Drenaż donic

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Przemo pisze:Nie zgodzę się - doniczka gliniana a ceramiczna różnią się tym że gliniana jest czysta z samej gliny a ceramiczna ma dodatek szkliwny i związki które podczas wypalania i lakierowania jej są szkodliwe dla roślin.
Ceramika są to wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego wyrażenia κεραμικος (keramikos) oznaczającego działanie ognia. Obecnie jako ceramikę rozumie się wszystkie wyroby nie organiczno-niemetaliczne, w trakcie otrzymywania których istotnym procesem jest obróbka cieplna np. spiekanie lub prażenie. Bez względu na to czy jest szkliwiona czy nie to jest ceramika. Jest wiele sposobów wykańczania ceramiki. Można zostawić surową glinę ale można malować czy szkliwić. Rozróżniamy ceramikę artystyczną, budowlaną, sanitarną itd.
Natomiast jeśli chodzi o cegły absolutnie z Przemem się zgadzam. Nie jest to wymarzony drenaż.
Keramzyt jest najlepszy do tego celu i naprawdę nie jest drogi. 2,50 za opakowanie nie jest rujnujące dla naszych kieszeni ;)
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Różnica, między szkliwioną a nieszkliwioną potłuczoną ceramiką użytą do drenażu tkwi w ostrych krawędziach tej pierwszej. Ta pierwsza może uszkadzać delikatne korzenie.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
AlfaXIII
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1814
Od: 5 cze 2006, o 12:31
Lokalizacja: Kraków

Post »

Nalewko... to święta prawda. I pisząc o ceramice miałam na myśli jedynie prawidłową definicję słowa "ceramika".
W drenażu chodzi o to, by korzenie roślin nie tkwiły w wodzie. Jeśli użyje się drenażu z kamyków, czy innego nie chłonnego materiału, woda owszem, spłynie ale pozostanie na dnie doniczki. Natomiast używając materiałów chłonnych wessają one wodę i powoli będą ją oddawać. Stąd duża popularność keramzytu czy też żeli mieszanych z ziemią.
Jeśli zablokowało się - pchaj na siłę. Jeśli się rozleci, to znaczy, że i tak wymagało wymiany.
moje zielone cz.1 i moje zielone cz.2
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

jeśli chodzu o drenaż, to czy nie mają racji Ci z Pis-u?

Post »

Ta dyskusja jest coraz bardziej akademicka, to w stylu tych nieszczęśniików z PiS-u, trzymajmy się zdrowych zasad, keramzyt też jest super, a ta niby czerwona cegła jest też dobra, więc nie rozumiem, o co ten spór. Kolega chciał tylko wiedzieć, jaki drenaz zastosować, a w tej chwili nie wie, co ma robić, tak przypuszczam.
Więc po co te spory? Poniektóre roslinki ukorzeniam sama i sadzę do doniczek nawet bez drenażu i rosna mi pieknie!!!!! I TO JEST NAJWAżNIEJSZE !!!

PODRAWIAM I CAłUJE WAS :D :D :D :D :D
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: jeśli chodzu o drenaż, to czy nie mają racji Ci z Pis-u?

Post »

["Jolanka"] Kolega chciał tylko wiedzieć, jaki drenaz zastosować, a w tej chwili nie wie, co ma robić, tak przypuszczam.
Więc po co te spory? Poniektóre roslinki ukorzeniam sama i sadzę do doniczek nawet bez drenażu i rosna mi pieknie!!!!! I TO JEST NAJWAżNIEJSZE !!!

PODRAWIAM I CAłUJE WAS :D :D :D :D :D
Nikt sie nie spiera każdy tylko wyraża swoje zdanie, takie jest forum a co ma kolega zastosować jako drenaż - keramzyt lub żwir najlepsze co może zastosować.


:D
mike_wwa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 lip 2007, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Post »

mi osobiście ta dyskusja dała na tyle dużo że nabyłem opakowanie keramzytu (czy kosztowało 2,50 to nie wiem bo przy okazji jeszcze inne rzeczy kupowałem :) ).

I nie uważam żeby była zbyt odbiegająca od tematu. Każdy ma swoje doświadczenia i wiedzę i wiadomo - w różnych przypadkach różnie się będą poszczególne rozwiązania sprawdzać.

Pozdrawiam

Michał

:D
Pozdrawiam

Michał
Awatar użytkownika
Jolanka
50p
50p
Posty: 52
Od: 18 sie 2007, o 20:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mikołów

DRENAż

Post »

:D Cięszę się MICHAL, że masz roślinkę posadzoną z drenazem takim czy innym. życzę CI żeby pieknie rosla !!!!!

POZDRAWIAM

JOLANKA ;:11 ;:106
kto kompostuje, dwa razy zyskuje -
oszczędza środowisko, humus produkuje

JOLANKA
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja również jestem zadowolony, teraz tylko dbaj o roślinki a na pewno będą pięknie rosły. :D :D :D
mike_wwa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 23 lip 2007, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Post »

Dzięki za miłe słowa :D

Przy takiej pomocy na forum chyba niemożliwe jest żeby nie rosły pięknie :D

Pozdrawiam

Michał
Pozdrawiam

Michał
kaczucha
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 19 sie 2007, o 21:49
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Mam takie pytanie: Z czym to się je?? :roll: Dopiero zaczynam przygodę z kwiatami a nigdzie nie mogę znaleźć dokładnej informacji: po co? Jak? Dlaczego? Do wszystkich roślin? :?
Pozdrawiam,
Iza
Awatar użytkownika
Ziel-ona
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2285
Od: 21 gru 2007, o 21:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Post »

Ja stosuje drenaż tylko do kaktusów i sukulentów, i wykorzystuje do tego gruby żwir. A stosuje się go po to, ten drenaż, by woda nie zalegała na dnie doniczki i nie doprowadziła do gnicia korzeni. Wiem, że niektórzy stosują keramzyt lub potłuczone gliniane doniczki :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Drenaż to sprawa niezbędna przy uprawie roślin doniczkowych bez względu na stopień przystosowania poszczególnych roślin do warunków wilgotnościowych.
Umożliwia swobodny odpływ wody z bryły korzeniowej a więc chroni roślinę przed przelaniem,zalaniem ,umożliwia dostęp powierza do korzeni.
Na drenaż nadają się potłuczone doniczki, cegły, keramzyt, gruby żwirek oraz perlit .Podłoże musi być dobrze przepuszczalne.
W małych doniczkach warstwa drenażu powinna wynosić od 1-3 cm,w dużych i wielkich od 10-15 cm.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
tulipanka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 5993
Od: 20 kwie 2007, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Ja też stosuję żwir ale do wszystkich roślin doniczkowych. Z tego co się orientuję, żadna z roślinek nie lubi gdy mokną jej korzonki. No może z wyjątkiem cibory i kilku innych. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”