) jeśli jest miejsce.
Aha, zakładam że masz ondulinę falistą, a nie w postaci papy. Bo jeśli jest płaska to śmiało przykręć blachę na nią (nie daj się wkręcić w przybijanie blachy i pamiętaj żeby przykręcać na górnych falach/trapezach.
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

jeśli uginał Ci się dach to tym bardziej trzeba to zdjąć i usztywnić.
:)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

Ondulina się ugina sama z siebie, badziew i tyle. Jedyny plus to taki że się nie tłucze jak blacha gdy pada :)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

newrom pisze:Ondulina się ugina sama z siebie, badziew i tyle. Jedyny plus to taki że się nie tłucze jak blacha gdy pada :)
A blacha się nie ugina ? ;:306 Jeżeli łaty są co 30 cm to nic się nie ugina. Jeśli są co metr to nic dziwnego. Nie ma co zaklinać rzeczywistości. Czasami wystarczy posypać głowę popiołem.
:)
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

Łaty są co około 50-60 cm, jak widać pewnie za rzadko, co nie zmienia postaci rzeczy, że ondulina jest słabym rozwiązaniem, no chyba że kładziona na płytę OSB. Dlatego zamieniam ją na blachę trapezową, tym bardziej że koszt jest bardzo podobny. Myślę, że zdejmę ondulinę i dopiero po ocenie rusztowania z kontrłat i łat podejmę decyzję co robić dalej. Ale czy przypadkiem blachy nie przykręca się farmerami na dolnych falach a górne służą do mocowania arkuszy blachy ze sobą?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

Marunia, sprawdź u producenta blachy. Taką metodę zaproponował przedstawiciel producenta (prywatnie), ale blachę mam przykręconą na górnych falach tam gdzie ekipa była trzeźwa i na dolnych jak już popili i im chyba było łatwiej.

Jabu, masz ondulinę u siebie ? :-) Bo tak się składa że ja mam, jakoś nawet wyczytałem że mogę przedłużyć jej żywotność kupując farbę która razem z odtłuszczaczem i robotą będzie podobnie kosztować co nowa blacha :-D
Pisząc że się ugina, miałem na myśli że zachowuje się jak mokry papier, tu obwiśnie, tam opłynie.
Mam też blachę na drugim budynku i powiem krótko, jak uzbieram dirhamów to kupuję blachę, a onduliny znać już nie chcę :)
Niestety na dachówkę ceramiczną mnie nie stać :(
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

Jabu, masz ondulinę u siebie ? :-) Bo tak się składa że ja mam, jakoś nawet wyczytałem że mogę przedłużyć jej żywotność kupując farbę która razem z odtłuszczaczem i robotą będzie podobnie kosztować co nowa blacha :-D
Pisząc że się ugina, miałem na myśli że zachowuje się jak mokry papier, tu obwiśnie, tam opłynie.
Mam też blachę na drugim budynku i powiem krótko, jak uzbieram dirhamów to kupuję blachę, a onduliny znać już nie chcę :)
Niestety na dachówkę ceramiczną mnie nie stać :([/quote]
Ja by nawet nie pomyślał, żeby ondulinę położyć, bo mi się zwyczajnie nie podoba. Ale każdy ma swoje powody do takich a nie innych wyborów i to trzeba szanować.Co do jej trwałości nie dyskutuję. Niemniej fakt jest taki, że uginanie się jest mimo wszystko dziwne i może świadczyć o niestabilnym podłożu. :shock:
:)
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

