Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tejaka
50p
50p
Posty: 86
Od: 20 paź 2009, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

Oczywiście, a jakże by nie.... 4, no i nie wiem na których które zraszacze się znajdują, ale to myślę powie mi wykonawca.
I jeszcze jedno pytanie, mniej więcej jaki jest okres "żywotności" gardeny? Bo na razie to jeszcze chyba jest na gwarancji/w 2010r, była zakładana/.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: Automatyczne nawadnianie

Post »

nie wykluczone ze gardena wytrzyma bardzo długo, wydaje mi się, że kiepska opinia o tej firmie wywodzi się raczej od tego, że jak już coś się popsuje to ciężko jest to naprawić.

Stykamy się ze zraszaczami gardeny głownie podczas ich wymiany na coś innego...niektóre wytrzymały rok...niektóre 4 lata..nie ma reguły :)

Pozdrawiam,
Kamil
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Firmy biorą bardzo dużo a ja mam jeszcze siły i czas i chciałem zrobić to sam.
Nie wiem tylko jak i od czego zacząć. W jakich rurkach rozprowadza sie wodę, jakie zrobić natryski? Widze u sąsiadó że wszyscy robią takie punktowe co leją po okręgu i jedne zachodza na drugie. Czemu nie stasuje sie tych co leja po prostokącie?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Przejdź się do OBI , w dziale nawadnianie jest taka darmowa książeczka z Gardeny . Tam jest wszystko o nawadnianiu manualnym i automatycznym. Najważniejsze w nawadnianiu to ciśnienie w kranie :wink:
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

juz sporo czytałem ...
mam działke 1500m2 na niej dom. W koło trawa i 300m2 ogródka. Na bokach i z przodu są kwiaty, krzewy i inne drzewa które trzeba chyba kropelkowo podlewać. Trawe to zraszacze. Ale da sie to pomieszać?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Pomieszać ? robisz osobne sekcje i osobno się podlewa ;)
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Rafal111 pisze:Firmy biorą bardzo dużo a ja mam jeszcze siły i czas i chciałem zrobić to sam.
Nie wiem tylko jak i od czego zacząć. W jakich rurkach rozprowadza sie wodę, jakie zrobić natryski? Widze u sąsiadó że wszyscy robią takie punktowe co leją po okręgu i jedne zachodza na drugie. Czemu nie stasuje sie tych co leja po prostokącie?
Dysze o prostokątnym kształcie zazwyczaj maja nie wielki zasięg co komplikuje instalację.
Takie dysze przeznaczone są do wąskich prostokątnych długich fragmentów trawnika.
Np Dysza Hunter MP Rotator Side ma max zasięg 9.1x1.5m do tego mocno obciążają przyłącze.

W broszurach Gardeny nie znajdziesz rozwiązania, mają one amatorski charakter, tymczasowy.
Gardena odchodzi od profesjonalnych systemów i oferuje "proste" w montaży zestawy Contur.

Nieprawdą jest, że najważniejsze jest ciśnienie w przyłączu. Ważny jest przepływ, czyli ile wody może się
przelać przez przyłącze w ciągu 1 minuty.

Podział na sekcje dokonuje się nie tylko ze względu na wydajność źródła.
Dzieli się ze względu na typ i kont zraszaczy, zacienienie ogrodu, przepuszczalność gruntu,
i walory użytkowe.

Każdą instalację zaczyna się od wykonania inspekcji w ogrodzie, która dostarczy informacji dla projektanta.
Mając projekt przystępujesz do prac fizycznych na trawniku.
I tak po jednym dniu ciężkich prac możesz się cieszyć automatyka ;)

Oczywiście to jest mega skrót.

Każda nawet młoda firma specjalizująca się w nawodnieniu, wykona to lepiej niż Ty
i masz gwarancje wykonania poprawnie instalacji.
Rafal111 pisze:już sporo czytałem ...
mam działke 1500m2 na niej domo. W koło trawa i 300m2 ogródka. Na bokach i z przodu są kwiaty, krzewy i inne drzewa które trzeba chyba kropelkowo podlewać. Trawe to zraszacze. Ale da sie to pomieszać?
Do jednej sekcji nie można podłączyć różnego typu zraszaczy. Linie kroplujące są bardzo nietrwałe, dlatego stosuje się częściej inne systemy kroplujące, a jeszcze w innych wypadkach, deszczownice lub zamgławiacze
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

ogrod2000 pisze: Dysze o prostokątnym kształcie zazwyczaj maja nie wielki zasięg co komplikuje instalację.
Takie dysze przeznaczone są do wąskich prostokątnych długich fragmentów trawnika.
Np Dysza Hunter MP Rotator Side ma max zasięg 9.1x1.5m do tego mocno obciążają przyłącze.
oj tam...bez przesady:) MPR Side/Left/Right mają wg mnie bardzo mały przepływ wody. Sprawdź dokładnie :)

a co do reszty tego co napisałeś - zgadzam się. Bez profesjonalnego i poprawnego projektu żadna osoba [za wyjątkiem tych z doświadczeniem] nie jest w stanie poprawnie zainstalować nawadniania.

Pozdrawiam,
Kamil
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

MPR L na stronie 9 manuala ma błędy ;)
Wedle mojego przepływomierza (TORO) dane są następujące:

przy 3 Bar

S - 4.5L/min zawsze lewa strona jest dłuższa o około 70-100cm (mając punkt odniesienia z lewej)
łyka tyle samo co PGP na czerwonej "3" ;P
L - 2L/min
R - 3L/min
SS530 i SS918 mają po 8L/min, a to już sporo i o tym pisałem ;)
Pytanie dotyczyło dysz pasmowych dlatego taka była odpowiedź.

