MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.III

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

A czyje to to jest? Obrazek
Awatar użytkownika
wasmi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 43
Od: 8 kwie 2012, o 10:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ok/Wrocławia
Kontakt:

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Panie i panowie nie wszystko na talerzu. Zadajcie sobie trochę trudu :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&p=2584233

Pozdrawiam Mirek
Niewiedza jest błogosławieństwem. Wiedząc wszystko nie byłoby nic do odkrycia.
Awatar użytkownika
zbyszko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 28 paź 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Plastikowe rurki najlepsze z są z McDonalds zaślepiam z jednej strony kulkami papieru z ręczników kuchennych lub wacikami z waty.Ogólnie używałem różnych rurek z plastiku o średnicy wewnętrznej otworu 6-1o mm,ale najczęściej zasiedlane były te z McDonalds.Inne rurki do napojów z reguły miały zbyt małą średnicę. Rurki z McDonalds wiąże w peczki i przewiązuje gumkami ''recepturkami lub wkładam ciasno do większych rur plastikowych. Szczeci barwierskiek nie hoduję, rośnie na nieużytku poza moją miejscowością.Wymieniam ją co 2 lub 3 lata ,gdyż przy tak dużym zagęszczeniu gniazd istnieje ryzyko utraty pszczół z powodu chorób i pasożytów. Dziękuję za radę,ale faceli raczej nie posieję,gdyż mam już całą działkę zagospodarowaną i musiałbym z czegoś zrezygnować.Od 4 lat wysiewam przy ogrodzeniu nasiona roslin miododajnych http://www.pnos.pl/images/wortal/miodod-1.jpg oraz mieszankę niskich kwiatów letnich.Moj ulik w tym roku głównie zasiedlała Murarka ogrodowa,ale nie było tak zawsze.W pierwszym roku ulik wypełniony był w połowie klocami drewna, a w drugiej Trzciną, szczecią barwierską,pędami czarnego bzu ,pędami bambusa i wszystkim ''co było długie i miało otwór''.Na początku kwietnia pojawiły się murarki a następnie miesierki. Po około 2 miesiącach murarki znikneły a pojawiły się inne gatunki.Jeszcze w sierpniu widywałem inne gatunki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Te rurki w prawym dolnym rogu to z czego?
Waleria
Awatar użytkownika
zbyszko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 28 paź 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Waleria pisze:Te rurki w prawym dolnym rogu to z czego?
Plastikowe rurki ,pozostałość po zakładaniu centralnego ogrzewania.Jak to mówią '' Na bezrybiu i rak ryba''.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Zamieszkał ktoś w takich rurkach, czy dopiero są szykowane na przyszły rok?
Waleria
Awatar użytkownika
zbyszko
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 28 paź 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Waleria pisze:Zamieszkał ktoś w takich rurkach, czy dopiero są szykowane na przyszły rok?
Te są szykowane na następny rok,ale takie same wyłożone rok wcześniej są zamieszkane.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/dbb ... 1f961.html



Nie mogę jeszcze odpowiadać na PW wyskakuje mi komunikat:Przepraszamy, ale nie masz uprawnień do korzystania z tej funkcji. Możliwe że dopiero się zarejestrowałeś i dopiero po dłuższym uczestnictwie w życiu forum będziesz mógł ją wykorzystać
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Do zbyszko

