Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Zawsze możesz dokwasić trochę ziemi octem albo kwasem cytrynowym.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

kaLo pisze:Zawsze możesz dokwasić trochę ziemi octem albo kwasem cytrynowym.
Niestety tak się nie da :D Ziemia to nie woda i trzeba brać pod uwagę bufor odczynu glebowego. Robiłem mnóstwo pomiarów podczas zakwaszania i szaleństwo pomiarów wychodziło poza skalę. Działa to w praktyce tak, że ziemia polana kwaśną wodą przez pewien krótki czas wykazuje silne obniżenie pH, ale wraz z działaniem reakcji wspomnianej buforowości gleby pH szybko próbuje bądź powraca do stanu z przed podlania kwaśną wodą. Stąd się biorą kłopoty z szybkim zakwaszeniem gleby na zasadzie, polałem kwasem i jest kwaśne. Gdybym nawet zaraz po polaniu jakimś "zakwaszaczem" zrobił pomiar to pH czynne mierzone w H2O i wymienne w KCl były by mocno sfałszowane z uwagi, że nie zaszła by wymiana jonowa między roztworem, którym podlałem a koloidami glebowymi. Sam na pewno zauważyłeś, że wielokrotnie podlewając borówki kwasami powinieneś już mieć pod krzakiem 2,5ph, a jednak tak nie jest.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Nie jest tak źle . Da się. Można wytworzyć w ziemi bufor octanowy, który stabilizuje pH w granicach 3,6-5,6. Wystarczy polać próbkę octem , dodać troszkę sody oczyszczonej, wymieszać i poczekać aż wszystko się ustabilizuje. pH zależy od stosunku ilości octu do octanu sodowego (potasowego) .Sposób partyzancki ale działa :) .
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Melatonina też podnosiła zawartość tłuszczu w mleku.
Mówimy więc o sfałszowaniu wyniku czyli przyrząd pokazuje stan idealny a rośliny widzą co innego.
Kwasek cytrynowy zakwasza pośrednio. Pierwiastki zawarte w glebie chelatuje i wapń zamienia na cytrynian wapnia który jest kwaśny. Dlatego nawet kiedy kwasku w glebie już nie ma odczyn zmienia się na bardziej kwaśny. Mikroorganizmy traktuję kwasek jako doskonałe źródło pożywienia o czym się przekonałem kiedy za pomocą kwasku cytrynowego próbowałem zmienić pH w basenie - efekt "mleko".
Nie rozumiem dlaczego kolega chce znać wartości od 2,5 - nie znam roślin które tolerują takie zakwaszenie, dla mnie dolna granica to 4,5.
Potwierdzam że próbki mierzone za pomocą pH metru ze szklaną elektrodą są najbardziej dokładne ale zabierają bardzo dużo czasu i dlatego tylko do sprawdzenia pH metru do gleby sięgam po pH metr do płynów. W ogrodzie błąd pomiaru 0,5 stopnia jest w zasadzie akceptowalny.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Asprokol co ma wspólnego melatonina w mleku do przygotowania "wzorcowej" próbki ziemi o niższym pH dla porównania wyników z obydwu urządzeń? Roztwór wzorcowy do kalibracji pH metru to też oszustwo?
Kolega toldi ma zacięcie naukowe i pewnie z tego powodu chce porównać oba pH metry w tak szerokim zakresie.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Przecież to nie ja tylko dziadek22 prosił o porównanie w pH 2,5. Też się zastanawiałem po co. Może sam odpowie. Ale skoro to temat o kwasomierzach to czemu nie przedstawić publicznie ich faktycznych wad i zalet. Sam nie raz się przekonałem , że chcąc coś kupić brakowało mi pewnych danych o przedmiocie, który według sprzedawcy był oczywiście bardzo wysokiej klasy z doskonałych materiałów :wink: Mowa oczywiście o sprzedaży wysyłkowej.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

toldi,
To z uwagi na kłopoty toolpusher'a.
On miał zmierzone pH 2,8. Warto wiedzieć co pokazuje tani pH-metr przy mierzenie tak kwaśnej gleby.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Prawdę mówiąc też mi się zakodowało to pH 2,5 ale już nie wracałem, żeby sprawdzić kto o tym opisał. Sorki za przypisanie autorstwa postu, ale reszta o naukowym zacięciu to się zgadza, nie? :wink:
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Osobiście łubie wiedzieć czym się posługuję i również sam skorzystałem na tym porównaniu. dotyczy to nie tylko przyrządów. Jeżeli decyduję się na jakąś uprawę to najpierw studiuję literaturę na jej temat, a nie biegnę po nasiona i wysiewam natychmiast gdzie jest miejsce. A później płaczę co się dzieje przecież kupiłem takie dobre nasiona /sadzonki i u innych rosną a u mnie zmarniały. No tak, tylko inni poprawnie nawozili również poprawnie podlewali, cięli i zadbali o odpowiednie oświetlenie itp a ja nic. Więc dla kogoś takiego proponuję zakupić perz, może do radę. Co roku moja kuzynka nawiasem mówiąc mająca lepsze warunki ode mnie sadzi pomidory i co roku słyszę podobny tekst. Coś im zaszkodziło bo to i tamto. Już mnie szlag trafia bo tłumaczyłem dziesiątkę razy co i jak od nasiona do zbioru i nic. "No tak ale ja nie mam czasu".To nie o czas chodzi tylko o chęci. Zaproponowałem ostatnio zakup plastikowych sadzonek. Wracając do pomiaru kolegi toolpusher'a też mam wątpliwości, ale zrozumiałem z jego wypowiedzi ,że pomiar robił kwasomierzem elektronicznym do cieczy. Pytanie czy prawidłowo przygotował próbkę.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Podejście do ogrodu masz takie jak ja najpierw wiedza później działanie - sam zmieniłem kilka pH metrów bo nie byłem z nich zadowolony. Przy pomiarach i podejściu że ocet kwasek rozwiązuje sprawę to taki zasadniczy błąd. Najpierw ustabilizowanie podłoża później pomiar. Najwięcej pH metr używałem przy rododendronach - używałem bo moja wiedza nie była wystarczająca i też myślałem że siarka, siarczan amonu zmieni wystarczająco podłoże. Pierwsza zasada w moim przypadku to nie badanie gleby i zakwaszanie ale wymiana tego podłoża na odpowiednie. Uważam że odpowiednie dla roślin jest lekko kwaśne. Stosuję zasadę które podłoże nie nadaje się w jednym miejscu, dam w inne ewentualnie wymieszam z torfem aby nie było zasadowe.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Dobry Wieczór,

Posiadam plantację borówki i potrzebuje miernika pH. Jaki miernik byście polecili ?. Mogę przeznaczyć maks 100zl.
Czekam na propozycję.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Do stówki kupuje ktoś kto ma kilka krzaczków a jak jest plantacja to uważam, że inwestycje powinny być bardziej przemyślane i kupiony sprzęt pomiarowy powinien być bardziej profesjonalny niz amatorski. Jak z powodu marnego miernika padnie kilka sztuk to można przeżyć, jak kilkaset czy kilka tysiecy to zaboli o wiele bardziej.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Gdybym ja miał plantację, zamiast kupować tanie pH-metry, dałbym ziemię do zbadania nie tylko na poziom kwasowości, ale również na zawartość mikroelementów. Może się np. okazać, że oprócz zakwaszania potrzebne będzie nawożenie dostosowane do aktualnych potrzeb krzewów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”