Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
matoo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 gru 2013, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Pytam, bo ktoś mi polecił tę firmę, a nie mam kompletnie pojęcia o cenach takich usług. Odwiert ma być w okolicach Żywca, gdzie mam domek letniskowy, dlatego akurat firma z tego rejonu.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

dziad_Jag pisze:marcinbb...Zauważ że są to ceny odwiertu z rurą osłonową. Taka plastykowa rura 110 to jednak tania nie jest. A 100 zł za metr dziury to normalna taksa. Więc cena nie jest taka wygórowana.
U mnie z materiałem ceny od 80-130 PLN/m odwiertu a tam cena od 200 PLN.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

No cóż...Zależy na jakim pograniczu. Ceny się różnią zależnie od regionu. Na Żywiecczyźnie na pewno tanio nie będzie. Bardziej niepokojące jest to zastrzeżenie, że cena może wzrosnąć ze względu na warunki geologiczne. Czyli z góry nic nie wiadomo, a mogą przysolić po fakcie.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Niektóre firmy dają gwarancję dowiercenia się do wody, ale ta woda może być na 15m lub na 80m a cena jak zwykle płacona z m wykopu.
Pytanie tylko czy taki wykop wykonany przez firmę ma szansę się zwrócić?
Zakładamy że woda będzie na 20m * 100 PLN = 2k PLN ale ile wody za to możemy kupić?
U mnie 1m3 wody bez kanalizy to koszt około 3 PLN; 2000 / 3 = 666m3
Myślę że to łatwo obrazuje że taka inwestycja nie ma szansy się zwróci, a łatwiej prościej wypożyczyć wiertnicę ręczną na tydzień czasu za około 300 PLN i wwiercić się do 10m.
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Jeśli nie zależy na wodzie spożywczej to oczywiście, że wiercenie studni głębinowej nie ma wielkiego sensu. Szczególnie, że nie ma pewności czy woda głębinowa nadaje się do picia.
marcinbb... Takie liczenie ma sens gdy jest wodociąg gminny. A co do płytkiej studni oczywiście masz recht.
Też liczyłem na wodę z gminnej hydroforni, ale gdy przedstawiono koszty doprowadzenia ( prawie 15 tyś złociszy na działkę) entuzjazm opadł. Niestety rejon należy do ubogich w wodę, więc nie obeszło się bez studni głębinowej, jak tylko podłączyli mnie do sieci elektrycznej.
Rachunek prosty: działka podwójna więc podłączenie do sieci gminnej 30 tysięcy + 3 zł/ m3.
studnia głębinowa z instalacją 8 tysięcy + ok 100 zł za prąd do pompy / sezon.
Woda nie nadaje się do celów spożywczych (siarkowodór), ale bez studni diasi by wzięli działkę i rośliny. Wiosna 2018 była diabelnie sucha.
matoo... Nie radzę samemu brać się za wkręcanie rury w ziemię. To ciężka robota. U szwagra ( św. pam. ) dopiero za szóstym ;:108 razem udało się wkręcić rurę na odpowiednią głębokość. Przedtem metr, dwa, i kamień.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Oczywiście zakładałem że mamy rurociąg gminny i mieszkamy w domu. W przypadku działki sprawa się komplikuje.bo przecież nikt wiadrami nie będzie nosił wody do podlewania. U mnie wody dostatek woda powierzchniowa jest już na głębokości 3m.
Odnośnie wkręcania rury w ziemię nie mam doświadczenia zawsze używam wiertnicy ręcznej i jadę w rurze osłonowej kanalizacyjnej w z wierconymi dziurkami na odcinku około 1m coś ala filtr.
dramo78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 kwie 2019, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Witam
Problem z kurzawka :( , ma ktoś jakieś patenty na kurzawkę.
Rura 160 mm, szlamówka 144 mm, świdrem wierciłem do 5 m
od 5 do 8 m szlamówka i teraz kurzawka tzn co wyciągnę szlamówką to
moment jest nanoszone i stoję w miejscu.
Grunt to sam piasek no i ta kurzawka :cry:
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Pompa w dłoń i pompować dzień i noc z przerwami. U mnie udało się wypompować kurzawkę po około 2-3 tygodniach, ale zupełnie przejrzysta woda zaczęła lecieć wiele m3 wody później.
Oczywiście jeśli nie chcesz już pogłębiać studni i ta głębokość jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli nie jest to jeszcze zadowalająca głębokość szlamówka w dłoń i byle na dół. Zaczynasz rozpompowywać studnię gdy jesteś na zadowalającej głębokości.
Przynajmniej pierwsze 2-3 dni pompowania aby wypompować te najdrobniejsze frakcje i kolejne tygodnie kiedy studnia będzie oddawała piasek, i małe kamyczki - ja pompowałem pompą białoruską "nurek" sprawdza się idealnie przepycha nawet 2mm kamyczki.

