Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
pierwek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 24 kwie 2014, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Postanowiłem napisać bo nie zgadzam się tu z kilkoma wyrażonymi opiniami...

Co się sprawdza...
- ogrzewanie podłogowe wszędzie! (niestety nie mam wszędzie i wiem że to błąd)
- kominek (niekoniecznie z płaszczem , ja mam z rozprowadzeniem grawitacyjnym ciepła do pokoi) - nie koza!. Miałem kominek jakiś czas bez obudowy i po napaleniu było nieznośnie gorąco w salonie. Z obudowa jest już tak jak powinno.
- piwnica - niestety nie mam nad czym bardzo boleję ponieważ nie mam właściwych warunków do przechowywania wina własnej produkcji. Niestety mam wysoki poziom wód gruntowych i wolałem nie ryzykować z wodą w piwnicy.
- garaż w bryle budynku - fajnie wsiadać do w miarę ciepłego samochodu w zimie (nie trzeba skrobać itp). Ponadto w razie potrzeby miejsce do majsterkowania (gdy nie ma samochodu) - ja mam garaż na 2 auta i jest to super sprawa. Jak potrzebuję zmienić koła itp to wstawiam 1 auto na środek garażu i mam dookoła mnóstwo miejsca.
- salon połączony z kuchnią - można coś pichcić a jednocześnie nie "siedzi się w kuchni" - ktoś pisał o brudnych naczyniach pozostawionych na wierzchu. Od tego jest zmywarka. A garnek (przykryty pokrywką) stojący na kuchence to chyba nie problem. Moja kuchnia jest przysłonięta czymś w postaci murku z blatem między salonem i kuchnią ale jet on wysoki naokoło 1,4m więc zasłania część roboczą , tj zlewozmywak .
- ganek/większy daszek przed wejściem do domu . Drzwi wejściowe muszą być osłonięte od słońca/deszczu.
- oczywiście wiatrołap z szafą na ubrania i buty. U mnie są 2 oddzielne.
- spiżarnia albo chociaż wnęka z półkami na przetwory lub produkty spożywcze w miarę możliwości blisko kuchni.
- 2 lodówka w garażu i niezależna zamrażarka raczej skrzyniowa (niestety zamrażarki nie posiadam a jesienią byłoby co w nią wrzucić ) - lodówka przydaje się w czasie świąt i przy większych imprezach tudzież większych zakupach. W lecie chłodzą się w niej stale napoje gazowane :wink: - u mnie głównie cydr własnej produkcji.
- taras z zadaszeniem... no własnie... ale takim żeby słońce pozwalało na nim spokojnie siedzieć. Ja mam od południa i niestety jest słabo tzn gorąco. Ale w tym roku będzie już zamontowana markiza i myślę że wtedy będzie już w 100% ok.
- ktoś pisał że działka 40arów... co kto lubi... ja mam 15 arów i wolałbym żeby było 3 mniej. 12a byłoby chyba idealnie a tak tylko więcej roboty z koszeniem trawy.
- oddzielna pralnia - moja żona jest mega zadowolona że wyciąga pranie z pralki i wiesza je od razu na sznurkach,
- bidety! teraz dałbym do wszędzie a nie tylko w jednej łazience tzn na pewno w drugiej też oraz może i w toalacie.
- ogrzewanie... no właśnie. jak się budowałem to PC kosztowałby mnie 100tys więc odpuściłem ale teraz ceny już sa inne i poszedłbym właśnie w PC. Sam mam kotłownię z kotłem na ekogroszek - jest tanio i to jedyna zaleta. Koszt ogrzania domu 180m2 pow użytkowej to niecałe 2000zł/rok w tym CWU przez cały rok. Ale pomieszczenie kotłowni też trzeba było wybudować a PC tyle powierzchni nie potrzebuje... teraz bym wybrał PC. Na starość dźwiganie worków z węglem raczej niewskazane. Ewentualnie grzałbym prądem ale wtedy trzeba by dobrze ocieplić dom i dołożyć rekuperator. Trzeba by to tak rozwiązać żeby ciepło było kumulowane w 2 taryfie w podłogach i jadąc na prądzie dwutaryfowym koszt ogrzewania przy moim domu byłby około 3-4tys /rok . Tak to liczyłem. Przy PC mniejszy o połowę.

