Przepisy dot.wycinki drzew.Ustawa z dn.16.04.2004(Dz.U.z 2013 poz.627)

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Witam,
Właśnie ślęczę nad wnioskiem o wycinkę drzew imam kilka poważnych wątpliwości. Działka jest rolna, rośnie tu bardzo stary sad ( z 15 lat nic tam nikt nie robił) + sporo samosiejek (głownie brzozy) w różnym wieku. Dostałam pozwolenie na budowę, więc chyba powinnam dostać zgodę na wycięcie drzew w miejscu planowanego domu. Żeby utrudnić sprawę, jest to teren Parku Krajobrazowego (oczywiście natura 2000).
Generalnie mam dylemat co do drzew owocowych. Czy to coś co mam teraz, to sad czy zadrzewienie śródpolne? W warunkach zabudowy mam wzmiankę o istniejących zadrzewieniach śródpolnych (zakaz wycinania), ale nie wiem których drzew to dotyczy i w jakiej części "posiadłości" się znajdują. mam w sumie 2,5 ha, to 3 działki. 1- to ten stary sad gdzie chcę się budować, 2 - rów + drzewa, 3- pole + kawałek zadrzewionej skarpy
Pytania:
1. czy w końcu potrzebuje zgody na te owocowe?
2. większość to stare śliwy - dziś zdziczałe ałycze. W tej chwili każde z nich to kępa drzew różnej średnicy - jak to opisać i zmierzyć?
3. Na przestrzeni 10x10 m mam w sumie ok. 60 drzew, nie mam pojęcia jak to umieścić na mapie w skali 1:500
4. czy brzozy o obwodzie 17-25 cm, dęby i klony o obwodzie 15-22 cm cm wpisuję we wniosku?
5. W jakiej odległości od fundamentów mogę pozostawić drzewa (brzozy i śliwy), bez ryzyka uszkodzenia fundamentów i korzeni? Jeśli takie drzewo zostawione za blisko jednak uschnie, czy ponoszę za to odpowiedzialność? Rozumiem, ze mogę je wpisać te drzewa do usunięcia, pozostawić i zobaczyć czy się utrzymają?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

gohag pisze:Witam,
Pytania:
1. czy w końcu potrzebuje zgody na te owocowe?
2. większość to stare śliwy - dziś zdziczałe ałycze. W tej chwili każde z nich to kępa drzew różnej średnicy - jak to opisać i zmierzyć?
3. Na przestrzeni 10x10 m mam w sumie ok. 60 drzew, nie mam pojęcia jak to umieścić na mapie w skali 1:500
4. czy brzozy o obwodzie 17-25 cm, dęby i klony o obwodzie 15-22 cm cm wpisuję we wniosku?
5. W jakiej odległości od fundamentów mogę pozostawić drzewa (brzozy i śliwy), bez ryzyka uszkodzenia fundamentów i korzeni? Jeśli takie drzewo zostawione za blisko jednak uschnie, czy ponoszę za to odpowiedzialność? Rozumiem, ze mogę je wpisać te drzewa do usunięcia, pozostawić i zobaczyć czy się utrzymają?
1. sprawdź na mapie czy sad jest ujęty jako Lz ?
2. Drzewa obwód każdego na wys. 1,30 m. jeśli mają formę krzewów podać powierzchnię którą zajmują.
3. zakreskuj po prostu ten obszar
4. jeśli są starsze niż 10 lat to tak
5. zwykle zasięg korzeni jest równi zasięgowi korony (odstępstwem jest klon jesionolistny, topola ( zasięg równy wysokości))
5a. Decyzja zezwalająca to nie nakaz usuwania, ale czasem wiąże się z nasadzeniami zastępczymi.
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Dzięki za odpowiedź. Wniosek złożony, zobaczymy co dalej. Teren oznaczony jako sad, owocowe mi odpuścili. Czy jeśli we wniosku ujęłam wszystkie drzewa, są jakieś szanse, że ktoś uzna, że niektóre są jednak młodsze i nie naliczą mi od nich opłat? Czy jak już je wpisałam to umarł w butach?
Mam kolejną porcję pytań:
- Czy w decyzji podaje się albo opłatę albo nasadzenia, czy jest szansa, że dostanę wybór? Poinformowałam kobitkę w gminie, że wolałabym nasadzenia, ale nie wpisałam tego we wniosku (nie wiedziałam, że można). Czy można sobie np. wybrać, że za te droższe to nasadzenia, a za inne wniosę opłatę?
- Ile mam czasu na nasadzenia? Wolałabym nowe drzewa dosadzać sukcesywnie, jak będę się pozbywać starych, suchych owocowych, a nie już, bo w tym gąszczu i tak mi nic nie urośnie. Ma nadzieję, ze te które posadziłam w ubiegłym roku mi "zaliczą"
- Czy ktoś sprawdza jak się mają te nasadzenia? Co jeśli mimo moich starań, drzewko mi padnie? Np przemarznie po zimie? Nasadzam nowe?
- Czy dobrze zrozumiałam, ze za nasadzenia mogę potraktować samosiejki, które zdecyduję się zachować?
- Czy to muszą być rodzime gatunki, czy ujdzie np. korkowiec amurski, klon tatarski czy evodia koreańska? Mam trochę pszczół i chciałabym mieć więcej drzew miododajnych?
- Czy morwa biała się kwalifikuje?