Dość pomysłowo wykombinowano z tymi nasionami roślin miododajnych. Wyglądają na mieszanki posegregowane według wysokości roślin.Już wyraźnie widać,że zrobił się jakiś trend na owady zapylające.I oby tak dalej :D !!!
Na youtubie można znaleźć gościa co z ciętych gałęzi robi rurki. Po prostu je nawierca! Taki pomysłowy Dobromir ;). Sam bym nie wpadł - dzięki Bogu jest internet.
Te twoje rurki wyglądają jakby były z gipsu lub cementu,stąd takie szerokie zainteresowanie. A są po prostu z plastiku,czy tak? Inni kombinują z trzciną,płaczą po forum,że nie mają materiału,a ty sięgasz po materiał o który można codziennie się zabić. Czyli odpady nieekologiczne w służbie ekologii....
tomato
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 kwie 2012, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Witam,dziś ruszyłem z rozcinaniem trzciny i jedną przczółkę znalazłem wygryzioną i mimo listopada parę larw bez kokonów,zresztą takie larwy znalazłem w tamtym roku na wiosnę takie nie doprzędzone kokony, może już za zimno i są za drętwe żeby się oprząc?
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Wolfik pisze:Inni kombinują z trzciną,płaczą po forum,że nie mają materiału,a ty sięgasz po materiał o który można codziennie się zabić.
Kto może, ten może - ja do takich materiałów nie mam dostępu;-) Za to w przyszłym roku stawiam na rdestowiec, mam już duże wiadro pociętych i wysuszonych w piekarniku rdestowych rurek (wilgotne szybko pleśnieją). Trzcina w mojej okolicy jest nieco za cienka, podobno zwykle rosła grubsza i wyższa, ale pewnie w tym roku nie zdążyła. Jeśli jednak rdestowiec nie będzie się cieszył wystarczającą popularnością u pszczółek, będę się na bieżąco ratować papierowymi rurkami w pieńkach. Znalazłam fotkę, więc wrzucam. A w lewym górnym rogu są te papierowe, które się nie spodobały.

Obrazek

I przy okazji pytanie - wie ktoś, co to za złodziejaszek? Osy, długości murarki, przylatywały tylko po to, żeby skubnąć odrobinę ziemi z "murków", i tak sobie skubały to tu, to tam. Jakby tego było mało w ogrodzie...;-)

Obrazek

A tak w ogóle, to już nie mogę doczekać się takich wiosennych widoków:

Obrazek

Obrazek
Pozdrowienia,
Gośka
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Do Mzimu
Też fajne pomysły.Próbowałem coś wykombinować z pędów po kukurydzy,ale były jeszcze zielone i pełne w środku.Też nie problem bo można je delikatnie nawiercić. Jak znajdę trochę czasu to ponownie spróbuję,co najważniejsze,to aby się pszczółką spodobały i posłużyły przez parę sezonów.Chodzą jednak za mną nawiercone pędy z różnych drzew ,w tym owocowych - i tak muszę zimą zrobić przecinkę w sadzie. Wolne przestrzenie uzupełnię z trzciny i innych pędów, najwyżej inne pszczółki je wykorzystają. Też nasadziłem w tym roku ok. 40 krokusów i mam nadzieję na takie udane zdjęcia jak twoje :D
Zachęcam wszystkich,z uporem maniaka, do wysiewania faceli błękitnej. Ładnie kwitnie i daje olbrzymie ilości nektaru i pyłku zapylającym. Goszczą na niej trzmiele,pszczoły, motyle dzienne i nocne, i jeszcze sporo innych owadów. Facelia bardzo ładnie się krzewi,ale wymaga podpór, np. z gałązek ,bo po silnych wiatrach może się wyłożyć.Kwitnie wysiana latem jeszcze w moim ogródku,podobnie jak ogórecznik,nagietek lekarski i gazania. Obrazek Obrazek(to z lata akurat) Obrazek
tomato
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 18 kwie 2012, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe mazowsze

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Tak sobie myślę że podobne cegły jak ta z pałacu kultury moglibyśmy zrobić sami z gliny nawet bez wypalania lub betonu,przed zaschnięciem porobić otwory tylko że byłyby nierozbieralne chyba że młotkiem :D
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach. Cz. III

Post »

Do tomato

też dobry pomysł,ale obawiam się,że będą podatne na wodę (deszcz,śnieg) i będą się rozmiękać.Lepiej pomyśleć o gotowych cegłach dziurawkach. Cena też nie powala na kolana - zazwyczaj jest to parę złotych za 1 sztukę, a przy odpowiednim traktowaniu posłuży dziesiątki lat. Może nawet być pełna,np. z suporeksu, i tylko odpowiednie otwory ponawiercać.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”