Doświetlanie roślin / rozsad cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Do doświetlania roślin na parapecie wystarczy zwykła swietlówka albo "żarówki LED"o zimnej barwie światła Panele GROW służą raczej do "naświetlania" czyli uprawy bez dostępu światła dziennego. Wykres widma na stronie producenta https://www.progrower.eu/pl/panele-led/ ... iaste.html jest inny niż przedstawiony przez Ciebie i w zasadzie pokrywa się z wykresem świetlówki 36W/77 Fluora , którą można kupić w Obi za 23 zł. Jedno i drugie źródło jest zoptymalizowane pod względem wzrostu roślin , więc i pasma muszą się zgadzać.

Obrazek Obrazek
Poza tym dzienna całkowita ilość światła (daily light integral-DLI) również odpowiada potrzebom większości roślin, czyli wszystko sie zgadza. Tylko ta cena... Dochodzi jeszcze zasilacz 24v. Najtańsza oprawa 1 x 36W do świetlówki kosztuje od 30 zł (promocja).
Zamiast mat grzejnych zastosuj podkład ze styropianu, który oddzieli kuwety od zimnego parapetu. Strefa korzeni nie powinna mieć temp. wyższej niż otaczające powietrze .
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Witam wszystkich zainteresowanych tematem naświetlania/doświetlania. Moje siewki ustawione na regale zrobionym z inspiracji Zibiego rośną bez dostępu światła dziennego. Stoi on przy oknie, ale jest ono ,,zaroletowane "
Siewki mają się świetnie i rosną nawet szybciej niż bym chciała . Na każdą półkę używam komplet 2 świetlówek po 36W w najzwyklejszych (czyt. najtańszych) jakie znalazłam oprawach. Ten komplet kosztował mnie 93 zł. U nas nie ma żadnych promocji na ten czas w znanych marketach . Oprawa 39 zł, świetlówka coś koło 8 zł. Zibi napisał wcześniej, że jedna taka świetlówka powinna oświetlać ok. 30 cm powierzchni na boki. Mogę tylko napisać, że to sie sprawdza więc pewnie na parapet wystarczyła by jedna lampa i folia odbłyskująca .
Na działce! - PEŁNY ODLOT
Opowieści z mchu i paproci
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

A takie pytanko- co jaki czas zmieniacie folię odbijającą światło? Bo moja już taka z lekka przymglona po kontaktach że spryskiwaczem .
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Na to nie ma reguły, jak jest zamglona to lepiej wymienić niż tracić część światła :uszy :uszy :uszy
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Witam,

Zastanawiam się nad dodatkową parą listew LED:
SMD 5630 8500K 6300lm 54W i SMD 5050 GROW (BLUE:RED 1:1) 24W

do już posiadanej:
SMD 5630 6500K 4400lm 38W i SMD 5050 GROW (BLUE:RED 1:3) 12W

Wszystko byłoby zapakowane do growboxa 100x50x50 cm i dałoby ponad 12000 lumenów na pól metra kwadrat.

Czy taki zestaw będzie wreszcie OK do uprawy arbuzów i melonów, bo co roku walczę z wybieganiem rozsad? Rok temu powyższa para listew nie pomogła i rozsady mimo to mocno się wyciągnęły :cry:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

A jakie masz temperatrury w fazie jasnej i ciemnej? Jaka jest różnica tempertatur pomiędzy podłożem a otaczającym powietrzem?Jezeli dowalisz dodatkowe oświetlenie to podniesiesz temperatury, a powinny być dostosowane do aktualnego cyklu rozwojowego rośliny. Podobnie jak długość dnia. Chcąc uzyskać dobre rezultaty trzeba najpierw poznać fizjologię rośliny i stworzyć jej takie warunki jakie ma w miejscu , z którego pochodzi.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

To prawda.

Nie wystarczy zmienić oświetlenia. Może w Twoim przypadku przyczyną był zbyt krótki czas świecenia lub zbyt wysoka temperatura w czasie ciemnej. Dyniowate są bardzo wrazliwe na wysoką temperature o ciemku. Potrafią ostro wyskoczyć w górę.



Ile godzin doświetlałeś na dobe i jakie masz temperatury w fazie jasnej i ciemnej?