A co do dyskusji nad zasadnością występowania o zgodę to przyznam, że z wiekiem zupełnie zmienił mi się punkt widzenia. Kiedyś też uważałam, ze to absurd - teraz popieram. Mało tego - chyba byłabym bardziej restrykcyjna. Sąsiad niedawno wyciął ogromna piękną topolę z niezabudowanej działki. Nie wiem czy dostał zgodę - ja bym nie dała. Drzewo było przepiękne i musiało rosnąć baaardzo długo. Jego szum było słychać z daleka. Nie zastąpi się tego w kilka lat czymś innym. Gdybym miała taką możliwość "adoptowałabym" to drzewo. OKI, było jego, ale była to ozdoba dla okolicy. Jak jeszcze wytnie 3 piękne lipy to ja i moje pszczółki będziemy załamane. Swoją działkę wybierałam głównie ze względu na starodrzew. Zamierzam zostawić stare nieowocujące drzewa owocowe, dlatego że są piękne. Stąd działka w parku - z nadzieją, że bezmyślność ludzka nie zniszczy krajobrazu. Niestety to nie jest reguła. Spora część ludzi wycięłaby wszystko co ma charakter, wyłożyła polbrukiem i powsadzała bezpłciowe iglaczki :( Pól biedy jak tak się dzieje w miastach, ale coraz częściej zaczynają tak wyglądać nasze wsie. Niebawem będę mieć chyba jedyne stare drzewa w okolicy, dobrze że choć "za miedzą" mam rezerwat.

A tak mi się jeszcze coś przypomniało. Czy na kształtowanie korony drzew starszych niż 10 lat można dostać zezwolenie, czy po prostu nie można tego robić i już?
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Opłaty - osoby fizyczne, na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą - są zwolnione z opłat.

Nasadzenia - to jest uznaniowe. Urząd nie musi nakładać nasadzeń. Nasadzenia winny być nakładane także z uzasadnieniem.
Termin określa urząd. Drzewka muszą się przyjąć i trwać co najmniej 3 lat tak. Jeśli obawiasz się że może uschnąć - nasadż więcej. Kontrole rzadko się robi. Uzgodnij, ze nie chcesz żadnych narzuconych nasadzeń bo...... np. w tym celu pozostawiasz samosiejki itp.
Nasadzenia nie sa obowiązkiem. Wskazuje się, je tam, gdzie zadrzewienie ma pozostać i jest ku temu miejsce (np. nasadzeń nie daje się, gdy drzew usuwa się z powodu nadmiernego zagęszczenia).

Nie da się opłaty i drzewa - albo opłaty, albo nasadzenia (i odroczenie opłat na okres lat 3). chyba że kwalifikacja poszczególnych drzew różnić się będzie znacząco, to wówczas się rozdziela. (np. pkt 1 drzewa chore - nie nalicza się opłat, pkt 2 drzewa usuwane zdrowe i pod działalność - nalicza się.

