Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Witam , jest na forum ktoś kto opowie, podpowie jak odczytywać sygnały różdżki (chodzi mi o dwa druty miedziane ) chodzę i czasami rozchylają się co jakiś kawałek na szczęście w tych samych miejscach ;:306 ale czasami lewa czasami prawa się odchyla nie mogę tego rozgryźć co to oznacza . Proszę o podpowiedź.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Sądząc z opisu różdżka hiszpańska. Na mój gust niezbyt pewna na nierównym gruncie. Nigdy jej nie używałem. Jeśli skręca się jedna to chyba krzywo stąpnąłeś. Chcesz się w to bawić to wytnij sobie różdżkę dwuramienną z najbliższego krzaka wierzby albo leszczyny ( chodzi o giętkość a nie jakieś magiczne bzdety) uchwyć od dołu z kciukami na zewnątrz tak aby ramiona się wygięły i trzymaj mocno. Pochodź sobie koło jednej czy drugiej studni i zobacz co się będzie działo. Jeśli masz jakieś zdolności w tym kierunku to różdżka się będzie wyginała. Reszta to doświadczenie i ćwiczenia. Bawiłem się w to kiedyś, i z doświadczenia wiem, że metalowe różdżki reagują na różne dziwne rzeczy; niekoniecznie na wodę. Chyba coś w tym jest że wybitni różdżkarze używali różdżek drewnianych.
majki_81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 wrz 2015, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Kolego sprawa jest bardzo prosta, idąc z różdżkami z drutu najlepiej miedzianego 3mm lub 5mm możesz sprawdzić kilka rzeczy a mianowicie wszelkiego rodzaju cieki wodne typu kanalizacja, żyły wodne jak również wszelkiego rodzaju kable prądowe typu przyłącze powiedzmy z słupa do skrzynki prądowej na domu itp. W momencie kiedy będziesz przechodził z różdżkami nad takim kablem zakopanym w ziemi czy żyłą wodną różdżki skrzyżują się w danym miejscu i pokarzą kierunek w którym biegnie dany kabel lub żyła wodna. W moim przypadku sprawdza się to w 100 procentach, wykręciłem już trochę studni i nigdy nie miałem pomyłki a robiłem już studnie po profesjonalnych firmach gdzie odwiert był wykonany na 30m i wody nie było a 20m dalej od odwiertu zrobiłem studnię gdzie lustro wody zaczynało się na 5m a studnia zakończona na 9m i wody opór że nie idzie jej przerobić, mało tego firma skasowała klienta 1000 zł za tzw odwiert geologiczny czyli mamy dziurę na podwórku na 30m bez wody tak to działa:
przykładowy film:::::::
https://www.youtube.com/watch?v=01GCKjviDfE


pozdrawiam i życzę udanej zabawy
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Dzięki Panowie , chyba moje różdżki oddam na badania techniczne bo nie krzyżują się a rozchylają i często nie symetrycznie jedna w lewo i po chwili druga w prawo , chodzę po terenie na którym za wyjątkiem możliwej "melioracji" nie ma kabli etc. Nie chodziłem z gałązką jeszcze. Mam wrażenie że te druty układają się równolegle do przepływu wody ale nie krzyżują się . W necie widziałem gości który zadaje pytania różdżce np. jaka będzie wydajność i liczy 1,2,3,4m3 ujęcia wody , ale to są jakieś żarty raczej :D
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Ja też latałem po ogrodzie z drutami i tylko miałem miszmasz w głowie od tego więc wywaliłem to tam gdzie ich miejsce czyli śmietnik a studnie wywierciłem w miejscu które mi odpowiadało i wody sporo .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
nawasaqi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 cze 2019, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Cześć witam wszystkich mam takie pytanie...
Planuję wykopać studnię sobie na działce. I teraz pytanie ręcznie za bardzo mi się nie chce ;) czy ktoś stosował świder spalinowy do robienia odwiertu??
Mam kilka przedłużek metrowych i dwa ślimaki... Mam przejściówkę na SDS którą robiłem otwory w ziemi za pomocą wiertarki ;) na głębokość jakieś 2metry.... Ale wiertarka jest za słaba żeby uciągnąć więcej w glinie tym bardziej że pojawia mi się już woda podskórna i są małe wykapy... Dołożyłem 3 przedłużkę metrową i próbowałem ręcznie ale strasznie ciężko to idzie w glinie.
