Piwnica naziemna ,ziemianka - warunki,budowa,zezwolenia

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Fleur 78 :D może być uklepana ziemia...ale
zwróć uwagę na poziom wody gruntowej tam gdzie bedziesz budowała piwnicę,
lepiej usytuuj ją na jakimś wzniesieniu ,bo możesz kiedyś ,szczególnie wiosną być podtapiana

Wtedy piwniczka nie zda egzaminu.
Najlepiej zbadaj teren najbliższej wiosny. :)
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Dziękuję Ci KaRo za podpowiedz :D
Nie pomyślałam o tym!
Faktem jest, że cała nasza miejscowość znajduje się na sporym wzniesieniu, a nasz teren, prawie na samej górze, jednak zostaje jeszcze to "prawie"! Nie wiadomo jak woda będzie się zachowywała... :?:
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Fleur 78 pisze:... czy sadzicie, ze wykopanie na 1m głębokości a reszta super zaizolowana , dobudowana na powierzchni, by wystarczyło, czy trzeba wykopać przynajmniej na 1,5m? Obawiam się, ze 1m może być za mało, ale co Wy o tym sądzicie?... ;:85
Witaj. Głębokość wykopy zależy wyłącznie od Ciebie. Słusznie zauważyłaś, licząc po stopniach schodków, że zagłębieni w stosunku do poziomu gruntu przy wejściu wynosi około jednego metra, jednak pozostałe trzy boki piwnicy obsypane są ziemią do wysokości około 0,6 metra (może tu być ziemia z wykopu). Ściany w mojej piwnicy, do wysokości zagłębienia w ziemi, zbudowane są z kamienia polnego. Ściany ponad ziemią oraz sklepienie z cegły czerwonej. Temperatura wewnątrz piwnicy zimą utrzymuje się powyżej zera, najczęściej około 4 stopni Celsjusza. Latem, przy zamkniętej piwnicy oscyluje około 12 stopni. Im bardziej piwnica jest zagłębiona w ziemi tym temperatura jest stabilniejsza.

Podłoga może być z ubitej ziemi.

Pozdrawiam
Mietek.
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Bardzo cenne informacje! Dziękuję Ci serdecznie! Wynika z tego, ze najlepiej kopać tak głęboko, jak tylko się da, a jak się już więcej nie da, to nie tragedia. I o to mi chodziło! A z tym ewentualnym zalewaniem, na które uczuliła mnie KaRo? Co Ty o tym sadzisz? No i pomyślałam o jeszcze jednym ryzyku, gdyby podłoga nie była wybetonowana: gryzonie. A może nie ma takiego ryzyka?
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Fleur 78 pisze:... A z tym ewentualnym zalewaniem, na które uczuliła mnie KaRo? Co Ty o tym sadzisz? No i pomyślałam o jeszcze jednym ryzyku, gdyby podłoga nie była wybetonowana: gryzonie. A może nie ma takiego ryzyka?
Ewentualna woda w piwnicy zagłębionej to dwa oddzielne problemy: - podsiąkanie wody i zalewanie wodą.

Podsiąkanie wody w piwnicy (od dołu przez podłogę i ściany) związane jest z poziomem wody gruntowej. Piszesz, że Twój ogród znajduje się w najwyższym punkcie okolicy, nie powinno więc być tego problemu. Najwyższy poziom wody gruntowej występuje (przynajmniej w Polsce) na wiosnę. Radzę więc wykopać wiosną dołek, możliwie głęboki, i sprawdzić czy napłynie do niego woda i ewentualnie na jakiej wysokości ustabilizuje się. Będzie wtedy wiadomo jak głęboko można wkopać piwnicę.

Zalewanie piwnicy przez wodę jest łatwe do uniknięcia. Z każdej strony piwnicy winno się utworzyć skarpy odprowadzające wodę na zewnątrz. Woda pod górkę nie płynie. :twisted:

Piwnica i gryzonie. Nie obawiałbym się, że jakikolwiek gryzoń wejdzie do piwnicy przez ziemną podłogę. Znajdzie sobie lepszą drogę. Okienko wentylacyjne, uchylone drzwi itp. itd.

