Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tester podłoża - Pomoc

Post »

danter,
Użytkuję tester 3 w 1. Pokazuje on pH, oświetlenie i wilgotność. Nie wymaga baterii.
Ten tester wymaga i to jest, w moim odczuciu, jego wadą. Nie kupiłbym. Mój kosztował połowę jego ceny.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Używam takiego pH metru od ok 2 lat i jest to jak a razie jedyny z tak zwanych glebowych, który wskazuje dość wiarygodnie pod warunkiem umiejętnego jego użycia (o tym za chwilę) Porównywałem jego wskazania z pomiarami wykonywanymi w KCl i H2O przy użyciu miernika do cieczy. Teraz o technice pomiaru. Ziemia powinna być mocno wilgotna najlepiej robić pomiar po obfitym deszczu następnego dnia lub po podlewaniu, ale też odczekując dzień. Podłoże nie powinno być zbyt luźne i za mocno ubite taka zwykła ziemia z grządki. Wbijać należy kilka razy w różnych miejscach i odczekać aż cyfry na wyświetlaczu się ustabilizują trwa to zwykle koło 30 s. Jest to miernik do wykonywania szybko wielu pomiarów, który daje pogląd o pH naszej gleby i za tą szybkość bardzo go polubiłem jednak jego użycie wymaga nieco wprawy. Chociaż raz w roku robię pomiar w KCL i H2O tak dla własnego spokoju :wink: Więc jak komuś nie zależy na częstym kontrolowaniu bardziej wiarygodny pomiar uzyskać można metodą opisaną w postach wcześniej przy użyciu pH metru do cieczy.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Pierwszy taki wskaźnik kupiłem kilkanaście lat temu. Miał instrukcję, która przed każdym pomiarem polecała przecierać końcówke pomiarową b. drobnym papierem sciernym aby pomiary były dokładne. Nigdy nie były. Może miałem nieodpowiedni papier ścierny ;:306 .
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Nie wiem co w tym śmiesznego przecież to tak naprawdę potencjometr i elektrod powinny być czyste. Ja swój co jakiś czas przecieram zwykłym papierowym ręcznikiem a pomiary są zaskakująco powtarzalne. Wszystkie nie bateryjne a miałem ich kilka rodzajów rzeczywiście pokazywały bzdury.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Nie jest śmieszne to, że końcówki pomiarowe powinny być czyste a to, że mimo przecierania wg. instrukcji , wskaźnik pokazywał bzdury.

Urządzenie takie to najzwyklejsze ogniwo elektrochemiczne obciążone rezystancją miernika. Dwie elektrody wykonane z różnych metali, zanurzone w elektrolicie reagują z nim w wyniku czego pomiędzy nimi powstaje różnica potencjałów mierzona woltomierzem czyli miernikiem ze wskazówką. Na tej samej zasadzie pracują wszystkie baterie i akumulatory. Jeżeli ktoś ma w domu jakikolwiek miernik wielkości elektrycznych to może zrobić proste doświadczenie. Wystarczy wziąć dwie monety, żółtą i białą, np. 5 gr i 20 gr i złożyć je razem rozdzielając wilgotnym kawałkiem papieru. Może być nawet pośliniona gazeta. Otrzymaliśmy najprostrze ogniwo elektryczne o napięciu ułamka wolta. W połączeniu z woltomierzem mamy tester "czegoś".
Te nowocześniejsze wskaźniki zasilane bateryjnie są bardziej skomplikowane . Na pewno mają przetwornik zamieniający wielkości analogowe pochodzące z czujników na dane cyfrowe wyświetlane na ekranie. Czy mają jeszcze procesor realizujący algorytm , dzięki któremu wartości wyświetlane są w miarę dokładne i odpowiadają stanowi faktycznemu, tego nie wiem.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

