Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Jestem na forum od kilku lat i taka jest rzeczywistość. Żal 5 dych na analizę ale potem kupowanie jakichś cudownych nawozów po stówie za litr to standard.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

malopolanin pisze:Gdybym ja miał plantację, zamiast kupować tanie pH-metry, dałbym ziemię do zbadania nie tylko na poziom kwasowości, ale również na zawartość mikroelementów. Może się np. okazać, że oprócz zakwaszania potrzebne będzie nawożenie dostosowane do aktualnych potrzeb krzewów.
Przejrzałem wszystkie posty dotyczące borówki wysokiej. Problem kwasowości podłoża wraca u niektórych forumowiczów jak bumerang. Tylko dwie osoby który zadeklarowały że dadzą próbki gleby do analizy nie pojawiły się ponownie na forum. Wybór odpowiedniej gleby pod borówkę wysoką to podstawa.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

dziadek22 a mnie się wydaje, że to nie problem kwasowości tylko zrozumienia pewnych kluczowych kwestii, m.in. jak działa bufor glebowy, oraz zapewne robienie pomiarów tzw. "zabawkami", które pokazują, to co chcą. Osobiście jestem przeciwny (chyba, że ktoś ma plantacje na handel) oddawania próbek z działek do analizy w Stacji Chemiczno -Rolniczej. Dam przykład ze swojego podwórka. W tym roku dałem się skusić i pobrałem próbki (zgodnie z zasadą Laską Egnera) pewnego fragmentu gleby. Wynik był raczej pozytywny poza dwoma punktami. Za wysoki fosfor i magnez. Ten drugi nie był dla mnie zdziwieniem, bo w zeszłym roku dawałem dwa razy siarczan magnezu - więc widocznie przesadziłem. Jednak już na początku sezonu wegetacyjnego na kukurydzy wyraźnie pojawiły się oznaki niedoboru magnezu. W niedługim czasie i na pomidorach. Zastanowiło mnie to, bo próbek pobrałem mnóstwo i równomiernie. Zastosowałem interwencyjny oprysk i nawożenie pogłówne magnezem i objawy po pewnym czasie ustąpiły. Na kukurydzy dopiero za drugim razem tz. nie pojawiały się nowe, bo stare nie znikają. Po tej nieudanej inwestycji w analizę gleby ponad 100 Pln plus paliwo, mam osobiście mieszane odczucia, czy jeszcze będę robił coś takiego.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Ziober
50p
50p
Posty: 63
Od: 29 sie 2019, o 15:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Hej, mam pytanie odnośnie płynu heliga, mam dwie buteleczki i w jednej z nich kolor płynu jest niebieski a w drugiej żółty - neutralny. Generalnie podczas badania oba płyny pokazują podobnie, czy powinienem się przejmować niebieskim kolorem w butelce i np wymieszać płyn z wodą destylowaną czy tak może być?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Spotkałem się z tym, że płyny różniły się kolorem wyjściowym od różnych producentów, ale skoro są załączone skale kolorów dla poszczególnych odczynów to powinieneś z tymi skalami porównywać wyniki.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Puyol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lut 2020, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

