Rola nietoperzy w ogrodzie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
zielins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 maja 2020, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za szkodnik? Identyfikacja po odchodach

Post »

Nie widać tego na zdjęciu, bo nie ma niczego dla skali ale te odchody mają max 1cm długości i szerokość ok 3mm. Więc wydaje mi się, że są zdecydowanie za małe na kunę. Poza odchodami jak dotąd nie zauważyłem żadnych zniszczeń, czegoś pogryzionego itp. Dodam, że odchody pojawiły się ponownie na wiosnę po tym jak raz już je uprzątnąłem przed zimą. Przez zimę żadnych nowych odchodów nie było. Z tego co wyczytałem pasowałoby to do nietoperzy ze względu na to, że zimą hibernują. Nie miałem nigdy do czynienia z odchodami nietoperzy ale patrząc na zdjęcia w Internecie - pasują. Nie wiem tylko jak mógłbym potwierdzić swoje domysły - nigdy nie zaobserwowałem latających nietoperzy w okolicy domu lecz jak wiadomo nie jest to takie łatwe nocą.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Co to za szkodnik? Identyfikacja po odchodach

Post »

zielins Żaden szkodnik!!!!! Kurka blaszka , tak jak piszesz, masz piękną kolonię nietoperzy!!!!! Dbaj o nią! Można jakieś dofinansowanie wyhaczyć też na zachowanie kolonii. Komary Ci wszystkie wyżrą z całej okolicy. Aha nasze nie roznoszą koronawirusa :) ! Ogólnie zazdroszczę, mam parę sztuk wiernych pod dachem. Odchodów tyle nie mam co Ty, ale zawsze się cieszę jak zauważę świeże sranko na wiosnę, czyli przyleciały i żyją. One są tylko od wiosny do wczesnej jesieni, potem odlatują hibernować, wszystko wiesz :)
zielins
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 maja 2020, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co to za szkodnik? Identyfikacja po odchodach

Post »

klik Dziękuję za potwierdzenie.
Rzeczywiście komarów u mnie praktycznie nie uświadczysz. ;:138
klik pisze:Można jakieś dofinansowanie wyhaczyć też na zachowanie kolonii.
Gdzie należałoby zgłosić fakt posiadania takich lokatorów i kto będzie się dokładał do czynszu :;230 ? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że są pod ochroną. Ponoć ich odchody stanowią cenny nawóz - a ja głupi wszystko wywaliłem do śmieci. ;:145
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Co to za szkodnik? Identyfikacja po odchodach

Post »

Moje wierne poddachowce , nie wiem chyba więcej jak jeden gatunek, robią swoje. Są balaski o takich rozmiarach jak piszesz (dzisiaj po ulewie nie znalazłem) , ale są też mikro kupeczki (tu jedną znalazłem na parapecie):

Obrazek

O dofinansowaniu napisałem , żebyś broń Boże nie myślał o zaślepianiu im dziur itp, bo są inne sposoby. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska co rusz ogłaszają nabór wniosków na ochronę nietoperzy i dofinansowanie wynosi zazwyczaj 100% poniesionych kosztów. Wszystko znajdziesz w necie. Nietoperze , to zdaje się jedne z najbardziej zagrożonych gatunków ssaków, więc trzeba traktować je bardzo delikatnie. Gdyby Ci przeszkadzało , że "kanalizacja ma ujście" na Twoim strychu, to warto zadbać o kulturalną eksmisję na zewnątrz (jeżeli to w ogóle możliwe) . Jakbyś koniecznie chciał coś takiego zrobić, to najlepiej skontaktować się ze specami:

https://www.nietoperze.pl/og-lnopolskie ... nietoperzy

https://www.nietoperze.pl/spis-chiropterolog

Tak jak napisałeś, ich towarzystwo jest praktycznie niezauważalne. Zostawiają odchody, praktycznie ich nie słychać i rzadko widać. Czyli mało uciążliwi sąsiedzi. Oby było więcej takich sąsiadów :D .
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”