Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Yorkerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2017, o 03:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Masz racje, węże ssące są drogie, dlatego nie chciałem w ciemno wydawać kasy. Serwis odpisał mi, że max długość ssącego to 8 metrów do mojej pompy, dlatego nie mam co próbować nawet.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Pompę nad rzeczkę i tani wąż gumowy a zaoszczędzone pieniądze kup zbiorniki 1000 litrów. Podlejesz napełnisz zbiorniki i powtórzysz gdy braknie wody.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Yorkerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2017, o 03:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

To też dobry pomysł, być może zrobię tak właśnie, że pompę dam nad rzekę i dokupię węża i podłączę do tłoczącego, bo tłoczący może być długi. Jeszcze mam pytanie, może ktoś się zna na tym. Obecnie mam wąż 1 cal, bo taki wchodzi do pompy, a na końcu jego zamontowałem dyszę zraszającą jednak jest ona duża i mocny strumień wody idzie na kwiaty, czy sprawdzi się tu zastosować reduktor 1'-3/4' i zamontowanie mniejszej dyszy, która robi mgiełkę do podlewania?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Może zastosować trójnik i dwie dysze ? Kiedy ja jestem zmuszony podlewać z mojego oczka to ze względu na to że mam bardzo wydajną pompę zasila ona 8 zraszaczy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Yorkerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2017, o 03:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Też dobry pomysł z tym trójnikiem, bo szybciej podleje, jednak mniejsza kontrola nad tym co się podlewa ;) ale czy wypali ten mój pomysł? zastosować reparator do obecnego węża 1 cal i połączyć go z kawałkiem węża o mniejszym przekroju i do niego mniejszą dyszę podłączyć aby strumień wody był bardziej rozpraszany przez sitko, bo do 1 calowych węży nie ma wyboru dysz.
exxxile
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 paź 2018, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Witam,

jestem nowy na forum, mam nadzieję, że nie łamię regulaminu dopisując się do istniejącego tematu.

Na działce letniskowej mam zestaw do wody taki jak na zdjęciu:

Obrazek

W poniedziałek wyjeżdżam na blisko trzy tygodniowy urlop i wydaje mi się, że muszę już teraz odłączyć pompę elektryczną na zimę (wprawdzie na mrozy się jeszcze nie zapowiada, ale po co się stresować). Niestety nie mam nikogo do pomocy z tym, a nie bardzo się znam, nigdy wcześniej tej pompy nie podłączałem, ani nie odłączałem - i nie chciałbym czegoś uszkodzić. Wydaje mi się, że powinienem odłączyć pompę od zasilania, aby się nie załączała, spuścić całą wodę z metalowego zbiornika (wężem mogę wyprowadzić ją poza komórkę, w której znajduje się instalacja), a następnie wykręcić zewsząd pompę elektryczną (czyli odkręcić ją od a) zbiornika b) pompy ręcznej skrzydełkowej). Przy okazji, jeżeli uda mi się ją odłączyć, to czy wystarczy wylać z niej wodę i schować do piwnicy, czy jeszcze jakoś dodatkowo ją trzeba zabezpieczyć? Jeżeli ktoś byłby w stanie pomóc, będę wdzięczny niezmiernie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Najważniejsze jest, żeby spuścić wodę z pompy i zbiornika. Pompa powinna mieć do odkręcenia korki spustowe, które powinny być w dolnej części pompy. Tak samo jeśli będzie mróz, to w zbiorniku nie powinno być za dużo wody, bo on pęknie. Ewentualnie pompę możesz odłączyć odkręcając flansze i stawiają pompę pionowo, wówczas wyleci z niej woda, a także wówczas łatwiej wylać wodę z instalacji.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Podłączenie pompy elektrycznej do pompy abisynki

Post »

Witajcie. Czy możecie mi pomóc i wskazać co jest źle w takim podłączeniu elektrycznej pompy pod abisynkę?
Podpompowałam wodę abisynką i dodatkowo zalałam pompę elektryczną ale niestety po odpaleniu pompy wypłynęło trochę wody i na tym koniec. Jednocześnie spadła woda z abisynki tak jakby się powietrze tam dostawało. Co zrobiłam źle w tym połączeniu?

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Zasada dobra, ale wymaga szczelnych zaworów zwrotnych w pompie ręcznej. Jeśli to co nazywasz abisynką jest nie pierwszej młodości to zawory zarastają osadem i szczelność jest wystarczająca dla pompowania ręcznego ale pompa elektryczna nie daje rady. Druga możliwość to kiepsko spasowane zawory w pompie ręcznej. Przy ręcznym pompowaniu nie wyczujesz, że część wody wraca z powrotem do rury, ale pompa elektryczna wyciągnęła wodę z ręcznej i dostało się powietrze.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Jeśli nie często używa się abisynki, to można by założyć zawór kulowy przed pompą ręczną i na czas pracy pompy elektrycznej zamknąć go. Można także założyć tam zawór zwrotny, także powinno wtedy prawidłowo działać i nie zasysać powietrza przez abisynkę.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

dziad_Jag pisze:Zasada dobra, ale wymaga szczelnych zaworów zwrotnych w pompie ręcznej.
Pompa trochę lat ma ale w tym roku przeszła renowacje, zostały założone nowe uszczelki na tłoki i na łączeniach czesci. Pod abisynką zamontowałam nowy zawór zwrotny wiec chyba szczelność dobra jest.
ekopom pisze: można by założyć zawór kulowy przed pompą ręczną i na czas pracy pompy elektrycznej zamknąć go.
Dzięki , spróbuję jeszcze tak w takim razie.
A ewentualnie jakbym obniżyła trójnik tak żeby zawór zwrotny był między abisynką A pompą ręczną? Czy zwrotny musi być zawsze na samym dole?
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Wówczas może się zapowietrzać po przez pompę elektryczną i woda będzie się cofała, gdy zostanie pompa wyłączona.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

ekopom pisze: można by założyć zawór kulowy przed pompą ręczną i na czas pracy pompy elektrycznej zamknąć go.
Założyłam zawór kulowy pod abisynką wg wskazówek i pompa nareszcie zaczęła ciągnąć wodę. ;:oj
Dziękuję za pomoc :D
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”