Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
homecactus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2014, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Witam,

Planuję samodzielnie wywiercić studnię, tylko i wyłącznie do celów podlewania ogrodu. W tej chwili posiadam osobny licznik do podlewania, co nie zmienia faktu, że przy niezbyt rozrzutnym podlewaniu rocznie kosztuje mnie to 350zł rocznie.

Kiedy budowaliśmy kanalizację w drodze, było robione badanie geologiczne gruntu.
Mniej więcej 5 m od miejsca, gdzie chciałbym umieścić studnię (ale 100m dalej podobnie), badanie, wykonane we wrześniu na głębokość 3m dało następujące wyniki:
1. " Na utworach rzecznych wykształconych w postaci piasków drobno i średnio ziarnistych, z ziarnami żwiru zalega warstwa gliny pylastej".
2. W obszarze wykonywanych prac stwierdzono występowanie warstwy wodonośnej. Woda występuje tu na głębokości około 1,5m p.p.t.. Jest to poziom o zwierciadle swobodnym powiązany z rzeką Tarczynką. Poziom wody w zależności od pory roku może się różnić i wahać w zakresie +- 1m.
3. W budowie ośrodka gruntowego wyraźnie zaznaczone są dwa kompleksy utworów. Warstwa 1: Glina piaszczysta, twardoplastyczna. Warstwa 2: piaski drobno i średnio ziarniste z drobnym żwirem, średni stopień zagęszczenia I=0,4-0,5

Z załączonego do badań rysunku wynika, że lustro wody znajdowało się tuż pod warstwą gliny.

20m dalej jest studnia z kręgów sąsiada, głębokość od powierzchni gruntu jakieś 3,5-4m. Brałem z niej wodę na tynki (7m3 w 3 dni), i na posadzki (jakieś 1,5-2m3 wody w jeden dzień, ale od rana do wieczora). Lustro wody przy posadzkach w studni z kręgów na pewno się obniżyło o 1m albo i 1,5.

Moje pytanie teraz brzmi, następująco:
1. Planuję samodzielnie wykonać wiertnicę i wywiercić studnię o średnicy pozwalającej na pobór wody pompą bądź głębinową bądź samozasysającą, ale bez hydrofora. Studnia myślę miała by głębokość 6-9m.
2. Czy w mojej studni wierconej wydajność wody będzie podobna jak w studni z kręgów, zakładając odpowiednie wykonanie i pomijając fakt, że studnie nie są w tym samym miejscu?
3. Jaka najlepsza jest technologia poboru wody ze studni, aby wydajność była maksymalna (pompa ssąca, czy głębinowa, jaka rura w studni itd). Jak najlepiej pobierać tą wodę?
4. co przy wykonywaniu studni ma największy wpływ na późniejszą wydajność.
5. Jak zmierzyć wydajność wykonanej studni zanim kupię pompę? (a może to nie jest głupie pytanie?)

Dodam, że potrzebuję wydajność 35l/minutę (podlewanie ogródka), przy czym jednorazowo zużywam 1,2m3 w ciągu około 30 minut, a więc dość "solidnie". Wydajność na poziomie 20l/min jest dla mnie zupełnie nie wystarczająca, bo zraszacze się nie wynurzą.

Chętnie pobawię się w to wiercenie nawet dla zabawy, ale tylko jeśli uda mi się zaoszczędzić na kosztach wody, bo to jest główny cel. Firmy nie zamierzam zatrudniać, bo jeżeli zapłacę 200zł/m to przedsięwzięcie prawdopodobnie ma ograniczony sens.

Pozdrawiam i liczę na wypowiedzi:-)

Z wiercenia wiertnicą ręczną wykonaną samodzielnie wrzucę fotorelację:-)

pzdr
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

Poszukaj kogoś kto wykona taniej, można już za 80zł za 1m dostać człowieka, który ma nieco gorszy sprzęt, ale zawsze to lepiej, a w tym filtr i rura gratis. Nie znam się na tych ekspertyzach. Ale z gliną, to samemu może być problem z wierceniem.
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

1. Planuję samodzielnie wykonać wiertnicę i wywiercić studnię o średnicy pozwalającej na pobór wody pompą bądź głębinową bądź samozasysającą, ale bez hydrofora. Studnia myślę miała by głębokość 6-9m.
Jeżeli będzie to studnia wiercona a lustro wody jest na 4. metrach to 6 metrów może być zbyt małą głębokością.