Wydaje mi się, że idealnym domem byłby dom parterowy (ja mam niestety z poddaszem użytkowym bo takie były wymogi PZP). Zalety parterowego: brak betonowego stropu, brak schodów brak okien połaciowych (chociaż pod nimi świetnie prowadzi się rozsady pomidorków), łatwiej wykonać ocieplenie. Wady: większy dach i więcej zajmuje powierzchni na działce.

I tu dochodzimy do powierzchni domu... Ja mam 180m2 powierzchni użytkowej. Minimalnie za dużo ale plan był na jeszcze jedną osobę z nami (obecnie jest 2+2, a miało być 3+2). Niestety w domu muszą być dodatkowe pomieszczenia których nie ma w mieszkaniach co podnosi metraż. Ale 150m2 (oczywiście bez garażu) powinno być ok dla 4 osobowej rodziny.

Ktoś jeszcze pisał o grzybie w domu po pokryciu go styropianem bo jego sąsiad ma... Cóż dlaczego sąsiad ma grzyba nie wiem. Powodów może być wiele ale nie jest nim ocieplenie domu styropianem. Swój dom ociepliłem styropianem na to poszedł najtańszy "nieoddychający" tynk i grzyba zaduchu i pleśni nie mam. Kluczem do sukcesu jest działająca w domu wentylacja. A co za tym idzie nawiew. Bez nawiewu wentylacja nie działa bo nie ma jak. Zauważyłem że moje okna systemowe nie są idealnie szczelne... To raczej zamierzony efekt producenta bo nie były najtańsze ale gdyby były szczelne to miałem zamiar wyciąć małe kawałki uszczelek żeby dorobić nawiew do domu. Dlatego jeszcze lepszym rozwiązaniem byłby rekuperator albo jakiś nawiew z GWC no ale budowa domu jest sztuką kompromisów... no chyba że ktoś ma nieograniczony budżet i może sobie zrobić wszystko.
Awatar użytkownika
radekcezar
100p
100p
Posty: 125
Od: 28 mar 2014, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Leżajska