U mnie doświetlanie dostosowałem tak, by faza ciemna była w czasie gdy mnie nie ma w domu, przez co skręcony jest grzejnik. Jak wracam, to jest faza jasna i sobie podkręcam temperaturę, bo growbox w pokoju.

No i też kwestia czy tylko przedłużasz dzień czy doświetlasz po całości.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

:uszy :uszy :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Dałeś po oczach . Posadzisz wszystkie 5985 sadzonek? :shock:
Awatar użytkownika
ewaidc1198
200p
200p
Posty: 487
Od: 21 cze 2006, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Wow Zibi! Chyba czary odprawiasz nad tą rozsadą. Moje petunie jeszcze nie wypuszczają listków właściwych, a Twoje !!! Bajka . :) gratuluję umiejętności i doświadczenia :)O lobeliach nie wspomnę . A jaką odmianę petunii uprawiasz ?
Na działce! - PEŁNY ODLOT
Opowieści z mchu i paproci
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

kaLo pisze:A jakie masz temperatrury w fazie jasnej i ciemnej? Jaka jest różnica tempertatur pomiędzy podłożem a otaczającym powietrzem?Jezeli dowalisz dodatkowe oświetlenie to podniesiesz temperatury, a powinny być dostosowane do aktualnego cyklu rozwojowego rośliny. Podobnie jak długość dnia. Chcąc uzyskać dobre rezultaty trzeba najpierw poznać fizjologię rośliny i stworzyć jej takie warunki jakie ma w miejscu , z którego pochodzi.
BobejGS pisze:To prawda.
Nie wystarczy zmienić oświetlenia. Może w Twoim przypadku przyczyną był zbyt krótki czas świecenia lub zbyt wysoka temperatura w czasie ciemnej. Dyniowate są bardzo wrazliwe na wysoką temperature o ciemku. Potrafią ostro wyskoczyć w górę.

Ile godzin doświetlałeś na dobe i jakie masz temperatury w fazie jasnej i ciemnej?

U mnie doświetlanie dostosowałem tak, by faza ciemna była w czasie gdy mnie nie ma w domu, przez co skręcony jest grzejnik. Jak wracam, to jest faza jasna i sobie podkręcam temperaturę, bo growbox w pokoju.

No i też kwestia czy tylko przedłużasz dzień czy doświetlasz po całości.
Macie chyba podwójne trafienie ;:333 - walczyłem dość mocno rok temu ze zbyt wysoką temperaturą i za dnia i w nocy. Niestety mam bardzo ciepłe mieszkanie i samo skręcenie kaloryferów nie pomaga, a balkonu na noc nie otworzę z innych powodów. Temp. około 23 st. w dzień i niewiele mniej w nocy :( Myślicie, że to może być główny powód wyciągania sadzonek, nie światło? Doświetlałem w kwietniu 13 godzin (elektroniczny timer) - od 7:00 do 20:00.
Dlatego w tym roku planowałem zastosować wentylator, który obniży mi temperaturę.
Awatar użytkownika
Zibi_41
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2556
Od: 11 maja 2010, o 21:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Bytom

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Coś koło tego, zawsze coś nie wykiełkuje, coś padnie... zabawa będzie dopiero przy doniczkowaniu :wink: Petunii wysiałem dwanaście odmian z grup Grandiflora Daddy, Dreams, Prism i Multiflora Mambo, Mirage oraz Lobelie Reggate, Gazanie Kiss, Coleus, Cynerarie... A do końca wysiewów jeszcze daleko :uszy :uszy :uszy
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11332
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Doświetlanie roślin / rozsad świetlówkami - pomysły

Post »

Wokan i tak nie schłodzisz poniżej temp. otoczenia chyba, że zastosujesz jeden z tricków:
1. w fazie ciemnej powietrze do growboksa dopływa przez rury obłożone mokrą sciereczką wentylowaną przez dodatkowy wentylator.
2. do chłodzenia powietrza w growboksie używasz turystycznej chłodziarki samochodowej
3. w dzień mrozisz wkłady chłodzące a w nocy wkładasz je do growboksa.
4. jeżeli nie masz growboksa to należy zrobić chociaż jakąś jego namiastkę np. namiocik z folii.
5. robisz growboks ze starej ale jeszcze działającej lodówki :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”