Program "Moja woda"

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Program "Moja woda"

Post »

Cześć ,
ogłoszony został program "Moja woda" mający na celu zatrzymanie wody na naszych posesjach. Zastanawiam się czy najpierw muszę złożyć wniosek -umowę o dofinansowanie czy trzeba ruszyć z projektem i kupić odpowiednie materiały . Tutaj mam kolejne pytanie - co będzie jeśli wyłożę kasę na materiały i nie załapię się do puli osób które dostaną zwrot ? Mam zamiar kupić 4-6 zbiorników 1000 litrowych i zrobić w nich zapas wody na czas kiedy nie ma opadów głównie do polewania upraw w ogrodzie , widzę jak tysiące litrów szybciutko ucieka z posesji do rowu i tyle ją widać . Mam jakieś beczki ale to problem z małą pojemnością . Czy ktoś już poczynił jakieś starania w tym celu i może się podzielić swoimi informacjami na ten temat ?
Będę wdzięczny za wszelką informację .

Marek


link do strony nfosigw http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowan ... moja-woda/
Awatar użytkownika
zenmach
200p
200p
Posty: 439
Od: 11 lip 2011, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Sląsk / Przyszowice

Re: Program "Moja woda"

Post »

3) dofinansowanie może być udzielone beneficjentom końcowym pod warunkiem, że instalacje objęte przedsięwzięciem oraz zatrzymana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu unijnego prawa konkurencji , w tym działalności rolniczej;
Jestem ciekaw czy do podlewania tunelu foliowego można dostać dofinansowanie
berthold61
200p
200p
Posty: 447
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Program "Moja woda"

Post »

Nie pamiętam szczegółów ale trzeba być ostrożnym w braniu dotacji bo podobno skarb państwa ma prawo pierwokupu czy coś takiego , kiedyś jakiś prawnik na jutubie to objaśniał jak można pozbyć się nieruchomości w ten sposób , warto to dokładnie sprawdzić aby nie wejść niechcąco na minę bo my goje niekoszerne mało o prawie wiemy niestety.
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
kamileus
50p
50p
Posty: 50
Od: 17 paź 2017, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Biskupin

Re: Program "Moja woda"

Post »

Ciekawe. Znalazłem coś takiego:
https://alebank.pl/uwaga-na-dzialki-z-o ... sprzedaza/
Program Moja woda z haczykiem
Przepisy o śródlądowych wodach stojących stosuje się odpowiednio do wód znajdujących się w zagłębieniach terenu powstałych w wyniku działalności człowieka, niebędących stawami?.

W ustawie nie określa się wielkości wykopanego zagłębienia z wodą, które zostaje uznane za śródlądowe wody wolnostojące. Jeżeli właściciel nieruchomości skorzysta z programu ?Moja woda? (może liczyć na dotację w wysokości nawet do 100 tys. zł) i wykopie zagłębienie, w którym zbierać się będzie woda deszczowa, to Skarbowi Państwa będzie przysługiwać prawo pierwokupu gruntu w przypadku jego sprzedaży.

Takie prawo drastycznie obniża wartość nieruchomości, a strata może być znacznie większa od pobranej dotacji.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, nowelizowana kilkakrotnie w latach 2015-2019 ogranicza swobodny obrót gruntami rolnymi, przyznając w niektórych przypadkach prawo pierwokupu Krajowemu Ośrodkowi działającemu na rzecz Skarbu Państwa.

Ale nowelizacja ustawy wprowadzona w 2019 roku umożliwia każdemu (a nie tylko rolnikowi) zakup działki rolnej mniejszej niż 1 hektar. Jeżeli jednak na tej działce zbudujemy zbiornik wodny, nie będziemy mogli jej swobodnie sprzedać.
Może będzie tak jak z zakupem większej działki od rolnika. KOWR ma wtedy prawo pierwokupu z którego raczej nie korzysta, bo by musiał zapłacić cenę z aktu notarialnego. Ale może się mylę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”