Owady w ogrodzie,czym przywabiać.

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

Kaczownica na 100% nie, na pszczółkę tez mi nie wyglądała, więc co to może być?
Chyba znalazłem nową zagadkę do odgadnięcia :D
Moje wątki
Festina Lente
miodownik
50p
50p
Posty: 75
Od: 26 wrz 2012, o 19:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

Pszczółka ,pszczółka-szukają wszystkiego co dostarcza nie tyko nektaru ale i pyłku.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Szafirki ( muscari )

Post »

U mnie się ostatnio uwijały przy hiacyntach, teraz mają szwedzki stół na kwitnących mirabelkach, a ten zapach :roll: .
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Owady w ogrodzie,czym przywabiać.

Post »

Pszczolinka ruda?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
harcerz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 5 lis 2017, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Witam,
Jak się Państwu podobają moje budowle?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

harcerz
No trochę poleciałeś po bandzie ze zdjęciami,ale jeśli pan Admin cię nie objedzie za to, to nam zdjęcia nie przeszkadzają zbytnio.
Napisz po co te budowle. Jedne zapewne dla ptaków inne budki dla trzmieli.A na co reszta?
Pomyśl jeszcze o budkach dla nietoperzy. Co prawda to nie zapylacze jednak jest ich coraz mniej,a szkoda,bo to super łapka na komary.
Za parę dni Nowy Rok 2018,więc wszystkiego najlepszego dla was Kochani i pana Admina.
Co prawda mrozu a ni śniegu jeszcze nie ma,to przypominam,że do wiosny coraz bliżej.
Gromadźcie już zatem nasiona jednorocznych miododajnych.
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Budki dla ptaków pierwsza klasa - z zabezpieczonym daszkiem i wydłużonym wejściem przeciw drapieżnikom ;:333 Warto pamiętać, że budki są wykorzystywane nie tylko w sezonie lęgowym, ale również jesienią i zimą jako schronienie przed wiatrem, deszczem, śniegiem.
Stosy kamieni z siankiem mogą być schronieniem wielu zwierząt, np. Dla jeży jeśli się tam wcisną, a na pewno dla płazów, gadów, ale też dla przeróżnych bezkręgowców - myślałeś o konkretnych mieszkańcach Twojego ogrodu gdy robiłeś te naziemne schronienia?
Ciekawi mnie ta ścianka, z czego jest zrobiona i jaka jest jej główna funkcja? dla owadów?
harcerz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 5 lis 2017, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Witam Miłe Panie i Panów w ostatnim dniu 2017, Życzę Zdrówka i Najlepszego w 2018 r.
Po pierwsze, miałem info z fotosika, że w miesiącu mam do wykorzystania 1GB właśnie przedmiotowe zdjęcia połknęły 0,82 limitu, a obecnie info, że zdjęcia zostały zablokowane bo muszę opłacić.
Co do budowli jak wcześniej pisałem na wiosnę zrobiłem 3 budki dla trzmieli, ale ustawione nisko na ziemi są za bardzo transparentne i nie chciały się zagnieździć. Co innego te same budki zamocowane wysoko na drzewie lub w tym przyp. pod dachem bud. gosp. na wysokości 4,5 m. Prezentowana budka została zawieszona w środku lata włożony mech i trawa i koniec lata widziałem wypadające źdźbła sianka czyli myślę że młoda królowa się zasiedliła. Tendencją rodziny trzmieli jest zakrywanie suchą trawą otworu włazowego jaki by nie był, pełny kamuflaż, wiosną głównie przed trzmielcami. Wiosną obserwowałem trzmielce wypasione na majowej facelii jak krążyły nad ziemią w poszukiwaniu gniazd trzmieli. W pierwszej wersji, budka była z otworem 2cm i tylko w 1 cm ściance ze sklejki i właśnie królowa chciała na zimę zatkać ten otworek i sianko wypadało. Na jesieni dokręciłem 4 cm kominek z mniejszym otworem 16mm i włożyłem w otwór trochę siana. Dziurka a właściwie już druga (w pierwszej wykonanej w lecie już siedzi młoda królowa ) w ścianie to również dla trzmieli, elewacja wykonana w latach 80 z głęboką strukturą, na wiosnę krążyło przy ścianie kilka matek szukając dziurki. To nic innego jak od środka w pustaku żużlowym wybite gniazdo wys. ok 18 szer. 15 i głębokość 14cm na głębokość dwóch ścianek z pustaka. Dół i boki wyrównane gliną i przykręcona na dwa kołki szersza deska, do środka sianko i mech leśny i przez dwie ścianki wywiercony otworek 16mm i glina pomiędzy pierwsza a drugą ścianką zewnętrzną. Następna budka pod ściana sąsiada to nic innego jak jedna z prezentowanych budek ustawiona na dwóch cegłach przykrytych większym kawałkiem foli trochę mchu żeby nie zaciągało wilgoci, obłożona mchem, kawałek starego gumolitu lub foli i przyciśnięte szczapami drewna. Pod cyprysikiem z kolej to dla trzmiela kamiennika budka z kamieni,w środku na foli podłożone trociny, włożona miseczka z wyschniętej gliny obłożone kamieniami, obłożone mchem i sianem i dalej jak wyżej. Trzeba pamiętać, że tylko co piąta matka zakłada gniazdo, zapewne część nie przezimuje ze względu na brak pożytku przed zimowaniem ale duża ilość po prostu nie znajduje miejsca na gniazdo. Pomysłów na przygotowanie gniazda jest bardzo dużo, a te właśnie prowizorki są najlepsze. Na wiosnę na usypanym skalniaku obłożonym kamieniami będą dwa gniazda z kamiennych doniczek i rurki karbowanej na dół folia cienko ocieplenia i miseczka z gliny. Pateny ujawnione, życzę pomysłów w budowie. Pisałem, że po trzecim cięciu trawy zostawiłem dziki zakątek ok. 100m2 jako siedlisko i rozmnażanie dla dzikich zapylaczy trawa pięknie wyrosła, w dniu wczorajszym przejrzałem ten dziki zakątek i dostałem palpitacji serducha nawet chyba Sylwester mnie nie pocieszy, ale szczegóły już po nowym roku. Pozdrawim.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Rośliny miododajne.

