Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Złóż odwołanie od decyzji.

1. decyzja jest błedna, bo nie można uzależniać nowych nasadzeń dowolnie. Za drzewo wyłacznie drzewo a nie krzew
2. decyzja jest błędna, bo o ile intencje urzędnika były słuszne ogólnie (chodzi o kwestię, by nie sadzić, czegoś, co po 3 latach będzie mozna ścinać bez zezwolenia, ale jednak brak podstaw prawnych do narzucania wieku), wiek drzewa w tym okresie jest nie do ustalenia. Ponadto szkółki także nie sprzedają wg wieku, a wg rozmiaru.

3. I należy rozpatrzeć zasadność nowych nasadzeń. jaka była przyczyna ich usuwania? No bo jeśli to, że rosło ich za dużo, wiec w ramach zabiegów pielęgnacyjnych należało dokonać prześwietlenia, przerzedzenia zadrzewienia w celu poprawy warunków fitosanitarnych i drzew i przyległych gruntów, to nie ma zasadnosci nowych nasadzeń. Ponadto olsza, należą do drzew bardzo żywotnych i z pozostawionych korzeni w ciągu roku uzyskujemy drzewka o wymiarach około 2-3 m wysokości. Jeśli nie będziemy tego przecinać to zamiast drzew będą krzewy.

Stąd masz dwa wyjscia:
- kupic sadzonki min 1,5m wysokości i niech Ci udowadnia że są młodsze :D
- zwrócić się o zmianę decyzji, względnie złożyć odwołanie do SKO gdy w rozmowie urzednik nie bedzie się chciał zgodzić na takie zmiany. SKO to troszkę czasu, ale zwykle staje po stronie wnioskodawcy a nie urzędnika. Powodzenia. Różnica tylko ta, że nie zdążysz ich wyciąć na wiosnę.....
brother1987
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 lis 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Panie Hosta pytanie.
Działka należąca do Skarbu Państwa. Na działce 2 suche drzewa. Pisać do SKO o wyznaczenie organu do załatwienia sprawy???
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

po co? Starosta reprezentuje w większości prawa właścicielskie w zakres gruntów SKARBU PAŃSTWA (wyjątkiem Lasy Państwowe, drogi wojewódzkie, grunty pod wodami płynącymi itp). Pisać do Starosty o usunięcie. To Starosta najpewniej winien złożyć wniosek o usunięcie drzew. A kto użytkuje działkę? Na jakiej podstawie?
adam9112
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 4 mar 2014, o 18:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Trochę chore prawo mamy. To co posadziliśmy na własnej działce powinniśmy mieć prawo wyciąć. W końcu to jest nasza działka
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

No, tyle że dla większości drzew - to nie sadziłeś ich. Same wyrosły i są często w wieku Twojego ojca, dziadka. Albo zanim przeznaczyłeś działkę pod zabudowę były typowym zadrzewieniem śródpolnym, często dzikim zadrzewieniem... A to zmienia znacząco punkt widzenia. Jak zapisałbyś w ustawie, ochronę tych które nie sadziłeś? Jakie kryteria? Gwarantuje, że cokolwiek nie zaproponujesz znajdę kontrargument - bo nie ma idealnego rozwiązania. Hex2 kiedyś podał dobry przykład z Wielkiej Brytanii, ale w Polsce jak na razie nie do zastosowania - a minimalizował do minimum ewentualne szkody w środowisku.

Wszelkie drzewa owocowe na terenie własnej działki które sadzisz możesz usuwać przecież jak chcesz.

W przypadku lasu, z urzędu masz zapewnioną opiekę specjalisty od urządzenia lasu. Ja wiem, ze i jego decyzje nie zawsze są po naszej myśli, ale weźcie pod uwagę, iż To On wie jak urządzać las. Trochę za dużo za swoje decyzje winimy inne osoby i prawo. Przytoczyłem kiedyś przykład, iż te same przepisy mamy w całym kraju ale jakoś Wielkopolska inaczej podchodzi do sprawy niż takie Mazowieckie czy Polesie.
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Samochodu tez sami nie produkowalismy a mamy prawo go pociac na kawalki. Hosta blagam cie, nie zaczynajmy od nowa. Ten watek powinno sie moim zdaniem zablokowac zeby nie prowokowal wiecej.

