Czyszczenie drewnianego płotu i innych elementów

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czyszczenie drewnianego płotu i innych elementów

Post »

Witam, jak w temacie podałem mam do wyczyszczenia kawał drewnianego płotu, sztacheta sosnowa wys. 1,5 m, szerokość 8 cm, gruba 2 cm, i jest ich 500 sztuk, czyli ok. 150 m2. Pomalowane są drewnochronem mahoniowym ale powstał zielony nalot z glonów. Chciałbym je odnowić znów na kolor mahoń ale najpierw usunąć ten zielony nalot. Glony zniszczę opryskiem preparatem na grzyby firmy tytan, po kilku dniach zielony nalot robi się biały. Tylko jak go usunąć mechanicznie? Mogę ręcznie papierem ściernym ale przy tej ilości sztachet to potrwa. Zależy mi, by jak najmniej uszkodzić sztachety, no i nie wydać na to za dużo, bo już sam impregnat będzie kosztował ok. 700 zł. Zastanawiałem się nad satyniarką, ale ceny są wysokie a wypożyczyć nie mam skąd, nawet znajomi nie mają takich narzędzi. Co możecie polecić by delikatnie zetrzeć ten nalot a nie uszkodzić drewna? Poza ręcznym czyszczeniem, co już raz robiłem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
phrix
100p
100p
Posty: 114
Od: 10 kwie 2011, o 11:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

Myjka ciśnieniowa dużej mocy daje radę. Problem w tym, że jeżeli mech powstał na płotku to widocznie jego sztachetki są już porowate. Takie środowisko jest idealne dla mchów i porostów. Impregnacja pomoże na rok, max dwa. Są metody aby pozbyć się mchu z dachówki, płotków itp. jendak są szkodliwe dla środowiska.

PS: Ważne jest też to, że po takim czyszczeniu drewno jest mokre i nie można na nie nałożyć wybranych impregnatów.
"Natura jest nieskończenie podzielonym Bogiem" - Friedrich Schiller
wczorajszy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 2 mar 2014, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bilcza/Kielce

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

Myjka ciśnieniowa załatwi sprawę. Najlepiej to zrobić w ciepły słoneczny dzionek bo szybciej wyschnie. Do konserwacji polecam altax. ! malowanie 2 razy, potem co 2 lata przez 6 lat.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

No wg mnie niezupełnie myjka da radę, bo mi zależy na starciu tego nalotu. Najpierw oprysk do zabicia glonów, potem czyszczenie mechaniczne.
Awatar użytkownika
szkodnikk
200p
200p
Posty: 252
Od: 2 sty 2014, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Końskie

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

No właśnie tak jak pisali już wcześniej myjka daje doskonale radę. Myjka tak naprawdę nie myje tego płotu tylko mechanicznie za pomocą wody usuwa te glony z płotu. Teść robił to w ubiegłym roku, drewno po zabiegu w dotyku jak zamsz.
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

Bez problemu myjka daje radę. Kilka dni temu mylem murek betonowy oraz parkan drewniany.
Wszystko zeszło idealnie. Można nawet dokupić obrotowe dysze do mycia chodników.

Myjke mam 150bar.
Najlepiej i najszybciej szło na turbodyszy ... czyli prosty strumień który szybko zatacza koła.
Na prostej dyszy lub lekko płaskiej też szło ładnie ale dłużej.
Szczotka obrotowa praktycznie nic nie dawała a wody lało się bardzo dużo.

Po wyschnięciu naprawdę super efekt. Szybko i wygodnie.
Od teraz myjką myję wszystko - donice, wiadra, narzędzia po pracy, itp
Awatar użytkownika
PESTKA@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3326
Od: 5 paź 2008, o 16:21
Lokalizacja: WLKP

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

tak...myjka da radę na ,,już,,ale glony i tak się pojawiają mimo myjki,impregnatów i słonka...Przerabiam to już któryś rok z rzędu.Myjka wymyje i zedrze nalot wraz z pozostałym impregnatem,potem 3 dni porządnego schnięcia na słoneczku,2 dni malowania(u mnie prawie kilometr),a na drugi rok na wiosnę znów zielonkawy nalot.....Nic na to nie poradzę ,mieszkam przy lesie i od strony lasu wszyscy sąsiedzi mają takie same problemy.Nic tylko zmienić płot na metalowy
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

Poszukaj innej farby. W dzisiejszych czasach mamy całą gamę do wszystkiwgo.
do betonu można chemoutwardzalną farbe na bazie żywicy ... droga ale na lata.
Sądzę że nada się do drewna i metalu.
juru
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 28 gru 2013, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

Zmiana płotu na metalowy nie pomoże gdyż po pewnym czasie też zielenieje mimo stosowania dobrych farb.Ja w ubiegłym roku też nie miałem pomysłu jak pozbyć się zielonego nalotu na drewnianych powierzchniach więc zdrapałem to z grubsza papierem i szczotką i pomalowałem.Farba dobrze pokryła powierzchnię desek.
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

Koszt zmiany na metalowy absolutnie jest teraz nie do uniesienia przez mój budżet. A co do czyszczenia to zależy mi, by to zrobić na sucho. Chyba zostaje ręcznie czyścić, odpylić i pomalować. Malować byle czym nie będę, bo to miejsce widoczne, więc efekt wizualny też ważny.
JanTestowy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 maja 2014, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

Koledzy! W żadnym wypadku nie należy zdrapywać mchu ?na sucho?! Wtedy w powietrze wzbijają się zarodniki, których wdychanie jest bardzo niebezpieczne. Czyli szlifierka odpada.

Tutaj więcej informacji nt. mchu:
http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/ ... sunac-mech
AlgoClear
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 2 lip 2014, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

Witam,

Myjka ciśnieniowa może uszkodzić płot i nie usunie 100% warstwy biologicznej - efektem jest szybki powrót zielonego nalotu.

Ja polecam nowy środek na Polskim rynku - AlgoClear. Jest to koncentrat do usuwania mchu, alg, porostów i grzybów na twardych nawierzchniach. Można go stosować na kostce brukowej, na elewacjach, szkle, drewnie, plastiku, gumie, etc. Środek szeroko stosowany na rynku brytyjskim gdzie pogoda sprzyja zielenieniu wszystkiego.

Dodatkowo AlgoClear usuwa brązowe zacieki na elewacjach.


Pozdrawiam
Łukasz
AgoHome
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 22 lut 2012, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czyszczenie drewnianego płotu z zielonego nalotu glonów

Post »

Jeśli komuś zależy na tym, by do usuwania mchu nie stosować ostrej chemii może skorzystać z mydła lnianego Allback do umycia płotu, a następnie zakonserwować go olejem lnianym - można na taka powierzchnię dodatkowo położyć wosk lub farbę olejną (też naturalną polecałabym, nie ftalową!)
Mój płot po takiej "renowacji" ma się wyśmienicie i drugi rok z rzędu mech się go nie ima.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”