Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Tak, chodzi o dwa elektrozawory zasilane 24V. Odległość od chaty to mniej niż 10 metrów.
Pytam, bo nie wiem jak z trwałością takich przewodów i ich zabezpieczeniem przed wodą. Nie trzeba tego do jakiejś rurki wsadzić?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

To może nieco droższy o symbolu YKY 3x 1,5 mm2, będzie to już kabel ziemny, powinien być trwały, jeśli nienarażony na uszkodzenia mechanicznie wówczas nie są potrzebne żadne rurki ochronne. Jeśli chcesz na siłę coś dać, to można go umieścić w rurce od wody PE 25, wówczas można go kiedyś wymienić np. na większą ilość żył bez kopania.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Zamiast umieszczać przewód w rurce PE25 ;:oj i mnożyć koszty lepiej kupić współczesny ziemny przewód żelowany. Przestrzeń wewnątrz izolacji jest wypełniona specjalnym żelem. Możesz taki kabel dowolnie moczyć w wodzie i nawet drobne uszkodzenia mechaniczne wierzchniej izolacji nie mają znaczenia. Ten żel wypiera wodę więc nie dopuści do zamoczenia żył. Metr takiego kabla kosztuje parę zł (np 8x0,75 ok. 2 zł./mb). Robiłem takim kablem rozprowadzenie 24V do elektrozaworów u siebie w ogrodzie i bardzo mi się ten patent z żelem spodobał.
O ile dobrze pamiętam do 100 metrów odległości wystarczy przekrój żyły 0,75 mm2. Powyżej 100 metrów trzeba dać już przekrój 1 mm2 ze względu na spadek napięcia. U mnie jest trochę ponad 100 metrów od sterownika do najdalszego zaworu. Dałem kabel 8x0,75 i zawory działają pewnie. Zawsze jest tolerancja "w dól" napięcia roboczego (zawór zadziała np. już przy 18V).
Żelowane kable stosuje się również do celów transmisji danych, instalacji domofonowych itp. Kładzie się je bezpośrednio w ziemi i mają wytrzymać kilkadziesiąt lat bez żadnych dodatkowych ceregieli (łaski nie robią) :wink: .
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
reglas23
200p
200p
Posty: 479
Od: 4 lis 2015, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

W tym roku chcę zainwestować w zestaw nawadniania kropelkowego. Będzie on służył głównie ogórkom i fasoli. Chcę go podłączyć do mauzera 1000 litrów, który będzie stał na podwyższeniu ok 1 metra. Powiedźcie czy dobrze kapuje: od mauzera idzie zawór z przejściem 1/2 cala, potem podłączam zwykły wąż ogrodowy, który idzie aż do grządek z warzywami, wtedy podłączam linie kroplującą do węża ogrodowego i rozkładam ją wedle potrzeby. Co jaką odległośc są rozmieszczone otwory w tejże linii, bo jak wiadomo przecież do fasoli będę potrzebował inne niż do ogórka? Nie wiem może z tych otworów wyprowadza się jakieś odnogi, które się doprowadza pod konkretne miejsca? Nie znam się na tym, bo nigdy wcześniej nie miałem z tym do czynienia, więcej- nawet nie widziałem czegoś takiego na żywo. Może polecicie mi jakiś konkretny model czy markę z której warto skorzystać. Czy linia jest stale włączona czy mogę ją odłączać? Nic nie będzie się przytykało? Interesowałoby mnie podlewanie przy pomocy kroplownika patykowego. Grządki oddalone są od zbiornika o jakieś 5- 10 metrów i jakieś pół metra poniżej.
esen1a
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 kwie 2019, o 07:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Automatyczne nawadnianie ogródka 30m

Post »

Cześć
Prośba o pomoc w zaplanowaniu nawodnienia w ogródku 30 m kwadratowych.
Poniżej zdjęcie
Obrazek

1. Po bokach będą rabaty i do nich linie kroplujące - 2 osobne sekcje. Szerokość rabat to około 40 cm. Ciężko mi na chwilę obecną powiedzieć jakie konkretnie rośliny tam będą. Na pewno pnącza na płot. Na rysunku oznaczone czerwoną linią
a) czy na rabatę wystarczy jeden wąż od wewnątrz ogródka czy lepiej dać dwa węże - z wewnątrz i na zewnątrz?
b) sprzęt:
- wąż z kompensacją 25m
- szpilki trzymające wąż - 100 szt.
- kroplowniki regulowane - 30-50 szt.
- złączki
- zakończenie rurki 2 szt.
- zawory zamykające 2 szt.
- zawór regulujący ciśnienie 2 szt.
- elektrozawór 2 szt.
Czy tak to powinno wyglądać czy o czymś zapomniałem?

