Piwnica naziemna ,ziemianka - warunki,budowa,zezwolenia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lelumpolelum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1187
Od: 28 maja 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie cudności

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Arku, co do pozwolenia na budowę, nie jest potrzebne do powierzchni 25 m.kw. Wystarczy ją tylko zgłosić.
http://powiat.wieszjak.pl/pozwolenia/25 ... udowe.html
temperatura nie spada, dopóki nie ma naprawdę ekstremalnych obniżek na zewnątrz, co zdarza się raz na jakieś 5 lat
Zdjęcie mogę spróbować zrobić później, o jakiejś cieplejszej i jaśniejszej porze, bo obecnie w piwniczce nie ma światła.
Jeżeli będziesz robił strop betonowy, to weź pod uwagę, ze beton ma gorsze właściwości izolacyjne- prawdopodobnie będziesz musiał użyć więcej ziemi do obsypania piwniczki.
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Witam. O tym że beton ma gorsze właściwości izolacyjne to nie wiedziałem. Trudno jest zrobić taki łukowy strop z cegły pełnej? Za zdjęciem mogę czekać ja i tak będę zaczynał na wiosnę. Jeszcze raz dzięki.
bobbudowniczy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

arek001 pisze:Witam. Dzięki za tak obszerną odpowiedź. Ale jeśli można to mam jeszcze kilka pytań.
1. Czy na taką piwniczkę potrzebne jest pozwolenie?
2. Czy temperatura w środku nie spada w zimie poniżej zera ?
3. Czy mógłbym prosić o jakieś zdjęcie wnętrza?
Ja u siebie z piwniczką ruszę na wiosnę, niestety nie mam materiałów rozbiórkowych wszystko muszę kupić. Strop będzie betonowy bo z pełnej cegły nie będę umiał zrobić. Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam Arek
:wit Jak masz jakieś pytania co do budowy piwniczki ziemnej to chętnie odpowiem na pytania.
W 2011r. sam taką zbudowałem - Mariusz (pomorskie).
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Witam bobbudowniczy
Mam do Ciebie prośbę. Jak możesz to odpowiedz na moje poprzednie pytania, czyli
1. Jakiej grubości są ściany?
2. Jak głęboko jest zanurzona w ziemi?
3. Ile ziemi znajduje się na piwniczce?
4. Czy izolowałeś ściany np styropianem?
5. Jak jest wysokość piwniczki w środku?
Wiem że już dostałem odpowiedź ale chce dostać jak najwięcej podpowiedzi na temat piwniczki,ponieważ mam jeszcze kilka rzeczy których nie umiem rozwiązać.
Z góry dzięki za odpowiedź
bobbudowniczy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

1. 18 cm - silikat + styropian 5cm + folia kubełkowa + folia budowlana
2. Posadzka na poziomie około - 1.5 m
3. około 1 m
5. W najwyższym punkcie 2.3 m, strop łukowy betonowy(zbrojony).
Wszystkie szczegóły na forum o którym pisałem, żeby zobaczyć zdjęcia musisz się zalogować i wejść na forum PRZEDSTAWMY SIĘ i pod nikiem Mariusz 77 to wszystko znajdziesz.
arek001
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 29 paź 2011, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Witam. Na "dniach" będę rozpoczynał prace nad ziemianką jeśli pogoda na to pozwoli i mam jedno ale bardzo ważne pytanie. Czy w ziemiance musi być ten "korytarz" który będzie dzielił ziemiankę na część o temperaturze niższej i część o temperaturze wyższej ? Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Dorfi
500p
500p
Posty: 756
Od: 15 wrz 2012, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Naziemna piwnica

Post »

Odświeżę wątek bo i mnie interesuje taka piwniczka. Piwnicy w domu nie mamy a warzywa i inne rzeczy przechowywać gdzieś trzeba. Mamy na działce skarpę. Dość wysoką i szeroką. Planujemy zrobić na niej ogródek kaskadowy i pomyśleliśmy, że może da się tam jeszcze wykonać piwniczkę. Tylko jak to zrobić? Znacznie łatwiej jest najpierw zbudować piwniczkę a później ją obsypać ziemią. U nas musi być odwrotnie, bo skarpy nie rozbierzemy. Do tego na górze skarpy stoi ogrodzenie sąsiada. Kiedyś takie piwniczki spotykało się często. Ale czy dzisiaj ktoś jeszcze umie zrobić coś takiego?
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

witam, bardzo bym prosiła ,zebyscie mi pomogli w sformułowaniu pisma do gminy zgłaszającego chęć wybudowania piwniczki vel ziemianki.Chodzi mi przede wszystkim o poprawne sfomułowanie pisma ,tak żeby mi oni nie odmówili. Chcemy wybudować ok 4 x 2m , i tak żeby wystawała ponad ziemię ok. 1m będzie ona przykryta ziemią. Duzo poczytałam ale w dalszym ciągu nie jestem pewna jak ma być to napisane .Będę wdzięczna za każdą radę .
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 252
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Witaj
Ja jak chciałem zgłosić chęć wybudowania altany i wykopania oczka to poszedłem do gminy i tam mi urzędniczka powiedziała co mi będzie potrzebne do tego zgłoszenia, a po skompletowaniu dokumentów po prostu mi dyktowała co mam napisać. Jak będą życzliwi urzędnicy to Ci pomogą.
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

byłam ale pani mi powiedziała ze takiej nazwy jak piwniczka czy ziemianka to nie ma na zgłoszenie ,może byc pomieszczenie gospodarcze. Ale tak sobie myslę ,że jeśli napiszę owo pomieszczenie gosp. to czy nie będę potem co roku płaciła podatku ??Poradzcie jak to napisacc bo bym chciała juz zanieść wniosek
bobbudowniczy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sty 2013, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Napisz że chcesz wybudować tzw.architekturę ogrodową w postaci schowka na narzędzia i inne.

pozdr. :wit
aga_zg
50p
50p
Posty: 89
Od: 27 cze 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona góra

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

napisałam ze chce altanke drewnianą na przetwory domowe ...zobaczymy ..czekam na decyzje
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Piwniczka ziemna - proszę o pomoc

Post »

Zupełnie nie rozumiem po co Wam te piwniczki? W epoce lodówek? A jeśli już, to przecież taka budowla jeśli ma spełniać swoją rolę musi być dostosowana do klimatu. Widziałem wiele takich piwniczek. Na Białostoczczyźnie sięgały nawet 2, 3 metry w głąb ziemi (strop oczywiście.) Typowa mazowiecka (większość ma po kilkadziesiąt lat ) jest z cegły ( beton się nie nadaje, szybko ucieka ciepło) sklepienie kolebkowe z pół metra, albo trochę wyżej nad ziemią, podłoga po prostu z polepy glinianej. Wysokość wnętrza zależnie od zamożności od półtora do dwóch metrów. Piwniczka musi być w warstwie ziemi w której wpływ temperatury zewnętrznej minimalny, a więc im głębiej tym lepiej. Na wierzch z pół metra piaszczystej ziemi plus trawa. Całość w krzakach czarnego bzu albo czegoś takiego. Chodzi o stały cień. Tak to wygłądało zanim wymyślono lodówki. Do przyzwoitego chłodzenia w lecie służyła studnia. Najtrudniejsze jest to sklepienie kolebkowe, bo wymaga szablonów przy murowaniu. "Piwniczka" na powierzchni to pomylenie pojęć moim skromnym zdaniem!
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”