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Caparzo pisze:
radekcezar pisze:1. Ściany z Pustaka Max, czyli wypalana dziurawka - chyba nie ma lepszego materiału. Żaden biały pustak itp.Do tych jakiś dziwnych pustaków, trzeba robić konkretną wentylację, najlepiej wymuszoną.
Teraz domy są szczelne i tradycyjne wentylacje wymiękają. Znajomy wybudował dom z takiego materiału i zamkną styropianem ( grzyb, wilgoć, zaduch)
Bzdura. W projekcie w budowie domu kanał wentylacji znajduje się w 90% w projektach jak nie więcej, w salonie z kominkiem 100% a w kuchni kolejny kanał + okap. Druga sprawa, dom sie wietrzy a nie szczelnie zamyka, nawet okien nie powinno się przestawiać na dociąganie zimowe żeby była mikro wentylacja. Codziennie okno powinno być otwarte na jakiś czas, nie masz szans na grzyby pleśnie itd. Zaduch ?? a co to jest, w starych domach to jest bo buty trzymają chyba w salonie albo w kuchni ale nie w nowym domu, gdzie są wiatrołapy i inne pomieszczenia na to. Nie w tych czasach!! Mam ytonga 30 + 15 cm styropian. Nie wiem co to pleśń co to grzyb.
radekcezar pisze:2. Ocieplenie ścian z wełny mineralnej - zrobiłem fasadę z wełny 12 cm. Połączenie wełny z maxem, to jest idealne rozwiązanie, nie ma żadnej wilgoci, zaduchu, mikroklimat idealny. Teraz bym zmodyfikował to rozwiązanie, a dokładniej, podwójna ściana z maxa i w środek wełna.
Tak samo jak wyżej napisałem. Dom sie wietrzy czy jest z wełny czy styropianu. Nie ma prawa nic się dziać.
radekcezar pisze:3.Dom bez piwnicy- kto się komu co podoba, ale piwnica dla mnie to czyste zło. Zrobić dobrze piwnice to są potężne koszty, izolacja od wilgoci, dodatkowy strop, milion metrów sześciennych betonu itp., gdzieś wyczytałem, że koszt budowy domu zwiększa się o 1/3 z piwnicą i chyba się nie mylił.
Nie zgodzę się. Fundamenty też izolujesz trak samo jak z piwnicą czy bez piwnicy. Ja nie mam piwnicy i żałuje, kolega ma i zachwala temat. Kwestą jest też położenie domu, u mnie teren płaski i podmokły więc żaden projekt z piwnicą by nie przeszedł, jeśli ktoś ma na wzniesieniu i możliwość piwnicy to kilka kubików więcej betonu i bloczków to nie koszt 100 tyś. tylko max 20-30 a to nie 1/3 budowy domu. Terivy nie musisz kłaść przecież w piwnicy. Jedynie koszty wykończenia wzrastają ocieplenia itp. ale to nie trzeba robić przez zamieszkaniem tylko powoli sobie pomieszczenie po kolei dłubać. Dodatkowa ilość pomieszczeń na rowery bzdety suszarnie... ja mam garaż na 2 auta i nie mam miejsca jak zaparkuje 2 klamoty. Piwnica wskazana
Hosta pisze:
Dobra wentylacja da się zauważyć kiedy mamy gości, lub kominek. Przy kominkach norma staje się zasilanie powietrzem z zewnątrz. jest to dobra zasada, ale przez starych majstrów czasami pomijana.
W każdym podłączeniu kominka powinien być dolot z zewnątrz, powietrze z wewnątrz domu nie wystarcza.[/quote]


Ja nie pisałem o wietrzeniu domu itp., bo to dla mnie coś normalnego. U mnie okna zawsze są otwarte, albo na mikro, oczywiście nie wszystkie.
Ale co do tego styropianu, to mnie nikt nie przekona. Ja wiem że każdy fachowiec od ociepleń będzie zachwalał styropian, a na pewno 90 % z nich. Materiał, tani,lekki, prosty w układaniu i przede wszystkim nie kuje. U mnie jak majstry dowiedzieli się, że będą ocieplać wełną to im szybko przeszły żarty i głupie uśmieszki.
Nie wiem jak w waszej okolicy, ale u mnie nie znam psa co by spał w budzie ocieplonym styropianem.. Każdy pies prędzej zdechnie na dworze z zimna, niż wejdzie do budy ocieplonym tym czymś. Choć znam jeden przypadek u mojego szefa, że wszedł, ale tylko po to żeby wydrzeć cały styropian ze środka. Najpierw zdemontował wewnętrzną cienką podbitkę, a potem zabrał się za styropian.
Ja jeden błąd popełniłem przy budowie domu. Położyłem styropian pod wylewkę. Teraz to bym a ni 1 cm2 tego badziewia nie położył. Wolał bym jeden rok później się wprowadzić do domu, a dołożył bym do konkretnego ocieplenia.
To jest oczywiście moje zdanie i nikogo na siłę nie będę uszczęśliwiał.

A co do tej piwnicy, to dalej mam mieszane uczucia. Najstarsi mieszkańcy mojej miejscowości nie pamiętali żeby ktoś miał wodę w piwnicy. Idealne warunki pod budowę domu. No i przez dziesięciolecia każdy budował dom z piwnicą. Mieszkam na swoim 11 lat i nie widziałem żeby woda stała nawet po największych opadach dłużej, jak 30 min. Ziemia doi wodę jak gąbka. A tutaj nagle, pięć lat temu, rok był trochę wilgotniejszy jak wszystkie wcześniej i jak by było tego mało w sierpniu była potężna zlewa.
Nagle większości piwnic pojawiła się woda, albo wilgoć. W moim płytkim 1 metrowym kanale w garażu wody stało po pas dwa miesiące, a teren z naturalnym spadkiem. Znajomy, który mieszka 80 m od mojego domu po dzień dzisiejszy ma problemy z wilgocią w piwnicy. Nie ma znaczenia na jakim terenie stawiamy dom, zawsze trzeba brać pod uwagę, że kiedyś będzie problem z wodą.