Gatunki: U mnie na obszarze Parku Krajobrazowego, Obszarów Natura 2000 - tylko i wyłącznie gatunki rodzime, form naturalnych. Ustawa wprost nie określa gatunków.
Samosiejki da się podciągnąć pod nowe nasadzenia. (musiałabyś trafić na głupiego babsztyla który nie chciałby tego uznać. Wszak zawsze możesz wykopać drzewko młodsze niż 10 lat bez zezwolenia (usunięcie legalne) i wsadzić w tym samym miejscu (nowe nasadzenie!). Więc bzdurą byłoby, mając na względzie dobro drzewka - taki zabieg. A samosiew jeśli rośnie, znaczy się jest już dobrze przystosowany do danego miejsca. Ale to winno się już określić podczas wizji lokalnej. Wskazać, że chcesz zostawić to i to, co robić będziesz, i urzędnik wówczas ma łatwiejszą decyzję. A Ty w tym układzie widzisz i masz wpływ na to co będzie.
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Hosta pisze:opłaty - osoby fizyczne, na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą - są zwolnione z opłat
A czy budowa domu to działalność gospodarcza? W gminie kobitka od razu mi powiedziała, że jak budowa domu to będzie oplata - "bo park nie odpuści". Trochę mnie tym zaskoczyła. Patrząc na wysokości tych opłat, to już by mi kasy na budowę nie starczyło. Znajdę gdzieś wykładnie prawną, że nie powinni mi naliczyć opłat?
Powiedziała też, że dobrze jak zalecą 1 do 1 bo czasem narzucają 3 do 1 - a to pierwszy raz usłyszałam. Mam do wycinki ok. 30 drzew - jak mi każą posadzić 90 to też będzie problem i z miejscem i kasą. Mimo najlepszych chęci, przy istniejącym drzewostanie tyle nie upchnę, chyba, że w totalnym cieniu gdzie i tak nie będzie rosło.
Mam jeszcze drugą działkę, ale to pole uprawne. Nie wie do końca jak będę je chciała wykorzystywać, ale wolałabym tam lekkomyślnie wsadzać drzewek. Poza tym w tamtym rejonie zaczyna się już zasięg bobrów, a pewnie jak "zeżrą" drzewko top też będzie mój problem.
Zastanawiam się, czy mogę liczyć na zdrowy rozsądek urzędników, czy muszę im sama wszystko tłumaczyć :(
Morwa i korkowiec wymagają zezwolenia - rozumiem więc, że mogę też być nasadzeniem zastępczym?
Hosta pisze: Wszak zawsze możesz wykopać drzewko młodsze niż 10 lat bez zezwolenia (usunięcie legalne) i wsadzić w tym samym miejscu (nowe nasadzenie!). Więc bzdurą byłoby, mając na względzie dobro drzewka - taki zabieg. A samosiew jeśli rosnie, znaczy się jest już dobrze przystosowany do danego miejsca.
- to może wystarczy przekopać ziemię wokół drzewka :wink:

Przepraszam za nawał pytań, ale to jednak temat rzeka. Jeszcze mi coś przyszło do głowy. Jeśli zgłoszę 30 drzew i zalecą mi nasadzenia zastępcze a ostatecznie wytnę np 10 to i tak muszę sadzić 30? Z tego co kojarzę zezwolenie jest ważne na rok, Czyli gdybym teraz ocaliła jakieś drzewa, a po upływie roku stwierdziła, że jednak przeszkadzają to muszę uzyskać nową zgodę? I Sadzić kolejne drzewa w ramach rekompensaty za te same?


p.s. Cieszę się, ze znalazłam to forum - dzięki za pomoc. Dobrze znaleźć człowieka, który wie o co w tym chodzi i jeszcze chce mu się pomagać laikom.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