2. Czy w mojej studni wierconej wydajność wody będzie podobna jak w studni z kręgów, zakładając odpowiednie wykonanie i pomijając fakt, że studnie nie są w tym samym miejscu?
Miejsce nie ma znaczenia ( sporadycznie zdarza się, że warstwa nieprzepuszczalna jest ułożona ukośnie). Wydajność powinna być taka sama przy takim samym rodzaju studni. Prawdopodobnie twój sąsiad ma studnię napływową. Studnia taka działa jak zbiornik do którego powoli ściankami lub dnem napływa woda. Posiada dużą stałą rezerwę około 0,7 m3 wody dzięki czemu doskonale nadaje się do podlewania. Napływ do płytkiej studni wierconej będzie wolniejszy. Ponieważ jej pojemność/objętość jest mniejsza ( 1 m wody w rurze 110 to około 12 litrów) Zakładając, że będziesz miał 3 metry głębokości wody studnia pomieści około 40 litrów. Po pobraniu tej ilości wszystko zależy od wielkości napływu.

3. Jaka najlepsza jest technologia poboru wody ze studni, aby wydajność była maksymalna (pompa ssąca, czy głębinowa, jaka rura w studni itd). Jak najlepiej pobierać tą wodę?
Pobór wody zależny jest od głębokości i wydajności studni.

4. co przy wykonywaniu studni ma największy wpływ na późniejszą wydajność.
Tutaj ważne jest doświadczenie i odpowiednie obranie typu studni. Należy wiedzieć w którym miejscu i jak odpowiednio zafiltrować. Moim zdaniem płytka studnia wiercona nie będzie miała odpowiedniej wydajności.

5. Jak zmierzyć wydajność wykonanej studni zanim kupię pompę? (a może to nie jest głupie pytanie?)
Pytanie nie jest głupie. Przy studniach wierconych można sprawdzić wydajność poprzez odpompowanie.

Inną metodą jest zalanie rury osłonowej wodą z wodociągów i sprawdzenie w jakim czasie znika w rurze ( odpływ = maksymalny dopływ)

Pompa nie może być zbyt wydajna ponieważ może zamulać, podciągać piasek lub przy słabym napływie będzie pracowała na sucho.
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

Nie znam się na tych ekspertyzach. Ale z gliną, to samemu może być problem z wierceniem
Glina jest bardzo dobrym materiałem do samodzielnego wiercenia. Osobiście z opisu bardziej obawiał bym się kurzawki.

Ja wywierciłem sam "studnię", lustro wody było u mnie na 2,5 metrach. Jeden dzień roboty wiercenie drugi budowanie pompy.

Woda wyłącznie do podlewania ogrodu z konewki. Jeżeli będziesz miał jakieś pytania chętnie podpowiem, mimo że nie jestem specjalistą.


Samodzielne wiercenie studni by Phrix :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na zdjęciu moja wiertnica ;:224

Obrazek

Pompa do studni wykonana z rurek PCV. Całkowity koszt wykonania około 80 zł.

Generalnie samodzielne wiercenie studni polecam, praca daje dużo frajdy. Stanowczo odradzam samodzielne kopanie studni kręgowej !!! Jest to bardzo niebezpieczne zajęcie, możesz to przypłacić utratą zdrowia lub życia.
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
homecactus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2014, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

To ciekawe, nie wiedziałem. Cenna informacja.
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

Kiedyś bawiłem się też , ale na moje możliwości było to za mało . Nabijałem studnie 2" na głębokość ok 8m, w tym filtr 2m, podłoże piaszczysto żwirowe . Robiłem to w śmieszny sposób a mianowicie ok 1,5m wiertłem ręcznym 2,5" a potem szlamowałem rurą która jest teraz w studni , podnosząc i opuszczając ją wózkiem widłowym umocowaną w imadle.
Jak już wyszlamowałem to wypłukałem rurę ,nakręciłem filtr i wbiłem rurę ponownie z filtrem . Powiem Ci, że najgorszy jest początek a czym dalej tym lżej .Pomagał mi znajomy i trwało to jakieś 2.5 godziny . Jak by był wibrator do nabijania studni to by było dużo łatwiej .Po podłączeniu pompy wirnikowej grudziądzkiej 5-stopniowej po kilku próbach " udrożnienia cieków" uzyskałem prawie 380l/m , na wyjściu z pompy przy podłączeniu bezpośrednim. dobrze jest na ssaniu pompy zamontować manometr podciśnieniowy do -1atmosfery wtedy można określić poziom wody.Czym większe podciśnienie tym głębszy poziom wody . Przykładowo z 1.5m po godzinie pompowania woda opadała na 3.5-4m. Teraz potrzeba mi ok 1m/3 na minutę i tu już potrzeba ok 10m o średnicy 40-50 cm. i filtrze 6-7m
ale to inna bajka
Tą ilość wody uzyskasz 1" rury na długości ok 6m. Dobrze by było zamówić 3m filtr i do roboty ;:124
homecactus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2014, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