Na dyszy SS530 można wykonywać różne kształty np L.
Potrzebny jest do tego palnik do plastiku, frezarka i odrobina doświadczenia :tan

Jeszcze jedno potknięcie znalazłem ;)
W dyszy MPR3000/90 na początku pracy w odległości 120 do 170cm i szerokości 30-40cm jest suchy plac. Jeśli tak się dzieje trzeba delikatnie otwór strumienia tej długości, nadtopić i po problemie :P
mrozek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 maja 2012, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Panowie,
Wszystko się zgadza, macie racje, profesjonaliści zrobią lepiej i szybciej zarówno projekt jak i realizację, bo oprócz znajomości specyfikacji wiedzą jak się zachowa dana instalacja w konkretnych warunkach. Ale.. no właśnie jest ale. Za ca. 700m2 nawodnienia x 12 pln (taką cenę mi zaproponowano) = 8.400 pln. Uznałem, że to nie jest technologia rakietowa i po przestudiowaniu rad/porad/cenników "zaprojektowałem" wstępnie taki szkic:
Obrazek

Kilka dodatkowych info:
- źródło: wodociąg o miernych parametrach:
-- ciśnienie 2,5 bara (ciśnienie statyczne, mierzone w momencie dość dużego rozbioru w okolicy). W przypadku użytkowania powinno być lepiej - planuję podlewać o godz. 4 rano;
-- wydajność 1,8m3/h
- jednostki wymiarowania na szkicu: decymetry - tak jakoś wyszło, przepraszam za brak czytelności
- całość powierzchni to trawnik + komunikacja.
- przy ogrodzeniu docelowo roślinki niskopienne + iglaki. tam będzie dodatkowo wyciągnięta rura pe do linii kroplującej - ok 200m.
- z rozmysłem sekcje są zaprojektowane z pozostawieniem znacznego zapasu wydatku wody.

I teraz pozwólcie, że zapytam o kilka rzeczy:
1. czy w ogóle to będzie działać?
2. rury planowałem 20mm, ale zaczynam mieć wątpliwości czy nie dać 25
3. w sekcjach ze zraszaczami serii 3500 rozkład 'zasilania' od trójnika na poszczególne zraszacze wyszedł w proporcji 2/3. Czy różnice w ciśnieniach na poszczególnych zraszaczach będą zbyt znaczne? Kompensować je? (pętlą? różnicować uzbrojenie dyszy?)
4. montaż planowany na elastycznych rurkach odchodzących od rury zasilającej. Może deko drożej, ale dla samotnego montera :) i w dodatku początkującego powinno być wygodniej. Czy lepiej z praktycznego punktu widzenia dać tam obejmy czy zwykłe trójniki? Obejma pewnie łatwiej się montuje, ale zależy mi na minimalnych stratach ciśnienia.
5. Elektrozawory - planuję dodać w późniejszym terminie (pod koniec lata, jak już będzie trawnik), będę wdzięczny jeśli polecilibyście wasze sprawdzone.

Z góry ogromne dzięki dla specjalistów za pomoc.

zdrówka,
mrozek
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

W tym systemie zamieszczony projekt jest błędnie wykonany.
mrozek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 30 maja 2012, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

ogrod2000, dziękuję Ci za opinię.
Wiem, że termin niezbyt dogodny i zapewne masz wiele robót, ale jeżeli znalazłbyś kilka minut na wskazanie kluczowych błędów i ew. podpowiedzi będę naprawdę wdzięczny. Jeżeli to wkracza w 'sprzedaż' Twojego know-how, którego chcesz uniknąć - oczywiście rozumiem.
Nie oszukuję się - perfekcyjnie nie będzie, ale tak jak wspomniałem wcześniej - na zapłacenie wykonawcom nie prędko będę sobie mógł pozwolić, dlatego też wolę rozwiązanie niedoskonałe, które zapewni przyszłemu trawnikowi jako takie nawodnienie niż latanie z wężami.
Raz jeszcze dzięki za zainteresowanie.

zdrówka,
mrozek
sadrak
50p
50p
Posty: 61
Od: 16 mar 2011, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: jak zrobić samemu nawadnianie ogrodu

Post »

Nie zrażaj się - ja też robiłem sam połowę ogrodu... teraz czas na drugą i również uważam że nie jest to technologia kosmiczna.
Swoją drogą forum służy pomaganiu sobie wzajemnie przy pracach które chcemy wykonać samodzielnie. Jeśli przyjmiemy postawę - wszystko co zrobisz jest źle - idź do "fachowca" to w sumie mozna by zamknąć tą sekcję. Zatem prośba - jeśli jest źle - podpowiedz, doradź... jeśli jest to Twoja praca i nie chcesz się dzielić wiedzą (zrozumiałe) - nie pisz aby pisać... bez złośliwości.
Ciśnienie 2,5 bar jest trochę słabe - czy liczyłeś straty na łącznikach, kolankach, itp? Oprócz ciśnienia sprawdź wydajność Twojego źródła wody.
Ja mam ciśnienie rzędu ok 3 bar i przykładowo 4 zraszacze Rain Bird 5000 z założonymi dyszami maksymalnego zasięgu (ale o małym wydatku) daja spokojnie radę. 2 zraszacze założone są bezposrednio na głównym wężu, 2 na równoległej głęzi. Wszystkie bezpośrednio na rurze 25mm bez łączników elastycznych które zwiększają straty. Odległość maksymalna do ostaniego z nich to ok 25-30m.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”