H.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Samochód stawiasz gdzie chcesz i w ciągu jednego dnia możesz już nowy, następny, większy....... Jeśli nie chcesz zaczynać znów, to po co kontynuujesz wątek?
brother1987
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 lis 2013, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Panie Hosta. Odnośnie tych działek Skarbu Państwa. W jednym przypadku jest to pas drogi gminnej, własność SKARB PAŃSTWA. Napisałem wniosek do Starostwa to w rozmowie telefonicznej dostałem odpowiedz, że muszę pisać do SKO o wyznaczenie organu do załatwienia sprawy;
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Pas drogi gminnej powiadasz. No, sami do siebie to nie bardzo pisać. A działkę będziecie musieli skomunalizować - ułatwi to na przyszłość kolejne działania.

Starostwo jak widać nie poczuwa się być władającym, gdy inny organ, a szczególnie ten władny wydania decyzji użytkuje grunt. Tu zwrócenie się do Samorządowego Kolegium o wyznaczenie organu zastępczego ma sens. Tylko tu by należało wyznaczyć dwie strony: Tego co będzie miał prawa właścicielskie i drugi organ który będzie właściwym organem ochrony przyrody. Napisz, co SKO postanowiło.
Andres34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 mar 2014, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Przeczytałem wątek uważnie i mam pytanie do Hosty, który jest jak widzę ekspertem.

skoro przepis mówi
Art. 82. 1. Prace ziemne oraz inne prace związane z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego lub urządzeń technicznych, prowadzone w obrębie bryły korzeniowej drzew lub krzewów na terenach zieleni lub zadrzewieniach powinny być wykonywane w sposób najmniej szkodzący drzewom lub krzewom.
1a. Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.

A ja chcę np. kształtować koronę drzewa, którego wiek przekracza 10 lat, ale rośnie na mojej posesji, to czy mogę to zrobić bez zezwolenia czy nie? wydaje mi się, że mogę, bo drzewo nie rośnie przecież na 'terenach zieleni' tylko kilkanaście metrów koło mojego domu, przy płocie. w wielu poradnikach pisze się że można nawet na swojej działce kształtować koronę drzew do 10 lat, w przeciwnym razie trzeba wnosić o zezwolenie. ale czemu pomija się, że nie wszystkie drzewa rosną na 'terenach zieleni'? precież jeśli mamy do czynienia z pojedynczym drzewem na naszej działce to poza wycinką i zniszczeniem możemy je przyciąć niezależnie od tego ile ma lat, bo nie rośnie na terenach zielonych. czy mam rację?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Braku logiki nie mogę Tobie zarzucić. Jednakże problemem jest uznanie terenu zieleni:
- w ujęciu prawnym
- ekologicznym
- leśnym
- geodezyjnym.

