Kominek- różne aspekty problemu ogrzewania

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Andrzej_B
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 wrz 2007, o 13:07

Kominek- różne aspekty problemu ogrzewania

Post »

Mam problem związany z posadowieniem kominka. Mam dom niepodpiwniczony i mam zamiar postawić kominek na parterze. Obecnie mam wylewkę na gruncie, na tym dysperbit i papa izolacyjna. I na tym muszę wylać jeszcze jedna wylewkę pod kominek, tylko właśnie problem w tym czy mam coś dać pod tą wylewkę........?? Czytałem o styropianie ale wszyscy odradzają :/ Właśnie proszę o jakieś wypowiedzi na czym stawialiście swoje kominki, albo z praktyki jakieś wypowiedzi. Myślałem żeby dać styropian, żeby nie była taka zimna ta wylewkan ktorej beda później kafelki......
czekam na jakieś wypowiedzi...
eMZet
1000p
1000p
Posty: 1349
Od: 7 lip 2006, o 22:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Też mam dom parterowy. Kominek stawiałem na wylewanym betonie bez żadnej izolacji termicznej. Możesz go obejrzeć w wątku o kominkach.
Mietek.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Ja kominek mam postawiony na zbrojonej wylewce z betonu.
Kominek będzie miał dość znaczna wagę, myślę, że styropian nie byłby najlepszym rozwiązaniem. Bezpośrednio pod kominkiem dałbym sam beton, a obok gdzie będą kafelki można przecież dać styropian jako ocieplenie. (A może dodatkowo ogrzewanie podłogowe).
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
77malinka
200p
200p
Posty: 385
Od: 17 maja 2007, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Jak to "na czym"? :shock:
oczywiście, że na parterze ! :D
Pozdrawiam, Małgosia
Andrzej_B
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 14 wrz 2007, o 13:07

Post »

W sumie tak.........., stwierdziłem że dam styropian ale najtwardszy jaki jest czyli około ps 100, czy coś w tym rodzaju, ale zrobię takie zastrzały po bokach styropianu żeby w razie czego nie siadał.(na nokach styropianu beton będzie sie stykał bezpośrednio z betonem niższym ), zawsze będzie troche cieplej, jak będzie styropian.
Qry
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 lip 2007, o 19:50
Lokalizacja: Piękna Polska cała ..

Post »

U mnie stoi na postumencie wymurowanym z bloczków betonowych (takich ja na fundamenty) - wprost na betonie, bez ocieplenia.
Awatar użytkownika
amba19
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7946
Od: 11 kwie 2007, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk/Chrztowo

Post »

Witaj!
Ja od razu budując domek przygotowałam miejsce pod kominek. Bezpośrednio na wylewce pod podłogę wykonano trzecią warstwę wylewki (bez drugiej warstwy styropianu) a na niej położono warstwę cegły klinkierowej, Która wystaje ponad parkiet. A miejsce przed drzwiczkami kominka wyłożono kamieniem w kolorze zielonym, gdyż kominek jest wykonany z zielonych kafli. Jak to wygląda po ukończeniu można zobaczyć w wątku "Działka na Kaszubach"
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!!!!
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Zastanawia mnie styropian pod kominkiem. Do jakiego celu ma służyć?
Styropian będzie kruszał pod wpływem ciepła i starzenia. W końcu siądzie i kominek zawali się.
Fundament kominka uzbroiłbym a nawet wbił z pięć prętów w głąb podłoża.
Kominek nie jest taki lekki...
http://www.dom-projekty.com/index.php/article.759.html
Re: Kominek - fundament
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Kominek - odzyskanie bezpowrotnie straconej enegii.

Post »

Zima sprzyja rozważaniom na tematy związane z ogrzewaniem - i tak postanowiłem zapoczątkować jeden z takich tematów.

Gorące spaliny wychodzące z naszego kominka ogrzewają przede wszystkim świat.
Można jednak wykorzystać choćby częściowo tą bezpowrotnie straconą energię
.