kaLo zapytam z ciekawości, czy wspomniany przez ciebie miernik posiadał jakieś zasilanie. Należało by stwierdzić, że pojawiło się mnóstwo tanich wskaźników chociaż by taki jakiego używasz do mierzenia odczynu wody, pewnie chiński a jednak wskazuje z dokładnością do dziesiątej części. Czytałem na innym forum jak ktoś posługujący się właśnie czymś takim ale firmowym był zmuszony z powodu jego chwilowego braku dokonać pomiaru. Zdecydował sę kupić chiński za trzydzieści parę. Jakie było jego zdziwienie gdy porównał pomiary obu przyrządów. Były zgodne. Pewnie trwałość nie ta i może wygląd ale jak w ogóle działa i daje się skalibrować to elektronika pewnie pożyczona i przetwarza dane na tej samej zasadzie. Od wielu lat posługuję się miernikiem ppm do testu membran osmotycznych a ostatnio na all.. pojawiły się niedrogie chińczyki dodatkowo z funkcją mierzenia zasolenia w um (mikro simensach). Przy jego pomocy można w łatwy sposób sprawdzić zasolenie gleby i ustalić stężenie pożywki/nawozu na odpowiednim poziomie rozwoju rośliny. Bardzo przydatne a wręcz niezbędne w hydroponice czy fertygacji. Jak widać technika a raczej dostępność idą do przodu. No w końcu coś trzeba sprzedawać :)
Pozdrawiam. Jacek :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Nie, to był taki zwykły "drutowiec". Pehametr , który używam jest węgierski chyba jeszcze z lat '70 z miernikiem wskazówkowym a kupiony za grosze na początku transformacji, kiedy upadało mnóstwo zakładów przemysłowych. Elektroda szklana jest w miarę nowa, polska. Główny koszt pH metra to elektroda pomiarowa, która kosztuje min. 170-180 zł. Jak ktoś ma pojęcie o elektronice to może ją podłaczyć do chińskiego multimetru za 15 zł . Po co jednak tak się bawić, jeżeli za 200 zł można teraz kupić jeden całkiem dobry albo 5 tańszych i też niewiele gorszych. 3-4 dychy kosztuje kwasomierz Helliga.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Wszystko zależy od chińczyków, bo to oni produkują te tanie pH metry - ten typ miałem 3 sztuki.
Jeden wskazywał idealnie drugi z błędem zawyżał odczyt o 0,5 w górę a trzeci twierdził że wszędzie jest pH 7.
Odpowiedź znalazłem rozbierając je na części - ten który wskazywał zawsze równo miał w środku zamiast układów scalonych 3 rezystory i kondensator.
Kupno takiego to pewna loteria czy trafimy na wykonany na zamówienie jakieś renomowanej firmy czy tylko taki co zewnętrznie będzie taki przypominał.
Zawsze starałem się mieć pewność więc do pomiarów używam renomowanych firm do płynów Hanna Instruments a do gleby japańca firmy Takemura.
Pewnie łatwiej mi stwierdzić czy pH metr jest dobry czy typowy chiński szmelc. Z tego powodu trudno mi radzić kup, bo używam i mierzy bo to niestety loteria.
Jest jeszcze w tym inna prawda ten kto wie na jakiej zasadzie taki przyrząd mierzy zaraz ustali błąd pomiarowy oraz prawidłowo dokona pomiaru a laik nawet uzbrojony w najlepszy sprzęt może mieć problemy. Opowieści, że ten bez baterii mierzy lepiej uznaje za bajki rozgłaszane przez laików. Kto nie wierzy niech podleje próbkę nawozem nawet w stężeniu 0,1 procenta zamiast wodą destylowaną i porówna wyniki.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Mój wygląda tak i jak na razie działa. Jak znajdę chwilę czasu zrobię porównanie z innymi wskaźnikami i wrzucę foto z testów.

Obrazek
Pozdrawiam. Jacek :uszy
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

toldi pisze:Mój wygląda tak i jak na razie działa. Jak znajdę chwilę czasu zrobię porównanie z innymi wskaźnikami i wrzucę foto z testów.

Obrazek

Czy mógłbyś opisać swój miernik ?. Jestem bardzo ciekawy twojej recenzji.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Jutro zamieszczę porównanie i będzie można ocenić jaka jest jego rzeczywista dokładność, na razie suszyłem pobrane próbki do zrobienia dokładniejszych pomiarów innymi metodami.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

Zrobiłem dzisiaj pomiary porównawcze odczynu gleby w H2O i 1 molowym roztworze KCl i zestawiłem wyniki z wcześniej omawianym miernikiem wbijanym w ziemię. Sam byłem ciekawy co uzyskam. Próbki były pobierane z tych samych miejsc z głębokości ok 5-20 cm. Miejsca były odległe od siebie od kilku do kilkunastu metrów. Na zdjęciach pokazuję w kolejności- pomiar miernikiem wbijanym, wartość pH w H2O i wartość w KCl. Wyglądało to w liczbach tak:

pH metr wbijany---- H2O--- KCl

1. 5,5-------------- 5,86--- 5,49
2. 6,0-------------- 6,95--- 6,76
3. 7,0-------------- 7,25--- 6,96

Jak widać największa rozbieżność jest w drugim pomiarze, być może podłoże było za wilgotne, zauważyłem, że w takich przypadkach zaniża wyniki. Trzeba jeszcze dodać , że jego rozdzielczość to 0,5 pH więc jak wskazuje np 5,5 to przedział może być od 5,5-5,9. Nie chcę nikogo przekonywać, że jest świetny, ale jak dla mnie daje możliwość wykonywania szybko wielu pomiarów z jakąś tam orientacyjną dokładnością. Posługiwanie się nim wymaga jednak trochę wprawy, bo nie można go bezkrytycznie wbijać gdzie się da i jak popadnie. Jeżeli zależy komuś na dokładnym wyniku zachęcał bym do zakupu miernika do cieczy i wykonania pomiarów w wodzie destylowanej lub roztworze chlorku potasu.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam. Jacek :uszy
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kwasomierze glebowe,pH metr,płyn Heliga

Post »

toldi,
Dziękuję za przedstawienie tych wyników.
Byłbyś tak uprzejmy i zrobił podobne porównanie dla próbek o pH w KCl w zakresie od 2,5 do 5,0.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”