gohag pisze:
Hosta pisze:opłaty - osoby fizyczne, na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą - są zwolnione z opłat
A czy budowa domu to działalność gospodarcza?
Jeśli buduje developer - czyli na sprzedaż, to tak. Jeśli budujesz dla siebie to nie. I park nie ma nic do gadania w tym temacie.
Powiedziała też, że dobrze jak zalecą 1 do 1 bo czasem narzucają 3 do 1 - a to pierwszy raz usłyszałam. Mam do wycinki ok. 30 drzew - jak mi każą posadzić 90 to też będzie problem i z miejscem i kasą.
Nie ma obowiązku nadawania nasadzeń. Musza być czymś uzasadnione. Dom budujesz na działce mieszkalnej wszak, więc miejsce musi się znaleźć. Od decyzji zawsze się odwołasz. Możesz zawsze podnieść brak zasadności nasadzeń, z uwagi na charakter działki.
Zastanawiam się, czy mogę liczyć na zdrowy rozsądek urzędników, czy muszę im sama wszystko tłumaczyć :(
jeśli Pani takie argumenty podnosi, to nie możesz liczyć na zdrowy rozsądek, bo już czuję, że masz do czynienia z kobitą, która gdy tylko poddasz w wątpliwość zasadność co chce napisać, zaczyna się nerwowo zasłaniać jakimis przepisami, że niby parki karzą czy coś podobnego. nie ma tak. Dyrektor Parku Krajobrazowego moze wyłacznie wyrazić swoją opinię. Jeśli działka jest przeznaczona pod budowe domu mieszkalnego, to jakie argumenty przeciwko usunięcie zbędnych drzew? (uzasadnionym wyjątkiem mogą być określone okazy, ale jeśli byłoby ich dużo, to dziwne że działka nie jest Lz a została przeznaczona pod budowę!)
Morwa i korkowiec wymagają zezwolenia - rozumiem więc, że mogę też być nasadzeniem zastępczym?
Morwa to nie jest sprawa oczywista, wszak to też drzewo owocowe, szczególnie gdy rosło na terenie starego ogrodu!. Ale czasem łatwiej zwrócić się o zezwolenie niż udowadniać 3 lata że ma się rację.
to może wystarczy przekopać ziemię wokół drzewka :wink:
Wystarczy opalikować, by wyróżnić.
Jeśli zgłoszę 30 drzew i zalecą mi nasadzenia zastępcze a ostatecznie wytnę np 10 to i tak muszę sadzić 30?
Jeśli zgodzisz się z decyzją to tak. nie ważne ile zostawisz. Na nie wyrok już padł
Z tego co kojarzę zezwolenie jest ważne na rok,
Nie prawda. Decyzja ta może być bezterminowa, ale nie będzie to poprawna. We wniosku To ty musisz określić termin. Więc przeciętnie określa się termin ważności naokoło 1 rok. ten termin jest tak naprawdę wystarczający do usuniecia.
Czyli gdybym teraz ocaliła jakieś drzewa, a po upływie roku stwierdziła, że jednak przeszkadzają to muszę uzyskać nową ezgodę?
jeśli termin ważnosci decyzji minie, to tak bedzie. składasz wniosek od nowa. Możesz czasem zwrócić się o zmianę terminu obowiązywania decyzji jak nie zdązysz, ale to możesz zrobić przed upływem ważności decyzji.
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Dzięki, teraz wiem znacznie więcej niż tydzień temu. Szkoda, że z ludźmi u nas w gminie trudno tak rzeczowo porozmawiać. Nie wiem czy tak mało wiedzą, czy tylko trudno z nich coś wycisnąć. Widzę, że muszę się dobrze przygotować do wizji. Moich samosiejek starczyłoby na kilka nasadzeń zastępczych, ale muszę dobrze przemyśleć, które chcę zostawić. Oczywiście rosną w zupełnie przypadkowych miejscach i trudno mi teraz przewidzieć na 100%, które zaczną przeszkadzać jak się rozrosną, a które są ok.
Morwy nie wycinam, tylko wsadziłam 2 nowe i jednego korkowca - zastanawiam się czy mi je uznają, jako nasadzenia zastępcze - ale to pewnie wyjdzie w praniu.
Działka nie jest budowlana a rolna - ale ma status siedliskowej. Dostałam i warunki zabudowy (nie ma jej w planie miejscowym) i pozwolenie na budowę.
Nie mam tam żadnych szczególnych okazów - wszystko to samosiejki: głownie brzoza i wierzba (jak chwasty rosną gdzie popadnie) kilka klonów i dębów (takie 16 - 22 cm obwodu).
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Drzewa i krzewy do lat 10 nie wymagają uzyskania zezwolenia.
DarekRz