2. Trawnik będzie stanowił połowę ogródka, cały ogródek jest od strony południowo-wschodniej.
- trawa California Sun 1kg (wydaje mi się, że ta będzie odpowiednia)
- zraszacz statyczny IRRITROL I-PRO Pop-Up 4" z regulatorem ciśnienia (PR) z zaworem zwrotnym (CV) 2 szt.
- zawór regulujący ciśnienie
- elektrozawór 1 szt.

3. Autmatyka, umieszczona będzie przy zaworze z wodą. Nie wiem do końca jeszcze co wybrać, na pewno zależałoby mi aby nawadnianie było uruchamiane dwa razy dziennie z pominięciem godzin kiedy pada deszcz.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Rysunek ładny brakuje tylko pokrycia wodą tego trawnika. Ciekawi mnie czy będą martwe strefy czy podlewanie też tarasu. Dorysuj promień podlewania z obu zraszaczy, wtedy zorientujesz się gdzie masz błąd w rozumowaniu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
kowalwojt
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 lut 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Ekspertem nie jestem, ale z tego co czytałem zraszacze nie mają takiego samego wydatku wody względem odległości od zraszacza. Dlatego powinny dolewać do siebie - pola podlewania powinny zachodzić na siebie. Na polu o powierzchni kwadratu powinny być 4 szt. rozmieszczone w rogach pola. W Internecie można poszukać poradniki projektowania systemów nawadniających producentów takich jak Hunter czy Rain Bird i podpatrzyć ich zalecenia.
Ja planuje nawadnianie u siebie. Zaczynam od linii kroplujacych. Weź pod uwagę jakiś filtr, żeby Ci paprochy z wody nie pozatykały zraszaczy.
Jak pisałem wyżej nie jestem ekspertem, może ktoś jeszcze się wypowie. Najlepiej ktoś, kto ma doświadczenie praktyczne.
swider21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 kwie 2019, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie ogródka 30m

Post »

esen1a pisze:Cześć
Prośba o pomoc w zaplanowaniu nawodnienia w ogródku 30 m kwadratowych.
Poniżej zdjęcie
Obrazek

1. Po bokach będą rabaty i do nich linie kroplujące - 2 osobne sekcje. Szerokość rabat to około 40 cm. Ciężko mi na chwilę obecną powiedzieć jakie konkretnie rośliny tam będą. Na pewno pnącza na płot. Na rysunku oznaczone czerwoną linią
a) czy na rabatę wystarczy jeden wąż od wewnątrz ogródka czy lepiej dać dwa węże - z wewnątrz i na zewnątrz?
b) sprzęt:
- wąż z kompensacją 25m
- szpilki trzymające wąż - 100 szt.
- kroplowniki regulowane - 30-50 szt.
- złączki
- zakończenie rurki 2 szt.
- zawory zamykające 2 szt.
- zawór regulujący ciśnienie 2 szt.
- elektrozawór 2 szt.
Czy tak to powinno wyglądać czy o czymś zapomniałem?

2. Trawnik będzie stanowił połowę ogródka, cały ogródek jest od strony południowo-wschodniej.
- trawa California Sun 1kg (wydaje mi się, że ta będzie odpowiednia)
- zraszacz statyczny IRRITROL I-PRO Pop-Up 4" z regulatorem ciśnienia (PR) z zaworem zwrotnym (CV) 2 szt.
- zawór regulujący ciśnienie
- elektrozawór 1 szt.

