Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Podobny problem próbował rozwiązać mój kuzyn - do rzeczki było 38 metrów a pompa nie dawała rady zassać przy tej długości. Niepotrzebny wydatek bo węże ssące są drogie około 10 zł za metr.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Yorkerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2017, o 03:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Masz racje, węże ssące są drogie, dlatego nie chciałem w ciemno wydawać kasy. Serwis odpisał mi, że max długość ssącego to 8 metrów do mojej pompy, dlatego nie mam co próbować nawet.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Pompę nad rzeczkę i tani wąż gumowy a zaoszczędzone pieniądze kup zbiorniki 1000 litrów. Podlejesz napełnisz zbiorniki i powtórzysz gdy braknie wody.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Yorkerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2017, o 03:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

To też dobry pomysł, być może zrobię tak właśnie, że pompę dam nad rzekę i dokupię węża i podłączę do tłoczącego, bo tłoczący może być długi. Jeszcze mam pytanie, może ktoś się zna na tym. Obecnie mam wąż 1 cal, bo taki wchodzi do pompy, a na końcu jego zamontowałem dyszę zraszającą jednak jest ona duża i mocny strumień wody idzie na kwiaty, czy sprawdzi się tu zastosować reduktor 1'-3/4' i zamontowanie mniejszej dyszy, która robi mgiełkę do podlewania?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Może zastosować trójnik i dwie dysze ? Kiedy ja jestem zmuszony podlewać z mojego oczka to ze względu na to że mam bardzo wydajną pompę zasila ona 8 zraszaczy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Yorkerek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 24 cze 2017, o 03:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Też dobry pomysł z tym trójnikiem, bo szybciej podleje, jednak mniejsza kontrola nad tym co się podlewa ;) ale czy wypali ten mój pomysł? zastosować reparator do obecnego węża 1 cal i połączyć go z kawałkiem węża o mniejszym przekroju i do niego mniejszą dyszę podłączyć aby strumień wody był bardziej rozpraszany przez sitko, bo do 1 calowych węży nie ma wyboru dysz.
exxxile
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 paź 2018, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Witam,

jestem nowy na forum, mam nadzieję, że nie łamię regulaminu dopisując się do istniejącego tematu.

Na działce letniskowej mam zestaw do wody taki jak na zdjęciu:

Obrazek

W poniedziałek wyjeżdżam na blisko trzy tygodniowy urlop i wydaje mi się, że muszę już teraz odłączyć pompę elektryczną na zimę (wprawdzie na mrozy się jeszcze nie zapowiada, ale po co się stresować). Niestety nie mam nikogo do pomocy z tym, a nie bardzo się znam, nigdy wcześniej tej pompy nie podłączałem, ani nie odłączałem - i nie chciałbym czegoś uszkodzić. Wydaje mi się, że powinienem odłączyć pompę od zasilania, aby się nie załączała, spuścić całą wodę z metalowego zbiornika (wężem mogę wyprowadzić ją poza komórkę, w której znajduje się instalacja), a następnie wykręcić zewsząd pompę elektryczną (czyli odkręcić ją od a) zbiornika b) pompy ręcznej skrzydełkowej). Przy okazji, jeżeli uda mi się ją odłączyć, to czy wystarczy wylać z niej wodę i schować do piwnicy, czy jeszcze jakoś dodatkowo ją trzeba zabezpieczyć? Jeżeli ktoś byłby w stanie pomóc, będę wdzięczny niezmiernie.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Najważniejsze jest, żeby spuścić wodę z pompy i zbiornika. Pompa powinna mieć do odkręcenia korki spustowe, które powinny być w dolnej części pompy. Tak samo jeśli będzie mróz, to w zbiorniku nie powinno być za dużo wody, bo on pęknie. Ewentualnie pompę możesz odłączyć odkręcając flansze i stawiają pompę pionowo, wówczas wyleci z niej woda, a także wówczas łatwiej wylać wodę z instalacji.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Podłączenie pompy elektrycznej do pompy abisynki

Post »

Witajcie. Czy możecie mi pomóc i wskazać co jest źle w takim podłączeniu elektrycznej pompy pod abisynkę?
Podpompowałam wodę abisynką i dodatkowo zalałam pompę elektryczną ale niestety po odpaleniu pompy wypłynęło trochę wody i na tym koniec. Jednocześnie spadła woda z abisynki tak jakby się powietrze tam dostawało. Co zrobiłam źle w tym połączeniu?

Obrazek
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Zasada dobra, ale wymaga szczelnych zaworów zwrotnych w pompie ręcznej. Jeśli to co nazywasz abisynką jest nie pierwszej młodości to zawory zarastają osadem i szczelność jest wystarczająca dla pompowania ręcznego ale pompa elektryczna nie daje rady. Druga możliwość to kiepsko spasowane zawory w pompie ręcznej. Przy ręcznym pompowaniu nie wyczujesz, że część wody wraca z powrotem do rury, ale pompa elektryczna wyciągnęła wodę z ręcznej i dostało się powietrze.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Jeśli nie często używa się abisynki, to można by założyć zawór kulowy przed pompą ręczną i na czas pracy pompy elektrycznej zamknąć go. Można także założyć tam zawór zwrotny, także powinno wtedy prawidłowo działać i nie zasysać powietrza przez abisynkę.
Awatar użytkownika
effa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2752
Od: 16 wrz 2007, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sandomierz

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

dziad_Jag pisze:Zasada dobra, ale wymaga szczelnych zaworów zwrotnych w pompie ręcznej.
Pompa trochę lat ma ale w tym roku przeszła renowacje, zostały założone nowe uszczelki na tłoki i na łączeniach czesci. Pod abisynką zamontowałam nowy zawór zwrotny wiec chyba szczelność dobra jest.
ekopom pisze: można by założyć zawór kulowy przed pompą ręczną i na czas pracy pompy elektrycznej zamknąć go.
Dzięki , spróbuję jeszcze tak w takim razie.
A ewentualnie jakbym obniżyła trójnik tak żeby zawór zwrotny był między abisynką A pompą ręczną? Czy zwrotny musi być zawsze na samym dole?
Pozdrawiam Ewa
Rośliny doniczkowe / Kaktusy
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pompa do wody - zasady pracy,użytkowanie,problemy

Post »

Wówczas może się zapowietrzać po przez pompę elektryczną i woda będzie się cofała, gdy zostanie pompa wyłączona.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”