Post »

Harcerz
Widzisz,kolego,jak postawisz w parku niedopitą butelkę piwa w parku to jakiś menel szybko ją wypatrzy. Ze trzmielami jest inaczej.Lubią stare gniazda mysz i ptaków,mało tego,nie mogą one zalatywać człowiekiem więc praca w rękawiczkach. Samice są tak zdeterminowane założyć gniazdo,że walczą o miejsce z ptakami i gryzoniami.
Z trzmielcami nic nie poradzisz,są częścią przyrody i może ich istnienie ma jakiś sens. I też są znakomitymi zapylaczami.
Planuję w tym roku spróbować zrobić domek z doniczki.Gdzieś w necie jest takie zdjęcie,ale jak trzeba to teraz znaleźć nie mogę...
Doniczka ceramiczna (im bardziej naturalnie tym lepiej) denkiem do góry zakopana 2/3 w ziemi.W środku ,wiadomo, ptasie gniazdo,a z góry,żeby woda się nie lała i trzmiele miały dojście,jakaś dachówka zawieszona na kawałkach np. cegły.
Trzeba już o tym myśleć bo luty przed nami a w marcu już zaczną szukać
harcerz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 5 lis 2017, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Owady w ogrodzie,czym przywabiać.

Post »

Ktoś pisał, że posiada w ogrodzie Dyptam. Właśnie wczoraj kupiłem nasionka - może jakaś porada jak wyhodować docelowy krzew tj. posiać, przesadzić jak i gdzie. O początku lutego chce uzyskać sadzonki Werbeny patagońskiej. Najpierw nasiona lekko przykryłem, następnie tylko cienko przykryłem piaskiem, następnie tylko wgniotłem w ziemię póki co nic nie wykiełkowało. Ok. 15 % wykiełkowało Niecierpka balsamicznego, czy to też roślinka miododajna?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Owady w ogrodzie,czym przywabiać.

Post »

harcerz pisze:Ktoś pisał, że posiada w ogrodzie Dyptam. Właśnie wczoraj kupiłem nasionka - może jakaś porada jak wyhodować docelowy krzew tj. posiać, przesadzić jak i gdzie. O początku lutego chce uzyskać sadzonki Werbeny patagońskiej. Najpierw nasiona lekko przykryłem, następnie tylko cienko przykryłem piaskiem, następnie tylko wgniotłem w ziemię póki co nic nie wykiełkowało. Ok. 15 % wykiełkowało Niecierpka balsamicznego, czy to też roślinka miododajna?
Polecam nasiona dyptamu wysiać juz teraz do ogródka lub do doniczki i wystawić na zewnątrz. Aby szybko skiełkowały to wymagają okresu przechłodzenia. Niecierpek - jest zapylany, ale polecam inne rośliny, które wabia dużo owadów, np. gipsówka wiechowata, parzydło leśne, jeżówka purpurowa, astry bylinowe, cynie, onętek, przegorzan, słoneczniki ozdobne (odmiany karłowe sa fajne), oregano, hyzop, ruta, miodunka, dzielżan, ogórecznik, aksamitki. gwarantowany rój pszczół i trzmieli
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Owady w ogrodzie,czym przywabiać.

Post »

Ja się w wysiewanie bylin nie bawię. Często na kwitnienie trzeba poczekać i ze 2-3 lata,a jestem człowiekiem niecierpliwym i lubię jak kwitnie mi obficie od razu.
Kupuję online i u sprawdzonych ludzi na bazarach.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Owady w ogrodzie,czym przywabiać.

Post »

Proszę o identyfikację. Siedzi na bobie.

Obrazek

A to siedzi na marchwi.

Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”