W moim kominku częściowo odzyskuję to ciepło chyba najprostszym sposobem. Na rurze doprowadzającej spaliny do komina mam zainstalowany bimetaliczny czujnik temperatury (~ 100 stopni C), który po nagrzaniu rury do tej temperatury włącza wentylator dużej wydajności. Chłodniejsze powietrze z pomieszczenia, w którym zamontowany jest kominek jest tłoczone przez wentylator ( odpowiednio ukształtowanym profilem wewnątrz obudowy kominka) "omiata" rurę spalinową nagrzewa się na jej powierzchni, a gorące jest "wyrzucane" przez otwory wentylacyjne w obudowie kominka do dwóch pomieszczeń.
Wentylator załączany jest automatycznie i w praktyce oznacza to, że tracę dużo mniej energii cieplnej spalin.
(Zastosowałem wentylator o mocy 60 W i średnicy ~ 15 cm. Ponieważ jest to wentylator, który ma dużą wydajność, to gdy działa słyszalny jest szum związany z przepływem powietrza - jednak coś za coś - przy mocno rozgrzanym kominku działa ~ 1 min z przerwą 5-10 min ).

Rura odprowadzająca spaliny (w praktyce) nie osiąga temperatury wyższej niż 100 stopni - jednak ale i tak tracę dożo ciepła - w przyszłym sezonie grzewczym postanowiłem jeszcze w większym stopniu wykorzystać to ciepło stosując zamontowany na wkładzie kominkowym wymiennik ciepła do ogrzewania wody. Wreszcie ( w moim przypadku) jest to oszczędność kilku miesięcy nie ogrzewania wody gazem - taka inwestycja powinna się szybko zwrócić (biorąc pod uwagę ciągle rosnącą cenę za gaz).
W związku z tą planowana inwestycją mam pytanie do osób, które mają zainstalowane takie wymienniki jako fragment rury odprowadzającej spaliny.
- Czy stasujecie wymuszony pompą obieg wody?
- Jeśli tak, to jak zabezpieczacie wymiennik przed nagrzaniem do zbyt wysokiej temperatury przy rozgrzanym kominku i nagłym zaniku energii elektrycznej?
A może, ktoś stosuje jeszcze inne sposoby „ oszczędzania” energii w swoim domu?
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
cliodci
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 18 maja 2009, o 23:37
Lokalizacja: 3M

Kominek?

Post »

Ostatnio ukradli mi z działki "kozę" i zostało puste miejsce z otworem kominowym. Może ktoś ma pomysł, co można byłoby w tym miejscu zrobić? Myślałem o wymurowaniu jakiegoś paleniska, aby móc coś tam spalić i troszkę się ogrzać.
Ale brakuje mi pomysłu jak to zrobić i wykorzystać ten komin.


Obrazek Obrazek
Pozdrawiam

"raczkujący"
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kominek - odzyskanie bezpowrotnie straconej enegii.

Post »

Uwaga: nadmierne schłodzenie temperatury spalin powoduje wytrącanie pary wodnej do postaci ciekłej, co skutkuje krótszym życiem komina.
Ponadto, niższa temperatura spalin do niższa prędkośc ich wyrzucania - czyli nie idą już tak wysoko.

Ustawienie granicy 100C było całkiem rozsądnym podejściem.
amatorroli
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 sie 2017, o 18:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Stargardu(Zach-pom)

Dobór komina stalowego do kominka/kozy - doświadczenie

Post »

Cześć. Kupiłem tzw. kozę z wyjściem fi120, do której chcę komin stalowy izolowany ~3m. Palił będę wyłącznie drewnem liściastym.
Wobec tego, czy ścianki rury spalinowej muszą być 0,8-1mm, czy też starczy 0,6mm, niby tylko do gazu i oleju? Sąsiedzi mają wkłady z marketów, chwalą sobie, od wielu lat używają,
a patrząc na asortyment takich sklepów mają tam rury grubości 0,6mm. Stąd moje pytanie, porady jedno, a życie drugie. Jeśli ktoś ma doświadczenie,
teoretykom dziękuję, to proszę o podzielenie się wiedzą.
Jeszcze jedno, połączenie kominka z trójnikiem chciałem również wykonać rurą izolowaną i stąd następne pytanie, czy pomiędzy wyjście spalin kozy,
a rurę przyłączeniową muszę dać jakiś uszczelniacz, np. silikon ogniotrwały?
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”