Pozdrawiam
Mietek.
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Serdecznie Ci dziękuję, Mietku, za te informacje. :D Zarówno z tego co mówisz Ty jak i z tego co mówi KaRo wynika jednoznacznie, że należy wykopać i poobserwować dół wiosną.
kejwot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 mar 2007, o 08:47
Lokalizacja: Płock

Post »

Witam
Fleur 78 w książce doczytałem się że nie robi się piwnic wolnostojących głebiej niż 2 m - uzlaeznione jest to od poziomu wody gruntowej to o czym wspomina eMZet. Nalezy jednak pamiętać o inne ważnej rzeczy im głebsza piwnica tym grubsze muszą być ściany - o ile pamiętam to przy głebokości do 2 m ściana ma mieć grubość min 40 cm wiąże się to z parciem bocznym ziemi. jeszcze raz polecam tę książkę o której wcześniej wspomniałem. Jest tam opiasana cała technologia budowy różnego rodzaju piwnic lub schowków ziemnych.
Brakuje mi w niej kokretnych planów budowy piwnicy - ale rekompensują to przekroje różnych piwnic z opisem poszczególnych elementów.
W sprawie podłogi w piwnicy - mnie się podoba podłoga ułożona z cegły na bocznej stronie na podsypce piaskowej.

eMZet jeżeli mogę zapytać jakie masz sklepienie - z cegły w łukach czy inne.
Interesuje mnie sposób wykonania sklepienia łukowego, ale jak się doczytałem łuki nie moga być dłuższe niż 1,5m później trzeba dać coś w rodzaju belki i następny łuk. Moja piwnica ma ok 3 m szerokości więc musiałbym dawać belkę podpierającą łuki na środku. A chciałbym, aby obyło się bez belki. Jak ułożyć cegłę w łuk to już wiem.
Oczywiści na górze planuję właśnie skalniak, ale muszę mieć pewność że sklepienie utrzyma ciężar skalniaka.

Pozdrawiam
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

kejwot pisze:...eMZet jeżeli mogę zapytać jakie masz sklepienie - z cegły w łukach czy inne.
Interesuje mnie sposób wykonania sklepienia łukowego, ale jak się doczytałem łuki nie moga być dłuższe niż 1,5m później trzeba dać coś w rodzaju belki i następny łuk. Moja piwnica ma ok 3 m szerokości więc musiałbym dawać belkę podpierającą łuki na środku. A chciałbym, aby obyło się bez belki. Jak ułożyć cegłę w łuk to już wiem.
Oczywiści na górze planuję właśnie skalniak, ale muszę mieć pewność że sklepienie utrzyma ciężar skalniaka...
Jak możesz zobaczyć na poprzedniej stronie jest to sklepienie prawie półkoliste. Wykonane z czerwonej, pełnej cegły na zaprawie wapienno-cementowej. Rozpiętość sklepienia a zarazem szerokość piwnicy wynosi 2 metry. Sklepienie jest obciążone wyłącznie materiałem izolacyjnym - 0,5 metrowa warstwa wiórków drewnianych. Nie wiem skąd pochodzi wiadomość iż łuki nie powinny bez podparcia przekraczać 1,5 m? :shock: Zawaliłyby się prawie wszystkie stare kościoły. Przy dużych rozpiętościach łuków problemem jest ich umocowanie ze ścianami.
Mietek.
kejwot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 mar 2007, o 08:47
Lokalizacja: Płock

Post »