W życiu są trzy sytuacje, kiedy należy zachować milczenie, jak cię bliski znajomy pyta o radę, bo możesz zostać największym wrogiem.
1. Nie polecaj samochodu.
2.Nie polecaj rozwiązań przy budowie domu.
3. I na i ważniejsza, nie polecaj kobiety ;:108
Jak ktoś trafi szóstkę w Totka, to niech mi kupi Hondę CBF 1000, lub w ostateczności CBF 600 S :)
Ten sprzęt śni mi się po nocach.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Jak wrócą mokre lata - woda będzie pewnie znów. Mieszkam w domu z piwnica 45 lat. 30 lat temu woda w piwnicy zawsze była. Ludzie się do tego przyzwyczaili, były nawet sposoby nie na to, by się nie dostała do piwnicy - bo to zawsze się dostała, ale żeby szybko wyszła.

Od wielu lat, wody nie było. Ale cosik mi mów, że niedługo wrócą te lata.

Koszt będzie większy. O 1/3? No mniej więcej tyle w stanie surowym, bo to przecież nagle o 1/3 większy dom!!!

Styropianu nie nazwałbym badziewem, ale jak ktoś chce, to może łykać wszelkie bajki i tworzyć własne teorie. Psy mają wyczulony węch a styren po prostu dla nich smierdzi :D. Stryropian jest tragedią na ścianach oddychających. A często jest że kupujemy "zdrową" ceramikę i kryjemy ....styropianem... A styro z marketu a od producenta dla klienta - niebo a ziemia. Market kusi ceną -często zaskakująco wysoką. No ale gdzie szukać? Taki rynek czyli market spełnia wszystkie wymogi nawet wielu majstrom. Bo w Polsce jak ma być? TANIO i jeszcze TANIEJ :D. Więc nie tyle o materiał idzie co o jego niską jakość - i to jest przerażajace.

Argument, ze w każdy projekcie jest wentylacja - to żaden argument gdy się przyjrzy jaka i gdzie. Zwykle tylko dotyczy kuchni i łazienki. W pokojach żadnej. Kotłownia jest - ale to najczęściej wentylacja standard dla PRL - zwróćcie uwagę czy w swoich projektach macie obliczenia branżowe? Prąd, CO, woda, wentylacja? Czy potraktowane to po macoszemu, bo zgodnie z prawem budowlanym konieczna jest tylko architektura i konstrukcja. Pieczątek branżystów już nie trzeba. A kto ma nawiew zaprojektowany? Tylko w kotłowni? A dlaczego? Stolarka okienna i drzwiowa mocna się zmieniła, ale który z projektantów to zauważa?

jeśli ktoś nie ma piwnicy a działka ma przestrzeń to polecam budowę ziemianki - piwnicy. Super sprawa, i zwykle zapewnia wszystko co ma być - idealne warunki do przechowywania i sucho oraz chłód. Tylko jak zwykle o wentylacji należy pamiętać. Inaczej wilgoć gwarantowana.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Tak , ile firm bierze z marketów wszelkie pomoce w budowie i ociepleniu naszych domów , znajomy tylko z castoramy a ma firmę która ociepla domy itp.
Bożena
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Tak, dopóki znajomy nie zacznie budować dla siebie, to liczy się tylko cena. Choć nie ma co ukrywać, są osoby dla których nic więcej się nie liczy, no i jest garstka osób, dla których liczy się wszystko tylko nie cena :D