marunia pisze:Łaty są co około 50-60 cm, jak widać pewnie za rzadko, co nie zmienia postaci rzeczy, że ondulina jest słabym rozwiązaniem, no chyba że kładziona na płytę OSB. Dlatego zamieniam ją na blachę trapezową, tym bardziej że koszt jest bardzo podobny. Myślę, że zdejmę ondulinę i dopiero po ocenie rusztowania z kontrłat i łat podejmę decyzję co robić dalej.
Kiedyś jak kładłem blachodachówkę z to łaty robiłem pod każdym załamaniem. To wychodziło 33 cm od dolnej krawędzi do dolnej krawędzi kolejne łaty. Wydaje mi się, że są u Ciebie za rzadko. Ja bym je zagęścił o połowę.
Ale czy przypadkiem blachy nie przykręca się farmerami na dolnych falach a górne służą do mocowania arkuszy blachy ze sobą?
NIE ;:oj blachę trapezową należy właśnie przykręcać w górnej fali. Fakt zakładania się fali na siebie nie ma tu żadnego znaczenia. Utrudnia to trochę przykręcenie a nie uniemożliwia. Na górnej fali jest mniej wody, bo ona naturalnie będzie spływać na boki. Wyobraź sobie, że deszcz, który spada na kalenicę, dopływa do farmera na wierzchu fali przy pasie nadrynnowym? trudne o ile nie niemożliwe. A teraz wyobraź sobie tę wodę tylko w rynnie blachy. Będzie bombardować tego farmera i z czasem może pod niego podsiąkać. Na fali nie ma tego ryzyka.
Warto też położyć folię paroprzepuszczalną, ale wtedy musiałabyś zdjąć łaty położyć folię i na to łaty. Taka folia to nie jest taki duży koszt a warto naprawdę ją położyć :)
powodzenia.
:)
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

Dzięki Jabu za podpowiedź, jeżeli będę zdejmował łaty to położę folię, też o niej czytałem, ale jeżeli nie będzie takiej potrzeby to pewnie dobije kilka łat i już tak to zostawię.
Marcin_B
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 25 mar 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

Osobiście jestem za blachą trapezową. Udało mi się kupić za pół ceny z powodu koloru ;:131
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
krysad71
1000p
1000p
Posty: 1917
Od: 11 gru 2009, o 20:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

Przeciekające dachy to temat wciąż aktualny. Działkę ROD kupiliśmy 10 lat temu i tyleż samo naprawiamy dach. Najpierw "fachowcy" doradzili, że ondulina jest dobra. Po roku wszystko się zapadło z wielu powodów. Następny "fachowiec" doradził blachę trapezową. Dach jest prawie płaski, za rzadko położone są łaty, nie ma deskowania w pewnym połączeniu blacha ma za małą zakładkę. Dach przeciekał. To wykonawca "fachowiec" kazał kupić papę i nakleił pasek papy tam gdzie źle założył blachy. Po roku przecieka w miejscu gdzie jest ta papa. Wyszedł na dach i ocenił że ptaki zrobiły duże dwie dziury w papie. Dokleił łatki z papy. Papy zgrzewa gazem. Nie wiem może przegrzewa. Ten dach jest do ponownego wykonania. Wstrzymuje nas tylko niewiadoma czy ogród ROD dalej będzie istniał. Wykonawcy to "fachowcy" złota rączka, więc umieją wszystko ale zepsuć.
Wyżaliłam się. Uczymy się na błędach.
Pozdrawiam Krystyna
marunia
100p
100p
Posty: 134
Od: 4 cze 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dach na domek ogrodowy

Post »

Wyżaliłaś się, nie będę bronił "fachowców" bo pewnie każdy z nas miał z nimi doczynienia, niestety.Ja swoją działeczkę kupiłem już z używanym domkiem w którym dach był robiony, w sensie położona ondulina i po czterech latach okazało się że to klops, dlatego teraz przymierzam się do blachy trapezowej. Jednak perypetie z dachem nauczyły mnie jednej rzeczy a mianowicie nigdy płaski dach. Na działce z której korzysta się kilka miesięcy w roku i nikt poza sezonem nie przyjeżdża, żeby śnieg odgarnąć dodatkowo coś zabezpieczyć płaskie dachy nie mają racji bytu. Gdybym mógł to w swoim domku bym dach całkowicie przerobił, ale podniesienie go o kilka stopni niczego nie zmieni a robienie całkowicie nowej konstrukcji to zbyt duża inwestycja.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”