toldi pisze:Przecież to nie ja tylko dziadek22 prosił o porównanie w pH 2,5. Też się zastanawiałem po co. Może sam odpowie. Ale skoro to temat o kwasomierzach to czemu nie przedstawić publicznie ich faktycznych wad i zalet. Sam nie raz się przekonałem , że chcąc coś kupić brakowało mi pewnych danych o przedmiocie, który według sprzedawcy był oczywiście bardzo wysokiej klasy z doskonałych materiałów :wink: Mowa oczywiście o sprzedaży wysyłkowej.
Pytanie do "Tołdi"- szukałem info na temat pH metra Stelzner 3000 Takemura i chciałem zapytać czy to dobry wybór, jeśli chodzi o zakup testera do badania gleby pod kątem zakładania trawników? Chciałbym dobrze przygotowywać glebę pod trawniki, a nie chce za każdym razem pobierać próbek i zawozić do OSRCh. Wadą pH metra w porównaniu do stacji będzie na pewno brak zaleceń nawozowych, ale mimo to uważam, że sprawdzenie pH to połowa sukcesu, albo i więcej:)
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Wybrany przez Ciebie kwasomierz to wiarygodny sprzęt pod warunkiem, że pomiary będą wykonywane zgodnie z instrukcja. Jednak czy warto aż tyle inwestować w pomiar pH pod trawnik? Odczyn gleby nie zmienia się z miesiąca na miesiąc a trawa jest bardzo tolerancyjną rośliną.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Puyol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lut 2020, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Trawniki wykonuję w różnych miejscach i dobrze byłoby sprawdzić pH przed wejściem w teren, a koszt urządzenia biorąc pod uwagę fakt, że trawniki wykonuję i będę wykonywał przez następne kilkanaście lat (firma ogrodnicza) jest znikomy. Dziękuję za odpowiedź:)
Awatar użytkownika
elja
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 3 maja 2012, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Ziober pisze:Hej, mam pytanie odnośnie płynu heliga, mam dwie buteleczki i w jednej z nich kolor płynu jest niebieski a w drugiej żółty - neutralny. Generalnie podczas badania oba płyny pokazują podobnie, czy powinienem się przejmować niebieskim kolorem w butelce i np wymieszać płyn z wodą destylowaną czy tak może być?
Płynu Helliga nie miesza się z wodą. Generalnie płyn ten starzeje się z czasem i po kilku (2 i więcej) latach może nie wykazywać poprawnie zmiany zabarwienia gleby. Najlepszym testem jest polanie swoich palców (płyn jest bezpieczny - nie czyni krzywdy), skóra nasza ma pH 5,5, zatem płyn powinien odbarwić się na kolor pomarańczowy. Jeśli nie- trzeba kupić nowy. Na szczęście można kupić sam płyn, nie trzeba od razu całego zestawu.
Przepraszam, że "wtrącam" - takie skrzywienie zawodowe ;:173
Pozdrawiam serdecznie
Ela
Awatar użytkownika
To ja Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 30 maja 2020, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dobry tester podłoża - pomocy

Post »

Dzień dobry,

chciałem kupić porządny tester podłoża dla sprawdzania pH i przede wszystkim wilgotności.

Miałem 2 tego typu KWASOMIERZ TESTER MIERNIK pH GLEBY oraz WILGOTNOŚCI - 2 w 1
Producent: Browin Marka: Biogród ), jednak powiedzieć że były one traficzne, to nie powiedzieć nic. Pokazywały wciąż to samo pH jak i temp, nieważne czy kwiaty były podlane, czy nie.

W związku z powyższym proszę o poradę kogoś zaznajomionego w temacie. Czy np. taki tester jest już OK (link poniżej)? Ew. czy mogę prosić o polecenie mi jakiegoś modelu?

Tester podłoża miernik elektroniczny kwasowości Browin 071905


Nie umieszczamy linków do allegro/Karo
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Kup sobie taki żółty z Alle. Ja mam już 2 lata i się sprawdza.

Obrazek
Cressi
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 18 maja 2017, o 20:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr

Post »

toldi pisze:
1. Pobieramy próbkę ziemi (nie z wierzchu !) tylko z głębokości między 5-25 cm pod powierzchnią, (ciągły pasek!)
2. Suszymy w temp pokojowej aż całkowicie wyschnie.
3. Przesiewamy przez sito o oczkach 1 mm wcześniej wszelkie grudki staramy się rozetrzeć w palcach.
4. Odważamy 10g przesianej ziemi.
5. Zalewamy ją 25 ml wody destylowanej lub demineralizowanej.
6. Mieszamy zawartość i zostawiamy na ok 15 min.
7. Po odczekaniu robimy pomiar zawiesiny nad osadem pehametrem do pomiaru cieczy podaję przykładowe tanie dostępne na ALL..(foto) i wreszcie mamy upragnione pH :heja

Obrazek
Czyli, jeśli dobrze rozumiem, musimy odsiac grubsze frakcje z próbki. Mam do zmierzenia podłoże spod borówki, a to w dużej części jakaś kora, igliwie etc. Macie jakis pomyłs jak to ugryźć?.
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Zapoznałem się z wszystkimi postami tego tematu.
Wysoko sobie cenię wypowiedzi toldiego, asprokola, Kalo oraz kilku innych.
Niestety temat od dwu lat jest martwy.
Co kupić do sprawdzania podłoża do borówki wysokiej?
Co kupić do sprawdzania wody do podlewania borówki wysokiej?
Mam już kilkanaście krzaków borówki wysokiej.
Jedne rosną i owocują od kilku lat.
Inne posadziłem w tym roku zgodnie z zaleceniami Akademii Roślin.
Proszę o pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”