Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Mszyca to słaby zawodnik, Karate, Mospilan, Decis... Siewek z listkami właściwymi już nie uszkodzą :uszy :uszy :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Zibi odpowiedni rozstaw dotyczy wszystkich sztucznych źródeł światła. Jak ogólnie wiadomo natężenie światła zmniejsza się zgodnie z kwadratem odległości. Należy tak dobrać wysokość rur nad roślinami i odległość między nimi , żeby natężenie światła wysyłanego w bok przez każdą ze świetlówek było 2x mniejsze od wysyłanego pionowo w dół. Dzieje się tak w przypadku, kiedy promień wysyłany w bok jest 1,42(pierwiastek z 2)x dłuższy od tego pionowego. Odległość świetlówki od ścianki odbijającej to 0,7 odległości w pionie.
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Mam dwie wielodoniczki 52x32cm i myślę, że dwie świetlówki by wystarczyły. Byłem już niemal zdecydowany na ledy jak u BobejGS ale widzę, że świetlówki liniowe są częściej polecane.

Jakich dokładnie szukać w sklepie i co jeszcze do nich potrzebuję?
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Merkor ! Zadawalam parę stron temu dokładnie te same pytania. Wszystko nawet dokładnie jest opisane. Potrzebyjesz regał/stelaż , do którego przymocujesz oprawy, najzwyklejsze w świecie , w każdym sklepie elektrycznym powiedzą Ci jakie. Mnie zestaw oprawa + świetlówka 36W 1,2 m długości kosztowała coś 46,50. Jak masz krótszy regał to sam musisz zmierzyć jaka długa świetlówka Ci potrzebna. Do tego kawałek kabla z wtyczką co by Ci do gniazdka sięgnął , może kilka kostek do połączeń tych kabli . To wszystko. Ja, ponieważ mam 3 oświetlane półki kupiłam jeszcze w Net.....o za kilka złotych taką listwę pzedłużaczową na której oświetlenie z każdej półki mogą włączyć/wyłączyć osobno jeśli jest taka potrzeba . Swietlówki o barwie światła zimnej ok. 6500 K (elvinów). To takie tłumaczenie po laicku i babsku. Jak porzebujesz teorii pytaj dalej , nasi wątkowi specjaliści na pewno Ci wyjaśnią . Przede wszystkim przeczytaj ten wątek , nie jest tego tak dużo . Powodzenia :uszy
Na działce! - PEŁNY ODLOT
Opowieści z mchu i paproci
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

ewaidc1198 Dzięki wielkie za odpowiedź, jeśli chodzi o oprawę to myślałem nad aluminiową ale jak wystarczy najzwyklejsza to nie będę przepłacać.

Liczyłaś może zużycie prądu, jaki koszt w skali miesiąca?
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

A co powiecie na taką lampkę?
30 zł na giełdzie, już w oprawie (i osłonce mlecznej, do łatwego zdjęcia). Nie jest to jakość szałowa jako chodzi o wykonanie ale pod rośliny chyba będzie. 40 W, 6500K. Długości nie mam na ten moment, ale są dwie do wyboru. Koło metra tak sądząc po miejscu gdzie usiłowałam ją montować.
Obrazek
Nie mam niestety jej zdjęcia bez opakowania, bo jej póki co nie używam - leży czekając aż coś wymyślę.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

"Świetlówki " LED zwykle mają połowę tej mocy co świetlówki tradycyjne. Te 120 cm są 18-20 watowe a 60 cm mają 8-10 W. Oczywiście mają też połowę lumenów. Te 40 W jest mocno przesadzone.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Moja znajoma z Belgii, która uprawia pomidory i papryki, ma rewelacyjne rozsady pod świetlówkami liniowymi led. Normalnie ho ho.. Cały czas mnie kusi taki zakup. ;:173

Co do tej Twojej, to nie umiem nic powiedzieć. Jednak sprawa jest prosta. Jeśli teraz masz rozsady pod jednym światłem, to odpal te liniówke w niedalekiej odległosci, by miały podobne warunki temperaturowe i rozdziel po kilka odmian tych samych warzy i zobacz różnice między nimi tak za tydzień.
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Merkor Nie mierzyłam miesięcznego zużycia prądu. Przede wszystkim najpierw miałam jedną półkę, potem dwie a za jakiś czas już trzy. Rozsad przybywa, trzeba je rozsadzać .W gniazdku mam zwykły timer, który wlącza mi światło o 8 rano,a wylącza o 22.30. Więc teraz przy sześciu świetlówkach po 36W i 14 godzinach świecenia łatwo to policzyć, ale jakoś wolę- nie chcę . No teraz jest to sporo bo jakieś prawie 3 kW dziennie .
Swoją drogą Zibi pytanie do Ciebie czy 14 godzin dziennie to nie za dużo ? mam taryfę nocną więc może jakimś innym czasie doświetlać ?
Na działce! - PEŁNY ODLOT
Opowieści z mchu i paproci
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Wychodzi ok. 2 zł/ dzień. Jeżeli rozsada nie ma dostępu światła dziennego (naświetlanie) to bez żadnych konsekwencji możesz przejść na taryfę nocną. Jeżeli doświetlasz (dostęp światła dziennego) to raczej nic z tego.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2555
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Dokładnie jak pisze Kalo, roślinkom nie zrobi różnicy kiedy mają dzień, o ile nie mają dostępu światła dziennego. Jeśli choć minimalnie będzie docierać światło dzienne, rozsada wyciągnie się w jego stronę :uszy :uszy :uszy
Awatar użytkownika
Merkor
100p
100p
Posty: 190
Od: 18 kwie 2016, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chełm

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Dzisiaj zakupiłem oprawę i dwie świetlówki Philips TL-D 36W/865.


Obrazek

Teraz pozostaje tylko przerobić oprawę by świetlówki nie były tak blisko siebie oraz dorobić jakiś dobry odbłyśnik. Całość będzie na parapecie z dostępem do słońca.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

https://www.mojeryby.com.pl/kalkulatory ... adzen.html

Świecić może się 24h/24h, w dzień słońce, w nocy żarówka. Nic złego się roślinom od tego nie stanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”