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Możesz też na początek wyciąć sobie po jednym drzewia każdego gatunku - takich, które nie budzą twojej watpliwości, że mają mniej niż 10 lat. Policzyć słoje - będziesz wiedzieć czy możesz też wyciąć i grubsze - bo jak wytniesz i będzie np. 5 słoi przyrostów rocznych to śmiało możesz wycinać i te grubsze o połowę. Jak dojdziesz do obwodów, gdzie będziesz już miała wątpliwości - wtedy pisz wniosek na pozostałe.
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Gorzej jak wytnę a ty 11 słoi ;) I lipa. Patrząc na drzewa, które rosną w strasznym zatłoczeniu nie jestem pewna, czy średnica to wiarygodny wskaźnik (wielkie to czasem a cienkie jak patyczek)
W dodatku w tablicach dotyczących szacowania wieku drzew na podstawie obwodu lub średnicy znalazłam czasem takie rozjazdy, że olaboga.
Ale nic to wniosek już poszedł, wpisałam to co uważałam, na ile miałam rację zobaczę w decyzji. Na pewno niczego nie pominęłam, mam wrażenie, że mogłam wpisać trochę na wyrost zbyt młode drzewa. Trochę miałam nadzieję, że zostanie to zweryfikowane przez mądrzejszych niż ja. Teraz mam trochę obawy, że polecą z automatu - jak się głupia wyrwała i wpisała to niech teraz płaci (nasadza).
gohag
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 21 paź 2013, o 13:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Witam,

W piątek mam "wizytację" na działce. Kobieta z gminy upiera się, że za wycinkę mogą mi naliczyć opłatę - bo to nie działka budowlana, a zabudowa siedliskowa (czyli rolna).
W ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody mam wyraźny zapis:
"Nie pobiera się opłat za usunięcie drzew:
1) na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie;
2) na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiąza-ne z prowadzeniem działalności gospodarczej..."
Czy to, że mam gospodarstwo rolne oznacza, że budowa domu mieszkalnego jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej? Nie mam żadnej zarejestrowanej działalności, pracuję na etacie, grunty mam "dla przyjemności".

Byłabym wdzięczna za jakąś podpowiedź, jak z nimi rozmawiać. Wolałabym to od razu dobrze załatwić a nie odwoływać się od ich decyzji - bardzo zależy mi na czasie.
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Działalność rolnicza nie jest działalnością gospodarczą w myśl przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z tą ustawą "działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły". Dla rolników w gospodarstwach rolnych ustawa przewiduje jednak wyjątek (art. 3):
"przepisów ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia innych usług związanych z pobytem turystów"

Ponadto ta "pani" winna wykazać, że TA wycinka jest związana z działalnością gospodarczą (jaką?). Sam fakt wycinki na terenie przedsiębiorstwa nie jest przecież równoznaczny z wycinką związaną z działalnością gospodarczą (np. usuwane z powodu zagrożenia, prac pielęgnacyjnych itp).
Wycinką związaną z działalnością gospodarczą to np. likwidacja zadrzewienia w celu uzyskania miejsca pod halę produkcyjną, szkółkę drzew itp.

Przy czym wg ustawy o VAT, działalność rolnicza może być działalnością gospodarczą - ale niewiele gospodarstw rolnych zdecydowało się na przejście na tą definicję i korzystanie z możliwości rozliczania VAT-u.
mina3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 lip 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przepisy dotyczące wycinki drzew

Post »

Witam

Otrzymałem decyzję dot. wycinki drzew na 10 arowej działce położonej w granicach miasta.
Z lektury przedmiotowego tematu już wiem że decyzja jest trochę kuriozalna. Wniosek dotyczył wycinki 4 olch (obwód od 80 do 40 cm)
oraz jednego klonu (40 cm). Drzewa rosną przy granicy działki i uniemożliwiają/utrudniają budowę ogrodzenia. W zamian za wycinkę zostałem zobligowany do dokonania 5 nasadzeń kompensacyjnych drzewami ozdobnymi - "sadzonki I kl. o obwodach pni min 12 cm w wysokości 100 cm, w przypadku drzew iglastych o wysokości min 100 cm).

Proszę o poradę dot. gatunku. Jako najbardziej ekonomiczne i najmniej uciążliwe (nie mam jeszcze planu zagospodarowania działki a w przyszłości planuję budowę domu) myślałem o zasadzeniu żywotnika zachodniego (z tego co rozumiem tuja o wysokości 100 cm będzie spełniała wymogi?!)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”