np. współczynnik przewodni lambda 44 w cenie np. 20 zł (bardzo często w głośnych promocjach) a okazuje się że lambda 38 jest w cenie 22,5 zł. Ale ludzie i tak kupują ten "tańszy", to co że zamiast 10 cm dobrego biorą 12 cm gorszego sądząc że zrobili lepszy interes.
limonkaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1208
Od: 15 kwie 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Tak jest prawdą to co piszesz , dla siebie chyba troszkę inaczej każdy fachowiec materiały kupuje , mam kilku znajomych co tym sie interesują i mają podzielone zdania na różne tematy budowlane ...
Bożena
Ewa5
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 paź 2016, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Co do piwnicy to się wymienia grunt. Koszt piachu w granicach 8-10 tys. Do tego odwonienie wokoło domu i odprowadzenie wody grawitacyjnie do rowu lub studzienka i wypompowywanie co jakiś czas.
Rekuperacja. Piękna rzecz. Cały czas świeże powietrze, zero much i komarów okien nie otwierasz jak nie chcesz.
Kominek super sprawa o ile ktoś inny z domowników będzie czyścił szybę :D
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Ja mam wkład kominkowy z doprowadzeniem powietrza do wewnątrz wkładu, od góry przy szybie, i czyszczę szybę sporadycznie :D
Ewa5
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 paź 2016, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

My mamy tradycyjnie od dołu :? i brudzi się po każdym paleniu. Podeślij foto jak to wygląda.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Chyba bardziej zależy to od tego czym się pali (czy drewno jest odpowiednio przesezonowane) i czy kominek jest wyposażony w kurtynę powietrzną. Jak się nie dusi płomieni domykaniem dopływu powietrza, to nie ma problemu z brudną szybą, a wręcz sama się oczyszcza, jeśli nawet została wcześniej przydymiona. U mnie dopływ powietrza z zewnątrz jest doprowadzony od dołu kominka. Czyszczę sporadycznie podobnie jak Ave.
Ewa5
50p
50p
Posty: 64
Od: 15 paź 2016, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Zabrudza się najczęściej przy rozpalaniu. Kora dymi. Mamy przesezowane drzewo brzozowe. Kominek narożny boczna szyba najszybciej się brudzi.
Mamystery nie domykasz dopływu powietrza? To pewnie jak wielki ogień idzie w komin to dymu nie widać.
Awatar użytkownika
mymysteryy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2363
Od: 6 sie 2014, o 07:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

Domykam, ale rzadko i nie za mocno. Nie wrzucam na raz za dużo, to i domykać nie muszę za bardzo. Wolę częściej dorzucać po drewienku. Palę dębem i bukiem, który sezonuję u siebie 3-4 lata.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wlasny DOM ? co sie sprawdza a co nie

Post »

radekcezar pisze:
Caparzo pisze:
radekcezar pisze:A co do tej piwnicy, to dalej mam mieszane uczucia. Najstarsi mieszkańcy mojej miejscowości nie pamiętali żeby ktoś miał wodę w piwnicy. Idealne warunki pod budowę domu. No i przez dziesięciolecia każdy budował dom z piwnicą. Mieszkam na swoim 11 lat i nie widziałem żeby woda stała nawet po największych opadach dłużej, jak 30 min. Ziemia doi wodę jak gąbka. A tutaj nagle, pięć lat temu, rok był trochę wilgotniejszy jak wszystkie wcześniej i jak by było tego mało w sierpniu była potężna zlewa.
Nagle większości piwnic pojawiła się woda, albo wilgoć. W moim płytkim 1 metrowym kanale w garażu wody stało po pas dwa miesiące, a teren z naturalnym spadkiem. Znajomy, który mieszka 80 m od mojego domu po dzień dzisiejszy ma problemy z wilgocią w piwnicy. Nie ma znaczenia na jakim terenie stawiamy dom, zawsze trzeba brać pod uwagę, że kiedyś będzie problem z wodą.
Zapewne ten co się ostatni budował zniszczył drenowanie terenu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”