3. Autmatyka, umieszczona będzie przy zaworze z wodą. Nie wiem do końca jeszcze co wybrać, na pewno zależałoby mi aby nawadnianie było uruchamiane dwa razy dziennie z pominięciem godzin kiedy pada deszcz.
Pozwoliłem sobie skorzystać z programu Gardeny. Są dwie koncepcje. Jedna automatyczna (7 zraszaczy. sic!), druga moja (3 zraszacze). Oczywiście Gardena chciałaby żebyś był potencjalnym klientem jak największej ilości sprzętu. Jednak Twój ogródek da się ogarnąć trzema zraszaczami (firma nie gra roli). Program zakłada prawdopodobnie, że woda nie może lać się ze zraszacza na rabatę gdzie jest drzewo. Drzewom się nic nie stanie jak dostaną strumieniem wody. No a rabaty wiadomo, linie kroplujące, których plan nie uwzględnia.

Obrazek

Obrazek
hadson
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 kwie 2019, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

nawodnienie trawnika

Post »

Witam wszystkich.

Planuje założyć na ogrodzie prosty system nawodnienia trawnika, a mianowicie pompa ogrodowa oraz trzy linie w każdej po trzy zraszacze. interesuje mnie jakiej średnicy rur użyć do doprowadzenia wody do zraszaczy, najdłuższa linia będzie miała ok 40metrów, kolejna ok 20metrów a trzecie 15metrów. czy rura o średnicy fi 25 będzie odpowiednia? zraszacze na jakie padł wybór to gardena S80, pompy jeszcze nie wybrałem ale myślę o takiej METABO P 3300 G 3300 l/h, NAC GPE120-K 3600 l/h.
Jestem całkowicie zielony w tych sprawach więc jak źle kombinuje proszę mnie poprawić.
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Automatyczne nawadnianie ogródka 30m

Post »

esen1a pisze:Cześć
Prośba o pomoc w zaplanowaniu nawodnienia w ogródku 30 m kwadratowych.
Wg mnie Twój trawnik da się spokojnie "ogarnąć" jednym zraszaczem wynurzalnym Gard... OS140. Jest regulowany w b. dużym zakresie długości i szerokości obszaru więc poradzi sobie bez problemu.
Mam od 2 lat na moim trawniku 5 takich zraszaczy i na razie jestem baaardzo zadowolony. Projekt wykonany programem Gardeny wyliczył mi, że ma być 19 mniejszych zraszaczy lejących "na zakładkę" ;:oj Podszedłem do tematu zdroworozsądkowo i opłaciło się. Proponuję nie wierzyć zbytnio w rzetelność tych programów bo chodzi w nich o to by sprzedać Ci jak najwięcej osprzętu.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Nawadnianie w szkółce

Post »

Witam.
Czy może mi ktoś doradzić jak rozwiązać kwestie nawadniania roślin w kontenerowe szkółce roślin? Jest to mała szkółka bo dopiero prowadzę ją od 2 lat ale roślin jest już dość sporo. Głównym problem jest to, że ona znajduje się ode mnie kilka kilometrów i nie zawsze jestem w stanie pojechać tam codziennie i nawodnić. Rodzice - nie zawsze też mają czas a czasami zapomną to zrobić. Jakiś automatyczny system?
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Nawadnianie automatyczne,zraszacze,samodzielny montaż

Post »

Polecam nawadnianie kropelkowe z kroplownikami, a całość sterowana elektronicznym programatorem. Mam taki najprostszy i najtańszy gardeny na baterie i sobie chwalę. Używam w szklarni. Jest duży wybór, z czujnikami deszczu, wilgoci w glebie, są sterowane smartfonami itd.
Rafal111
200p
200p
Posty: 392
Od: 15 wrz 2008, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

automatyczne podlewanie trawy i warzywniaka

Post »

Mam od kilku lat automat i chyba coś nie jest za dobrze.
Wszystko podlewane jest dwa razy dziennie po 1,5h. O 5 rano i 22 wieczorem.
Oprócz trawy podlewane są tez krzaki przy ogrodzeniu i cały warzywniak.
Zauważyłem jednak że jest za dużo wilgoci bo całą noc się utrzymuje i mam choroby grzybowe i do tego plagę ślimaków.
Czytałem że trawie wystarczy tylko rano ( chociaż przy upałach mimo 2krotnego podlewania i tak część trawy padła)
Ale czy wieczorem wody by się nie przydała? Cały warzywniak i przy krzewach mam ogrowłóknine i korę.
Kalendarz ogrodnika przypomni ci o najważniejszych zaplanowanych pracach w ogrodzie http://kalendarzogrodniczy.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”