Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

W b. pochmurne dni dodałbym jeszcze ze 2 godziny z rana, ale i tak mają lepiej u Ciebie niż u wielu innych. ;:333
Awatar użytkownika
minioli
50p
50p
Posty: 55
Od: 24 lut 2012, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Myślibórz

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Cieszę się, że moje rośliny nie mają najgorzej! Chciałabym aby miały jak najlepiej, też myślałam aby rano co nieco im zapalić. Przydałby mi się taki programator, aby lampy mogły się same zapalać o określonych godzinach, bo co jak czasem mnie nie ma w domu... Ale nie znalazłam nic taniego (tzn. do 100zł), bo wszystko raczej od 100... :(
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Nie wiedziałaś gdzie szukać. Najtańsze kosztują po 10 zeta w Castoramie. Bricoman , Obi itp. ciut droższe.
https://www.castorama.pl/produkty/insta ... sgodlCwPFQ
Swoje kupilem w Lidlu po 12 zł/szt.
Awatar użytkownika
minioli
50p
50p
Posty: 55
Od: 24 lut 2012, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Myślibórz

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

kaLo jesteś wspaniałym Podpowiadaczem i Doradcą, zaraz przestudiuję temat tych programatorów.
Ja myślałam że są tylko takie elektroniczne program. ;:306 a tu okazuje się, że istnieją mechaniczne, a jakie tanie!!! Te elektroniczne to kosztują tak 400zł - trochę za dużo jednak.

To Forum to świetna sprawa!!! ;:333
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Cudnie podglądać ten wątek, codziennie człowiek czegoś nowego się dowie. Muszę też dokupić programator, bo bez sensu pilnować czasu skoro takie udogodnienia istnieją ;:215 Cena faktycznie śmieszna.
marcinbb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 861
Od: 24 mar 2015, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Na pograniczu

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Elektroniczne na znanym portalu aukcyjnym kosztują 22 PLN, więc myślę że warto dołożyć do elektronicznego. Ewentualnie dla mogących dłużej poczekać na chińskim portalu aukcyjnym elektroniczne kosztują 3-7 dolarów w zależności od modelu i sprzedawcy.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Mechaniczne - wada najkrótszy czas działania 15 minut
Elektroniczne że mają tylko 12 cykli.
Na marginesie mały kombajn który widziałem na ruskich stronach (89 dolarów koszty elementów) dawał i możliwość reagowania na temperaturę wilgotność i zawartość CO2 nie tylko sterował oświetleniem ale dodatkowo nawodnieniem.
Tylko jeżeli zrobotyzujemy to co nam sprawia przyjemność to co nam zostanie ? ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Pozostanie konserwacja urządzeń i może już być problem, bo patrząc na siebie, im jest się starszym, to pamięć coraz słabsza.
Właśnie dzisiaj wymieniłem dozownik Dosatron na nowy, bo starego słońce przepaliło i popękał, a służył kilkanaście lat. Także sterownik do wody też się zużył, ale kupiłem już tylko 6 sekcyjny, bo mam już mniej folii.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

asprokol pisze:Mechaniczne - wada najkrótszy czas działania 15 minut
Elektroniczne że mają tylko 12 cykli.
Na marginesie mały kombajn który widziałem na ruskich stronach (89 dolarów koszty elementów) dawał i możliwość reagowania na temperaturę wilgotność i zawartość CO2 nie tylko sterował oświetleniem ale dodatkowo nawodnieniem.
Tylko jeżeli zrobotyzujemy to co nam sprawia przyjemność to co nam zostanie ? ;:306
Z dawnych lat został mi zegar ciemniowy, który odmierza czas co 0,1 sek. :wink: Do doświetlania pomidorów wystarczy możliwość ustawiania czasu nawet co godzinę. Lepsza dokładność nie jest potrzebna. W mechanicznym nie ma się co popsuć. Jest silniczek i kilka kółek zębatych.Ten kombajn to nie był przypadkiem na forum "zielarskim". Oni lubią takie nowinki techniczne. :D .
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Nie było to forum "działkowców" ale elektroników i tematem był kombajn sterujący szklarnią z możliwością rozbudowy autor podawał tylko koszty wykonania w projekcie z arduino.
Niestety po sprawdzeniu że nie ma gotowego programu na mikro-kontroler odpuściłem temat. Wieczorami lubię poczytać i nieraz spojrzeć jak inni kombinują. Mnie interesował miernik CO2 i jakoś tam trafiłem.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Tak wygląda mój stojak do doświetlania warzyw i kwiatów. Regulowana wysokość lamp mam nadzieję że się sprawdzi :D Większość wysiewów mam za sobą ;:224
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Regulacja wysokości rozwiązana pomysłowo.Te pseudoodbłyśniki nic nie dają i stanowią tylko ochronę przed kurzem. U Ciebie jest identyczna sytuacja jak 2 strony wcześniej u minioli. Zrób prawdziwe odbłyśniki, bo wykorzystujesz tylko 1/3 światła emitowanego przez rurę. Może to być korytko z białej tektury obejmujące obie świetlówki.

.
Obrazek
Awatar użytkownika
dalisbea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 15 lut 2016, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Pomysły na doświetlanie i podlewanie roślin.

Post »

Dziękuję za podpowiedzi - konstrukcja stoi dopiero od wczoraj więc jeszcze dopracowujemy to i owo :D Boki zrobiłam ze styropianowych "płyt" i z jednej strony jest biała ściana. Mam nadzieję że będzie im ciepło :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”