Podstawowa wątpliwość odnosi się do samej definicji terenów zieleni, która została poszerzona przez ustawę. Za teren taki uważa się w zasadzie każde drzewo rosnące w granicach administracyjnych miasta czy wsi. Jednakże na podstawie tej definicji nie można określić, co ternem zieleni nie jest, np. na obszarach spółdzielni mieszkaniowych. Logicznym jest, że nie powinno się uznaniowo traktować, że obszar, na którym rośnie trochę roślin, jest terenem zieleni. Musi to bowiem wynikać z jakiegoś dokumentu czy aktu prawa lokalnego. Uznaniowe definiowanie terenów zieleni rodzi określone konsekwencje prawne. Jednakże, często wiele terenów zieleni, w tym ogrody nie jest przecież ujetych jako teren zieleni, Lz, ale jestem terenem biologicznie czynnym działki budowlane, swoistym terenem zieleni. Taką definicję przyjmują również wielokrotnie wyroki sądowe. W Polsce nie ma prawa precedensu, stąd poszczególne wyroki nie muszą być konsekwencją jednej decyzji Sądu Najwyższego.
Wielokrotnie brak nam uznanej interpretacji Ministerstwa Środowiska. To powoduje, iż bezpieczniej uznać jest każde drzewo za chronione przez powyższe prawo. Bezpiecznie dla obydwu stron i wnioskującego i dla Urzędu. Bo zgodnie z KPA, niby jednym z lepszych praw administracyjnych w Europie, każdą decyzji, nawet ostateczną można cofnąć. Coraz częściej organizacje ekologiczne, pojawiające się niewiadomo skąd, składają różnorakie skargi. I każdy urzędnik woli jednak pisać decyzje, bez możliwości wskazywania błędów. Więc lepiej dwa razy błędnie odmówić niż raz się zgodzić (inne konsekwencje post factum).

Daje oczywiście Tobie to podstawy odwołania się od decyzji burmistrza. Jednakże w praktyce, ta kwestia nie jest w ogóle podnoszona przez sądy. A decyzje Burmistrza, w tej kwestii są utrzymane w mocy (tzn. jeśli są uchylane, to zupełnie na podstawie innej podstawy prawnej).
Andres34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 mar 2014, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Dzięki. trochę poczytałem i już nic nie rozumiem ;:223

piszesz, że prawie wszystko to teren zieleni/zadrzewienie, ale przecież w ustwaie jest:

'tereny zieleni - tereny wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, znajdujące się w granicach wsi o zwartej zabudowie lub miast, pełniące funkcje estetyczne, rekreacyjne, zdrowotne lub osłonowe, a w szczególności parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe oraz cmentarze, a także zieleń towarzyszącą ulicom, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom oraz obiektom kolejowym i przemysłowym'

'zadrzewienie - drzewa i krzewy w granicach pasa drogowego, pojedyncze drzewa lub krzewy albo ich skupiska niebędące lasem w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59, z późn. zm.), wraz z terenem, na którym występują, i pozostałymi składnikami szaty roślinnej tego terenu, spełniające cele ochronne, produkcyjne lub społeczno-kulturowe'

Czy to wszystko powyżej nie wskazuje, że dotyczy jakichś 'publicznych' bardziej terenów? A tym samym nie odnosi się więc do np. pojedynczego lub nawet kilku drzew rosnących na czyjejś posesji?

Znalazłem też taki wyrok:
Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 czerwca 2010 r. IV SA/Wa 476/10

1. Definicja pojęcia terenu zielonego nie uprawnia do oceny, że każde drzewo czy drzewa usytuowane w terenie zwartej zabudowy, towarzyszące budynkowi, posiadające niewątpliwie walor estetyczny stanowią teren zieleni.
2. Fakt istnienia zorganizowanego zespołu zieleni, nawet celowo założonego, jednak na nieruchomości stanowiącej prywatną własność czy nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste nie uprawnia do przypisania tej formie zieleni statusu terenu zieleni, właśnie z tego powodu, że istniejąca na tym terenie roślinność nie jest przeznaczona do pełnienia żadnych publicznych funkcji i nie musi być publicznie dostępna.


I odnosząc to do brzmienia art. 82:
'1a. Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.'

Czy nie jest tak, że nie ma tu luki, o ktorej pisałeś na 1 stronie tego tematu? Pisałeś, że w praktyce nie można przeformować korony drzewa powyżej 10letniego i że niektorzy piszą o pozwolenie na wycięcie. Ale przecież, skoro drzewa rosnące na czyjejś działce koło domu to nie tzw. 'tereny zielone' (a trudno doprawdy uznać jedno drzewo za szopą za teren zielony) to nie dotyczy ich przepis 82? a więc tak naprawdę można dowolnie formować koronę itp. drzew na własnej posesji byle tylko ich nie 'ogławiać', czyli nie niszczyć???

