MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Zembolina dziękuję - chyba masz rację.
Dziś miałam trochę czasu i przeleciałam ostatnią część tego wątku , wszystko wskazuje na to, że mam węgarnika slomowego-Trypoxylon figulus . Niech sobie żyją ....
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Tak, na trzecim zdjęciu to Trypoxylon czyli Węgarnik, one żywią się pająkami więc nie są groźne dla murarek, można je ostrożnie wydłubać do osobnego pudełka i wystawić wiosną jak murarki, wygryzą się w maju o polecą w świat :wink:

Na drugim zdjęciu cała gama pasożytów ;:oj Komórka pierwsza z lewej jest zajęta przez roztocza (to te białe maleńkie punkciki). Trzeba taką rurkę ostrożnie rozłupywać by ich nie rozsypać i nie zakazić zdrowych kokonów, na zdjęciu widać też, że kilka osobników przedostało się do sąsiedniej komórki, więc i ta powinna trafić do paleniska. Pozostałe larwy to najpospolitszy pasożyt, nasz słynny Cacoxeus Indagator. Jedne i drugie do utylizacji.
Pierwsza komórka z prawej na trzecim zdjęciu, z żółtym puchem też jest zajęta przez roztocza.

Hmm a co do mieszkańca na pierwszym zdjęciu - ciężko określić, wygląda na kokon jakiejś ćmy. Zostawiłbym go w spokoju.

U mnie też było trochę spleśniałych komórek i z niewykorzystanym pyłkiem, trudno powiedzieć co może na to wpływać.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

No właśnie ... same niemiłe niespodzianki prawda :wink:
Maćku wielkie dzięki za pomoc - dziś wreszcie skończyłam tą dłubaninę , kokony po wstępnym oczyszczeniu w pudełku tekturowym z otworami leżą na strychu. Wybiorę się w najbliższym czasie do sklepu akwarystycznego aby kupić piasek, znajdę też sito odpowiedniej gęstości i postaram się doczyścić je. Piasek oczywiście odkażę gotującą wodą i wysuszę .
Może podpowiesz mi jaki granulat piasku najlepszy do tej operacji ?
fire28
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2014, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gniezno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Obrazek
Po czyszczeniu. Przepraszam, że tak późno.
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Pod koniec akcji czyszczenia taka niespodzianka mi się trafiła :D
Misterna robota - tylko podziwiać i mieć nadzieję,że to dobry mieszkaniec pszczelego domku.

Obrazek

Pod koniec sezonu mąż zmajstrował dla nich nowy dom - jeszcze siatkę trzeba dociąć na większe oczka i wiosną wkopać . Mam nadzieję, że naszym pszczółkom będzie tam dobrze.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Witajcie
christiania te białe świństwa jak piszesz to ta cholerna złotolitka, wybić je co do jednego, roztocza natychmiast palić zanim się rozlezą, ten brązowy kokon nie spotkałam się z tym.
To coś na dole tak to jest trypoxylon figulus , natomiast te gliniane dzbanuszki zostały zrobione przez owada z rodziny os, mniejsze i nie agresywne , i bardzo pożyteczne bo znosi różne larwy motylkowatych.

Kilka dni temu i Ja zakończyłam wyłuskiwanie kokonów , niestety także i u mnie była dosyć spora śmiertelność sporo wysuszonych larw, których nie liczyłam, zdarzały się też tylko puste miejsca z pyłkiem to łącznie około 30%.
Zdrowych kokonów naliczyłam 2587 sztuk, niezły wynik biorąc pod uwagę , że dodatkowo <natychmiast spaliłam> 76 kokonów było zaatakowanych przez złotolitkę, 59 przez roztocza i 4 jakiej małe meszki...łoj co by było jak bym nie oczyściła ?

christiania fajny domek tylko propozycja byś boki zabezpieczyła bo zacinający deszcz zniszczy hodowle.
I kilka fotecek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

możecie powiedzieć co to za biała larwa?? nie miałam tego owada wcześniej??
I pytanko do wszystkich ktoś jeszcze ma chęć na wymianę "genów" pszczółek??
:)
Awatar użytkownika
darendarski
200p
200p
Posty: 202
Od: 24 sie 2012, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Józefów k. Legionowa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Mam pytanie czy budka lęgowa dla sikorek może być w okolicy "ula" dla murarek ? Mam taki "domek ogrodnika" (2,5x2,5m) i chciałbym na jednej ścianie (Północno-zachodniej) dać ul murarek (do tej pory tak miałem i się sprawdza) a na południowo-zachodniej dać budkę lęgową? A może lepiej zamienić je miejscami ?
Wiem że dopóki nie miałem siatek na ulach sikorki mi zjadały cześć pszczółek, teraz mam siatki ale boję się że pszczoły będą się bać ptaków i przez to niechętnie zasiedlać ul.

Niestety moja populacja jest w ulu drewnianym stałym nie mam szansy na eliminację pasożytów :/ dopiero w tym roku wystawię ul rozbieralny.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź
Awatar użytkownika
MarcinP87
50p
50p
Posty: 95
Od: 10 lis 2010, o 18:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

To będzie darmowa stołówka dla sikorek.
Nawet jak jest siatka to i tak będą polować na pszczółki bo to będzie łatwy łup. ;:113
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Budki lęgowe dla ptaków ustawia się otworami na wschód, no i wysokość może być zbyt niska :).
zaqwas2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 4 wrz 2011, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wschodnia Wielkopolska

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

MarcinP87 pisze:To będzie darmowa stołówka dla sikorek.
Nawet jak jest siatka to i tak będą polować na pszczółki bo to będzie łatwy łup. ;:113
Mam na działce budkę lęgową dla sikorek (modraszek) a z drugiej strony dla pleszek w odległości 4m od domku murarek i nie zauważyłem w okresie ostatnich 3 lat by pszczoły były narażone na ataki ze strony tych ptaków.
pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

I ja także nie zauważyłam by sikory atakowały , no może na początku próbowały dostać się do ula ale niestety siateczka uniemożliwiała im to, wiec od 2 lat nie miałam okazji zauważyć żadnych incydentów mimo 3 budek zamieszczonych w pobliżu.
:)
Awatar użytkownika
christinkrysia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8379
Od: 26 maja 2006, o 18:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostróda

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

kidaa21 dziękuję za obszerną odpowiedź a co do domku dla murarek to tez pomyślałam o zabezpieczeniu ścianek od zewnątrz . Daszek na łukach wystający do przodu pokryty jest kawałkiem linoleum . Czy takim linoleum mogę obić z zewnątrz deski ?
Jeśli nie to co byś zaproponowała?
Awatar użytkownika
kidaa21
200p
200p
Posty: 247
Od: 6 kwie 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bełchatów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Post »

Linoleum??
Co na to forumowicze??
Nie jestem pewna ale wydaje mi się ze od strony wewnętrznej będzie gniło...miałam jakis czas na balkonie to niestety musiałam wywalić bo po jakimś czasie śmierdziało stęchlizną.
:)
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”