Kosiarka - niedroga - jaka

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Panyan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2017, o 07:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kosiarka - ekonomia czy wygoda?

Post »

Elektryczna "babcia" Al-Ko, po 15 latach pracy, padła. Pora na nową kosiarkę. Ograniczyłem wybór do dwóch - elektrycznej i spalinowej:
- Al-Ko Classic 4.2 E Plus elektryczna
- Stiga Collector 46 B spalinowa
Myślę, że w kwocie do 1000zł nie mam co wydziwiać, więc po przeczytaniu wielu wątków dotyczących wyboru modelu kosiarek, padło na te dwie.
Elektryczna:
- wkładam do gniazdka i jedzie
- jakość skoszenia wystarczająca na moje potrzeby (żaden tam trawnik, jak z żurnala, a nieco zachwaszczony, wiejski...)
- poprzednią używałem 6 lat i może ze 150zł kosztów napraw by się uzbierało (czyli tytułowa ekonomia), ALE...
- zadziwiła mnie ilość przekleństw, jaką znam, kiedy motałem się z kablem
- przy wysokiej trawie wyraźnie czuć, że się "męczy" (stara miała 1800W)

Spalinowa
- odpalam nawet po deszczu
- możliwość koszenia nieco wyższej trawy
- zdecydowanie wpływa na moją kulturę osobistą, gdyż brak kabla powoduje, że i nerwów mniej (czyli tytułowa wygoda), ALE...
- konieczność kupowania paliwa, oleju, świec
- coroczna konserwacja - zapewne najlepiej w serwisie

Do obrobienia jakieś 600-700 mkw, więc jak sądzę, na granicy sprawnej pracy kosiarki elektrycznej. Pochyłości brak, płaski teren, do tego parę krzaczków, drzewek...
Kiedy stara Al-Ko zaczęła szwankować, postanowiłem rozglądnąć się za nową. Od początku (i podczas moich niekulturalnych zachowań podczas koszenia trawnika ;-) ) chciałem spalinową. Poczytałem jednak nieco i uznałem, że wybór nie jest tak oczywisty. A jaki rodzaj kosiarki Wy byście wybrali? Czym kierowaliście się przy wyborze - ekonomią czy wygodą?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

Ja bym na taki trawniczek brał spalinówkę bez zastanawiania, bo dla mnie wygoda jest zdecydowania najważniejsza. Jeśli chodzi o coroczny serwis kosiarki spalinowej to właściwie jest to głównie wymiana oleju (około 15-20 zł za 600ml) i każdy jest w stanie to zrobić, więc naprawdę nie ma potrzeby jeżdżenia z tym do serwisu. Filtr powietrza dobrze jest sprawdzić raz na jakiś czas i go wyczyścić lub wymienić jeśli jest już bardzo brudny lub uszkodzony, ale to już banalna robota.
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

Spalinowa :wit , jak mawiał mój sąsiad " dłużej walczyłem z kablem niż kosiłem " :wink:
Świecę wymienisz raz na 10 lat albo w ogóle . Palisz i kosisz ;:333 .
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4209
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

Spalinowa średnio 2x cięższa. Co to za wygoda?
A kabel - no nie da się kosić 'naokoło', ale wystarczy 'w tę i z powrotem'. Jeżeli nieskoszone jest po prawej, to kabel rzucamy z lewej i nic się nie plącze. Rozumiem, jak ktoś się 'boi prądu', ale żeby kabla nie okiełznać?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Matifcb
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 14 cze 2016, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

tylko spalinowa !

jak ja widze sasiadow z tymi kosiareczkami jak krzycza do dziecka zeby pociagnal, przelozyl kabel bo cos tam.. ah tylko spalinowa z napedem.

Jestem mega laik w naprawach ale te silniki sa tak proste ze udalo mi sie bez serwisu naprawic przeze mnie zapchane dysze az sie dziwilem.