eMZet

W książce doczytałem się że wykonuje się dwa rodzaje sklepień - półkoliste i kolebkowe (takie bardziej spłaszczone - i dla tych łuk nie może przekraczać 1,5 m szerokości). Półkoliste jest wyższe w stosunku do kolebkowego a nie chciałbym podnosić za wysoko sklepienia. Głębokość piwnicy jest ok 1,8m jest w ziemi. Nad ziemią chciałbym, aby sklepienie było ok 1 m maks i nie wiem czy jak będę układał cegły na tym sklepieniu to mi wytrzymają ciężar skalniaka.
Zdjęć na fotosiku niestety nie mogę obejrzeć bo mi firewall nie pozwala. Jeżeli można prosić to na e-mail.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Dziękuję Ci Kejwot!
Problem z kupieniem książki polega na tym, że tutaj jej nie dostanę, a nie bardzo mam ochotę zawracać komuś głowę w Polsce. Sama do Polski pojadę pewnie dopiero na wiosnę, lub latem. Ale zobaczymy. Zresztą może są podobne książki francuskie? zobaczę w sklepach. Tymczasem mam jeszcze kilka pytań.
1. czy dla utrzymania odpowiedniego "klimatu" wewnątrz piwnicy, lub z jakiegoś innego powodu, sklepienie powinno być półokrągłe?
2. Jak się robi takie półokrągłe sklepienie (może mój mąż to wie, nie pytałam go a w tej chwili jest w pracy)
3. Nasza piwnica z pewnością nie będzie miała 2 metrów głębokości. Przypuszczam, że metr to już dobrze a jak się uda wykopać trochę więcej, to będzie cud! Czy ściany można zbudować z pustaków i np. pogrubić je zbrojonym betonem?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Fleur polecam Ci ksiegarnię internetową z której korzystam na bieżąco.
Solidna firma i bardzo przyjazna internautom,poczytaj o nich i sama zdecyduj czy zamówić interesującą Cie pozycję.
KSIĘGARNIA
Miłego dnia :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Fleur 78
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2209
Od: 17 lip 2007, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Yvelines, Francja

Post »

Dzięki Ci KaRo! :D

Właśnie tam zajrzałam! Już na pierwszy rzut oka, podoba mi się, bo nie jest "anonimowa"! Zamieszczono nawet zdjęcie ekipy! Później "poszperam" dokładniej!
kejwot
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 16 mar 2007, o 08:47
Lokalizacja: Płock

Post »

Fleur 78
Jeżeli chcesz książkę to mogę ci kupić i przesłać do Francji (sama ksiązka kosztuje 25 zł + koszty wysyłki) - dla mnie to nie problem, jedyny problem to czas, a z kasą to się jakoś dogadamy.

ad. 1
Co do "klimatu" to trudno mi się wypowiadać - jednakże jak doczytałem się w książce są pewne wytyczne dotyczące stworzenia odpowiedniego klimatu. Np z jakiej strony świata powinn być wejście z której strony wlot a z której wylot powietrza, podłoga powinna być z bitej gliny zmieszanej z pozięta słomą, itp.
Dla mnie ma urok cegła i dla tego w swojej piwniczce chcę zrobić sklepienie z cegły.
ad.2
W kwestii łuku to jak wyczytałem w książce sa dwa rodzaje sklepień:
- półkoliste - http://www.chefpaul.net/piwniczka.html - patrz zdjęcie komory głównej
- kolebkowe (są dwa rodzaje - nie pamiętam jakie) - http://www.chefpaul.net/lochy.html patrz zdjęcie 3 i 4 - i w tym przypadku łuki są o szerokości 1,5 m max - co widać na zdjęciach pomiędzy łukami jest belka podtrzymująca łuki ( np w książce jest napiasne, że belka powinna być w kierunku Pn-Płd dla lepszego "klimatu");

Głowna różnica dla mnie w obu sklepieniach jest taka, że półkoliste jest wysokie, natomiast kolebkowe jest niskie w stosunku do podłogi. A chcę aby sklepienie było do wysokości maks 1m nad poziom gruntu.

ad. 3
W sprawach budowlanych nie jestem fachowcem - to nie moja braża wobec czego nie mogę się wypowiadać - mogę podac jedynie to co wyczytałem w książce. Ja w swojej piwniczce mam ściany z kamienia polnego łupanego. Ale to na razie tyle gdyż nad nią stoi drewniany dom który będzie rozebrany w przyszłym roku i wówczas zamierzam wykonać sklepienie. Na razie zajmuje się stroną teoretyczną.

Uważam że materiały naturalne tj. kamień polny, wapień lub inne na ścianach w piwniczce tworzą właśnie coś na ksztalt "klimatu".

Jeżeli miałabyś jakieś projekty lub szkice wykonania sklepień z cegły będę wdzięczny za podzielenie się nimi (moga być po francusku - z tłumaczeniem nie ma problemu bo moja żona ma certyfikat z francuskiego).
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”