Poza tym zobacz mamy art. 86 ust. 6:
Opłaty za usunięcie drzew lub krzewów z terenu uzdrowisk, obszaru ochrony uzdrowiskowej, terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz terenów zieleni są o 100% wyższe od opłat ustalonych na podstawie stawek, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i ust. 5.

I co to nam wskazuje? Że są opłaty za 'zwykłe' usunięcie drzew i + 100% jeśli to jest na terenach zielonych. A więc ustawodawca różnicuje to na drzewa 'zwykłe' (np. koło domu) nie na terenach zielonych i za wycięcie ich jest zwykła stawka, i na drzewa na terenach zielonych, za ktore jest + 100%.

Tym samym zobacz, że jest u was niekonsekwencja - skoro uznajecie w waszym urzędzie, że art. 82 dotyczy właściwie każdego drzewa i że nie można formować na nowo (a tylko utrzymywać dotychczasową formę) korony drzewa starszego niż 10 lat, to automatycznie powinniście obciążać opłatą za wycinkę prawie zawsze +100% (no chyba że są te wyjątki do nieobciążania), a przecież tego nie robicie?

Jeszcze w jakimś tekście znalazłem: 'Jeśli chodzi o drzewa usuwane z terenów zieleni, wydaje się, że ten przypadek może rodzić najwięcej praktycznych wątpliwości. Pojęcie terenu zieleni jest bowiem definiowane w art. 5 pkt 21 u.o.p. i, jak wynika z jego postanowień, ma bardzo szeroki zakres przedmiotowy. W zasadzie można zaryzykować twierdzenie, że w jego skład będzie wchodziło każde drzewo rosnące w granicach miast oraz w granicach wsi o zwartej zabudowie. W związku z tym teoretycznie usunięcie jednego drzewa rosnącego przy budynku o charakterze biurowym traktowane będzie jako usunięcie drzewa z terenów zieleni i powinno być obciążone opłatą podwyższoną o 100%.'

tu niby sugeruje się, że w sumie każde drzewo podchodzi pod 'teren zielony' a więc tym samym nie można nic robić z nim ponad art. 82?? no chyba że skoro wskazuje się tu 'budynek o charakterze biurowym' to tym samym znaczy to, że koło domu (ktory nie ma publicznego charakteru) można wycinać.

Podsumowując (rozpisałem się, wybacz ale chcę uniknąć błędów) - jak to jest, czy ten art. 82 oznacza, że na swojej prywatnej posesji (zwykłej, koło domu, nie mówięc o żadnym skupisku drzew na łące), można kompletnie przeformować gałęzie i koronę jednego, lub nawet kilku drzew (nie niszcząc ich), jako że to nie są tereny zielone i ten przepis nas nie dotyczy. A jeśli nie to co robić? Skoro przecież nie ma czegoś takiego jak 'zezwolenie na przeformowanie korony' - pisałeś, że niektorzy obchodzą to wnosząc o 'zezwolenie na wycinkę' ale to nie tędy droga, bo ja chcę trochę podciąć, a nie wyciąć.

I jaka jest praktyka? Co robi większość osób chcąc 'pozmieniać' koronę drzewa starszego niż 10 lat? Co im zalecacie? Myślę, że problem jest wazny i w sumie powszechny na działkach, koło domów, itp.
Andres34
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 mar 2014, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

I jeszcze druga sprawa: możesz mi powiedzieć jak to jest ostatecznie z drzewami owocowymi? Tzn. czy mogę ze swojego ogrodu 'wyrżnąć w pień' jabłonie, śliwy, wiśnie, morwę, jako drzewa owocowe? Czy muszę uważać, bo któreś z tych drzew może byc uznane za 'ozdobne'?

Wiem, że pisałes o tym wcześniej ale do konca nie rozumiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”