Olej 15zl / rok nie polecam przetzymywac dluzej a co roku swiezutki wydaje mi sie ok.
swieca ostatnio kupilem za 5,44zl doslownie - mysle ze lata mam spokoju ( kupilem taka sama jak byla fabrycznie wkrecona)
paliwo ? no ile taka kosiarka go bierze ? ja mam karnister i wlewam i nie licze za bardzo ale mysle ze na oko (prosze sie nie sugerowac ) moja musi chodzic 3h ( mam trawnika ponad 1000m2 i scinam go w 1,5h max ) az sie paliwo skonczy. Wlewam tego paliwa pewnie nawet nie do polowy zbiornika wiec pewnie koszenie to 1L ? jak mam pomyslec ze moze to jakies 4zl a kosze na dzialce raz na 3 tygodnie to mam to gdzies :)

wiem ze ludzie dbaja o trawniki kosza je co tydzien pewnie no ale nadal by mi nie bylo zal i odmowilbym sobie 1 piwa w tygodniu i mial na paliwo ;:306

kupisz nowa wiec bedziesz miec 2 lata gwarancji spokojnie. Ale tak jak mowilem wczesniej choc sie zepsuje mozna najpierw samemu przysiasc :)
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

Im częściej kosisz tym mniej paliwa zużywasz na jedno koszenie , spalinowe mają szerokość roboczą większą , elektryk jest dobry na małe kawałki trawy , lekki , tani bzyk bzyk :D
Awatar użytkownika
TomeczekBBS
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 7 maja 2017, o 13:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

Ale tu znów wraca sprawa wielkości trawnika, bo można teraz mieć sensowne kosiarki elektryczne na akumulator, więc nie ma zabawy z kablem. Oczywiście większe podwórko wymaga raczej spalinówki, ale to też nie zawsze.

Hej! Planuję kupić kosiarkę. Trawnik mam wielkości ok. 7 arów. Nie jest to olbrzymia powierzchnia, więc zastanawiam się nad kosiarką ryobi na akumulator. Co sądzicie?
Panyan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2017, o 07:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

Kupiłem spalinową Stigę. Przyznam, że dałem się namówić Wam i innym opiniom, że przy takiej powierzchni wygodniejsza będzie spalinowa. I jest, jak się okazało po pierwszym koszeniu. Te kilka złoty w skali miesiąca faktycznie ma się nijak do wygody użytkowania bez kabla... Nie będę polecał kosiarki, którą kupiłem, bo mam ją dopiero kilka dni.
No dobra, żeby nie było, że jest tak fajnie - śmierdzi spalinami podczas koszenia :roll:
Matifcb
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 14 cze 2016, o 23:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

Panyan pisze:Kupiłem spalinową Stigę. Przyznam, że dałem się namówić Wam i innym opiniom, że przy takiej powierzchni wygodniejsza będzie spalinowa. I jest, jak się okazało po pierwszym koszeniu. Te kilka złoty w skali miesiąca faktycznie ma się nijak do wygody użytkowania bez kabla... Nie będę polecał kosiarki, którą kupiłem, bo mam ją dopiero kilka dni.
No dobra, żeby nie było, że jest tak fajnie - śmierdzi spalinami podczas koszenia :roll:
nie wiem jak mocno to u ciebie czuc, u mnie lekko nieraz poczuje ale to dla mnie taki przyjemny zapach wiem ze mam "potwora" na banzynke :) ale naprawde slabo to czuc.. moze kwestia przyzwyczajenia ? jaki masz model ?
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

Koś przy wiaterku , jeśli zapach spalin ci przeszkadza :) .
Panyan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2017, o 07:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

Stiga Collector 46 B. No nie jest to jakiś uprzykrzający smród, ale jak się przez kilka lat kosiło elektrykiem, to coś tam czuć :-)
grzestu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 28 sie 2017, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wlkp

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

witam, wszystkich jestem tutaj nowy, proszę o pomoc w wyborze kosiarki.
1. KOSIARKA SPALINOWA GRL WORLD 460P HW 4W1 LONCIN - pchana
2. Stiga Combi 48 ST 45 OHV ? pchana
3. Kosiarka spalinowa OLEO-MAC GV48PK ALLROAD4 Emak K 600 OHV ? pchana
4. KOSIARKA SPALINOWA VG46P 4W1 HW Y139V OHV
rozważę też wasze propozycje, na pewno bez napędu gdyż mam dużo cofania nawracania drzewka wyspy itp.
miachlbyk
100p
100p
Posty: 186
Od: 7 lis 2015, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kosiarka - niedroga - jaka

Post »

Pierwsza kosiarka jest najsolidniejsza i najwytrzymalsza od pozostałych
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”