Domek dla owadów

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Fernanda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lut 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Domek dla owadów

Post »

Czy ktoś wie, gdzie można kupć domek dla owadów? ;:204
Spartakus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 25 sty 2013, o 09:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: NMnP

Re: Domek dla owadów

Post »

Wystarczy w google poszukać, ale ja bym zrobił je samodzielnie, nie jest to nic trudnego, a zimową porą jest troche czasu.

Pozdrawiam
Fernanda
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 19 lut 2014, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Domek dla owadów

Post »

Dzięki . ;:333 Już sobie poczytałam. Niestety nie jestem tak uzdolniona, żeby to zrobić własnoręcznie
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Domek dla owadów

Post »

Mam pytanie do wszystkich forumowiczów, którzy mają na swoich działkach takie domki: Czy odkąd je macie, to zauważyliście zwiększenie ilości pożytecznych owadów na swoich działkach?
regent
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 2 lip 2014, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sielpia Wielka
Kontakt:

Re: Domek dla owadów

Post »

Takie domki można kupić w większości marketów budowlanych na dziale ogród. Ale tak jak pisali poprzednicy lepiej samemu to zrobić (przecież to żadna filozofia). Tego typu domki dostarczają schronienia i zachęcą do pozostania w naszym ogrodzie pożytecznych owadów: zapylaczy i drapieżników (pożeraczy szkodników). Ładny domek jest ciekawym elementem dekoracyjnym ogrodu.

Obrazek
Awatar użytkownika
Wasio
100p
100p
Posty: 129
Od: 2 maja 2014, o 13:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Domek dla owadów

Post »

Ja zakupiłem taki domek. Zobaczymy jakie efekty będą. Ponawiam pytanie - zauważyliście wzrost liczebności pożytecznych owadów w waszych ogrodach?

zmod. pomid.
Awatar użytkownika
Johna
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 wrz 2013, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Domek dla owadów

Post »

U mnie taki domek wykonał synek pod moim i męża nadzorem. Nie jest tak "sliczny" jak sklepowe ale różne owady sobie go upodobaly i w nim zamieszkały. Zwłaszcza dzikie pszczoły pozaklejaly dziurki. Wiec w tym roku postawimy drugi. Tym razem będzie to okraglak brzozowy podziurkowany. I będzie stał na rabacie.
Pozdrawiam Asia
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Domek dla owadów

Post »

Właśnie myślę o takim domku,mam stary ul i zamierzam w nim urządzić siedlisko dla owadów.Może ktoś podpowie jak najlepiej go zagospodarować,żeby był przyjazny dla owadów.
pasjon
50p
50p
Posty: 53
Od: 18 wrz 2015, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ziemia łukowska/lubelszczyzna

Re: Domek dla owadów

Post »

mi przyszedł taki oto sposób na adaptację starego ula: odjąć przednią ściankę- tę ze starym wlotem dla pszczół. do 3/4 wysokości wypełnić ul gliną zmieszaną z sieczką słomianą(drobno pocięta słoma- pomaga to zapobiec pękaniu gliny, itp- nie dodawać piasku, bo przeszkadza pszczołom). w glinie wykonać kilkadziesiąt otworów ołówkiem- o śr.7-8 mm na głębokość do 20 cm(można też na zaledwie kilka cm, ale wtedy czarną robotę zostawimy pszczółkom). W pozostałej 1/4 wysokości ula tylko "otynkować" ściany ula - również gliną, na przód wykonać ściankę z gliny o grubości ok.3 cm. W dolnej części tej ścianki- ok.2-3 cm "od podłogi" wykonać otwór o średnicy max. 2 cm- będzie służył za wlot- nazwijmy go pokojem dla trzmieli. pozostawić wszystko do naturalnego- czyli powolnego wyschnięcia. Całość w marcu wynieść na ogród i postawić w słonecznym miejscu, dziurkami od południowego zachodu. Do części wyższej- "pokój dla trzmieli" przez otwór wlotowy wepchnij delikatnie jakieś stare gniazdo myszy lub jego pozostałości lub jeżeli nie masz gniazda to ze sklepu zoologicznego, w którym mają białe myszki poproś o trochę zużytej wyściółki- chodzi o pozostałości zapachu mysiego moczu- który przyciąga trzmiele(użyj rękawiczek jednorazowych aby zminimalizować ludzki zapach). Przy odrobinie szczęścia będziesz miała hodowlę własnych trzmieli, a po 1-2 latach w glinianych dziurkach zadomowią się i dzikie pszczółki.
PS. pomysł na glinę przyszedł mi z jednego powodu- w starych ulach mogą czaić się różne pszczele choroby(pszczelarze doradzają palenie starych uli), które mogą zniweczyć próby hodowli dzikich zapylaczy- być może pokrycie drewnianych ścian ula gliną zminimalizuje to ryzyko- czy pomysł dobry sama musisz ocenić
JacekZnin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 26 sie 2019, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Domek dla owadów

Post »

Przyłączam się do pomysłu i prezentuję mój pomysł na domek dla owadów.

Obrazek

A tutaj są różne informacje i pomysły na temat domków dla owadów.

Link usunięto/mod. N.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Domek dla owadów

Post »

@JacekZnin super pomysł ;:333 ja też niedługo pokaże swój domek tylko jest jeszcze nie z kończony :roll:
kenaj5389
200p
200p
Posty: 215
Od: 11 cze 2018, o 14:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlaskie Białystok

Re: Domek dla owadów

Post »

Ale super pomysł, będę musiał skopiować,tylko czy nie będzie im za gorąco jak słońce przygrzeje chyba że pod drzewkiem.
Obrazek
Luck
100p
100p
Posty: 179
Od: 18 sty 2020, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskidy

Re: Domek dla owadów

Post »

Polecam temat o murarkach i trzmielach: viewtopic.php?f=5&t=105340&start=924
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”