Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

I jak teraz to mocno promowane - rozpalamy od góry, to nie będzie problemu z brudną szybą w kominku ani znaczącym dymieniem.
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

wprawdzie nie kominek ale też grzeje (i gotuje), niedawno zmieniłem obieg spalin , w tej "skrzynce" jest nowy kanał zrobiony z kolanka i kawałka rury kominkowej plus cegły szamotowe które nagrzewają się od płyty żeliwnej


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Zbyszek kocham piece kaflowe od dziecka. szkoda, że już nie są takie modne jak kiedyś.
Chcę zadać pytanie w innym temacie a mianowicie jaka technologia budowy domu jest " oszczędna" a jednocześnie nie na 10 lat.
Poczytałam o budownictwie z izolacją piankową, o ścianach keramzytowych o cegle, glinie i różnych ceramicznych pustakach.
Mam mętlik w głowie :wink:
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Kiedy osobiście murowałem domek jednorodzinny w szeregowcu to na ściany zewnętrzne dawało się MAX'a na długość, 5 cm wełny mineralnej i cegłę dziurawkę na płask. Sciana miedzy domami to MAX na długość. Scianki działowe były z cegły dziurawki na płask.
Awatar użytkownika
ewa w
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6837
Od: 13 sty 2012, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: rybnik

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Teraz widzę jak powstaje nowy dom i od razu kleją styropia nazewnątrz ścian jako ocieplenie :( A mnie styropian się nie podoba , nie wiadomo co z takim domem stanie się za 15 lat czy czasem dzięcioł sobie nie zrobi dziupli, czy grad lub rzucona wiatrem gałąż nie uszkodzi ściany. Podoba mi się klinkierowa elewacja ale cena domu pewnie rośnie przy takim rozwiązaniu ;:224
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

W styropian wchodzą mrówki mające mrowiska w ziemi.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Wracając do kominka, mam takowy w domu (3 kondygnacje) z płaszczem wodnym. Jestem bardzo zadowolona, szyba, owszem, brudzi się, ale tak co 4-5 dni. Trochę bałaganu w salonie też jest, ale wszystko do ogarnięcia. Uwielbiam widok płonącego ognia, kanapa, książka, dobra muzyka i czasem lampka wina. Spełniło się jedno z moich marzeń. A, zapomniałem o malowaniu, tak co 3-4 lata, bo ściany i sufit brudzą się bardziej. Ale i tak, jak dla mnie, warto.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Ewa - wiadomo co będzie z 15 lat. Domy ze styropianem są powszechne od 30 lat w Polsce. I materiał ten jest ciągle stosowany. Gwarantuje CI, że tynk na siatce, jest wystarczający twardy i łatwo naprawialny byś nie martwiła się o styropian.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Nie cierpię styropianu (ociepliłem dom wełną ), ale jest tani i rozumiem że to decyduje. Ponadto styropianem każdy , byle jaki "fachowiec" obłoży ściany a do wełny trzeba umiejętności i dokładności. Jeśli nie ma dobrej wentylacji to styropian może byc przyczyną pojawiania sie grzyba. To tak jakby do biegania owinąć sie szczelnie folią - będziemy sie kąpac we własnym pocie. Budynek ocieplony styropianem, ze złą wentylacja nie ma możliwości oddawania wilgoci
barjed5251
200p
200p
Posty: 219
Od: 12 lut 2013, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Na równi i do Łomży i do Ostrołęki.

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Ja mam domek z czerwonej cegły i nigdy go nie okryje styropianem,nie chce mieszkać w termosie.
Kwiat zyje,kocha i przemawia cudownym językiem.
(Peter Rosegger )
Z pozdrowieniami BARBARA
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

No to go ociepl wełną mineralną. Spalisz mniej opału.
Najwięcej ciepła ucieka przez dach. Masz go dobrze ocieplony?
Powinna tam być wełna mineralna o grubości 10 cm.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Jak ktoś nie chce styropianu (też bym nigdy nie chciała :roll: ), ani nie chce bawić się okładaniem wełną mineralną, to może zrobić ścianę jednowarstwową z betonu komórkowego. Odpowiednio zaprojektowana nie wymaga docieplenia. Ja tak mam i sobie chwalę.
No i to co napisał dziadek22 ... dobra izolacja dachu jest bardzo ważna, bo odczuwalna przy każdym sezonie grzewczym. :wink:
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

miki331 pisze:Nie cierpię styropianu (ociepliłem dom wełną ), ale jest tani i rozumiem że to decyduje. Ponadto styropianem każdy , byle jaki "fachowiec" obłoży ściany a do wełny trzeba umiejętności i dokładności.
właśnie. A to jest wada. Bo gdy zabraknie tej wiedzy i umiejętności, dokładności to możesz zawilgocić wełnę a wtedy masz lepsze warunki dla grzyba niż w przypadku styropianu, gdzie woda jest tylko na wierzchu.

W przypadku budowy domów stososwalo się kilka technik - ściany 3 warstwowe. Drzewiej, gdy cegła królowała, a to jednak zimny materiał jest, budowało się ścianę nośną, a do ściany nośnej mocowało się ścianę zewnętrzną. Między tymi ścianami była pustka powietrzna jako izolator. Tą przestzeń można wypełnić ociepliną - zablokowanie konwekcji, promieniowania znacząco poprawia także opór cieplny.

Dziś ze wzlędu na koszty - taniej wybudować ścianę dwuwarstwową. ściana nośna, z nałożoną izolacją na to elewacja w postaci tynków ozdobnych i gra. Jak kogoś stać, to zawsze możne dać dowolną elewację imitującą. Czyli budynek z pustaków a elewacja drewniana. - może mieć wrażenie że cały dom jest drewniany.
Albo zamiast cegieł - nakkleić płytki ceglane- efekt podobny jak do domu murowanego z cegly- tylko od strony kosztów znacznie taniej.

Tak, wełna lepiej oddycha, a w przypadku wełny i tak stosujesz PAROIZOLACJĘ - czyli wewnątrz domu wracasz do efektu styropianiu - wentylacja jest konieczna. Tak więc to MIT, że dom z wełny oddycha a ze styropianu nie. Nie tędy droga.

Co do betonu komórkowego:
Dzisiaj ściana by nie wymagało docieplenia z najlepszych betonów komorkowych wymaga grubości 36 cm!. A tradycyjnie buduje się na 24 cm grubości + ocieplina. - między 24 a 36 cm jest 30% róznicy w masie co przekłada się na cenę. Dlatego większość wybiera tańsze rozwiązanie bo dobry beton komórkowy 0,17W/m2K a można 0,21W/m2K+ wełna, styropian 0,035W/m2K.
Jeśli są narzucone wymiary zewnętrzne, to by zyskać przestrzeni w środku trzeba niestety stosować mniej grube mury. I wówczas rodzi się kolejny dylemat - co kosztem czego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”