Tunel foliowy z aukcji ...

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

Nie ogrzewam tunelu, wysokość zależy od uprawianych odmian i warunków glebowych, znaczenie ma też oczywiście pogoda. Należy pamiętać, że podaje się wysokość w szczycie tunelu - jak tam będzie tylko 2m to przy bocznej folii jest już bardzo nisko. Zresztą przerabiałem temat niższego tunelu i przy kolejnym już byłem pewien, że musi być wyższy, nie spotkałem się też aby ktoś narzekał, że ma tunel zbyt wysoki, na za niskie - owszem. Więcej przestrzeni nad pomidorami to też lepsze możliwości wietrzenia i odprowadzania wilgotnego czy też gorącego (w upalne dni) powietrza.
Swoją drogą ciekaw jestem po co szklarnie towarowe buduje się nawet kilka razy wyższe niż wysokość pomidorów jakie tam rosną - na aż znaczną różnicę wysokości nie znam odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Tomek
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

Może w jednym roku pomidory, a w drugim fasola wysokopienna. :wink:
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

Ze swojej strony obawiał bym się tuneli foliowych wyższych niż 2m. Mamy już z 2m niezły żagiel, a jeśli dobijemy do 2,8m wysokości różnie może być z folią na tunelu, podczas większego wiatru. Rozkładanie takiej folii też nie będzie łatwiejsze.
Szklarnia jak sama nazwa wskazuje jest ze szkła, a nie z folii jak tunel foliowy może to jest jednym z powodów dla którym są wyższe.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

Tunele do uprawy pomidorów powinny mieć powyżej 3,5m, w celu stworzenia odpowiedniego klimatu. W niskich tunelach występuje duża wilgotność i trudno wychłodzić w czasie upałów.
Mam tunele 12x30x3,2m i ta wysokość jeszcze jest nieco mała. A naciągnięcie folii nie jest wcale takie trudne, nawet raz sam bez pomocy założyłem folię na konstrukcję. Jeśli prawidłowo mocno jest naciągnięta folia, to wiatr dla niej nie jest straszny.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

My tu rozmawiamy o uprawie pomidorów dla siebie, a nie typowo na handel. Znamy różnice w pomidorach z własnego ogródka a tego kupionego w sklepie. Powiem więcej ostatnio kupiłem "Polskiego Malinowego" pomidora 27 PLN/kg jego smak znacząco różnił się od byle czego co urosło na słońcu we własnym ogródku. Więc w żaden sposób nie przekonuje mnie uprawa w tunelach tej wielkości, w celach zarobkowych.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

ekopom tylko wyjaśnił obawy, że zarówno wysokość tunelu jak i trudność z zakładaniem folii były bezpodstawne. Wyjaśnił też jaki cel ma ta wysokość - optymalizacja temperatur i wilgotności a co za tym idzie zmniejszenie ryzyka chorób.
marcinbb - kupiłeś może tego pomidora od ekopom'a że sugerujesz, że w takiej wielkości tunelu rosną niesmaczne pomidory i wyłącznie na handel? Bo w innym wypadku nie bardzo rozumiem przytoczony przykład o niesmacznym pomidorze.
Pozdrawiam,
Tomek
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

massur nie kupiłem i nie zamierzam kupować, jednak uważam że pomidor u hodowany przez działkowca dla siebie jest lepszy, niż 800 pomidorów w jednym tunelu sadzonych tylko w celach zarobkowych.
Pół życia jadłem pomidory kupione w sklepie/targu w różnych terminach roku i różnica jest znaczna, a nawet jeśli dla kogoś nie ma różnicy to swoje każdy wie czym były podlewane i pryskane. A te ze sklepu/targu w moich okolicach mają opinię podlewanych Coca Colą.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

A widzisz, może błąd z tym, że od ekopom'a nie zamierzasz kupić. Bo może ekopom ma świetne ekologiczne pomidory o smaku jaki Ci się nawet nie marzył? Nie mierz wszystkich jedną miarą, szukanie teorii spiskowych na każdym kroku to dosyć populistyczne podejście - tylko dlatego, że ktoś tam, gdzieś tam, coś tam słyszał i to dlatego na pewno jest złe i szkodliwe.

Tak czy siak nijak się ma smak pomidorów z X sklepu do potrzebnej w uprawie wysokości tunelu - a akurat ten aspekt był poruszony...
Pozdrawiam,
Tomek
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 857
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

massur nawet Ty piszesz że "MOŻE" ma dobre pomidory więc jak mniemam też ich nie próbowałeś i masz podobne wątpliwości.