I pomyślałem jakby wypożyczyć świder spalinowy ;) Myślicie że się nada i sprawdzi u mnie czy lepiej wypożyczyć ręczną wiertnicę ze szlamówką i centymetr po centymetrze siłować się ?? :uszy
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Swider nie ma sprzęgła więc słabe szanse że utrzymasz go w rękach, a jak nie utrzymasz łapy będą połamane - odpowiedz nasuwa się sama. A jak się komuś nie chce to niech sobie kupi usługę wywiercenia studni za 200 PLN/m z materiałem, będzie mu się musiało tylko chcieć wyjąć pieniądze z portfela.
Jak mieszkasz niedaleko Wielunia daj znaka pożyczę Ci świder i szlamówkę.
nawasaqi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 cze 2019, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Świder spalinowy nie ma sprzęgła ?? Jak nie ma przecież chyba każdy ma sprzęgło odśrodkowe jakby nie miał sprzęgła odśrodkowego to by łapy połamało tak jak piszesz każdemu co wierci pod słupki ;)
I właśnie pytam czy ktoś już kiedyś tak kopał ;)
Ja wiertarką 1500W próbowałem ona ma sprzęgło jak natrafię na kamień to się wysprzęgla żeby nie spalić silnika ale już raz po łapach dostałem bo źle chwyciłem najważniejsze to rączkę sobie przekręcić na bok żeby mieć zaparcie ;) I generalnie nie polecam tak robić nikomu bo się nie nadaje wiertarka na głębsze kopanie na szybko można sobie zrobić 2-3 dołki ale i tak trzeba mieć trochę pary w łapach...


Dlatego pytam się czy ktoś już spalinówką próbował wiercić studnie. Jak nie ma sensu nie ma problemu dokupię sobie gryf i będę ręcznie kręcił. Przedłużek z mam na 10m. Jak coś to sobie dokupię albo dorobię...
Drugie pytanie jak pisałem dowiercę się do 2m max na teraz... na ok 1,3 mam już wodę podskórną ale to jest dosłownie warstwa może 40cm taka maziata glina, z piaskiem i kamykami i potem mogę dalej wiercić i z urobku mam taką szarą gęstą glinę na 2m. Co jakiś czas wystarczy że wrzucę ruską pompę i wody nie ma w ciągu 15 sekund może mniej... to są takie małe wykapy...
Pytanie czy dawać rurę osłonową już teraz czy dalej kręcić świdrem ???
berthold61
200p
200p
Posty: 443
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Ruską czy inną pompę membranowa w tego rodzaju studniach trzeba odrzucić na samym początku i nie brać jej pod uwagę , jak dojedziesz do wody wiertłem i wstawić rury osłonowe i dalej mordęga szlamówka a rury dobijać lub obciążyć tak ze 4-rema workami cementu lub piasku i same wejdą podczas szlamowania .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
nawasaqi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 cze 2019, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Ok zrobiłem gryf doszłem do 4m i trafiłem na kamień czy ktoś ma patent jak go wytargać będzie wielkości pomarańczy otwór wierce wiertłem 150mm.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Sprężyna z drutu ?
nawasaqi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 cze 2019, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Czyli co takiego ślimaka zrobić z drutu ?? Spróbuję i dam znać jak posżło ;)
nawasaqi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 12 cze 2019, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Ok udało się pozbyć kamienia dużo wody i robiłem ruchy świdrem góra, dół i kamień sam opadł i udało się go wyciągnąć świdrem 15cm... kilka cm niżej i mam wodę nanoszoną z piaskiem więc dla mnie typowa kurzawka. Jutro wrzucę zdjęcie... typowy piasek ok 30cm i poniżej znowu glina... ale cały czas zalewa mi piaskiem.. jutro pojadę po rurę osłonową 160mm i będę już szlamówką zaiwaniał... wkręciłem się na dobre ;) albo ja polegnę albo ona...
Powiem tyle że trzeba dużego samozaparcia do robienia samemu studni jak łowisz ryby jesteś idealnym kandydatem :heja :heja :heja :heja
Na razie sobie pompę odpaliłem na supli i VPS co 30min pompuje mi przez 5 min białoruską pompą prze 5 min... z piaskiem ale daje radę... woda idzie pełnym przekrojem. Wczoraj to było 1 min na 1 h.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”