Badanie jakości wody

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Mała Ogrodniczka

Badanie jakości wody

Post »

Zaplanowałam wykopanie studni na działce. Chciałabym po wykopaniu zbadać jakość wody. Czy ktoś z Was ma doświadczenie w tym temacie? Jak pobiera się takie próbki i gdzie się oddaje do badania?

I jeszcze jedno pytanie. Ktoś mi ostatnio powiedział, że studni nie powinno kopać się teraz, bo poziom wody bedzie fałszywy, tzn w lipcu studnia może się okazać sucha - teraz natomiast poziom wody jest z reguły wszędzie wysoki. Studniarz, z którym wstępnie rozmawiałam jakoś o tym nie wspomniał i jest gotowy kopać od zaraz. Co sądzicie?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Wodę bada stacja Sanitarno - Epidemiologiczna. Wystarczy dostarczyć wodę w butelce. Co do terminu kopania to myślę, że zależy na ile kręgow będziesz ją robiła. Jak będzie głębsza to woda raczej powinna być przez cały czas. Oczywiście ważne jest też czy będzie na tzw. żyle wodnej. Pomocny by był rożdżkarz.
Pozdrawiam Andrzej.
Mała Ogrodniczka

Post »

Mam poziom wody ogólnie dość wysoko. Myślę, że 3-4m wgłąb woda jest na pewno - tak mają sąsiedzi na działce obok. Czy ewentualnie studnię można bez problemu pogłębić np. latem, gdyby okazało się, że jednak woda "wyparowała" :? ?
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Tak, ale to dodatkowe koszta. Lepiej zrobić głębszą od razu.
Mała Ogrodniczka

Post »

Też bym wolała od razu i najlepiej zaraz :wink: ale naszły mnie wątpliwości, czy studniarza nie zaleje woda jak poziom będzie zbyt wysoki o tej porze roku :?
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Nie zaleje. Da sobie radę. To jego zawód. :wink:
Pozdrawiam Andrzej.
Mała Ogrodniczka

Post »

To ciut spokojniejsza jestem :wink: W takim razie do dzieła!
Dziękuję za Waszą pomoc.
Mała Ogrodniczka

Post »

W stacji Sanit.-Epidemiologicznej zawołali prawie 600zł za podstawowe badanie wody.
Dowiedziałam się, że jeszcze Aquanet robi to samo badanie, tam chcą 310zł+VAT.
Ja uważam, że to drogo, to chyba z braku konkurencji :?
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1083
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Witam, mam na działce studnię i chciałabym zbadać czy woda w niej nadaje się do picia. Myślałam, że bierze się próbkę, wiezie do stacji epidemiologicznej, płaci kilkadziesiąt złotych.
Dzwoniłam do najbliższego sanepidu i okazało się, że pracownik sam pobiera próbki, raz w tygodniu, po złożeniu stosownego podania i zapłaceniu "bagatela" około 370 złotych. Czy naprawdę tak to wygląda i tyle kosztuje :shock: :shock: czy pani się źle czuła i przejęzyczyła :?:
pozdrawiam Ewa
ballada
200p
200p
Posty: 232
Od: 6 mar 2009, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trójmiasta

Re: badanie użyteczności wody ze studni

Post »

Witam. Ja mogę powiedzieć jak to wygląda w Gdańsku. Badania u nas kosztują w zależności od zakresu od kilkudziesięciu zł do kilkuset. Do zwykłego, podstawowego badania wystarczyło nalać wody do butelki 1,5 l ( nie po napojach tylko po wodzie) i zawieźć do sanepidu. Natomiast do bakteriologicznego dają bezpłatnie sterylny szklany pojemnik i tak samo samemu zawozi się wodę.
pozdrawiam. Ewa

U Ballady
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1083
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: badanie użyteczności wody ze studni

Post »

Dziękuję za informację, bardzo się zmartwiłam, że to tak drogo kosztuje :roll: jeśli mówisz, że do kilkuset, to może się pani nie pomyliła. Muszę jeszcze poszukać innych namiarów, ktoś tu na forum, tylko nie pamiętam kto i gdzie pisał, że jest to niewielki wydatek.
pozdrawiam Ewa
Rafalinii
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 cze 2023, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Analiza wody z potoka

Post »

Witam chciałbym się zapytać czy może ktoś wie jak sprawdzić czy w potoku jest czysta woda bez ścieków. Mam możliwość zrobienia stawu na potoku który przepływa przez moją działkę i chciałbym wiedzieć jaki parametr z analizy wody może stwierdzić czy woda jest bez ścieków? Czy nadawałaby się do hobbystycznej hodowli ryb.
Awatar użytkownika
calka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1400
Od: 14 paź 2012, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Analiza wody z potoka

Post »

:wit
Takie badania robi Sanepid.
Ewa
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”