alfamixi - bardzo ci dziękuję za info. wygląda na to, że twoja studnia była bardzo wydajna. Ciekaw jestem, czy moja była by równie wydajna, tym niemniej, twoje doświadczenia są bardzo wartościowe.

Rozumiem, że u ciebie nie ma rury osłonowej, rura ( a raczej filtr) jest bezpośrednio zanurzona w piachu?
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

Tak jest bezpośrednio w piachu. Ważna jest też pompa też musi mieć "mocne podcienienie" musi być po prostu dobra .
homecactus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2014, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

Badania gruntu u nas robił geolog, ale to były badania dla celów budowy kanalizacji, więc płytko, do 3m.

Jak na twoje potrzeby, czyli rozumiem backup dla wodociągu, to musi być studnia "prawdziwie głębinowa", zatem badanie 3m nie wystarczy. Zwykle odbywa się to tak, że przyjeżdża firma, inkasuje określoną kwotę za metr studni, i w zależności od tego, czy wodę masz na 30 czy na 70m, kosztuje cię to odpowiednio, ale niestety dowiesz się zwykle po robocie.


pzdr
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

Jeżeli nabijesz studnie 1" to po kilku poborach wody podłoże udrażnia się sprzyjając wydobyciu wody. z takiej calówki powinieneś osiągnąć nawet 3m3w ciągu godziny przy dobrej pompie . I uwierz nie będzie to żaden fenomen hydrauliczny a po przebiciu się przez glinę robota pójdzie gładko . podłoże piaszczysto żwirowe na 3m rokuje na czystą wodę . Ja bym się nie zastanawiał . Co do ceny to sztanga rury 6m +filtr kolanko i zawór zwrotny ja bym go go jednak założył przy częsty pobieraniu wody połknie ci jakieś 350-400 PLN do tego pompę i masz gotowe źródło wody poświęć parę groszy na analizę chemiczną i będziesz mógł nawet pić na pewniaka. ;:304
homecactus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2014, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

Alfamixi,
Dzięki za wszystkie informacje.

Prawdę mówiąc myślałem o pompie głębinowej w rurze osłonowej z PCV, bo na nią nie trzeba budować dziękuję na pompę. Pytanie tylko, czy pompa głębinowa wyciągnie taką samą ilość wody (jednak pompa ssąca wytwarza podciśnienie w rurze, a głębinowa nie)

Co o tym sądzisz?
x-a-xi
---
Posty: 585
Od: 1 lut 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

Oczywiście że wypcha więcej bo nie ogranicza jej podciśnienie . Tylko nakład na głębinową studnie jest dużo większy . A pompa głębinowa w dobrym wykonaniu to dość duży koszy .. Wydajność ze studni 45cm średnicy daje mi ok 1,2 m3/min .Do twoich potrzeb Wystarczy wiercona studnia 10cm średnicy, ale nie wiem czy dasz radę sam to wykonać lepiej zlecić to profesjonalnej firmie z ich materiałem . Koszt takiej studni na gotowo to ok 1000PLN za 10m.
homecactus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 19 kwie 2014, o 23:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Samodzielne wiercenie studni do systemu nawadniania

Post »

Mówisz o koszcie studni z rurą osłonową i pompą głębinową, czy "abisynki" z pompą samozasysającą?

Chciałbym właśnie to wykonać sam, również dla pewnej frajdy:-).

Myślisz, że nie jestem raczej w stanie wykonać studni o średnicy 10cm w ogóle (nawet abisynki na pompę samozasysającą) , czy masz na myśli wykonanie studni pod pompę głębinową?

Gdzie leży podstawowa trudność w wykonaniu studni pod pompę głębinową?
pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”