Racja mowa była o tunelu i jego wysokości, zamiast iść z tunelem w górę wolę iść wzdłuż osiągając większą powierzchnię uprawy a nie objętość tunelu. Pomidory i tak w pewnym momencie trzeba będzie ogłowić a wraz z obowiązkowym fryzjerem objętość nie jest już takim mocnym argumentem.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

Ogłowienie wcale nie rozwiąże sprawy, jedynie przestanie pogardzać się klimatyzowanie tunelu, ale za to znacznie zmniejszy się plon ogólny i też szybciej zakończymy sezon. Na początku miałem tunele o wymiarach 7x30x2,4, ale gdy powiększyłem do 12x30x3,25, to od razu krzaki były zdrowsze, bo znacząco poprawiły się warunki wewnątrz tunelu.
Obrazek
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

Chciałbym przypomnieć, że temat dotyczył zakupu małego foliaka na działeczkę lub do przydomowego ogródka. W 100% zgodzę się z kolegą ekopom odnośnie wysokości, ale trzeba zwrócić uwagę na fakt, że małe tunele foliowe są zazwyczaj produkowane do 2 metrów wysokości (max 2,5) i dlatego pozostaje ogławianie żeby liściami po suficie nie szorowały. Tunel 12x30x3,25 nie jednemu na działkę by się nie zmieścił dlatego jesteśmy w amatorskiej hodowli skazani na niskie tunele z takimi warunkami jakie są i nie da się za wiele poprawić.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

Ale można wyciągnąć wnioski z bardziej profesjonalnych rozwiązań, (chociaż ja raczej zaliczam się do amatorów) i wdrożyć do własnej uprawy, np. zrobić okno w suficie, przez co znacznie zwiększy się wietrzenie tunelu.
Tak samo ja zwracam, co piszą działkowcy i co korzystniejsze, wykorzystuję u siebie. Też można wziąć pod uwagę cenę tunelu jednego metra kwadratowego. Mi wychodzi niecałe 50zł/1m2 i jest on trwały na kilkadziesiąt lat z 12 sezonową folią.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1379
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Tunel foliowy z aukcji ...

Post »

To, że najczęściej w sprzedaży są o wysokości 1,8-2 metra w szczycie to jak najbardziej się zgadzam - mowa oczywiście o niewielkich amatorskich tunelach po kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Niemniej jednak zapewne nie tylko ja uważam, że ta wysokość okazuje się zdecydowanie za mała a są na rynku chociażby jak ten co kupiłem, wysoki na 2,7m - i te 0,7 metra wysokości w stosunku do tego co miałem wcześniej robi mega różnicę, teraz uważam, że jest wysoki jak powinien być. Co istotne, większy z reguły oznacza niestety droższy ale mówimy o kosztach rzędu kilkaset złotych w stosunku do jednak znacznie mniejszego (ale również powierzchniowo), dodatkowo mam konstrukcję z solidnych metalowych ocynkowanych rurek - jak nie przyjdzie jakiś kataklizm to konstrukcja na wiele, wiele lat - czy warto te parę stówek dopłacić? Moim zdaniem zdecydowanie tak, więcej miejsca, nie trzeba pomidorów już w czerwcu ogławiać, lepsze warunki upraw, mniejsze ryzyko chorób. Tym bardziej, że dopłacając do wysokości mam metalowy szkielet i większa powierzchnię, więc niejako dopłaciłem tylko proporcjonalnie do powierzchni a wysokość była "gratis" :D

marcinbb - jadłem (i zresztą czasem jem) wielokrotnie pomidory ze szklarni i to uprawiane zimą (ok. grudzień - marzec) tyle, że nie kupione w sklepie czy bazarze a dosłownie bezpośrednio zerwane z krzaka, w dodatku ekologiczne i zapylane przez trzmiele i powiem Ci, że smak i zapach powalał. Jadłem też ze szklarni z których były przeciętne. Zatem nie to czy uprawa jest towarową decyduje o smaku pomidora a szereg czynników w tym w ogromnej mierze umiejętności ogrodnika. Dlatego też broniłem pomidorów ekopom'a bo skrytykowałeś je nie wiedząc jakie naprawdę są i wrzuciłeś do jednego worka wszystkie towarowe na podstawie jakiegoś szajsu kupionego w sklepie za niemałe pieniądze. Warto czasem rozejrzeć się po okolicy (a nie tylko w sklepach) bo może się okazać, że za znacznie mniejsze pieniądze znajdziesz nawet w zimie prawdziwego pysznego pomidora w dodatku nie przepłacając za niego.
Pozdrawiam,
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”