Tu masz jeszcze ubiegły rok około listopada:

Obrazek
dramo78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 kwie 2019, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Chciałbym zejść do żwirku, bo teraz jestem w pisku i może być problem z napływaniem wody.
No i jak zacznę wypompowywać kurzawkę to jest możliwość ze grunt koło studni się zapadnie,
w sumie tego się obawiam. Jutro będę próbował zejść niżej i mam zamiar wlewać wodę podczas szlamowania aby
wyrównywać poziom wody w rurze, może to coś pomoże.
Jak ktoś ma jeszcze inne pomysły odnośnie pokonania kurzawki to proszę o pomoc.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

Moim zdaniem jesteś w pierwszej warstwie wodonośnej (piasek) - a może to żwirek?
Dolewanie wody do pogłębiania szlamówki nic nie da bo wiercisz w róże osłonowej (kanalizacyjnej)
Jeśli wypompowanie kurzawki zaowocowało by osunięciem gruntu to odpowiadam wypompowujesz małą frakcję aby żwirek i większe kamyczki zajęły jego miejsce i tym samym aby woda miała łatwiejszy przepływ.
Kurzawki nie pokonasz albo ją wypompujesz albo będziesz wiercił w innym miejscu z nadzieją że tam jej nie będzie.
Ale widzę że moje doświadczenia wg. ciebie są mizerne więc zrobisz jak chcesz. Powodzenia
dramo78
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 kwie 2019, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

W studni dzisiaj po kilkukrotnym szlamowaniu pojawił się żwir, dość gruby
ok. 15 mm i niestety po chwili znów naniosła kurzawka piachu tak około 70 cm.
Spróbuje wypompować kurzawkę tak jak radzisz, tylko czy pompa ruska do rade ten szlam ciągnąć ponad 7 metrów i
skąd ma tam pojawić się żwirek jeśli do głębokości prawie 8 metrów nie było praktyczni ani grama żwirku.
Dodam jeszcze że w rurze 160 mm w jej dolnym odcinku ok 3 metrów mam zrobioną perforacje i czy aby to
nie jest też dodatkowy problem przy pompowaniu tej kurzawki.
berthold61
200p
200p
Posty: 447
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

No te dziurki na pewno nie pomagają , jestem po wierceniu i mi już studnia daje dużo wody ale jak bym się decydował drugi raz to robiłbym to metodą płuczkową , rury po 2 metry calowe skręcać i mocna pompa nawet spalinowa idzie wynająć i po godzinie studnia gotowa , przepłuczesz ile się da wrzucić rury 110-ki z filtrem i załatwione , co do filtra to nie radzę robić za długiego tylko tak max 1 metr od dna to daje większe ciśnienie napływu wody niż swobodne spływanie ściankami na całej długości .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
majki_81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 wrz 2015, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Studnia ręczne wiercenie,kopanie

Post »

KOLEDZY ŻEBY ZROBIĆ STUDNIĘ WŁASNYMI RĘKAMI MOŻNA WYKONAĆ TO NA DWA SPOSOBY:
1) WIERCIMY DO MOMENTU AŻ POKARZE SIĘ WODA, WTEDY WKŁADAMY RURĘ OSŁONOWĄ( PEŁNĄ) BEZ WIERCENIA W NIEJ JAKICHKOLWIEK DZIUR!!! RURA TA MA ODCIĄĆ NAPŁYW WODY Z BOKU A PRZEDE WSZYSTKIM DROBNEJ FRAKCJI. W TAKIM PRZYPADKU MA SENS ZALEWANIA TEJ RURY PODCZAS SZLAMOWANIA, ROBI SIĘ TO W CELU WYRÓWNANIA CIŚNIENIA W RURZE I ŻEBY NIE PODRYWAŁO DNA DO GÓRY. SZLAMOWANIE WYKONUJEMY DO MOMENTU ZEJŚCIA RURAMI OSŁONOWYMI DO WARSTWY WODONOŚNEJ NASTĘPNIE DO ŚRODKA RUR WKŁADAMY RURĘ Z WYKONANYM FILTREM ZATKANĄ KORKIEM Z DOŁU I PODNOSIMY RURY OSŁONOWE DO GÓRY PONAD FILTR LUB CAŁKOWICIE JE WYCIĄGAMY.
2) DRUGI SPOSÓB TO WYKONANIE FILTRA Z SIATKĄ STUDNIARSKĄ I WTEDY SZLAMOWANIE W TYCH RURACH DO MOMENTU OSADZENIA FILTRA W WARSTWIE WODONOŚNEJ. NAJWAŻNIEJSZA KWESTIA TO PIERWSZE POMPOWANIE, POMPA RUSKA NIE NADAJE SIĘ DO TEGO BO JEST TO POMPA MEMBRANOWA I ROBI W RURZE DURZE WIBRACJE PRZEZ CO DOCHODZI DO ZAWALANIA SIĘ RURY PODCZAS POMPOWANIA DROBNYM PIASKIEM CHYBA ŻE FILTR MAMY WYKONANY Z SIATKĄ STUDNIARSKĄ. W INNYM PRZYPADKU JEŻELI MAMY WYKONANY PSEUDO FILTR CZYLI NAWIERCONA RURA WIERTŁEM FI 2 LUB 3 JAK TO POKAZUJĄ NA YOU TUBE POMPA RUSKA BĘDZIE CAŁY CZAS ZACIĄGAĆ SZLAM DO RURY I TYM SAMYM NIE OSIĄGNIEMY WYSTARCZAJĄCEGO SŁUPA WODY. POZDRAWIAM
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”